Trwa ładowanie...
Przejdź na
Dymek
|
aktualizacja

Manuela Gretkowska apeluje: "W szkołach powinno się zmienić hymn na PATOINTELIGENCJĘ"

128
Podziel się:

Pisarka podzieliła się na Facebooku obszernym wpisem, stając w obronie rapera Maty. "Na tym polega szczerość, dzieciaki napie*dalają prawdę o syfie" - napisała.

Manuela Gretkowska apeluje: "W szkołach powinno się zmienić hymn na PATOINTELIGENCJĘ"
(instagram/eastnews, Instagram/EASTNEWS)
bESDwPJx

Chyba mało kto spodziewał się, że raper Mata za sprawą Patointeligencji wywoła tak szeroką debatę publiczną. Przypomnijmy, że syn profesora Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Matczak, w zaledwie 24 godziny osiągnął zawrotną liczbę miliona wyświetleń w serwisie YouTube. Raper zrywa z wizerunkiem typowego ulicznika, bowiem śpiewa o ciemnej stronie życia bogatych nastolatków. Zamieszanie wokół Patointeligencji przybrało na sile, gdy niespodziewanie kawałek Maty został wykorzystany we flagowym serwisie informacyjnym Telewizji Polskiej.

Klip został wyemitowany w materiale Bunt sędziowskiej kasty, który dotyczył nowelizacji sądów planowej przez PiS. Według niej sędziowie podważający decyzje i działania Krajowej Rady Sądownictwa mogą zostać odwołani. Autor materiału postawił tezę, że "władza bez odpowiedzialności to prosta droga to patologii" i jako przykład podał cytaty z utwory Maty...

bESDwPJz

Sukces Patointeligencji sprawił, że nagle wszyscy stali się ekspertami i zaczęli komentować twórczość Maty. Jedną z takich osób był nawet Jarosław Jakimowicz, który nazwał rapera bananowym chłopcem i zasugerował mu... służbę wojskową.

Nie musieliśmy zbyt długo czekać, a głos w sprawie Patointeligencji zabrała Manuela Gretkowska. Pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i założycielka polskiej Partii Kobiet słynie z dość odważnych poglądów i kontrowersyjnych wypowiedzi. Tym razem nie było inaczej. Na swoim facebookowym profilu opublikowała obszerny wpis, stając w obronie rapera.

"Liceum Batorego protestuje przeciw nieuprawnionemu użyciu „jego wizerunku” do Patointeligencji. Dyrekcja konsultuje się z prawnikami. Ktoś narzygał na dziedziniec prestiżu i trzeba to uprzątnąć, poperfumować obłudą. Patologią jest zakłamywanie prawdy, a nie rapowanie o niej. Na tym polega nowa szczerość, dzieciaki napie...lają prawdę o syfie, w którym tkwimy. Zrobił to chłopiec nie z blokowiska, ale z elity. Ale elita nie jest gorsza od patologii, tylko umie lepiej to ukryć, bogaciej" - zaczęła.

W dalszej części wpisu czytamy:

bESDwPJF

"Patointeligencja nie uraża wizerunku szkoły, ona go obnaża. I do tego wzywa się prawników?! Cała Polska jest za fasadą niewygodnej prawdy. Na tym polega dramat, że nie umiemy się z nią zmierzyć. Czy to ogłupiały suweren, wykastrowana opozycja, katolicy, kobiety. Zadowalamy się udawanką, a gdy chłopak to ujawnia, staje się kozłem ofiarnym. Czy dyrekcja nie wie, że uczy w liceum młodzież? Dyrekcja nie chadza na bulwary nad Wisłą w weekend?" - pyta pisarka.

W dalszej części wpisu Gretkowska zaznacza, że w obecnych czasach to dzieci są inteligencją, a dorośli patologią. Zauważa też, jak wygląda smutna rzeczywistość polskich szkół:

"Wsadzamy nasze dzieci w dyby polskiej edukacji i chcemy za to laurek z paskiem, jak matury? Licea, gdzie nauczyciele znęcają się nad uczniami dla ich dobra. Warszawskie liceum, gdzie dzieciak samobójczo skacze z okna zaszczuty przez klasę, spada i wraca na lekcję. (...) Szanowna dyrekcjo Batorego, gdzie uczy się o przyczynach i skutkach historii. Picie, ćpanie nie jest objawem demoralizacji. Jest reakcją na nią. Na wymagania, na problemy, na beznadzieję depresji. Pozwijcie rodziców, pozwijcie całe pokolenie rodziców, ich dziadków pijących żeby zapomnieć, a nie się nauczyć jak żyć".

Gretkowska przypomina też, że za Matą stoi jego ojciec, profesor UW.

bESDwPJG

"Wspiera go i prawdę, o której chłopak genialnie rapuje. Elity są łatwym celem - poprzewracało się im w głowach, zepsucie godne Hollywood. Suweren po prostu chla w domu, śnieg odgarnia zamiast wciągać, żre schabowego i o tym nie śpiewa. Jak połączyć fakty, liczby, reformy szkolnej czyli tłoczenia w bydlęcych wagonach edukacji z obrazkiem komunijnym? Nie wiem, co się ślubuje w szkołach, ale powinno się zmienić hymn na Patointeligencję, prawdziwy tekst z melodią naszych czasów. DYREKCJO BATOREGO, zamiast pozywać Patointeligencję powinniście być z niej dumni. Nie zdołaliście zatłuc w Macie inteligencji, odwagi, talentu. Gratuluję sukcesu pedagogicznego" - kończy wpis.

Zgadzacie się z przesłaniem Manueli?

bESDwPKa
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(128)
Anna
2 lata temu
Piosenka jest dobra, ale na litość boska, nie każdy licealista cpie, puszcza się i upija do nieprzytomnosci.
NIE
2 lata temu
Skoro gretkowska apeluje to już wiadomo aby tego NIE robić
Alek
2 lata temu
Elity to zginęły w latach 40stych, teraz mamy uwłaszczonych na wyprzedaży majątku narodowego i aferach postkomunistów, ich pieski z show biznesu, biznesu, prawa i mediów. To nie elita, to złodzieje, którzy sprzedali ten kraj rosyjskim wpływom, potem zachodnim, a dzieci i wnuki wychowali w takim samym poglądzie na życie i moralność.
bESDwPKb
Ewelina
2 lata temu
Zwątpiłam w jej inteligencję
Gość
2 lata temu
Oszołomka..
Najnowsze komentarze (128)
Adidja
2 lata temu
Korekta;na bibce z kolegami i jak uja potrafisz
Adidja
2 lata temu
Na siłę chcą promować beztalencie.Taki ,,rap,,to na Bibice z kolegami pomiędzy jednym kielonkiem a drugim a nie pchać się na afisz jak już potrafisz.Btw.fryzura z Batorego beznadziejna
kolo...
2 lata temu
Gretkowska jest jeb......a?
znawca_tematu
2 lata temu
MAM WYYEBANE NA MANUELE I MATA
IREK
2 lata temu
Gretkowska ty ułomna kobieto.Do leczenia się nadajesz
Bogna
2 lata temu
Zgadzam się z komentarzem poniżej, pani manuela to straszna pseudointeligencja
Fifi
2 lata temu
Prawdę chłopak śpiewa. Wiadomo, że nie każdy uczeń wpisuje się w ten patologiczny obraz, ale problemy istnieją i nie wolno ich pudrować. Raczej czas na refleksję dla wszystkich - rodziców, nauczycieli, urzędników wymyślających kolejne reformy w systemie edukacji. Czas spojrzeć w lustro.
Anita
2 lata temu
Dzień dobry! Mam 17 letniego syna i niestety mam okazję przebywać z młodymi ludźmi. W pełni się zgadzam z Panią Gretkowską oraz z Matą. Trzeba głośno mówić o tym, że obecna młodzież wychowywana przez pokolenie 50- latków, to w dużej mierze dzieciaki nastawione na sukces, bezwzględne, dla których liczą się tylko pieniądze i wieczne chwalenie się wszystkim tj. osiągnięciami w szkole, wyliczanka w ilu olimpiadach brali udział, gdzie byli na wakacjach itd.itd. Ich Rodzice żyją z kolei w świecie iluzji, jakie to mają wspaniałe i zdolne dzieciaki, bo przecież najważniejsze są dobre oceny. A tak naprawdę te ich dzieciaki są agresywne, pozbawione empatii, wulgarne do granic wytrzymałości, gardzące tymi którzy ich zdaniem mniej posiadają od nich, pijące, palące, pochłaniające narkotyki, dopalacze itd. Tekst Pani Gretkowskiej celowo napisany w dosadnym tonie aby pokazać problem. Dorośli te dzieciaki kształtują, to oni są odpowiedzialni za ich wychowanie, a nauczyciele rzeczywiście boją się wpływowych rodziców i nie reagują na różne problemy. Gratuluję Macie odwagi i świetnego tekstu. Mama Michała
bESDwPJT
phi
2 lata temu
A Gretkowska powinna zmienić imię na Pseudointeligencja.
#16
2 lata temu
nihil novi, takie rzeczy działy się już dobre dziesięć lat temu w szkołach i teraz dopiero wszyscy refleksja uuu aaa ale mi wielkie odkrycia
Gilia
2 lata temu
Manuela przesadza, kolejny raz, poza tym problem ćpania etc. to zawsze był problem bogatych dzieciaków, bo inne dzieci nie mają kasy na takie życie, a poza tym ludzie jedzą schabowe, a nie żrą, po co takie chamstwo? Schabowy mniam, mniam.
sss
2 lata temu
ok boomer
yhy
2 lata temu
wymagania mają nauczyciele w liceum, naprawdę to istna patologia
uuuuuu
2 lata temu
Partia Kobiet, że niby co? seksizm ma być wspierany? że co między nogami ma decydować kto rządzi? sexmisja komuś się marzy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESDwPKM
bESDwPKN
bESDwPKO
bESDwPKP
bESDwPKQ
bESDwPKv