Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kamil Kozłowski
Kamil Kozłowski
|
aktualizacja

Królowa Belgii Matylda ma POLSKIE KORZENIE. Z byłym prezydentem łączą ją więzy krwi

133
Podziel się:

Królowa Belgów uchodzi za ideał wśród naczelnych przedstawicielek światowych monarchii. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kobieta rodzinnie związana jest z... Podkarpaciem. Wywodząca się z arystokracji Matylda posiada wspólny mianownik z poprzednim prezydentem Polski.

Królowa Belgii Matylda ma POLSKIE KORZENIE. Z byłym prezydentem łączą ją więzy krwi
Matylda, królowa Belgów, cieszy się znakomitą reputacją i nieskazitelnym wizerunkiem (Getty Images, Olivier Matthys)

Królowa Matylda bez cienia przesady mogłaby być autorką poradnika na temat bycia wzorową małżonką koronowanej głowy państwa. Pojawienie się skromnej, 23-letniej wówczas absolwentki logopedii na jednym z charytatywnych przyjęć było prawdziwą rewolucją w życiu jej przyszłego męża, króla Filipa I. Już 3 lata później mocno zakochani w sobie partnerzy stanęli na ślubnym kobiercu.

Nie bez przyczyny uwielbiana przez rodaków kobieta od momentu zamążpójścia cieszy się mianem "belgijskiej księżnej Diany". Niezwykle skromna, poukładana, skrupulatnie przestrzegająca etykiety królewskiej, a na dodatek zaangażowana w dobroczynną działalność Matylda stanowiła idealny kontrakt dla znanego niegdyś z hulaszczego trybu życia monarchy. Poślubienie młodszej o 13 lat piękności pozwoliło Filipowi odsunąć od niego piętrzące się plotki na temat jego bliskich kontaktów z mężczyznami. Dziś mogą pochwalić się trojgiem pełnoletnich już dzieci: 23-letniej Elżbiety, młodszego o 2 lata Gabrielaurodzonego w 2005 r. Emmanuela oraz 16-letnią córką, księżniczką Eleonorą.

Królowa Matylda jest w połowie Polką

Żona króla Belgii przyszła na świat jako córka urodzonej w Białogardzie hrabiny Anny Komorowskiej. Jej babcią z kolei była Zofia, księżniczka z rodu Sapiehów zamieszkującego tereny Krasiczyna położonego na Podkarpaciu. Z pokaźnego drzewa genealogicznego wynika, że królowa Matylda jest daleką kuzynką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej korzenie sięgają również postaci Giedymina, wielkiego księcia litewskiego.

Matka 51-latki posługiwała się piękną polszczyzną. Niestety, nigdy nie podjęła prób nauki ojczystego języka z żadnym z pięciorga dzieci. Najstarsza z rodzeństwa Matylda biegle włada za to aż 5 innymi językami. Choć w latach młodości nie zdarzało jej się odwiedzać Polski, uczyniła to będąc już szczęśliwą żoną i matką. W 2004 r. przyleciała na specjalne zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Na pewno jeszcze wrócę, choćby po to, by pokazać dzieciom kraj naszych przodków - powiedziała podczas uroczystości nadania jej Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Belgijska para królewska faktycznie złożyła 9 lat temu oficjalną trzydniową wizytę, podczas której zaszczyciła obecnością m.in. Pałac na Wyspie. W tym czasie oboje zostali odznaczeni Orderem Orła Białego.

W Belgii Matylda cieszy się niebywałą popularnością i olbrzymim uznaniem w oczach rodaków. To właśnie na jej cześć wprowadzono na rynek markę piwa "Prinseske", a dedykowaną jej biografię zatytułowano "Królowa serc". Ponadto w 2008 r. amerykański magazyn "Vanity Fair" wyróżnił jej niewątpliwą elegancję i wyczucie stylu, plasując Matyldę w zestawieniu 10 najlepiej ubranych kobiet świata. Jak widać na załączonych zdjęciach, wciąż dzielnie broni tytułu "modowego klejnotu w koronie".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(133)
Śmiesznie
miesiąc temu
Nauczyć się pięciu jezykow ale żaden z nich nie jest językiem matki… mega dziwne. Jak w ogóle można wychować dziecko mowiac językiem który nie jest Twoim pierwszym?
Kasia
miesiąc temu
a za jakie zasługi dla Rzeczypospolitej dostała ten order?
Anders i córk...
miesiąc temu
Jak u Andersa. Córka generała Irena Anders nie nauczyła jedynego syna języka polskiego. PiS wybrał ją na ambasadora Polski, kiedy ona NIE BYŁA ambasadorem Polski we własnym domu ....
Ozi
miesiąc temu
Rzeczywiscie niezwykle zasluzona dla Polski. 2 krociutkie wizyty podczas calego zycia, w niedaleko przeciez polozonej ojczyznie matki (na zaproszenie politykow). Do tego ani ani be ani me ani kukuryku po polsku. Tylko pogratulowac.
Przeciw
miesiąc temu
A ursula Von den Leien nienawidzi Polaków. Jej czas w UE się kończy. Czas żeby konfederacja zrobiła porządek z Fit for 55 zielony ład ETS ETS 2 budynkowa dyrektywa zakaz samochodów paliwowych. My chcemy żyć normalnie!!!!!
Najnowsze komentarze (133)
Dro
4 tyg. temu
Ma coś z Matta Damona
dys
4 tyg. temu
Wszyscy jestesmy polakami.
buuu
miesiąc temu
nic ja z Komorowskim nie laczy, bo Komorowskiego nic nie laczy z tym nazwiskiem. litości
prawo nasieni...
miesiąc temu
Narodowość i nazwisko dziedziczy się po ojcu a nie po matce. A tu jeszcze przykład, że matka nie nauczyła ją polskiego.
Mateusz
miesiąc temu
My szarzy ludzie nie mamy na pewne rzeczy wpływu. Każdy jest panem swojego losu. Zainwestowałem w nieruchomości i nie żałuję! Zarządzanie powierzyłem profesjonalistom z firmy Polzen z Gdańśka, jestem zadowolony!
lecoco
miesiąc temu
No już nie miała z kim być spokrewniona, lol
9876
miesiąc temu
Nie mówi po polsku bo matka o to nie dbała i ona nie czuła żadnej potrzeby nauczenia jezyka ojczystego matki swoich dzieci, jakie to urocze i jakie typowe. Gratulacje.
Wrzos,
miesiąc temu
bylo juz oswiadczenie ze krolowa Matylda nie jest zadna krewna Bronislawa Komorowskiego, Niejednemu psu na imie Burek,
***
miesiąc temu
Nawet podobna do Komorowskiego....
Stan
miesiąc temu
Sorry Tarina,no i dobrze bo jak sie zenic ze swoimi to podobne roznie to moze byc
Mi5
miesiąc temu
Jak każdy polak , polka nie pamięta o kraju i narodzie. A tak przy okazji , to Belgia pomagała Niemcom w czasie II WŚ
Władek
miesiąc temu
tak patrzę i za groma nie mogę znaleźć podobieństwa tej pięknej pani do naszego Brunka !!!????
Tarina
miesiąc temu
B.K. nie pochodzi z arystokracji!!
Jens
miesiąc temu
Prrzed I wojna swiatowa tez wszystkie dynastie byly spokrewnione
...
Następna strona