Trwa ładowanie...
Przejdź na
Goss
|

RPO reaguje po brutalnej akcji policji na proteście aktywistów LGBT: "Postępowanie funkcjonariuszy wymaga PILNEGO WYJAŚNIENIA"

257
Podziel się:

Adam Bodnar przyznał, że podjął już działania z urzędu mające na celu wyjaśnienie, czy działania policji były "prawidłowe i zgodne z prawem".

RPO reaguje po brutalnej akcji policji na proteście aktywistów LGBT: "Postępowanie funkcjonariuszy wymaga PILNEGO WYJAŚNIENIA"
Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje na brutalną akcję policji (East News)

Od piątku debatę publiczną w Polsce zdominował temat protestu aktywistów LGBT w Warszawie. W trakcie demonstracji doszło do aresztowania kilkudziesięciu osób, które protestowały przeciwko zatrzymaniu Margot. Dziewczyna brała wcześniej udział w zdewastowaniu jednej z furgonetek oblepionych faszystowskimi i homofobicznymi hasłami, dlatego po tym, jak wyszło na jaw, że rozwieszała tęczowe flagi na pomnikach, miała zostać umieszczona w areszcie na dwa miesiące.

Wśród komentatorów życia politycznego w kraju nie brakuje opinii, że tak poważny środek zapobiegawczy w stosunku do Margot jest niewspółmierny do popełnionego przez nią czynu. Nie jest też tajemnicą, że obywatele są już od miesięcy straszeni nowym wrogiem w postaci "ideologii LGBT", a prawicowi publicyści od kilkunastu godzin drwią z protestujących i - po miesiącach oczerniania tego środowiska - zarzucają jego przedstawicielom nieuzasadnioną agresję.

Zobacz także: Yga Kostrzewa o sytuacji LGBT w Polsce." Trudno żyć w kraju, gdzie można zostać oplutym"

Brutalne zatrzymania podczas demonstracji aktywistów wzbudziły powszechne oburzenie, a obecni wtedy na miejscu uczestnicy protestu i posłanki Lewicy twierdzą, że działania funkcjonariuszy przypominały po prostu klasyczną "łapankę". Zastrzeżenia do działań policji w tym zakresie ma też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który ogłosił właśnie, że podjął już działania z urzędu mające na celu wyjaśnienie, czy działania ich były "prawidłowe i zgodne z prawem".

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich z dużym niepokojem obserwowałem wydarzenia, do których doszło wczorajszego wieczora (7 sierpnia 2020 r.) na Krakowskim Przedmieściu wobec osób protestujących w związku z tymczasowym aresztowaniem aktywistki grupy "Stop Bzdurom". Będąc odpowiedzialny za ochronę fundamentalnych praw i wolności człowieka i obywatela, zwłaszcza przed naruszeniami ze strony organów władzy publicznej, zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie - czytamy na oficjalnej stronie RPO.

Adam Bodnar jednoznacznie stwierdza też, że działania policji muszą teraz zostać dokładnie prześwietlone.

Dostępne w mediach nagrania z miejsca zdarzenia oraz publiczne relacje świadków, w tym posłów i posłanek na Sejm RP, wskazują, że postępowanie funkcjonariuszy Policji wymaga pilnego wyjaśnienia pod kątem jego prawidłowości i zgodności z prawem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(257)
Ania
3 lata temu
Brawo policja
Hdj
3 lata temu
Pilnego wyjaśnienia to wymagają te marne, agresywne prowokacje.
Eee
3 lata temu
Obejrzyjcie sobie wywiad Renaty Kim, jak ten caly Margot ze szczegolami opowiada jak pobil kierowcę pro life i zniszczyl mu auto. To prowokatorzy i zwykli huligani
aaa
3 lata temu
bardzo dobrze blokowali radiowozy policyjne nie pozwalali przejechaćateraz tacy biedni a ty pudel usuwaj komentarz bo przeciez nie po mysli
Anka
3 lata temu
Hahah, to jakbym ja wymyśliła sobie jakaś ideologie wychodziła na ulice. Obrażała łudzi, niszczyła Pomniki zaklaoclala spokój . To tez bym była usprawiedliwiona ?
Najnowsze komentarze (257)
P{T/
3 lata temu
RPO wymaga OPR.
klp
3 lata temu
Może ktoś się przyjrzy pracy tego pana
NNNN
3 lata temu
Panie Bodnar a gdzie Pan był jak wywalano ludzi z kamienic? Jak CBŚP latało po gabinetach POZ szukając milionowych przekrętów?(za PO-PSL); jak obrażano Katoli?
Lilu
3 lata temu
Brutalna to ta demonstracja. W imię niczego karane to powinno być 5 tys kolegium
Hero
3 lata temu
Dewastacji pomnika! , nie życzę sobie aby Ci z lgbt zakładali kolorowe szmaty, nie zapytali Kopernika czy popiera ich, my hetero nie paradujemy w gaciach i nie manifestujemy swojej orientacji w tak obrzydliwy sposób jak oni !
Orania
3 lata temu
Pan RPO niech się zajmie, sądami które łamią prawa obywateli, napisałam do niego już 5 skargę w tej sprawie i nic , zero odzewu.
Lala
3 lata temu
Jestem lgbt+ i czuję się okropnie bo kocham moją silikoniwą Lalkę, codziennie uprawiam z nią no wiecie co i nie mogę zalegalizować związku, to jawna dyskryminacja jest osób kochających inaczej, a moja Lala wypełnia pustkę w moim życiu i ja ją też wypełniam i dzięki niej już mnie tak ręce nie bolą.💓
Aga
3 lata temu
👏👏👏 Brawo Rzecznik Praw Obywatelskich! Dziękujemy!!! 🙌
iwo
3 lata temu
A czy działania huliganów były zgodne z prawem?
Jacek-3
3 lata temu
Następny rzecznik będzie z Ordo Iuris - takim akcją pobłogosławi. ;-)
Vhjk
3 lata temu
Że co?!! Kpina!!! Policja ma się z tego tłumaczyć... Serio?!!! Co za kraj hahaha
Gosc
3 lata temu
A czego sie spodziewali za niszczenie pomnikow i burdy na ulicach idzie sie do aresztu. Brawo policja!
Majka
3 lata temu
Jestem pierwszy raz dumna z naszej Polskiej POLICJI.
amigo
3 lata temu
To nie jest RPO. Gdyby tak był dbałby o prawa wszystkich obywateli.
...
Następna strona