Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
Goss
|

"Lex TVN". PiS zmieni prawo, aby ODEBRAĆ STACJI KONCESJĘ? "Przedstawiono projekt, którym usiłuje nam się ZAMKNĄĆ USTA"

319
Podziel się:

Posłowie PiS, na czele z Markiem Suskim, przygotowali projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zdaniem opozycji i ekspertów uderza w niezależne i krytyczne wobec rządu media. TVN nie ukrywa, że traktuje ten pomysł jako próbę "ograniczenia ich wolności".

"Lex TVN". PiS zmieni prawo, aby ODEBRAĆ STACJI KONCESJĘ? "Przedstawiono projekt, którym usiłuje nam się ZAMKNĄĆ USTA"
Posłowie PiS chcą pozbawić TVN koncesji? Media komentują (East News)

W nocy ze środy na czwartek do Sejmu wpłynął kontrowersyjny projekt autorstwa posłów PiS, który zakłada nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Zmiany zarekomendowano w punktach dotyczących przyznawania koncesji, co zdaniem dziennikarzy i mediów jest próbą uderzenia w grupę TVN, której zgoda na nadawanie wkrótce wygasa.

Drażliwa kwestia ewentualnego nieprzyznania grupie TVN nowej koncesji wzbudziła w mediach ogromne kontrowersje. Do pomysłu posłów PiS, których przedstawicielem jest Marek Suski, krytycznie odnoszą się niemal wszyscy, a wszystkiemu przyglądają się już zagraniczne media. Sprawę skomentowała już nawet Helsińska Fundacja Praw Człowieka i nazwała ten ruch "instrumentalną próbą wywarcia wpływu".

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że wolne media stanowią istotny filar każdego demokratycznego państwa. Zachodzą więc realne obawy, że PiS chce w ten sposób uciszyć jakąkolwiek krytykę pod adresem rządu, jednak sam Marek Suski nie zamierza tego przyznać wprost. Poseł PiS twierdzi po prostu, że potrzeba doprecyzowania przepisów w tym zakresie.

To jest ustawa, która w gruncie rzeczy doprecyzowuje przepisy, które obowiązują, i to jest ustawa, która spowoduje równość podmiotów krajowych i zagranicznych - usiłuje tłumaczyć Suski.

Nie wyjaśnił jednak klarownie, czemu taki pomysł padł akurat teraz i dlaczego został złożony pod osłoną nocy. Padło oczywiście pytanie o dziwną zbieżność czasową, jednak współpracownik Jarosława Kaczyńskiego stwierdził jedynie, że chce "chronić Polskę przed możliwością wejścia podmiotów z krajów, które są nam wrogie". Na pytanie o to, dlaczego projekt wpłynął akurat teraz, Suski odpowiedział:

A dlaczego nie? Każdy moment dla kogoś, kto nie lubi tego rodzaju przepisów, będzie zły. (...) Co zrobi TVN, to ja nie wiem - wypalił.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że posłowie opozycji wypowiadają się o "Lex TVN" PiS-u niezwykle krytycznie. Pomysł skrytykował nawet koalicjant PiS, Jarosław Gowin, który w rozmowie z TOK FM przyznaje, że "cokolwiek sądzimy o stacji TVN, to ona jest ważnym elementem pluralizmu mediów", a projekt nie był z nim konsultowany.

Zobacz także: Zamach PiS-u na wolne media? Poseł Lewicy: PiS wypowiada wojnę

Niezwykle entuzjastycznie zareagowała z kolei Joanna Lichocka - posłanka PiS, która swego czasu zasłynęła z wulgarnego "gestu" w Sejmie pod adresem opozycji, a teraz także osoba podpisana pod wspomnianym projektem. W jej rozmowie z portalem Wirtualne Media padła nawet ironicznie fraza "reeuropeizacja mediów", co teraz Lichocka nazywa "żartem". Podejrzewamy jednak, że nikomu nie jest do śmiechu.

Zażartowałam sobie. Chodzi o to, żeby podmioty spoza Unii Europejskiej nie mogły zdominować polskiego rynku medialnego - zapierała się.

Liczni dziennikarze i publicyści zwracają uwagę, że pomysł odmówienia wydania TVN koncesji jest potencjalnym zamachem na wolne media w Polsce. Nie jest bowiem tajemnicą, że stacja jest największą (i przez to także najgroźniejszą) alternatywą dla tzw. mediów narodowych, w których panuje przekaz całkowicie podporządkowany rządowi Prawa i Sprawiedliwości. Nie brak opinii, że próba wyeliminowania TVN-u z rynku byłaby więc de facto próbą pacyfikacji polskiej demokracji i wolności słowa.

Dziś idą po TVN. Jutro przyjdą po pozostałych. Szokujące jest, jak wprost autorytarne kroki robi ta władza, zasłaniając się przy tym wielkimi, pięknymi słowami i symbolami - pisze Bartosz Węglarczyk na Twitterze.

Taka ustawa to wojna z USA, bo oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN - mówi członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun, cytowany przez Onet.

Dzisiaj to kolejny krok, którego jeżeli nie zatrzymamy, to obudzimy się w państwie, które będzie musiało wyłączyć wszystkie kanały, które mówią innym językiem niż Kaczyński, innym językiem niż Morawiecki, innym językiem niż Zjednoczona Prawica - podkreślał w czwartek w Sejmie poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W końcu sprawę projektu ustawy, który może odebrać TVN koncesję, skomentowała sama stacja. W krótkim oświadczeniu udostępnionym w mediach społecznościowych przyznano, że zarząd traktuje to jako "próbę ograniczenia wolności mediów", jednak nie zamierza ulegać wpływom i nie ugnie się pod naciskami posłów PiS.

Dla TVN najważniejsi są widzowie i ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji. To w ich imieniu nasi dziennikarze zadają pytania i od ponad 20 lat patrzą na ręce każdej władzy. W nocy przedstawiono projekt ustawy, którym usiłuje nam się zamknąć usta, a widzów pozbawić prawa do wyboru. Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów. Nie ugniemy się pod żadnymi naciskami i pozostaniemy niezależni, działając w imieniu naszych widzów - czytamy w opublikowanym oświadczeniu.

Zgodnie z informacjami mediów, koncesja TVN wygasa pod koniec września tego roku.

Pudelek ma już własną grupę na Facebooku! Masz ciekawy donos? Dołącz do PUDELKOWEJ społeczności i podziel się nim!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(319)
San
3 lata temu
tvn jest jakie jest... ale mimo to nie wyobrażam sobie, żeby każda stacja należała do pisu.
Europa wolna
3 lata temu
Oto wolna Polska jest - demokratyczna, bez nepotyzmu, europejska, nowoczesna. Tak dalej pojdzie to znikniemy z mapy Europy i dopisza nas do krajow Arabii saudyjskiej.....
Dasu
3 lata temu
I zrobia to, bo taki rzad Polacy wybrali i znowu wybiora. Korea polnocna Europy, krzyzem stoi.
Brawo wy
3 lata temu
Aha czyli teraz Ameryka to tez wróg narodu haha brawo wy. Na kremlu szampan się wiadrami leje
Niezle
3 lata temu
Czyli przebili już lukaszenke
Najnowsze komentarze (319)
Seth.
3 lata temu
Naród dał się omamić kilkoma groszami. Takie są konsekwencje sprzedawania swoich poglądów. I co, taniej u Was? Lepiej się żyje? Siła nabywczą pieniądza spadła i jesteście w punkcie wyjścia. Inteligencja wyemigrowała w znacznej większości. Obawiam się, że to dopiero początek gehenny... Ten chory rząd powinien być obalony a odpowiedzialni, za mordy doprowadzeni przed trybunał i nie mieć dla nich litości. Tak, jak oni nie mają i dla kraju i obywateli.
Gigi
3 lata temu
No i pięknie
Beata
3 lata temu
Będzie jak na Węgrzech pisowska propaganda w TVP i jednej gazecie. Zrobią wszystko żeby ukryć złodziejstwo i nepotyzm , niezależne media im przeszkadzają
Czajka
3 lata temu
Czaskoski i ferajna chcą zlikwidować TVP Info, żeby nie zadawali im trudnych pytań. TVN ich głaszcze PO głowach.
OJeżuu
3 lata temu
Tusk Vision Network jako tuba propagandowa KOalicji PO -TVN.
Otuszto
3 lata temu
Państwo Polskie (tak jak inne państwa) musi mieć u siebie w Kraju pakiet większościowy, a nie jakieś ludziki żydowskie zza Oceanu. No sorki.
Ewelina
3 lata temu
Bardzo dobrze goodbye Tvn 🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉🎉
Ona
3 lata temu
Obalić rząd, tego już zbyt wiele!!!
Uooo
3 lata temu
Należy obalić rząd należy!!!
trueRP
3 lata temu
grupa lekarzy profesorow epidemiologow byly minister zdrowia grupa c19 udwowodnila ze szczepionki to ludobujstwo juz szefowie sanepidow sa odwolani z funkcji bo toczą sie sprawy wobec nich rząd - mozna powiedziec ze to juz ostatnie wakacje tych ludzi Pisu i lewicy szczegolnie !!!!szpitale ordynatorzy moze nie dozywocie ale uczestniczenie w grupie przestepczej tak samo za wyludzanie z nfz na bezsensowne testy lozka respiratory ktore rozrywaja pluca itp z naszych składek ...i szefowie stacji gdyz uzyskali pismo od tej grupy ostrzezenie !!!! takze szefowie stacji tvn polsat tvp beda siedziec jak i ludzie promujace nieswiadomie magiczne preparaty z tlenkiem grafenu lubiacym sie z 5g .... jak i sedziowe ktorzy przeciwstawia sie !!! Polska sie budzi ty tez sie obudz czlowieku !!!!!!!!!
Gość
3 lata temu
Co tam koncesje, telewizje, kpina z prawa, deptanie Konstytucji, afery. Co tam, że kobietom odbiera się prawa do decydowania w sprawach intymnych, a ludzie LGBT chcą szacunku. To nieważne. Grunt, że bony, plusy i trzynastki wpadają...
true
3 lata temu
grupa lekarzy profesorow epidemiologow byly minister zdrowia grupa c19 udwowodnila ze szczepionki to ludobujstwo juz szefowie sanepidow sa odwolani z funkcji bo toczą sie sprawy wobec nich rząd - mozna powiedziec ze to juz ostatnie wakacje tych ludzi Pisu i lewicy szczegolnie !!!!szpitale ordynatorzy moze nie dozywocie ale uczestniczenie w grupie przestepczej tak samo za wyludzanie z nfz na bezsensowne testy lozka respiratory ktore rozrywaja pluca itp z naszych składek ...i szefowie stacji gdyz uzyskali pismo od tej grupy ostrzezenie !!!! takze szefowie stacji tvn polsat tvp beda siedziec jak i ludzie promujace nieswiadomie magiczne preparaty z tlenkiem grafenu lubiacym sie z 5g .... jak i sedziowe ktore przeciwstawia sie !!! Polska sie budzi ty tez sie obudz czlowieku !!!!!!!!!
Xyz
3 lata temu
PiS zaskakuje nieczystymi zagraniami, by zostać przy korycie. Odbiera nam wolność, krok po kroku. Średniowiecze najlepiej przywrócić, bo PiS tak chce... Ani się obejrzymy a w TV będzie robiącą z nas tepaki - propaganda pisu...
magda
3 lata temu
PRECZ Z TVN
...
Następna strona