Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
|

Krystyna Janda "jest trochę ROZGORYCZONA" kwotą rządowej dotacji. "Wnioskowaliśmy o 5,8 mln złotych"

375
Podziel się:

Założycielka fundacji zarządzającej dwoma teatrami wyjawiła, że otrzymała 1,8 mln, czyli zaledwie 30 procent kwoty, jakiej potrzebowała na pokrycie długów. Ma prawo do narzekania?

Krystyna Janda "jest trochę ROZGORYCZONA" kwotą rządowej dotacji. "Wnioskowaliśmy o 5,8 mln złotych"
Krystyna Janda otrzymała od rządu 1,8 mln wsparcia (ONS)

Nie da się nie zauważyć, że pandemia koronawirusa odbiła się negatywnie na niemal każdej branży. Skutki wirusa szalejącego od dobrych kilku miesięcy odczuwają także osoby związane z branżą artystyczną. Wiele znanych twarzy otwarcie ubolewa nad pogarszającą się sytuacją finansową. Wśród tych, którzy zdecydowali się publicznie pożalić na nadszarpnięty domowy budżet, znalazły się między innymi Katarzyna Skrzynecka, Anita Lipnicka czy Maryla Rodowicz.

Nieoczekiwanie los uśmiechnął się do (niektórych) artystów, gdy rząd przychylił się do ich próśb i przeznaczył aż 400 milionów złotych z budżetu państwa na dofinansowanie kultury. Oprócz szeregu artystów z mainstreamu polskiej muzyki na Fundusz Wsparcia Kultury załapało się ponad 2 tysiące beneficjentów, w tym instytucje takie jak teatry czy filharmonie. Jak można było się spodziewać "kontrowersyjna" lista artystów, których wspomógł rząd, nie pozostała bez odzewu.

Zobacz także: Podekscytowana Krystyna Janda świętuje 10-lecie teatru: "Każdy aktor to jest kosmos!"

Swoje trzy grosze w głośnej sprawie postanowiła dorzucić naczelna krytyczka obecnie panującej partii rządzącej, Krystyna Janda. W obszernym poście opublikowanym na Facebooku założycielka fundacji, która zarządza teatrami PoloniaOch-Teatr, uznała że wsparcie państwa jest znacznie niższe niż oczekiwała.

Drodzy Widzowie!

Bardzo dziękujemy za Waszą obecność, bo istniejemy właśnie dzięki Wam.

W 2019 roku:

- zagraliśmy dla Państwa rekordowo 937 spektakli

- nasze spektakle zobaczyło 250 000 widzów

- zagraliśmy 49 bezpłatnych spektakli na Placu Konstytucji i przed Och-Teatrem, które nieodpłatnie zobaczyło ok. 12 500 widzów.

- zatrudniliśmy 410 pracowników sektora kultury (artystów, pracowników sceny i administracji)

Dziękujemy Funduszowi Wsparcia Kultury za otrzymaną pomoc finansową. Wsparcie w wysokości 1,8 mln stanowi 30% kwoty, o którą wnioskowaliśmy. Kwoty wynikającej z twardych danych i skali naszego działania, w tej chwili największej w kraju wśród teatrów dramatycznych. Jednak jest dla nas wsparcie znaczące, szczególnie przy obecnym zakazie wystawiania spektakli. Otrzymaną pomoc przeznaczymy na:

- utrzymanie zatrudnionych pracowników etatowych (wyspecjalizowanych pracowników sektora kultury - akustyków, oświetleniowców, inspicjentów, garderobianych, charakteryzatorów, techników, pracowników administracyjnych)

- honoraria artystów

- czynsze obu budynków

Mamy nadzieję przetrwać ten trudny czas i niebawem spotkać się z Państwem w naszych teatrach. Do zobaczenia!

W rozmowie z portalem WP.pl aktorka przyznała, że jest "rozgoryczona" sumą, którą przyznał jej rząd.

Wnioskowaliśmy o 5,8 mln zł, tyle dokładnie wynoszą nasze straty, które zostały udokumentowane we wniosku, a otrzymaliśmy 1,8 mln zł wsparcia. Jestem więc trochę rozgoryczona, że naszym dwóm teatrom przyznano zaledwie 30 proc. kwoty, jakiej potrzebowaliśmy. Choć z drugiej strony cieszę się, że dostaliśmy chociaż tyle, bo myślałam, że pan minister nas skreśli — powiedziała.

W odpowiedzi na liczne głosy krytyki minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że przy rozdzielaniu datków władza nie kierowała się prywatnymi sympatiami.

O tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie, rodzaj uprawianej sztuki, ale algorytm pokazujący, kto stracił przychody w wyniku pandemii. To nie są pieniądze dla jednej osoby, ale dla całych zespołów ludzi, którzy z dnia na dzień stracili środki do życia – tłumaczył na Twitterze.

Wierzycie w jego zapewnienia?

Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(375)
Maciek. K
rok temu
Mnie wkurza ze takie gwiazdy które obnosiły się swoim bogactwem, zakupy w londynie, wakacje, prywatne samoloty itd, taka Kozidrak czy Steczkowska teraz wyciągają rękę po pieniądze podatników. Wstyd!! Bojkotować te gwiazdy !!
Van
rok temu
Ja też jestem rozgoryczona, że nie mam zamówień i z czego spłacać kredytu oraz co do garnka włożyć, Paniusiu. Nie musisz mieć 2-ch teatrów i kilku mieszkań oraz posiadłości w Milanówku
gość
rok temu
te pieniądze o które wnioskujecie to sa pieniądze podatników i my sobie nie życzymy żeby ktos taki jak Janda trwoniła nasze pieniądze ,Twoja opcja ci radziła kredyt i zmień prace
Sss
rok temu
Wstyd Janda to jest kasa podatnikow a tobie wciaz malo
Ela
rok temu
Dobrze, że cokolwiek dostała. Niektórzy nie dostali nic.
Najnowsze komentarze (375)
Anna
rok temu
Janda Ambasadorka Oszustwa, Hipokryzji, Kłamstwa i Manipulacji. Po tym skandalu z zaszczepieniem sie poza kolejnością, powinna Pani oddać , dotację, i te pieniądze powinny trafić, do lekarzy, pielęgniarek, personelu pomociniczego na oddziały Covidowe. Do Przedsiębiorców, Rodzinnych biznesów, do Wszystkich tylko nie do Pani.... Przeprosić Nas Wszystkich Polaków....Nie mam do takkiej osoby szacunku, zuje tylko pogardę
Proponuję
rok temu
artystom posprzedawac swoje pałace - będzie na ich kulturę
IWA
rok temu
Drogo Pani, Jak Pani nie pasuje to Pani odda te pieniądze i po sprawie :) Przecież nie są przymusowe:) A kryzys nie dotknął tylko Pani proszę zauważyć i trochę pokory!!!
bbrr
rok temu
Pamiętam jej kwiki po zmianie rządu, że niby nie chcą jej dać dotacji, a od razu dostała 2mln czym już się nie pochwaliła. Teraz to samo, myślała, że jej nie dadzą, serio?? Zawsze jej dają obojętnie jaka opcja, a co z innymi, lepszymi teatrami, które dostają tyle co nic?
Malwina
rok temu
Jestem oburzona, nie życzę sobie aby z moich podatków opłacano celebrytów. Przez wiele lat zarabiali olbrzymie pieniądze, biorą tantiemy i jeszcze im mało...
niestety
rok temu
Chodząca antyreklama swoich kremów
os rana
rok temu
CZUJĘ SIE PRZEZ TĄ PANIĄ OS RANA
Garderobiana
rok temu
Przecież tu nie chodzi o nią!! Za tymi teatrami stoją nie tylko aktorzy i znane postacie. To przede wszystkim obsługa. Szatnia, charakteryzacja, kostiumy, oświetlenie. To jest 3, czasem nawet 4 razy więcej osób niż aktorów grających spektakl. To Ci ludzie zostali bez środków do życia. I jeśli teatr upadnie, bo nie ma za co zapłacić rachunków i nie ma z czego zapłacić im pensji, to zostają na lodzie... Kto ich przyjmie,jeśli całe życie przepracowali w teatrze?!'
nelli
rok temu
A miałam do Pani szacunek...no właśnie....MIAŁAM😑
alle
rok temu
Pandemia minie - mam nadzieje ze spoleczenstwo nauczy sie po takiej akcji kogo szanowac i chodzic na koncerty a kogo miec w d.
Gośka
rok temu
A Kozidrak przyznali 750 000, jej eks mężowi 660 000 A ich córce, która w chorku śpiewa to ile? Ktoś wie?
Gośka
rok temu
Ale zaraz, zaraz. Janda prowadzi dwa teatry i dostała 1 800 000 a Golcowie ze swoim 30 osobowym zespolem dostali 1 900 000??? Yyyyyy
Basia
rok temu
Jak cię nie stać to sprzedaj dom i kup sobie kawalerkę. Tak mieszkają Polacy nie w willach wypasionych i jeżdżą autobusem
Didi
rok temu
Nie chcę płacić na jande i jej teatrzyki. Wole zeby pielegniarki dostaly podwyzke niz jakas rozwrzeszczana arogancka kobieta, ktorej gra i bezczelnosc nigdy mi nie odpowiadały....Zawsze byla pobudzona i slabo, nerwowo grala nawet bardzo dawno gdy była jeszcze mloda....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie