Trwa ładowanie...
Przejdź na
Spinner
Spinner
|

Mateusz Banasiuk PROTESTUJE przed Ministerstwem Kultury: "Politycy nas pomijają i przypominają sobie przed wyborami"

216
Podziel się:

Mateusz Banasiuk wypowiedział się publicznie w imieniu filmowców, którzy nie zarabiają na tym, że ich produkcje biją rekordy popularności w internecie. Nie stronił od mocnych słów pod adresem polityków. Uda mu się coś zmienić?

Mateusz Banasiuk PROTESTUJE przed Ministerstwem Kultury: "Politycy nas pomijają i przypominają sobie przed wyborami"
Mateusz Banasiuk na proteście (East News)

Kilka miesięcy temu strajk zakończyła amerykańska branża filmowa. Wstrzymanie pracy na planach opóźniło premiery wielu wyczekiwanych od dawna tytułów. Czy Polskę może czekać podobny scenariusz? Być może nie na aż tak dużą skalę, ale polscy aktorzy i filmowcy również zaczynają upominać się o prawa i pieniądze, które powinni dostawać za wykonywaną pracę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mateusz Banasiuk: Dzięki "Furiozie" ludzie przestali krzyczeć do mnie "Radek" na ulicy

Polscy filmowy chcą rozmawiać z ministrem

O co dokładnie chodzi? W dużym skrócie mówiąc, i co by w wielką politykę nie wpaść, Polska to ostatni kraj, który nie wprowadził dyrektywy, dzięki którym filmowcy otrzymują tantiemy z ich produkcji oglądanych na platformach streamingowych. A tak się składa, że mogą być to całkiem zawrotne sumy.

Przedstawiciele organizacji filmowych nakreślili problem w liście do ministra kultury, Bartłomieja Sienkiewicza.

Według raportu opublikowanego przez Netflix, tylko w okresie od stycznia do czerwca 2023 roku 200 polskich produkcji dostępnych w serwisie oglądanych było łącznie przez 544 mln godzin, a rodzimi filmowcy nie zobaczyli w Polsce z tego tytułu ani złotówki w postaci tantiem. Jest to sytuacja o tyle trudna do zrozumienia, że wielkie koncerny internetowe dzielą się już swoim zyskiem i płacą należne wynagrodzenia twórcom filmowym niemal w całej Europie. Tylko w Polsce są wciąż z tego obowiązku zwolnione - można w nim przeczytać.

Mateusz Banasiuk na proteście twórców filmowych

Aby być usłyszanym, przed Ministerstwem Kultury w Warszawie odbył się w środę protest. Nie zabrakło na nim Mateusza Banasiuka, który to ostatnio całkiem często występuje w filmach Netfliksa. Niedziwne więc, że właśnie on zabrał głos na forum.

Nie rozumiem, dlaczego politycy nas pomijają i przypominają sobie o nas jedynie przed wyborami, kiedy potrzebują poparcia. Nasz głos jest ważny, kiedy namawiamy ludzi, żeby poszli na wybory - grzmiał.

Jak dodał, filmowcy "nie chcą nikogo okradać". Pieniądze, których się domagają, to ich zarobki.

Nie odbieramy innym podatnikom, nie odbieramy innym ludziom ani rządowi, dlatego nie rozumiem, dlaczego rząd nas olewa. Obawiam się, że jeżeli nie będziemy konsekwentni i nie będziemy działać dalej, to temat przejdzie bokiem. Musimy się spotykać regularnie, bo moim zdaniem dzisiaj nie zostaniemy wysłuchani - tłumaczył.

Jak na razie artystom nie udało się doprowadzić do rozmów z ministrem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(216)
powodzenia
2 miesiące temu
"Twórcy internetowi" nie bądźcie śmieszni. Za mało dostaliście rządowej kasy w czasach pseudopandemii, normalnie pracujący ludzie mogą o takich pieniądzach pomarzyć. Zobaczymy co się stanie jak rolnicy przestaną pracować. Wtedy będziecie mogli namalować sobie ziemniaka w paincie i nałożyć filtry na zdjęcie żeby był ładniejszy.
Filmik
2 miesiące temu
Maja Ostaszewska też była ???
Naiwni
2 miesiące temu
A Wy celebryci głosowaliście na Tuska z nadzieją, że to się zmieni...
Lolo
2 miesiące temu
Ach ci biedni artyści...
Aaaaa
2 miesiące temu
Eee! No niemożliwe… elity o elitach ??? W życiu
Najnowsze komentarze (216)
śmiech
2 miesiące temu
Ależ oni są żenujący XDDDD
inka
2 miesiące temu
No przecież to nasze dobro narodowe 🤣🤣🤣 i dobrze wam tak, macie tego swojego ministra od kultury🙈
Danka
2 miesiące temu
Gdybym mężowi zaproponowała białą kurtkę i żółtą czapkę to stwierdziłby, że zwariowałam. 🙉🙊🙈
Gosc
2 miesiące temu
Teraz pikieta !!!! Brawo , przez 8 lat , nie widziałam 🤮
Gość
2 miesiące temu
I bardzo dobrze Wamuje....nie trzeba sue mieszać w politykę :)))
inka
2 miesiące temu
Się chłop obudził 🤣 serio🤔
Swiatowid
2 miesiące temu
Ten który sztukę zrównał z zawodem urzędnika do końca swych dni będzie wypełniał druczki ISO goniony swoim pustynnym resentymentem.
także tego
2 miesiące temu
Przecież oni biedy nie klepią, hello. Do tego jeszcze Tusk obiecał: Wprowadzimy ustawę o statusie artysty gwarantującą artystom i artystkom minimum zabezpieczenia socjalnego, dostęp do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych uwzględniający specyfikę pracy. Pandemia obnażyła wady obecnego systemu, w którym praca twórcza nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Wsparcie dla systemu zapewnią środki, trafiające wcześniej m.in. na Fundusz Kościelny.
Avalon
2 miesiące temu
Kiedyś prawdziwi artyści byli utalentowani, ale klepali biedę. Dzisiaj ludzie szumnie nazywający siebie artystami nie mają zdolności i umiejętności, ale mają sporo pieniędzy i ciągle im mało.
Żegnamy netfi...
2 miesiące temu
Pieczeniarze czytają Marksa. Artyści głodują napędzani pasją nie myśląc o kawie w Starbucksie tylko wielkościa prawdy która mogą odkryć jako artyści.
llkjkl
2 miesiące temu
to pracuj za 4000 w PKP po 24 latach i żyj z tego
Tak
2 miesiące temu
BRAWO! Popieram! Całym sercem ❤️
Anna
2 miesiące temu
Teraz sobie przypomnieli o protestach,gdzie byli przez te osiem lat.
Pinio
2 miesiące temu
Ja nie skalam się oglądaniem żadnego polskiego filmu, ani serialu. Jeżeli już to oglądam starsze polskie filmy, gdzie grali prawdziwi aktorzy, a nie celebryci szafujący swoim życiem prywatnym,podpierający wszystkie możliwe ścianki i ci co to nawet mówią nam jakie mamy mieć poglądy polityczne itd.
...
Następna strona