Trwa ładowanie...
Kokosimo
|
aktualizacja

Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)

115
115
Podziel się
1
 / 9
Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)
Ogromne majątki, wpływy i "błękitna krew". Kim są współcześni polscy arystokraci? (ZDJĘCIA)
(AKPA)
0
0

Wielu potomków arystokratycznych rodzin robi dziś karierę zarówno w polityce czy biznesie, jak i w przemyśle rozrywkowym.

Nie da się ukryć, że arystokraci od zawsze budzą niezdrową ciekawość opinii publicznej, o czym może świadczyć między innymi ogromna popularność brytyjskiej rodziny królewskiej. O ile w Polsce nie mamy pełnoprawnych royalsów, którzy dostarczaliby brukowcom tematów do plotek, wielu potomków znakomitych rodów funkcjonuje dziś w mediach, szukając swojego miejsca w polityce, biznesie czy przemyśle rozrywkowych. Większość rodzimych przedstawicieli arystokracji wciąż kultywuje dawne obyczaje, najczęściej trzymając się razem.

Niektórzy z nich łączą się nawet w pary. Dobrym przykładem jest Anna Czartoryska-Niemczycka i jeden z najbogatszych Polaków, Michał Niemczycki, którzy od swojego ślubu w 2013 roku doczekali się trójki pociech. Oprócz Niemczyckich do elitarnej grupy prominentów wywodzących się z arystokratycznych rodzin należą między innymi takie osobistości, jak Beata Tyszkiewicz, Tomasz Ossoliński, Jan Lubomirski-Lanckoroński, Mikołaj Rey, Konstanty Radziwiłł czy brytyjski fotograf z polskimi korzeniami, Alexi Lubomirski.

Wiedzieliście, że mają szlacheckie pochodzenie?

2
 / 9
Anna Czartoryska

Anna Czartoryska jest córką Stanisława Czartoryskiego, magistra prawa, dyplomaty i zapalonego ogrodnika. Ukończyła szkołę muzyczną imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest aktorką i piosenkarką. O ile jeszcze kilka lat temu planowała podbój polskiego show biznesu i karierę aktorską z prawdziwego zdarzenia, dziś 37-latka stosunkowo rzadko pojawia się w kolejnych produkcjach czy na branżowych eventach.

3
 / 9
Jan Lubomirski-Lanckoroński

Jednym z najsłynniejszych rodzimych arystokratów jest bez wątpienia Jan Lubomirski-Lanckoroński. 42-letni książę z wykształcenia jest prawnikiem, prezesem Grupy Landeskrone i... honorowym strażakiem. Znajduje się też na liście 100 najbogatszych Polaków. W 2013, po 12 latach małżeństwa, rozwiódł się z Dominiką Kulczyk, dzieląc majątek wart 165 (!) milionów złotych. Latem 2020 roku były mąż Dominiki Kulczyk, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński poślubił hrabiankę Helenę Mańkowską.

4
 / 9
Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz, córka Krzysztofa Marii Tyszkiewicza i Barbary z Rechowiczów, jest bez wątpienia jedną z pierwszych prawdziwych gwiazd polskiego show biznesu. Była żona Andrzeja Wajdy znana jest z wielu wspaniałych kreacji filmowych i serialowych oraz wielkiej klasy, którą emanowała na ekranie i poza nim. Choć zagrała kilka ikonicznych ról, młodsze pokolenie kojarzy ją głównie z jurorowania w programie "Taniec z gwiazdami", gdzie zasiadała w jury przez 15 lat.

5
 / 9
Tomasz Ossoliński

Pochodzący z Katowic Tomasz Ossoliński również wywodzi się z rodziny z "tradycjami". Z biegiem lat projektantowi udało się awansować na jednego z topowych polskich kreatorów mody. Jego specjalnością są garnitury. Przyjaciel Dominiki Kulczyk zaliczył też romans z telewizją, występując jako prowadzący w dwóch sezonach "Project Runway".

6
 / 9
Mikołaj Rey

Mikołaj Rey wychował się we Francji, konkretnie w zamku w Montresor – małej miejscowości nad Loarą. Jest potomkiem Mikołaja Reja - szlachcica, renesansowego pisarza nazywanego "ojcem literatury polskiej". Choć, jak sam przyznaje, wychował się w duchu patriotycznym, nie umiał mówić po polsku aż do matury. Gdy opanował język, przeprowadził się do Krakowa, gdzie mieszka do dziś. Rey ma na swoim koncie między innymi występy w kilku sezonach programu "Projekt Lady", wziął też udział w jednej z edycji "MasterChefa".

7
 / 9
Michał Niemczycki

Michał Niemczycki to syn Zbigniewa, właściciela Curtis Group i jednego z najzamożniejszych Polaków. Gdy był jeszcze studentem i mieszkał w Los Angeles, trafił do więzienia na 2 lata za przemyt narkotyków. Dziś jest majętnym biznesmenem i przykładnym mężem i ojcem, wychowującym z Anną Czartoryską trójkę pociech.

8
 / 9
Konstanty Radziwiłł

Konstanty Radziwiłł dał się poznać szerszej publiczności w 2015 roku, kiedy to objął urząd ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło, a później Mateusza Morawieckiego. W 2018 roku został odwołany, a jego miejsce zajął Łukasz Szumowski. Konstanty Radziwiłł wywodzi się z polskiego rodu książęcego Radziwiłłów herbu Trąby. W latach 2001-2010 kierował Naczelną Izbą Lekarską, a od 2019 roku jest wojewodą mazowieckim.

9
 / 9
Alexi Lubomirski

Alexi Lubomirski jest jednym z najbardziej znanych fotografów modowych. Potomek Lubomirskich, któremu przysługuje tytuł "Jaśnie Oświeconego" przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii. Jego matka pochodzi z Peru, ojciec zaś jest Polakiem mieszkającym w Paryżu. Lubomirski pracował z najważniejszymi osobistościami świata mody, filmu, sztuki czy polityki, a jednymi z jego największych osiągnięć jest słynna sesja zaręczynowa Meghan Markle i księcia Harry'ego, a także fotografie z ich zaślubin.

KOMENTARZE
(115)
123
2 lata temu
Ustrój stanowy w Polsce został zniesiony przez Konstytucję marcową z 1921. W artykule 96. zapisano: Rzeczpospolita Polska nie uznaje przywilejów rodowych ani stanowych, jak również żadnych herbów, tytułów rodowych i innych z wyjątkiem naukowych, urzędowych i zawodowych.
Piotr
2 lata temu
Drodzy Internauci, w historii Polski wielcy magnaci nie zapisali się złotymi zgłoskami poza nielicznymi przykładami, a walnie przyczynili się do rozpadu i zaborów, które trwały aż 123 lata i o tym trzeba pamiętać.
Katechetka
2 lata temu
Najpierw przepuścili Rzeczpospolitą pozbawiając ją władzy i uprawiając partykularne interesy. A później już tylko dawali nogę. Acha i byli przeciwni uwłaszczeniu chłopów (bo ziemię chłopom dali Cesarze i Car - stąd nielubienie się z władzą "zaborczą". Zresztą dlatego "zaborami" nazywa się ten okres w Pl. ), pielęgnowali pańszczyznę w kompletnie nieefektywnej formie traktując ludzi (Polaków) jako niewolników, nie tworzyli szkół, szpitali, nie budowali społeczeństwa. To ciekawe, że w tak biednym powojennym PRL dopiero zlikwidowano analfabetyzm, prawda? Bo w Europie problem był likwidowany już w XVIII wieku.
There
2 lata temu
Niemczycki to nie jest zaden potomek arystokratów, wtf? To jego żona miała przodków z tytułami
aha
2 lata temu
ksiaze co dragi przemyca buahahaha
Najnowsze komentarze (115)
GAAG
9 miesięcy temu
a ja nie rozumiem. co roku zdjęcia na pudlu z ich wyjazdu do teściów. on znany z tego że urodził się w bogatej rodzinie, siedział w amerykańskim więzieniu za narkotyki i nie płacił ludziom za pracę. ona znana nie wiem w sumie dlaczego. no chyba że, sądząc po nazwisku, jest krewną faceta który wyprowadził do raju podatkowego 500 mln zl z budżetu państwa pod przykrywką 'sprzedaży' obrazu, którego i tak nie wolno było wywieźć z Polski. no więc, te ochy i achy nad tą 'cudowną, taką normalną rodzinką' to tylko suweren stękający z ignorancji i naiwności
Mirka
2 lata temu
straciłam szacunek do księcia Lubomirskiego-po komentarzu "pełnego ironicznych usmiechów i słow"..wobec wywiadu Megan i Harego...nie fajny gośc..
Bibi
2 lata temu
Anna Czartoryska tak naprawdę nie powinna nosić tego nazwiska. Jej pra...babka miała romans z księciem Mikołajem Repninem i to z tego związku narodził się syn, któremu mąż zgodził się nadać nazwisko Czartoryski. Pani Anna Czartoryska więc prawidłowo powinna nazywać się Repnin.
Kris
2 lata temu
Anna Czartoryska tak naprawdę nie powinna nosić tego nazwiska. Jej pra...babka miała romans z księciem Mikołajem Repninem i to z tego związku narodził się syn, któremu mąż zgodził się nadać nazwisko Czartoryski. Pani Anna Czartoryska więc prawidłowo powinna nazywać się Repnin.
Kris
2 lata temu
Konstytucja marcowa nie zniosła tytułów, tylko stwierdziła, że tracą swoją jakąkolwiek moc. Poza tym tytuły znosi i nadaje monarchia, a nie demokracja. Konstytucja marcowa i tak już nie obowiązuje, a konstytucja z 1997 r. nic nie mówi o tytułach arystokratycznych. Wyrok NSA z 2007 r. stwierdził, że zabronione jest używanie tytułów w dokumentach urzędowych, natomiast poza urzędami nie jest to w żaden sposób zabronione czy niezgodne z prawem.
Tony
2 lata temu
Niemczycki junior to byly wiezien -ciekawe
grześ
2 lata temu
Właśnie o to walczył "KOR" z PRLem. Mieli i mają w d..ie robotników i chłopów. "Historia kołem się toczy"
amen
2 lata temu
dlatego powtarzam-nie uczcie dzieci ze pracą się ludzie bogacą. Nie każda praca daje kołacze, nie każda pozwala się dorobić. Skuteczniej jest się dobrze urodzić.
coo??
2 lata temu
z jakiego dobrego domu? krwiopijców, wyzyskiwaczy i właścicieli niewolników? też mi dobry dom..
Ada
2 lata temu
Po pierwsze, monarchia została w Polsce zniesiona wiele lat temu, więc tytułowanie tych osób jest całkowicie bezzasadne. Po drugie wszyscy potomkowie rodów szlacheckich i arystokratycznych powinni mieć świadomość, że ich majątki powstały w wyniku wyzyskiwania chłopów pańszczyźnianych, którzy nie mieli żadnych praw i jak niewolnicy dla nich charowali. Byłoby mi wstyd chwalić się, że moi dziadkowie wzbogacili się na krzywdzie innych.
cieć
2 lata temu
polecam książkę [jeśli ktoś jeszcze potrafi czytać] Adama Leszczyńskiego Ludowa historia Polski
NNN
2 lata temu
W Polsce nie ma hrabiow, ksiazat itd. Ci ludzie nie maja tytulow, mieli je prapraprapraprapra dziadkowie, ale one obecnie nie funkcjonuja wiec terminy takie jak "polska szlachta" czy "arystokracja" sa smieszne
Kasia z Torun...
2 lata temu
Drogi Pudelku, w końcu jakis ciekawy artykuł! Byle tak dalej. Troche historii I show bizzu
Stan
2 lata temu
A ja jestem markizem
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Odpicowani jak brytyjska szlachta Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan zabawiają przyjaciół w celebryckiej knajpie (ZDJĘCIA)

Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan postanowili wykazać się szykiem i elegancją w trakcie weekendowego spotkania ze znajomymi w samym sercu Warszawy. Wypadli przekonująco?
9.

Mediolański pokaz Versace: różowa Paris Hilton, szykowna Kate Moss, wydekoltowana Emily Ratajkowski... (ZDJĘCIA)

W piątek w ramach włoskiego Tygodnia Mody Donatella Versace zorganizowała gwiazdorski pokaz, na którym zaroiło się od znamienitych osobistości świata mody. Kto zrobiła na Was największe wrażenie?
8.

TYLKO NA PUDELKU: Zakochany Marcin Hakiel wymienia czułości z NOWĄ UKOCHANĄ podczas wspólnych zakupów (ZDJĘCIA)

Marcin Hakiel zdążył już otrząsnąć się po rozpadzie małżeństwa z Katarzyną Cichopek i ulokować uczucia w pewnej tajemniczej blondynce. Ostatnio świeżo upieczony rozwodnik został przyłapany przez fotografa na zakupach z nową lubą. Wygląda na szczęśliwego?
7.

Markotna Marina Łuczenko w płaszczu Burberry załatwia sprawunki i wozi się po Warszawie mercedesem za milion (ZDJĘCIA)

Marina Łuczenko wybrała się na przejażdżkę po stolicy, w której towarzyszyli jej paparazzi. Ukochana Wojtka Szczęsnego wybrała się na przejażdżkę po Warszawie i załatwiała sprawunki na mieście w modnej stylówce.
6.

Największe makijażowe WPADKI GWIAZD: białe plamy u Pauliny Smaszcz, korektor pod oczami Idy Nowakowskiej, brązowa twarz Agnieszki Włodarczyk (ZDJĘCIA)

Flesze fotoreporterów są bezlitosne dla celebrytek, które padły ofiarą niedoświadczonych makijażystek. Niedawno na ściance pojawiła się Ida Nowakowska, która pozowała na ściance z nadmiarem korektora pod oczami.
5.

Anna Lewandowska z gołym brzuchem czule żegna się z Maserakiem i odjeżdża mercedesem za MILION złotych (ZDJĘCIA)

Anna Lewandowska na chwilę porzuciła słoneczną Hiszpanię i aktualnie przebywa w Polsce. Trenerka nie marnuje jednak ani chwili i już realizuje swój kolejny "challenge". Tym razem postanowiła nauczyć się tańczyć, a pomaga jej w tym Rafał Maserak.
4.

Aleksandra Kwaśniewska i gospodynie "Miasta Kobiet" przeprowadzają "nalot" na cukiernię nieopodal studia "DDTVN" (ZDJĘCIA)

Dawno niewidziana Aleksandra Kwaśniewska, jej koleżanka z "Miasta Kobiet" Marzena Rogalska i nowa prowadząca, Ane Piżl, promowały w ostatni czwartek nowy sezon swojego programu. Po odhaczonych obowiązkach udały się na słodkie przyjemności.
3.

Tak mieszka Anna Mucha: marmurowe blaty, klimatyczne patio, stylowy parkiet i influencerski łazienkowy kącik (ZDJĘCIA)

Anna Mucha zdecydowała się na zakup mieszkania w zabytkowej kamienicy w centrum Warszawy. Celebrytka chętnie dzieli się z fanami kadrami z wnętrza stylowego gniazdka.
2.

Celebrytki DAJĄ CZADU na urodzinach serwisu kosmetycznego: opierzona Joanna Koroniewska, mocno imprezowa Zofia Zborowska... (ZDJĘCIA)

Obecne na czwartkowej gali Joanna Koroniewska, Zofia Zborowska i Ewa Wachowicz odbierały szklane statuetki i bujały się do rytmów przebojów Pauliny Przybysz. Niezła impreza?
1.

Celebryci na meczu Polska-Holandia: Anna Lewandowska z mamą, Małgorzata Rozenek, Omenaa Mensah (ZDJĘCIA)

W czwartkowy wieczór mniej lub bardziej zainteresowani piłką nożną celebryci pognali na Stadion Narodowy. Nie obyło się bez sesji na tle murawy i wspólnych selfies. Zobaczcie, kto przyszedł pokibicować biało-czerwonym.