Trwa ładowanie...
bEUxOpNh
Kokosimo
|
aktualizacja

Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)

114
Podziel się
1 z 10
Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)
Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)
(AKPA)
0
0

Wielu potomków arystokratycznych rodzin robi dziś karierę zarówno w polityce czy biznesie, jak i w przemyśle rozrywkowym.

Nie da się ukryć, że arystokraci od zawsze budzą niezdrową ciekawość opinii publicznej, o czym może świadczyć między innymi ogromna popularność brytyjskiej rodziny królewskiej. O ile w Polsce nie mamy pełnoprawnych royalsów, którzy dostarczaliby brukowcom tematów do plotek, wielu potomków znakomitych rodów funkcjonuje dziś w mediach, szukając swojego miejsca w polityce, biznesie czy przemyśle rozrywkowych. Większość rodzimych przedstawicieli arystokracji wciąż kultywuje dawne obyczaje, najczęściej trzymając się razem.

Niektórzy z nich łączą się nawet w pary. Dobrym przykładem jest Anna Czartoryska-Niemczycka i jeden z najbogatszych Polaków, Michał Niemczycki, którzy od swojego ślubu w 2013 roku doczekali się trójki pociech. Oprócz Niemczyckich do elitarnej grupy prominentów wywodzących się z arystokratycznych rodzin należą między innymi takie osobistości, jak Beata Tyszkiewicz, Tomasz Ossoliński, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Mikołaj Rey, Konstanty Radziwiłł czy brytyjski fotograf z polskimi korzeniami, Alexi Lubomirski.

Wiedzieliście, że mają szlacheckie pochodzenie?

bEUxOpNH
KOMENTARZE
(114)
123
9 miesięcy temu
Ustrój stanowy w Polsce został zniesiony przez Konstytucję marcową z 1921. W artykule 96. zapisano: Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych.
Piotr
9 miesięcy temu
Drodzy Internauci, w historii Polski wielcy magnaci nie zapisali się złotymi zgłoskami poza nielicznymi przykładami, a walnie przyczynili się do rozpadu i zaborów, które trwały aż 123 lata i o tym trzeba pamiętać.
Katechetka
9 miesięcy temu
Najpierw przepuścili Rzeczpospolitą pozbawiając ją władzy i uprawiając partykularne interesy. A później już tylko dawali nogę. Acha i byli przeciwni uwłaszczeniu chłopów (bo ziemię chłopom dali Cesarze i Car - stąd nielubienie się z władzą "zaborczą". Zresztą dlatego "zaborami" nazywa się ten okres w Pl. ), pielęgnowali pańszczyznę w kompletnie nieefektywnej formie traktując ludzi (Polaków) jako niewolników, nie tworzyli szkół, szpitali, nie budowali społeczeństwa. To ciekawe, że w tak biednym powojennym PRL dopiero zlikwidowano analfabetyzm, prawda? Bo w Europie problem był likwidowany już w XVIII wieku.
bEUxOpNL
There
9 miesięcy temu
Niemczycki to nie jest zaden potomek arystokratów, wtf? To jego żona miała przodków z tytułami
aha
9 miesięcy temu
ksiaze co dragi przemyca buahahaha
Najnowsze komentarze (114)
Mirka
9 miesięcy temu
straciłam szacunek do księcia Lubomirskiego-po komentarzu "pełnego ironicznych usmiechów i słow"..wobec wywiadu Megan i Harego...nie fajny gośc..
Bibi
9 miesięcy temu
Anna Czartoryska tak naprawdę nie powinna nosić tego nazwiska. Jej pra...babka miała romans z księciem Mikołajem Repninem i to z tego związku narodził się syn, któremu mąż zgodził się nadać nazwisko Czartoryski. Pani Anna Czartoryska więc prawidłowo powinna nazywać się Repnin.
Kris
9 miesięcy temu
Anna Czartoryska tak naprawdę nie powinna nosić tego nazwiska. Jej pra...babka miała romans z księciem Mikołajem Repninem i to z tego związku narodził się syn, któremu mąż zgodził się nadać nazwisko Czartoryski. Pani Anna Czartoryska więc prawidłowo powinna nazywać się Repnin.
Kris
9 miesięcy temu
Konstytucja marcowa nie zniosła tytułów, tylko stwierdziła, że tracą swoją jakąkolwiek moc. Poza tym tytuły znosi i nadaje monarchia, a nie demokracja. Konstytucja marcowa i tak już nie obowiązuje, a konstytucja z 1997 r. nic nie mówi o tytułach arystokratycznych. Wyrok NSA z 2007 r. stwierdził, że zabronione jest używanie tytułów w dokumentach urzędowych, natomiast poza urzędami nie jest to w żaden sposób zabronione czy niezgodne z prawem.
Tony
9 miesięcy temu
Niemczycki junior to byly wiezien -ciekawe
grześ
9 miesięcy temu
Właśnie o to walczył "KOR" z PRLem. Mieli i mają w d..ie robotników i chłopów. "Historia kołem się toczy"
amen
9 miesięcy temu
dlatego powtarzam-nie uczcie dzieci ze pracą się ludzie bogacą. Nie każda praca daje kołacze, nie każda pozwala się dorobić. Skuteczniej jest się dobrze urodzić.
coo??
9 miesięcy temu
z jakiego dobrego domu? krwiopijców, wyzyskiwaczy i właścicieli niewolników? też mi dobry dom..
bEUxOpND
Ada
9 miesięcy temu
Po pierwsze, monarchia została w Polsce zniesiona wiele lat temu, więc tytułowanie tych osób jest całkowicie bezzasadne. Po drugie wszyscy potomkowie rodów szlacheckich i arystokratycznych powinni mieć świadomość, że ich majątki powstały w wyniku wyzyskiwania chłopów pańszczyźnianych, którzy nie mieli żadnych praw i jak niewolnicy dla nich charowali. Byłoby mi wstyd chwalić się, że moi dziadkowie wzbogacili się na krzywdzie innych.
cieć
9 miesięcy temu
polecam książkę [jeśli ktoś jeszcze potrafi czytać] Adama Leszczyńskiego Ludowa historia Polski
NNN
9 miesięcy temu
W Polsce nie ma hrabiow, ksiazat itd. Ci ludzie nie maja tytulow, mieli je prapraprapraprapra dziadkowie, ale one obecnie nie funkcjonuja wiec terminy takie jak "polska szlachta" czy "arystokracja" sa smieszne
Kasia z Torun...
9 miesięcy temu
Drogi Pudelku, w końcu jakis ciekawy artykuł! Byle tak dalej. Troche historii I show bizzu
Stan
9 miesięcy temu
A ja jestem markizem
Emma
9 miesięcy temu
Jak by tu powiedzieć?-zazdrość ściska niektórych. Każdy chciałby być bogatym i z dobrego domu, przebywać w towarzystwie ludzi z ogładą. Mało komu jest to dane. Pewne wartości potrafią docenić ludzie na poziomie. Stąd chyba ten jad i wypominanie.
...
Następna strona
bEUxOpNp
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Tak wygląda nowe mieszkanie Hanny Lis. Pokój kąpielowy, marmurowe szafki i efektowne przeszklenia (ZDJĘCIA)

Hanna Lis pochwaliła się w sieci zdjęciami nowego mieszkania. Dziennikarka urządziła je w nowoczesnym stylu.
9.

Promienna Małgorzata Kożuchowska strzela wesołe miny w drodze do auta za PONAD 400 TYSIĘCY (ZDJĘCIA)

Humor zdawał się dopisywać Małgorzacie Kożuchowskiej, która z chęcią posyłała uśmiechy w stronę paparazzi przed studiem "Dzień Dobry TVN". Czy powodem radości był luksusowy samochód, do którego zmierzała?
bEUxOpNq
8.

Urodziny Krzysztofa Rutkowskiego Juniora w stylu Harry'ego Pottera: przebrani goście, wielki tort i EFEKTY SPECJALNE (ZDJĘCIA)

Osiem lat temu na świat przyszedł syn Krzysztofa Rutkowskiego i Mai Rutkowski. Z okazji urodzin dumni rodzice zorganizowali juniorowi wystawną imprezę.
7.

Spóźniona na pociąg Sandra Kubicka mknie wesprzeć Barona na finale "The Voice of Poland" (ZDJĘCIA)

Ukochaną Barona "przyłapano" w towarzystwie makijażysty gwiazd na peronie gdyńskiego dworca. Niestety, Sandra Kubicka i Harry Jefferson spóźnili się na pociąg, w związku z czym na kolejny zmuszeni byli poczekać na dworcowej ławce... Wiedzieliście, że celebrytka korzysta z PKP?
6.

"The Voice of Poland". Co słychać u ZWYCIĘZCÓW programu? Zobaczcie, jak zmienili się od czasu wielkiej wygranej (ZDJĘCIA)

Damian Ukeje, Natalia Sikora, Mateusz Ziółko - te nazwiska jeszcze przed paroma laty do czerwoności rozgrzewały wyobraźnię widzów. Którzy zwycięzcy "The Voice of Poland" skutecznie wykorzystali swoje 5 minut sławy? Przekonajcie się sami!
bEUxOpNr
5.

Za kogo przebrała się Justyna Steczkowska? (ZDJĘCIA)

W studiu TVP Justyna Steczkowska pojawiła się w oryginalnej, żółto-czerwonej stylizacji. Do pstrokatego looku wokalistka dobrała designerską torebkę Valentino za ponad 11 tysięcy. Kogoś Wam przypomina?
4.

Viva Photo Awards: hollywoodzka Weronika Rosati, Karolina Szostak w garniturze i znów zakochani Marcela Leszczak i Misiek Koterski (ZDJĘCIA)

Na evencie fotograficznym pojawili się też wystrojona Agnieszka Sienkiewicz i Beata Tadla z mężem. Zobaczcie, kto jeszcze rozpoczął weekend na ściance.
3.

Randka idealna? Marcela Leszczak i Misiek Koterski CAŁUJĄ SIĘ pod okiem paparazzi na rodzinnym spacerze (ZDJĘCIA)

Po kolejnym zejściu się rodzice małego Fryderyka ewidentnie nie mogą oderwać od siebie rąk. W przerwach od przeglądania zawartości smartfona i palenia e-papierosa oddawali się czułościom. Słodcy?
bEUxOpNs
2.

Uśmiechnięta Katarzyna Cichopek w jesiennej stylizacji wywija radośnie torebką Louis Vuitton za 15 tysięcy (ZDJĘCIA)

Wraz z awansem społecznym Katarzyny Cichopek zmianie uległ również jej styl. Powiało luksusem?
1.

Znane panie bawią się wśród sztucznych zasp na imprezie sieciówki: Sandra Kubicka, Anna Skura, Karolina Pisarek (ZDJĘCIA)

W ramach eventu popularnej sieciówki celebrytki pozowały na tle srebrzystych kozaczków oraz bawiły się w sztucznym śniegu. Która ze znanych i lubianych zaprezentowała się najkorzystniej? Dominika Wysocka, Ada Fijał, czy może Ola Nowak?
bEUxOpOf