Trwa ładowanie...
Przejdź na
Droppa
|

Papcio Chmiel nie żyje. Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat

107
Podziel się:

O śmierci kryjącego się pod pseudonimem Papcio Chmiel Henryka Jerzego Chmielewskiego poinformowali organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksów w Łodzi. Nie podano przyczyny zgonu artysty.

Papcio Chmiel nie żyje. Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat
Papcio Chmiel nie żyje (fot. AKPA)
bEUYvzcl

Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat. Informację o śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego podał w nocy z 21 na 22 stycznia Piotr Kasiński, jeden ze współorganizatorów Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Do tej pory nieznana jest przyczyna zgonu legendarnego artysty. Papcio Chmiel był rysownikiem, grafikiem oraz publicystą. Ogólnokrajową sławę przyniosła mu seria komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, która doczekała się filmowej ekranizacji.

Papcio Chmiel urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Jeszcze jako mały chłopiec wstąpił w szeregi harcerzy. Podczas II wojny światowej przyłączył się do Armii Krajowej pod pseudonimem "Jupiter". Wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie Henryk Jerzy Chmielewski rozpoczął pracę w magazynach Świat PrzygódŚwiat Młodych. Prace nad swoją własną serię o wybrykach Tytusa, Romka i A'Tomka rozpoczął w 1957 roku. Liczy ona 32 księgi. Ostatnia z nich ukazała się w 2019 roku pod tytułem Tytus, Romek i A'Tomek na jedwabnym szlaku.

bEUYvzcn

Papcio Chmiel został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także Orderem Uśmiechu.

bEUYvzct
bEUYvzcO
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(107)
xyz
11 miesięcy temu
Pięknego wieku dożył. Żegnaj autorze komiksów mojego dzieciństwa
Zula
11 miesięcy temu
Człowiek legenda. Nadszedł czas na odpoczynek.
Górnik
11 miesięcy temu
W takim wieku przyczyną zgonu chyba nie jest najbardziej istotna. RIP
bEUYvzcP
MaChm
11 miesięcy temu
RIP...
Manuela
11 miesięcy temu
Ludzie w tym roku będzie bardzo dużo zgonów, bo odchodzi wyż demograficzny, czyli pokolenie wojenne i powojenne. To nic nadzwyczajnego. Sam Papcio brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zauważcie na nekrologach wiek zmarłych kiedy wiszą przy kościołach. Nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Nie dajcie sobie tego wmówić, że wszyscy ludzie powyżej 80 umierają na kowida.
Najnowsze komentarze (107)
Olimpia
11 miesięcy temu
Uwielbiałam jego komiksy. Fantastyczny artysta
lola
11 miesięcy temu
Czy to nie kilka lat temu był o nim program, że ledwo wiąże koniec z końcem, bo żyje w zapomnieniu? A córunia ochajtana w USA i synuś na pensji w NASA?!!!! Żenada. Współczuje mieć takie dzieci. Umarłabym ze wstydu gdyby mój ojciec wystąpił w TV, że nie ma za co żyć. :/
Anna
11 miesięcy temu
Dziękuję Panu za Tytusa, Romka i A'Tomka.
Tytuska
11 miesięcy temu
To jest komiks wszechczasów!
:(((
11 miesięcy temu
Pamiętam jak w podstawówce w biblitece szkolnej odkryłam ze jest więcej części, a ja myslam ze mam wszystkie. Do końca życia zapamiętam żelazko z duszą
Dorota
11 miesięcy temu
Miałam wszystkie komiksy o tej trójce. Kiedy zaczynałam czytać, to tak jakbym się przenosiła do cudownego świata przygód.
aqq
11 miesięcy temu
Papcio (twórca) niezwyczajnego "potomstwa", przyjaciół naszych, naszych dzieci i wnuków. Mistrz rysunku, wyobraźni, intelektu i dowcipu, zawsze z ołówkiem na pulsie aktualności. Niezwykły, wybrany, ukochany, bo cykl Jego komiksów to naprawdę Dzieło - i nie tylko dla dzieci, i nie tylko dla rozrywki; tkwi w nim głęboki humanizm, życzliwość i mądrość, a przy tym to kopalnia humoru. Jestem wielbicielką od czasów "Świata Młodych" do dziś i na zawsze. Niezapomniany twórca, wielki artysta, tworzący z miłością do świata i ludzi. Tacy ludzie nie rodzą się na kamieniu i co rok. Wielki żal, choć wiek słuszny. Niech mu ziemia lekką będzie! RIP.
Reality
11 miesięcy temu
Spotkanie w empiku nie było fajne, starsza pani co z nim siedziała odgoniła małego chłopca bo chciał autograf na zwykłej kartce. "No idź, kup chociaż komiks ...." Żenada.
bEUYvzcH
kskdfkf
11 miesięcy temu
"mial 97 lat. nie podano przczyny zgonu". rany boskie kto to pisze? pisac ze zrozumieniem!
Aga
11 miesięcy temu
Straszna, okropna tragedia... :( *
żona_Raszyna
11 miesięcy temu
To był Tato jednej z żon Hollywood- bardzo podobnej do ojca, szkoda chłopiny ;(
xx33
11 miesięcy temu
Nie wiedziałam że żył, bo tak był w zapomnieniu. Wielka szkoda, biorąc ilu durni codziennie oglądamy w telewizji którzy nic nie zrobili i nic nie zrobią. Wyrazy współczucia dla bliskich.
Kahna
11 miesięcy temu
Oh wielka szkoda ale nikt nie zyje wiecznie, piekny wiek, piekne zycie :) Spoczywaj w spokoju.
Andzia
11 miesięcy temu
Szkoda. Komiksy mojego dzieciństwa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bEUYvzdA
bEUYvzdB
bEUYvzdC
bEUYvzdD
bEUYvzdE
bEUYvzdj