Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

Ordo Iuris POZWAŁO Agnieszkę Holland! "Nienawiść i szczucie stały się czymś banalnym i ZWIĄZANYM Z WŁADZĄ"

192
Podziel się:

Członkom organizacji wyraźnie nie spodobała się wypowiedź reżyserki, która zarzuciła im wprowadzanie "faszystowskich ustaw".

Ordo Iuris POZWAŁO Agnieszkę Holland! "Nienawiść i szczucie stały się czymś banalnym i ZWIĄZANYM Z WŁADZĄ"
Agnieszka Holland pozwana przez Ordo Iuris (East News)

Agnieszka Holland to jedna z nielicznych polskich reżyserek, która cieszy się rozpoznawalnością poza granicami kraju. Holland ma na koncie wiele produkcji filmowych i telewizyjnych, docenionych zarówno przez widzów, jak również przez krytyków. Reżyserka znana jest też jednak z zaangażowania politycznego i otwartego wyrażania swoich poglądów.

W marcu Agnieszka Holland gościła w programie Onet Opinie. Tematem rozmowy z Elizą Michalik były kontrowersyjne "strefy wolne od LGBT". Podczas wywiadu reżyserka wspomniała o działalności Ordo Iuris, twierdząc, że kontrowewersyjny instytut "strasznie mąci ludziom w głowach".

Reżyserka odwołała się przy tym do stworzonej przez organizację Samorządowej Karty Praw Rodzin, która zdaniem wielu dyskryminuje przedstawicieli społeczności LGBT. Dodatkowo Holland zarzuciła członkom organizacji wprowadzanie "faszystowskich ustaw", pod hasłami "rodziny, dziecka, dobra dzieci i wolności".

Okazuje się, że przedstawiciele Ordo Iuris poczuli się poważnie dotknięci wypowiedzią Holland. 3 lipca członkowie organizacji złożyli bowiem pozwy przeciwko reżyserce oraz kilku innym osobom, w tym feministycznej aktywistce Marcie Lempart oraz posłance Lewicy Annie Marii Żukowskiej.

Jak uzasadniło na swojej stronie internetowej Ordo Iuris, pozew przeciw Holland dotyczy właśnie słów o "faszystowskich ustawach", które zdaniem organizacji wprost przypisują jej członkom "cechy kojarzące się z wielkimi lewicowymi autorytaryzmami i narodowo-socjalistycznym totalitaryzmem". W związku z tym, Ordo Iuris domaga się nie tylko przeprosin, lecz również dołączenia do wywiadu informacji, że wypowiedzi Holland naruszyły ich dobra osobiste.

Reżyserka postanowiła odnieść się do działań Ordo Iuris w rozmowie z Onet.pl.

Prawdopodobnie ich strategia jest związana z czasem wyborów prezydenckich, bo Ordo Iuris zbliża się do formacji, która teraz sprawuje władzę. Wielu członków tej organizacji jest w rządzie czy Sądzie Najwyższym. Zaproponowana przez Ordo Iuris Karta Rodziny, która doprowadza do powstania "stref wolnych od ideologii LGBT", a o której prezydent Duda mówi podczas kampanii, powstała na wzór putinowskich praw (...) - twierdzi reżyserka.

Holland wspomniała także o głośnej dyskusji na temat praw mniejszości seksualnych w Polsce, jaka rozpętała się podczas niedawnej kampanii wyborczej.

Nie czuję się zastraszona, bo różne rzeczy już widziałam i przeżyłam, tego typu nagonki również. Jestem raczej smutna, bo nienawiść, szczucie i budowanie podziałów społecznych stały się czymś banalnym i, w dodatku, związanym z władzą. Efekty tego będą straszne, już to widzimy. W okresie wyborczym pokazało się parę nagrań, na których widzimy ludzi oszołomionych nienawiścią wobec osób LGBT. To jest owoc oskarżania gejów, lesbijek czy osób transpłciowych o to, że są ideologią. A tak naprawdę to ideologia, właśnie ideologia faszyzująca, próbuje zniszczyć tych ludzi, zatruwając spokój społeczny i niszcząc elementarną przyzwoitość. W kraju demokratycznym, związanym z cywilizacją zachodnią, jest to nie do pomyślenia - podkreśliła Holland.

Odpowiedzialność za takie poglądy, które głoszą konieczność wysyłania osób LGBT do komór gazowych, spada na władze, na czele z prezydentem Dudą i członkami jego sztabu, w dużym stopniu na Kościół i duchownych takich, jak abp Jędraszewski i na propagandę organizacji takich, jak Ordo Iuris - stwierdziła.

Zgadzacie się z Agnieszką Holland?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(192)
tyu
4 lata temu
Precz z Ordo Iuris!!!! Nie zrobicie z kobiet w Polsce ubezwłasnowolnionych inkubatorów które mają rodzić bez wzgledu na wszystko!
Kil
4 lata temu
Ordo juris to dopiero fanatycy
MeMo
4 lata temu
Co mnie dziwi, że ci którzy najgłośniej krzyczą o tolerancji, nazywają ludzi o przeciwnych poglądach faszystami...plują na religię, obrażają... To ta wasza „tolerancja”
Balbina z Ż
4 lata temu
Ordo luris to opłacani przez Kreml fundamentaliści
Max
4 lata temu
Niestety, Pani Agnieszka Holland również dokłada wielką cegłę w kwestii budowania podziałów społecznych w Polsce. Proszę, by zajęła się Pani reżyserką a nie mówiła Polakom, jak mają żyć, ponieważ dla mnie - konserwatysty, nie jest Pani w tym temacie jakimkolwiek autorytetem.
Najnowsze komentarze (192)
~MO
2 lata temu
Oczywiście kiedy lewica pozywa prawicę, to nie jest nienawiść i szczucie.
QWertyuiop
4 lata temu
faszyzm, nazizm ciągle te hasła mieszane we wszystko....to jak jest protest w sprawie legalizacji aborcji to trzeba dać na plakaty pierwszego pomysłodawcę całkowitej legalizacji aborcji w Polsce który pierwszy ją wprowadził...Adolfa.
wyz
4 lata temu
Nikt tu nikogo nie krzywdzi a to że ktoś z byle powodu chce kogoś pobić to na całym świecie się zdarza niestety. I nie wiem co to za wymysły o gazowaniu kogokolwiek.
b.s.
4 lata temu
Słusznie ..tylko pozew ..ciekawe jak sprawa się zakończy? Zależy od składu sędziowskiego? Agnieszka Holland osobiście zaangażowana (jednopłciowy związek córki) całkiem straciła dystans atakując w sposób prawnie niedopuszczalny! Wywiad u Michalik DNO!
Poeta
4 lata temu
Pani Holland nie lubię pani tej całej twórczości! Wowołuje u mnie ataki złości!
ZANIM
4 lata temu
Proszę poczytać o rodzicach pani Holland, oraz jak usprawiedliwia działalność komunistyczną ojca. Uwazam, że powstał by ciekawy film
ALICJA
4 lata temu
BRAWO PANI AGNIESZKO, CHYLĘ GŁOWĘ PRZED PANIĄ, SZACUNEK ZA ODWAGĘ
Joli
4 lata temu
Ob rzy dliwa zaklamana kobieta.
Olo
4 lata temu
Puki co ta Pani ciągle włada kij w mrowisko i jak to mówi szczuje jednych na drugich zamiast krecić filmy. To że jej córka zamiast faceta żyje z kobietą to ich sprawa, dzięki temu usiłuje wmówić wszystkim że to jest okej. Nikt się nie wtrąca w jej relacje rodzinne to wara od nas
wera
4 lata temu
Ta pani też sieje nienawiść od dawna. Dlaczego tak odpływa. Ja toleruję wszystkich ale moją dewizą są słowa ..róbmy swoje!
bebe
4 lata temu
tolerncja celebrytów to szczucie na innych niż oni, dziekujemy, przyda sie Hollandowej ciut otrzeźwienia
edek
4 lata temu
Pani Holland to jednak żaden autorytet w sprawach, które porusza. Czym innym jest wyrażanie swoich opinii a czym innym nakłanianie innych do popierania tychże. Od tej pani na odległość zieje nienawiścią a zachowanie nie jest przyjazne Polsce i Polakom. Powiedziałbym aby zajęła się tym co umie najlepiej, może gotowaniem bo nie tworzeniem filmów gdyż żaden ze znanych mi nie zainteresował mnie.
Inka
4 lata temu
Brawo Pani Agnieszko❤❤❤. Mądra, wyrażająca swoje zdanie kobieta. Skoro Duda klepie androny i uważa to za wyrażanie opinii to czemu ma Pani siedzieć cicho💪🖐👍👍👍
agamon
4 lata temu
Od tej kobiety zieje nienawiścią, nie po raz pierwszy.
...
Następna strona