Trwa ładowanie...
Przejdź na
Michał Pawelec
|

Oszukiwał pacjentów i kobiety. Historia Paolo Macchiariniego, bohatera dokumentu "Zły chirurg"

49
Podziel się:

Życie Paolo Macchiariniego wydawało się bajką. Mężczyzna był cenionym lekarzem i pionierem w swojej specjalizacji. Włoch wykonał bowiem pierwszy przeszczep plastikowej tchawicy. Dzięki tej operacji zapisał się w historii medycyny i zdobył medialną sławę. Po latach okazało się, że Macchiarini oszukał nie tylko swoich pacjentów, ale też innych lekarzy, a nawet najbliższe mu osoby. Tę niebywałą historię przedstawiono m.in. w serialu "Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela".

Oszukiwał pacjentów i kobiety. Historia Paolo Macchiariniego, bohatera dokumentu "Zły chirurg"
Paolo Macchiarini (EAST_NEWS)

Paolo Macchiarini urodził się w 1958 roku w Szwajcarii. Jego rodzina pochodziła jednak z Włoch. Właśnie tam mężczyzna ukończył też studia medyczne w 1986 roku. Macchiarini mieszkał i pracował natomiast w wielu krajach europejskich, a nawet odbył staż w jednym z amerykańskich szpitali. Przez lata zdobywał więc wiedzę i doświadczenie.

Największym osiągnięciem włoskiego chirurga był przeszczep plastikowej tchawicy, którego dokonał w 2011 roku. Od tego czasu Macchiarini przeprowadził jeszcze siedem podobnych operacji, które zyskały rozgłos w światowych mediach. Paolo stał się lekarzem-celebrytą, którego nazywano wizjonerem, a nawet cudotwórcą.

Czarne chmury gromadzą się nad Macchiarinim

Z czasem zaczęły się jednak pojawiać wątpliwości co do skuteczności Macchiariniego. Kolejni pacjenci umierali bowiem krótko po zabiegu wykonanym przez chirurga. Zaczęto także kwestionować etykę lekarza. Okazało się, że eksperymentalne operacje, które przeprowadzał, nie były wcześniej testowane na zwierzętach, jak ma to standardowo miejsce. Królikami doświadczalnymi byli więc chorzy, którzy zaufali Włochowi.

Wyszło także na jaw, że Paolo nie interesował się losem swoich pacjentów, gdy stan ich zdrowia znacznie się pogarszał po nieudanych zabiegach. Przed ich wykonaniem chirurg chętnie pozował natomiast fotoreporterom, udając troskę i chęć niesienia pomocy swoim późniejszym ofiarom. Coraz więcej ludzi zdawało sobie sprawę, że Macchiarini jest cynikiem i manipulatorem.

Związek lekarza z Benitą Alexander

Benita Alexander była producentką telewizyjną, pracującą dla amerykańskiej stacji NBC News. Kobieta realizowała program, który opowiadał o medycznych wyczynach Macchiariniego. Chirurg prędko oczarował dziennikarkę i zostali parą krótko po pierwszym spotkaniu. Włoch zapraszał swoją wybrankę na romantyczne wypady do różnych europejskich miast. Wiedli wystawne życie, które przypominało piękny sen.

Alexander była tak zafascynowana nowym partnerem, że postanowiła nawet rzucić pracę w telewizji. Kobieta nie mogła się doczekać wspólnej przyszłości. Macchiarini zaczął opowiadać o ślubie, który planowano z wielkim przepychem. W ceremonii mieli wziąć udział liczni przyjaciele chirurga. Włoch twierdził, że do tego grona należał Barack Obama, Bill Clinton, a nawet Władimir Putin. Ślubu miał zaś udzielić sam papież Franciszek.

Prawda zaczyna wychodzić na światło dzienne

Benita wierzyła w każde słowo swojego przyszłego męża. Do ślubu ostatecznie nie doszło i to nie z powodu kłamstw na temat sławnych znajomych. Wyszło bowiem na jaw, że Macchiarini ma żonę i dwójkę dzieci. Co więcej, mężczyzna wdał się wcześniej w romans z Aną Paulą Bernardes, czyli matką jednego z pacjentów, który zmarł krótko po operacji. Chirurg wykorzystał trudny czas w życiu kobiety i rozpoczął z nią romans, którego zwieńczeniem były narodziny ich córki.

Także życie zawodowe Macchiariniego przestało być pasmem sukcesów. Inni lekarze nabierali coraz większych podejrzeń co do metod stosowanych przez niego. W 2016 roku zwolniono go ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Szwecji. Później Włoch znalazł zatrudnienie na jednej z rosyjskich uczelni, ale długo nie zagrzał tam miejsca. W 2017 roku rozwiązano współpracę z kontrowersyjnym lekarzem. Nie był to jednak koniec jego kłopotów.

Wydanie wyroku i medialne nagłośnienie historii Macchiariniego

Rozpoczęto postępowania karne przeciwko włoskiemu chirurgowi. Zarzucano mu m.in. nieumyślne spowodowanie śmierci, nadużycie stanowiska czy fałszowanie dokumentów. W 2023 roku zapadł wyrok, zgodnie z którym Macchiarini miał spędzić 2,5 roku w więzieniu. Rozpoczęcie odbywania kary zaplanowano wówczas na początek 2024 roku.

W 2018 roku ukazał się film "Uwodziciel ze skalpelem" opowiadający historię romansu Macchiariniego z Benitą Alexander, która była zresztą producentką tego dokumentu. Pięć lat później premierę miał trzyodcinkowy serial Netflixa "Zły chirurg: Pod ostrzem skalpela". Dzięki niemu o włoskim lekarzu zrobiło się prawdopodobnie jeszcze głośniej, niż wcześniej. Nie jest to jednak sława, z której można być dumnym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
Tqrkq
4 tyg. temu
Psychopta. Powinien dostać dożywocie
Marcia007
4 tyg. temu
Oglądałam dokument. Wstrząsający i obnażający hipokryzje środowiska lekarskiego.
Szczeraaa
4 tyg. temu
Klasyczny narcyz
Jojo
4 tyg. temu
Sorki, ale osoba opisująca dokument nie ma daru pisania . Te historie można czytelnikowi przedstawić ciekawiej . Książki , czytajcie książki
.......
4 tyg. temu
Ja wczoraj czytałam co robili niemiescy lekarze w Oswiecimiu. Matko koszmar....
Najnowsze komentarze (49)
Ana
4 tyg. temu
Polecam Wam obejrzeć ten dokument… jestem zbulwersowana wyrokiem i tym jak się zakończyła cała sprawa
123
4 tyg. temu
Nie wiem czy w innych krajach też jest taka hipokryzja i cwaniactwo ale we Włoszech jest masa fałszywych doktorów nie pierwszy raz jest przedstawiana historia fałszywego lekarza
marco
4 tyg. temu
"Oszukiwał pacjentów i kobiety."
apv
4 tyg. temu
"Doktor Śmierć" - lekarz, który został seryjnym mordercą. Policja przypisuje mu ponad 250 ofiar. Charakter Harolda Shipmana cechowało poczucie wyższości, arogancja oraz maniakalna potrzeba kontrolowania otoczenia Lekarz uśmiercał swoich pacjentów za pomocą zastrzyku z diamorfiny, czyli medycznej heroiny.Czuwała nad nim matka z ambicjami. Zniechęcała syna do zawierania "niewłaściwych" znajomości, izolowała go, wpajając poczucie wyższości nad rówieśnikami. Niestety, matka zmarła, gdy Harold miał 17 lat. Chorowała na raka płuc, a w miarę nasilania się dolegliwości lekarz coraz częściej podawał jej morfinę. Chłopak, wracając ze szkoły, spotykał go w salonie, siedział na sofie z gotową strzykawką. Po śmierci matki Harold zdecydował, że zostanie lekarzem.
Ada
4 tyg. temu
On wyglada na rolnika, ktory ciezko pracuje na roli.
Ala
4 tyg. temu
Niestety jest to efekt długich kolejek w normalnych szpitalach. U tego ,,lekarza’’ zabieg na NFZ odbywa się dwa dni po ,,diagnozie’’.
Kate
4 tyg. temu
Oszukiwał??? On zabijał ludzi wszczepiając im plastikowe tchawice! Ludzie gniłi od środka! Robił to wiedząc, że to jest pic na wodę. On powinien gnić w pierdlu! Polecam dokument na Netflix! Byla kobieta, która uwierzyła, że weźmie z nim ślub w prywatnej rezydencji papieskiej…. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
On nie siedzi...
4 tyg. temu
Dalej oszukuje!!!!!
Sks
4 tyg. temu
Długo studiował. Rocznik 1958 a skończył studia w 1986?
Babka
4 tyg. temu
Kręciło go to, że wyrządza szkodę, że przyczynia się do cierpienia i bólu. Są tacy ludzie, którzy sieją zniszczenie wokół siebie. Nie lubią porządku, dobroci, spokoju, lubią chaos i nieprzewidywalne, groźne sytuacje. On do nich należy.
Wiedzma
4 tyg. temu
Może i nie jest to sława której można być dumnym, ale on ja dobrze wykorzysta i na niej zarobi. Dzięki redaktorkom takim jak Pan,którzy promują patologię i złych ludzi.
Guru
4 tyg. temu
"Pacjentów i kobiety." To dwie inne kategorie? Kobieta nie może być pacjentem?
Gisc
4 tyg. temu
Czytałam historię i przeraża mnie to że słynna klinika Karolinska zatrudniala takiego lekarza nie kontrolujac jego poczynań zawodowych, jego eksperymentów- tak jakby dała mu wolną rękę i brak kontroli nad tym co robi.
Anzelma
4 tyg. temu
A taki milutki był kurcze człowiek nie wie już komu ufać a od kogo uciekać