Kogo Polacy wysłaliby na Eurowizję? Króluje JEDNO nazwisko! (SONDAŻ)
Wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Pudelka wskazują, którego artystę Polacy najchętniej zobaczyliby na Eurowizji. Macie podobne zdanie?
Już dziś na eurowizyjnej scenie w Turynie o wysokie miejsce zawalczy Krystian Ochman z piosenką "River". Według ekspertów, w tym roku Polska ma duże szanse na bardzo dobry wynik. Niektórzy obstawiają nawet, że Krystian znajdzie się w samej czołówce. Czy tak będzie, dowiemy się już dziś wieczorem.
Wybór polskiego reprezentanta na Eurowizję od kilku lat budzi niemałe emocje. Gdy w ubiegłym roku Telewizja Polska zrezygnowała z preselekcji i na konkurs wysłała Rafała Brzozowskiego, wielu fanów Eurowizji nie kryło oburzenia. Efekt był taki, że do finału nawet się nie dostaliśmy, a opinie na temat występu Rafała były (delikatnie mówiąc) bardzo podzielone.
Rafał Brzozowski komentuje opinię Polaków o swoim występie
W tym roku Telewizja Polska powróciła do wyboru reprezentanta Polski poprzez preselekcje i głosowanie widzów oraz "eksperckiego" jury. Prawda jest jednak taka, że nie każdy artysta kwapi się do występu na Eurowizji, chociaż chcieliby tego na przykład jego fani. Postanowiliśmy więc we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzić sondaż, w którym grupa 1000 badanych wskazywała, kogo najchętniej zobaczyłaby na eurowizyjnej scenie. Warto tutaj zaznaczyć, że ankietowani nie mieli podanej puli nazwisk. Każdy z nich mógł wskazać wybraną przez siebie osobę.
Artystką, na którą swój głos w sondażu oddało najwięcej, bo 14 proc. respondentów, była Sanah. Wokalistka w niemal każdej z grup wiekowych zyskała ponad 10 proc. głosów, jednak wyjątkami były osoby z grup 60-69 (tylko 6 proc.) oraz 70+ - w tej grupie żaden z respondentów nie wskazał Sanah jako artystki, którą chciałby zobaczyć na eurowizyjnej scenie.
Na drugim miejscu znalazł się Krystian Ochman. Wokalista, który w tym roku reprezentuje Polskę w finale, zdobył 8 proc. głosów. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w jednym z poprzednich sondaży IBRiS przeprowadzanych dla Pudelka aż 65 proc. ankietowanych nie wiedziało, kto z Polski wystąpi na Eurowizji...
W przypadku Ochmana punkty procentowe w grupie 60-69 lat bardzo mocno różnią się od tych uzyskanych przez Sanah. Przypomnijmy, że zaledwie 6 proc. z tej grupy respondentów wskazało, że chciałoby zobaczyć wokalistkę na Eurowizji. Jeśli chodzi o Krystiana, jest to aż 43 proc.
Na miejscu trzecim znalazła się Dorota Rabczewska, zyskując 6 proc. głosów. Dużo artystów zyskało po 5 proc. głosów od ankietowanych. Są to między innymi Sylwia Grzeszczak czy Roksana Węgiel - ciesząca się największą popularnością w grupie wiekowej 18-29. To jednak nie wszystko, bo niewielka część ankietowanych, nadal jest to 5 proc., chciałaby ponownie zobaczyć na Eurowizji Michała Szpaka, Cleo i Edytę Górniak.
Tuż za nimi uplasował się Michał Wiśniewski. O Kolejnym występie Ich Troje na Eurowizji marzy 4 proc. respondentów. 3 punkty procentowe zdobyły Viki Gabor i Daria Zawiałow. Na samym końcu, zdobywając blisko dwa lub jeden punkt procentowy, znaleźli się natomiast Zenek Martyniuk, Mata, Dawid Kwiatkowski, Natalia Szroeder, Ralph Kamiński, Dawid Podsiadło Ewa Farna, Piasek, Mrozu i Igor Herbut.
A Wy, kogo najchętniej byście wysłali na Eurowizję?