Trwa ładowanie...
Przejdź na
Droppa
Droppa
|
aktualizacja

Wojciech Mann mówi, jak Stanowski powinien się zachować, chcąc wykorzystać utwór Bartosiewicz: "Nie jestem prawnikiem, ale..."

260
Podziel się:

Dość nieoczekiwanie z głośnego materiału "NataLie" wyrósł konflikt na linii Krzysztof Stanowski - Edyta Bartosiewicz. Fakt, że dziennikarz nie wystosował do wokalistki prośby o zgodę na wykorzystanie jej utworu w filmie, skomentował w nowym wywiadzie Wojciech Mann.

Wojciech Mann mówi, jak Stanowski powinien się zachować, chcąc wykorzystać utwór Bartosiewicz: "Nie jestem prawnikiem, ale..."
Wojciech Mann komentuje postępowanie Krzysztofa Stanowskiego (fot. AKPA, fot. YouTube)

Wygląda na to, że badając imponującą karierę i równoległe światy Natalii Janoszek, Krzysztof Stanowski, poza poklaskiem, ściągnął też sobie na głowę pewne nieprzyjemności. Pełnometrażowy materiał poświęcony aspirującej celebrytce ilustrował motyw muzyczny zaczerpnięty z przeboju "Skłamałam" z repertuaru Edyty Bartosiewicz. Taki obrót spraw nie spodobał się samej artystce, która o planach Stanowskiego nie została poinformowana. Jak później tłumaczyła, nie chciałaby przykładać ręki do "organizowania nagonki na kogoś, kto może mieć zaburzenia osobowościowe". Stanowski już zapewnił, że fragmenty piosenki zostaną usunięte z nagrania, pewien niesmak jednak pozostał, co nie powinno akurat dziwić, biorąc pod uwagę formę "przeprosin".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzysztof Stanowski ponownie MIAŻDŻY Natalię Janoszek. Jest gotowy na proces?

Wojciech Mann komentuje zachowanie Krzysztofa Stanowskiego

Jak widać, swobodne dysponowanie czyimś dorobkiem artystycznym przyczyniło się do wywiązania szerszej dyskusji na temat praw autorskich w środowisku show biznesu. Fakt skontaktował się w tej sprawie z kultowym dziennikarzem muzycznym. Nie poruszając zagadnień czysto formalno-prawnych, Wojciech Mann jasno wyłożył, jak w takiej sytuacji należałoby postąpić.

Nie jestem prawnikiem, ale jeślibym wykorzystał czyjś utwór do ilustracji czy wzbogacenia mojej pracy, to po prostu zadałbym pytanie autorowi, wykonawcy, czy mogę to zrobić i chciałbym uświadomić go, w jakim kontekście jego utwór zostanie wykorzystany. W pełni zgadzam się z Edytą, nie robiłbym z tego międzynarodowej sprawy kryminalnej, ale dobry obyczaj wymagałby, by spytać, poinformować. To byłoby na miejscu.

Oczywiście przewinął się tu także wątek wynagrodzenia za wykorzystanie utworu przy klipie, który w zaledwie parę dni obejrzano już na YouTube ponad 3 miliony razy. Za najistotniejszy wybrano przy tym aspekt celowości zastosowania konkretnego dzieła kultury.

Użycie mojego dzieła w pewnym kontekście może mi przeszkadzać albo nie. Więc uważam, że jako autor mam prawo do dysponowania zgodą. Autorowi powinno przysługiwać prawo do zgodny, odmowy lub ustalenia warunków wykorzystania utworu - ocenił trzeźwo Mann.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(260)
ii.
12 miesięcy temu
Wątki rozłażą się na boki...Za chwilę nikt nie będzie pamiętał, że chodzi o wybujałą karierę pani Janoszek.
Gość
12 miesięcy temu
jeju nie przeżywajcie tak tego, edyta niech się cieszy, że ktoś przypomniał jej utwór i to w popularnym filmiku, niech wyluzuje
aladyn
12 miesięcy temu
Panie Mann litości " Nie jestem prawnikiem, ale..... " . Skoro pan nie jest prawnikiem to po co strzępić jęzor w sprawach o których nie ma się pojęcia ? Nie znam się , ale ...... To częsta formułka polityków .
fonfara
12 miesięcy temu
Żenujący Mann w tej reklamie na motocyklu gdzie wygląda jak babcia , nie rozumiem jak można z siebie robić pośmiewisko znaczy rozumiem ..kasa ale robić z niego autorytet to przesada zresztą jak większość tych celebrytow jak Sturhy, Seweryny i reszta
Ola
12 miesięcy temu
Dobrze powiedziane. Też jestem tego zdania. Trzeba mieć przyzwoitość.
Najnowsze komentarze (260)
Frytek
12 miesięcy temu
A taki święty ten Stanowisko. A o prawach autorskich nie słyszał. Zadufany być.
nick
12 miesięcy temu
Oj Pudelek Pudelek...
Mery
12 miesięcy temu
Ewidentnie to Jacek i Barbara.
AlaK.
12 miesięcy temu
No akurat ona to sie ma czego czepiać. Laska, która zakończyła karierę właśnie z uwagi na problemy psychiczne, czepia się , że jej piosenka będzie kojarzona z problemami psychicznymi. No bardziej niż ona sama, to juz nie może z takimi problemami byc kojarzona.
Jola
12 miesięcy temu
Ona powinna mu podziękować że o niej sobie ludzie przypomnieli 🤣
Yyy
12 miesięcy temu
To zaraz moment...... Gdy robimy dla siebie teledyski czy też te cale tiktoki to też powinnimy pytać o zgodę na użyczenie piosenki ?
Tom
12 miesięcy temu
Pudelek grzeje temat piosenki, by przykryć fakt, że także dał się wpuścić Janoszek w maliny i lansował mitomankę. Wyszło, że żadni z was dziennikarze, tylko zwykli handlarze klikami. A co do piosenki, to Stanowski nie musiał nikogo pytać o zgodę, fragment poniżej 5 sekund podpada pod prawo cytatu. Ale dla świętego spokoju już wyciszył te fragmenty, by nie odwracać uwagi od meritum. A tego byś chciał, Pudlu, odwrócenia uwagi od Twojej niekompetencji :P
Ania
12 miesięcy temu
Kto to jest ta cala E...
Piwosz
12 miesięcy temu
Nie będę pił toksycznego piwka.
gosc
12 miesięcy temu
dla mnie to przykrywka na grubsza afere sportowa badz polityczna,ktora rozejdzie sie po kosciach bo temat panny nikt bedzie walkowany do konca, a p stanowski nie zdaje sobie sprawy,ze kij ma dwa konce...tylko czekac jak nastepny youtuber wezmie jego na warsztat i wtedy 3 godzinny program bedzie o nim i jego przekretach
fifi
12 miesięcy temu
Pani Edyta powinna się cieszyć że przypomniał ten utwór. Dzięki niemu wiele osób które nie znają, będą klikać na YT
Gość
12 miesięcy temu
Stanowski i przyzwoitość to oksymoron.
liar lawyer
12 miesięcy temu
Ustawa o prawie autorskim dopuszcza możliwość przytaczania urywków rozpowszechnionych utworów lub rozpowszechnione drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem lub analizą krytyczną (np. na przykładzie fragmentu jakiegoś utworu wyrażamy własne zdanie lub opinię): NataLIE - skłamałaM - jest to idealne tło do wyrażenia opinii, co też autor reportażu uczynił ...
kllea
12 miesięcy temu
Pan Man jest przecież ekspertem o praw autorskich - przykład Czesława Niemena, proszę poczytać o tym!
...
Następna strona