Trwa ładowanie...
Przejdź na
Dymek
|
aktualizacja

Jak Polacy oceniają szanse Polski na Eurowizji 2022? Nie jest dobrze... (SONDAŻ)

171
Podziel się:

Z sondażu przeprowadzonego dla Pudelka przez IBRiS wynika, że respondenci dają Polsce bardzo nikłe szanse na zwycięstwo, a nawet na awans do finału. Okazało się, że większość nawet nie wie, kto w tym roku będzie nas reprezentować.

Jak Polacy oceniają szanse Polski na Eurowizji 2022? Nie jest dobrze... (SONDAŻ)
Polacy o szansach Polski na wygraną w tegorocznej Eurowizji (AKPA)

Już dziś drugi półfinał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Dla polskich fanów to szczególnie ważny dzień. Wieczorem na eurowizyjnej scenie wystąpi Krystian Ochman z piosenką "River". Tegoroczny konkurs budzi coraz więcej emocji. Po raz pierwszy od wielu lat mówi się, że szanse Polski na wysokie miejsce są naprawdę duże. Nie mają co do tego wątpliwości ani bukmacherzy, ani zagraniczni eksperci.

Zastanawiającą dla wielu kwestią pozostawało jednak, co faktycznie o Krystianie Ochmanie i naszych szansach na zwycięstwo w sobotnim finale uważają Polacy. Ze specjalnego sondażu przeprowadzonego dla Pudelka przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że niestety nie jest za dobrze. Dodajmy, że sondaż został wykonany w dniach 4-6 maja, tuż po pierwszej próbie Krystiana Ochmana na eurowizyjnej scenie, a jeszcze przed zalewem pozytywnych opinii obecnych na miejscu dziennikarzy.

Zobacz także: Krystian Ochman w podziękowaniu za pomoc śpiewa w sklepie

Eurowizyjny sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na grupie 1000 respondentów. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych sondaży, wyniki zostały skategoryzowane na kilka grup w zależności od między innymi wieku ankietowanych czy ich płci.

Badani zostali zapytani o to, czy wiedzą, kto w tym roku reprezentuje Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wnioski są wyjątkowo zaskakujące. Okazało się bowiem, że aż 65% respondentów nie ma pojęcia, kto wystąpi na eurowizyjnej scenie w Turynie, reprezentując nasz kraj. Analizując wyniki sondażu pod względem podziału na kobiety i mężczyzn, wywnioskować można, że nieco wyższe zainteresowanie konkursem wykazują kobiety. Według sondażu, 41% ankietowanych kobiet wie, że to Krystian Ochman będzie prezentował dziś Polskę w drugim półfinale. Jeśli chodzi o mężczyzn, jest to zaledwie 30%.

Patrząc na zmienną wiek, największe zainteresowanie konkursem widać w grupie osób 70+. 59% respondentów z najstarszej grupy wiekowej wie, kto został eurowizyjnym reprezentantem Polski. Dla porównania, w najmłodszej grupie wiekowej (18-29) jest to jedynie 29% badanych.

Następnie respondenci odpowiadali na pytanie dotyczące oceny szans Polski na awans do tegorocznego finału Eurowizji. Wyniki są mało optymistyczne, ale należy w tym miejscu przypomnieć, że aż 65% ankietowanych nie wie, kto w tym roku jedzie do Turynu. Ponadto wpływ na taką ocenę mógł mieć fakt, że w ostatnich latach polscy reprezentanci mieli problemy z wyjściem z półfinału Respondenci mogli wyrazić swoje zdanie, oceniając szanse Polski na awans do fianału jako: zdecydowanie duże, raczej dużej, raczej małe, zdecydowanie małe lub nie wiem/trudno powiedzieć. Ogólne wyniki wykazują, że zaledwie 6% ankietowanych daje Polsce "zdecydowanie duże" szanse na awans do sobotniego finału. Dla pocieszenia - 27% badanych daje nam "raczej duże" szanse. "Raczej małe" szanse i "zdecydowanie małe" szanse daje natomiast łącznie aż 39% ankietowanych. Zdania w tej kwestii nie ma dość duża grupa badanych, bo aż 28% osób, co oczywiście - jak już wspomnieliśmy - z pewnością może wiązać się z faktem przeciętnego zainteresowania Polaków samym konkursem na niecałe dwa tygodnie przed jego startem, kiedy przeprowadzono badanie.

Jedynie minimalne różnice można dostrzec w zmiennej płeć, bowiem zarówno 6% ankietowanych kobiet, jak i 6% ankietowanych mężczyzn uważa, że Polska ma "zdecydowanie duże" szanse na awans do finału. 31% kobiet (co oznacza większość) daje reprezentacji Polski "raczej małe" szanse na awans. W przypadku mężczyzn najwyższy procent ma odpowiedź, że szanse "są raczej duże", jednak wynosi ona zaledwie 29%. Wnioski są więc dość smutne, bo Polacy raczej nie wierzą w awans Polski do sobotniego finału...

Jak można się więc spodziewać, jeszcze gorzej - według ankietowanych - wyglądają nasze perspektywy na finał. Tylko 4% badanych twierdzi, że Polska ma "zdecydowanie duże" szanse na zwycięstwo w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ponownie nieco lepiej wygląda to w przypadku osób, które uważają, że szanse są "raczej duże": to 22% respondentów. Mimo to większość (28%) twierdzi, że szanse Polski są "raczej małe". Uzupełniając, jako "zdecydowanie małe" szanse ocenia 21%, zdania w tej kwestii nie ma 25% badanych przez IBRiS.

Patrząc na zmienną płeć, wyniki ponownie są do siebie bardzo zbliżone. Większość kobiet (31%) oraz większość mężczyzn (25%) uważa, że szanse Polski na zwycięstwo są "raczej małe". Analogicznie "raczej duże" szanse daje Polsce 19% kobiet i zaledwie 24% mężczyzn.

Co może dziwić, w grupie wiekowej 70+ odsetek osób, które oceniły szanse na awans Polski do finału, jak i szanse na zwycięstwo wynosił 0%. Jest to wynik dość zaskakujący, głównie z uwagi na fakt, że jest to jedyna grupa, w której odsetek osób, które wiedziały, że to Ochman reprezentuje Polskę na tegorocznej Eurowizji, był wyższy niż odsetek osób, które nie miały takiej wiedzy.

Podsumowując, nie da się ukryć, że Polacy mają małą wiedzę na temat tegorocznego reprezentanta Polski. Być może nie interesują się aż tak konkursem z uwagi na nasze wcześniejsze porażki. To tłumaczyłoby również tak niskie oceny szans Polski zarówno na awans do finału, jaki i samo zwycięstwo. Na szczęście optymistyczniej patrzy się na prognozy bukmacherów oraz zagranicznych ekspertów, którzy twierdzą, że awans do sobotniego finału mamy zapewniony.

Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(171)
Luiza
1 tyg. temu
Jeżeli nie wygra, to trudno, bo ten konkurs rządzi się swoimi prawami. Na pewno nie będzie wstydu
miki
1 tyg. temu
w innych krajach piosenki na eurowizją cały czas lecą w radiu, a u nas cisza o Ochmanie. Pierwszy raz mamy reprezentanta niesamowicie utalentowanego i stacje nie raczą go promować. To bardzo krzywdzące temu chłopakowi. Polacy chwalą cudze a nie potrafią docenić swoich skarbów
Gosc
1 tyg. temu
Zebyscie sie nie zdziwili jak wygra.
lol
1 tyg. temu
Piosenka dobra i będzie w top 3, ale wygra Ukraina. Polityka + piosenka, która się mocno wyróżnia. Rap nigdy nie był doceniany na Eurowizji i wydaje mi się, że teraz może się to zmienić.
lola
1 tyg. temu
dlaczego w radiu nie puszczają piosenek Ochmana? Tegorocznego laureata VOP puszczają non stop, tego wąsatego.
Najnowsze komentarze (171)
observer
1 tyg. temu
Może Ochman jest dobry, ale "piosenka" (!!??) RIVER to jakieś nieporozumienie.Ktoś kto wyselekcjonował tę tandetę,aby była "śpiewana" , to nie ma pojęcia, co jest/może być przebojem.W tym wyborze widać tzw.gust Kurskiego.
uiyyhjgthyjg
1 tyg. temu
wykonawca i piosenka beznadziejni
Pas
1 tyg. temu
Calosc wygra rumunia
Aga
1 tyg. temu
Dla mnie ta piosenka to jakiś kosmos ! Nie podoba mi się i nie wróżę jej nic dobrego....
Hush
1 tyg. temu
I co? Mam nadzieję, że Wam wczoraj pospadaly kapcie :))) Krystian to artysta, Eurowizja to nie jest konkurs na Jego poziomie. Mistrz ❤️❤️❤️
Emi
1 tyg. temu
Piosenka jest piękna i wykon pierwsza klasa za dużo tylko efektów specjalnych
Adam
1 tyg. temu
Co to za Polacy co nie kibicują naszym? Tak jak opozycja w Brukseli skarży na swoich wstyd i hańba
emg
1 tyg. temu
To że tegoroczny konkurs wygra Polak byłam przekonana od dawna, z uwagi na znaczenie Polski na scenie międzynarodowej ze względu na pomoc jaką niesiemy Ukrainie. Teraz po obejrzeniu występu Ochmana moje przekonanie się ugruntowało. Dziękuję Krystian !!!
Adi
1 tyg. temu
Chanel 🇪🇸🇪🇸🇪🇸
Ula
1 tyg. temu
INBRIS jak zwykle wiarygodny. Krystian jest w finale!
Lili
1 tyg. temu
Pewnie wygra ukraina bo eurowizja jest bardzo polityczna. Jeśli chodzi o naszą piosenkę to życzę wygranej z calego serca. Jsk dla mnie jest to najlepszy polski utwór w tym konkursie. Obojętnie jaki będzie wynik, dla mnie Krystian już wygrał. Powodzenia 😘
Vanessa
1 tyg. temu
wygra Szwecja lub Belgia
Iki
1 tyg. temu
Piosenka jest nudna i tyle
Anna
1 tyg. temu
A ta prowadząca to co ma na głowie spod prysznica dopiero co wyszła wyjątkową nie ciekawa osoba Włosi się nie postarali.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie