Trwa ładowanie...
Przejdź na
Baby
|

Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan obiecują, że już nie założą pióropuszy: "Cieszymy się, że można rozmawiać bez chamstwa"

242
Podziel się

Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan odpowiedzieli na krytykę, która spotkała ich z powodu noszenia indiańskiego pióropusza. "Mamy XXI wiek i trzeba się rozwijać". Jak widać, nie trzeba się natomiast od razu obrażać...

Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan obiecują, że już nie założą pióropuszy: "Cieszymy się, że można rozmawiać bez chamstwa"
Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan obiecują, że już nie założą pióropuszy (Instagram)
bDyKtyet

Po tym, gdy Małgorzata Rozenek pokazała na Instagramie zdjęcie w indiańskim pióropuszu, część internautów wytknęła jej, że nie powinno się tak robić, gdyż jest to przywłaszczenie kulturowe. W rozmowie z Wirtualną Polską bardzo merytorycznie wyjaśniła to nagradzana dziennikarka i reportażystka Joanna Gierak-Onoszko. Pisarka została poproszona o skomentowanie zachowania Rozenek.

Pióropusz to nie część garderoby, ale sacrum. (...) Trzeba też pamiętać, że w Ameryce Północnej pochodzący z Europy biali osadnicy doprowadzili do kulturowego ludobójstwa i włożyli wiele wysiłku, by zatrzeć, zniszczyć rdzenne kultury. Pióropusz noszą często bohaterowie, ludzie, którzy przeszli przez niewyobrażalną traumę. Także dlatego biały człowiek, przebierający się w rdzenne świętości, budzi oburzenie - tłumaczyła Gierak-Onoszko.

bDyKtyev

Do wywiadu opublikowanego na WP dość prędko, ale przede wszystkim dojrzale odnieśli się Małgorzata RozenekRadosław Majdan.

Dostaliśmy od was linki do artykułu, który pojawił się na Wirtualnej Polsce, artykuł jest rozmową z panią Joanną Gierak-Onoszko, która napisała nagradzaną książkę "27 śmierci Toby’ego Obeda" i przeczytaliśmy ten artykuł z ogromnym zainteresowaniem. Dał nam wiele do myślenia. Jest to ten poziom dyskusji, który na pewno należy wspierać. (…) Wszystko dotyczy oczywiście naszych zdjęć w pióropuszach - wyznała kulturalnie Rozenek.

Zobacz także: Małgorzata Rozenek o koronasceptykach: "Zapraszam do szpitala"

I oczywiście kultury, do której pióropusze nawiązują i do której mamy ogromny szacunek. Takie założenie pióropusza nie jest to dla nas tylko moment zrobienia zdjęcia, ale też porozmawiania, wymienienia się spostrzeżeniami, historią. Jest to kultura, o której warto mówić i rozmawiać z dziećmi. Natomiast to, co nam się może podobać, to co my uważamy za popularyzowanie pewnych zachowań, dla innych może być to coś nie do zaakceptowania. Jako że zawsze dobrze korzystać z wiedzy tych, którzy wiedzą lepiej, to rzeczywiście być może sami Indianie sobie tego nie życzą - dodał Radosław Majdan.

bDyKtyeB

Mamy XXI wiek i trzeba się rozwijać i to, co 10 lat temu było akceptowalne, dziś już nie jest. I my się cieszymy, że mamy szansę z takimi osobami mieć do czynienia - stwierdziła rozsądnie Rozenek.

Nie ma co się obrażać, jeżeli coś takiego nie jest mile widziane, to nigdy więcej nie założę pióropusza - obiecał z uśmiechem na twarzy Radosław Majdan.

Cieszymy się, że można rozmawiać bez chamstwa. Przyjęłam wszystkie argumenty. O to chodzi, żeby się rozwijać - zwieńczyła celebrytka.

Wygląda na to, że są jeszcze celebryci, którzy potrafią odróżnić hejt od krytyki i uczyć się na błędach.

bDyKtyeC
bDyKtyeD
bDyKtyeW
KOMENTARZE
(242)
Bez żartów
3 dni temu
O mamo, o ile rozumiem oburzenie postem Barbary KS , oznaczenie marki wózka , zdjęcie z dziećmi, które nawet nie wiedzą co to jest Instagram, nie mówiąc już o wyrażaniu świadomej zgody. Mówienie że Panie noszą tam dzieci w chustach bo TAK IM WYGODNIE (Sic!) ( no ba, to nie ma nic wspólnego z bieda) gra słów że Henio jest wozony jak król 🤦‍♀️ bo co? Bo ma "służbę " Dookoła? I dalej ie rozumiejac swojego błędu , idzie glupio dalej w meandry swojej nie skażonej inteligencja , merytoryce. O tyle tutaj jest już trochę przesada ( a rozenkow nie lubię) , za chwilę jak zalozysz sombrero,ponczo, wejdziesz do kajaku , nalozysz kiecke ,która nosiły gejsze , burke, zalozysz mundur żołnierzy AK, przebierzesz się za jakąś postać to będzie obraza czyiś uczuć, osoby historii itp. Bez jaj za chwilę będziemy musieli przeoraszac , że jestemy b i a l i , a nie rozowi, bo obrazamy uczucia dot. koloru skóry ,wlosow , oczu innych nacji
Cacko
3 dni temu
Chyba większość ludzi nie zauważyła, że Edyta Górniak do swojej piosenki też miała pióropusz. Andromeda -czy ktoś wtedy tak hejtował itd. ? Ludzie zaczynają wariować, do wszystkiego się czepiają.
Pppp
2 dni temu
Spoko się zachowała.
bDyKtyeX
Sss
3 dni temu
Odpowiedzieli w kulturalny sposób ponieważ uwagi, które dostali były merytoryczne i kulturalne. Poza tym pochodziły od osoby, która na kulturze Indian się zna. Niestety najczęściej w internecie mamy do czynienia z hejtem i anonimowymi ludźmi, albo nieznającymi się na rzeczy.
Kokos
3 dni temu
Brawo!! Mega dojrzałe sie zachowali! Zamiast sie oburzać i bronić swojego zdjęcia przyjęli do wiadomości jak to jest postrzegane przez Indian i zaakceptowali to bez problemu. Najgorzej jak ktos komuś zwróci uwagę i ta osoba zamiast spokojnie wysłuchać argumentów i sie nad nimi zastanowić to od razu sie obraza i mowi „no zaraz to juz nie bedzie mozna oddychać”. Świat sie zmienia, teraz słucha sie juz np. Indian czy osob czarnoskórych i bierze aie pod uwagę to jak chcą byc nazywani, co ich rani albo obraza itp. I my powinnismy ich posłuchać i sie dostosować zamiast bez sensu obstawać przy swoim. Takze akurat w tym przypadku sie majdanowie fajnie zachowali.
Najnowsze komentarze (242)
Gość01
21 godz. temu
Chorzy ludzie jak ten wirus czym chcą jeszcze za imponować żeby na siebie zwrócić uwagę
Elvira
wczoraj
Gośka mówiłam nie retuszuj zdjęć my wiemy jak wyglądasz w realu i na bank nie wyglądasz tak wyprasowana
Berlin.
2 dni temu
Proponuję założyć poroże !
Tomek
2 dni temu
Cyrk wylądował w Meksyku 🤣
Melina
2 dni temu
Margolci usta opadły... Tzn. opuchlizna zeszla😁. I nosek do poprawy... Oj Margolcia...wracaj na poprawki, bo jakoś tak...brzydko wyglądasz, bez kwasów 😁
ewa
2 dni temu
Jak on juz wyglada 😉
bro
2 dni temu
KOKO albo Am za duzo widac ale on zawsze tez walil duzo ona tez takze parka sie udala litości
zbychu
2 dni temu
Co za duzo bialego Co? 😂🙄
bDyKtyeP
Ola
2 dni temu
Ta kobieta wygląda tragicznie, czy ona tego nie widzi!!!
Aaia
2 dni temu
Cała akcja to ustawka aż boli. Specjalnie popełnili "błąd" żeby było o nich głośno. Skorzystali że Szatan okropnie się zachowała. Nie raz Goni puszczały nerwy i nie kojarzę, żeby wcześniej przyznała się do błędu
smuteczek
2 dni temu
W czasach studenckich będąc w zespole pieśni i tańca robiliśmy warsztaty dla studentów z Chin, gdzie oni przebierali się w polskie stroje ludowe. Mieli z tego wielką radość. To pewnie była ta radość z gwałcenia naszej kultury! A my byliśmy zwykłymi zdrajcami narodu :O
Iga
2 dni temu
Radzio taki znawca kultury majow i nie wiedzial tego? Nie czytal zadnej ksiazki o indianach, nie widzial nawet jednego filmu o dzikim zachodzie? To wiedza nawet dzieci w podstawowce.
Mała czarna
2 dni temu
A tak na marginesie to ładnie Rozejek w tym pióropuszu , może mogłaby zagrać Polską wersję Pocahontas :) Pasuje idealnie , może jakiś reżyser by się tym zainteresował .
Gość
2 dni temu
Brawo! Dojrzała postawa, popełnili błąd, nie chcieli nikogo urazić, nie mieli złych intencji dlatego przeprosili i przyznali się do tego, że źle zrobili. Zamiast obrażać się na cały świat warto wziąć przykład z tej pary!
...
Następna strona
bDyKtyfr