Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
Unicorn
|

Mateusz Banasiuk walczy o tantiemy dla filmowców. Spotkał się z politykami w Sejmie: "Nie każdy mydlił nam oczy"

112
Podziel się:

Mateusz Banasiuk znalazł się w gronie filmowców walczących o prawa do tantiem z serwisów streamingowych. Aktor wybrał się do Sejmu, gdzie miał okazję porozmawiać z kilkoma przedstawicielkami polskiej sceny politycznej.

Mateusz Banasiuk walczy o tantiemy dla filmowców. Spotkał się z politykami w Sejmie: "Nie każdy mydlił nam oczy"
Mateusz Banasiuk spotkał się z politykami. Chodzi o tantiemy dla filmowców (AKPA, Instagram)

Polscy filmowcy postanowili ostatnio głośno wyrazić sprzeciw wobec działań rządzących. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury opublikowało projekt zmian ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który powstał na podstawie unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Problem w tym, że z pierwotnego projektu usunięto zapisy dotyczące tantiem za utwory publikowane w internecie - gwarantujące twórcom filmów prawa do wynagrodzenia m.in. z platform streamingowych. Polska jest jedynym krajem UE, który do tej pory nie wdrożył dyrektywy.

Jak można się domyślić, decyzja Ministerstwa wzbudziła niemałe oburzenie w środowisku filmowców. W środę grupa artystów zgromadziła się pod warszawską siedzibą Ministerstwa Kultury, by walczyć o należne im wynagrodzenie ze streamingu. W gronie protestujących znalazł się m.in. Mateusz Banasiuk, który sam miał okazję wystąpić w kilku filmach dostępnych obecnie na Netfliksie.

Mateusz Banasiuk walczy o tantiemy dla polskich twórców. Pojawił się w Sejmie

Banasiuk stał się poniekąd twarzą sprzeciwu filmowców i w związku z tym w czwartek odwiedził również budynek Sejmu. Na miejscu aktor miał okazję spotkać się z kilkoma przedstawicielami polskiej sceny politycznej, w tym marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską, posłanką Lewicy Darią Gosek-Popiołek oraz pełniącą funkcję wiceminister kultury, Joanną Scheuring-Wielgus. Banasiuk zrelacjonował wizytę na Wiejskiej na swoim instagramowym profilu, o jej przebiegu opowiedział również w rozmowie z Plejadą. Aktor zdradził serwisowi, że polscy twórcy nadal "nie dostali odpowiedzi" na pytanie, dlaczego zapis dotyczący tantiem w internecie wykreślono z projektu nowelizacji ustawy. W rozmowie wspomniał również, że wielu spotkanych przez niego polityków opowiada się po stronie artystów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marcin Bosak szczerze o swoich zarobkach: „Są bardzo dobre”

To nie jest tak, że każdy polityk mydli nam oczy. Rzeczywiście, od niektórych usłyszeliśmy słowa poparcia i wydaje mi się, że wielu jest po stronie artystów. Innych trudno wyczuć. Polityka nie jest moją codziennością - powiedział Plejadzie Banasiuk.

Aktor w rozmowie z serwisem podkreślił, że Polska jest ostatnim krajem Europy, który nie dostosował się prawnie do nieuniknionych, jego zdaniem, zmian technologicznych. Zaznaczył także, że wynagrodzenie za pracę i tantiemy to dwie różne kwestie. Te drugie zabezpieczają byt artystów po zakończeniu pracy na planie.

Dostajemy wynagrodzenie za swoją pracę po skończonej pracy, za każdy dzień zdjęciowy, albo zależności od tego, jak każdy twórcy umawiają się z producentem, dostaje swoje wynagrodzenie po zakończeniu zdjęć. Tantiemy to jest coś poza tym wynagrodzeniem za wykonaną pracę - dodał w rozmowie z Plejadą.

Mateusz Banasiuk w rozmowie z Plejadą zwrócił też uwagę na przestarzałe przepisy dotyczące tantiem w Polsce, które obejmują np. nośniki DVD. Wyraził również nadzieję, że wkrótce w tej kwestii zostanie wypracowany kompromis.

(...) Trzeba się za to zabrać, a nie tak jak to było przez ostatnie lata lekceważyć tematy i spychać na bok - powiedział Plejadzie aktor.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(112)
Gość
2 miesiące temu
Nowiutki fortepian Steinwey kupiony przez Radio Kraków za 1 mln 17 tys. zł (milion od KR RIT na zakup) został sprzedany przez likwidatora za 998 tys. zł Polskiemu Towarzystwu Muzycznemu. Czyli za jeden fortepian dwukrotnie zapłacono z publicznych środków, bo PTM jest na garnuszku MKiDN. Teraz się to stało.
Bajbajjj
2 miesiące temu
Śmieszne a sam nie lubi płacić za usługi
Lucy
2 miesiące temu
Kocham Polskich ROLNIKÓW
era
2 miesiące temu
sprawa wyzszej wagi aktory umra z glodu ojoj
Ferdek
2 miesiące temu
Artystów jego mać
Najnowsze komentarze (112)
Sara
2 miesiące temu
Macie Tuska płacił wszystkim za hejt to może i coś kapnie ,ale ale najpierw paliwo po 5 zł 🤣
Filen
2 miesiące temu
Bansiuk, tylko, że artyści płacą 5% podatku.
Tytou
2 miesiące temu
Nie znam tego wielkiego artysty
ha ha ha ha h...
2 miesiące temu
Aaaaaa to jak z Kidawą Błońską rozmawiali to na pewno merytorycznie, na temat i o konkretach.
Dfg
2 miesiące temu
A jak oni są opodatkowani bo jak na razie tylko im ciągle mało, a czy opłacają składki emerytalno rentowe i zdrowotne
555
2 miesiące temu
Tantiemy otrzymuje artysta twórca muzyki,autor książki .Aktor to wynajęta osoba, która gra co mu każą ,często bez żadnej szkoły ani zdolności ,często po znajomosci.Nie wiem za co te tantiemy ,akurat oni nie są twórcami tylko aktorami odgrywają coś co inni tworzą .
777
2 miesiące temu
Tantiemy może brać artysta ,twórca dzieła ,autor książki ,czy twórca muzyki.Aktor to człowiek wynajęty do pracy ,który dostaje zarobek za wykonaną robotę.Oni nie są twórcami niczego,często przypadkowi ludzie grają w filmach bo maja znajomosci bez żadnej szkoły i talentu .Za co ma
Ddd
2 miesiące temu
Ja tez pracuje na kontrakcie i tez sama opłacam ZUS ,walczcie o lepsze zarobki od dzieła ,a nie tantiemy
👍👍👍
2 miesiące temu
Ludzie widzą w mediach tylko tych bogatych i rozpuszczonych artystów,którzy rozbijają się po pijaku samochodami za miliony i pokazują swoję wille i wycieczki na Bali w mediach ,wiec się nie dziwcie ,że tego nie popierają.Nie znamy drugiej strony medalu.O tantiemy powinni walczyć Ci ,którzy tego potrzebują , nie wystawiajcie Bananasiuka ,który akurat opływa w dostatek.
Ewa
2 miesiące temu
Za sam wygląd zwolniony, a aktorstwo??? Jakie???? PARODIA BYLE CO
Yyttykhgg
2 miesiące temu
Jeżeli chce mieć na emeryturę to niech odkłada do ZUS jak każdy człowiek.Rozumiem tantiemy dla właściciela ,ale dla wynajętego aktora który miał płacone za swoją prace.T może i lekarz który wyleczy chorego powinien brać tantiemy do końca życia pacjenta ,jeżeli rodzina i bliscy korzystają z jego obecności na świecie
Gosc
2 miesiące temu
Cóż za odwaga !!!Teraz ? Przez 8 lat cichutko ? 🤮🤮🤮
wkan
2 miesiące temu
nie rozumiem za bardzo kto i czemu go zatrudnia bo aktorem jest bardzo średnim :(
Mła
2 miesiące temu
Niech zmieni zawód skoro taki nieopłacalny płakać za nim raczej nikt nie będzie
...
Następna strona