Trwa ładowanie...
Przejdź na
oprac.
Witek
|

Andrzej Duda interpretuje "OSTRY CIEŃ MGŁY" i zdradza: "W głębi duszy miałem na myśli także mojego kuzyna, który zaraził się koronawirusem"

130
Podziel się

Prezydent odpowiedział na pytania internautów, które dotyczyły jego "rapowanego" utworu.

Andrzej Duda interpretuje "OSTRY CIEŃ MGŁY" i zdradza: "W głębi duszy miałem na myśli także mojego kuzyna, który zaraził się koronawirusem"
(ONS)
bDTwbZcl

Ostatnio Internetem zawładnęły liczne nagrania "rapujących" gwiazd i celebrytów. Choć początkowo w drugą edycję wyzwania #Hot16Challenge angażowali się głównie artyści, szybko zaczęto nominować osoby niezwiązane bezpośrednio z muzyką. W efekcie mieliśmy już okazję posłuchać między innymi 16 wersów profesora Marcina Matczaka, Janusza Korwin-Mikkego, a nawet samego prezydenta RP.

"Rap" tego ostatniego bez wątpienia wzbudza najwięcej emocji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się użyte przez głowę państwa wyrażenie: Nie pytają Cię o imię, walczą z ostrym cieniem mgły, nad którego znaczeniem od kilku dni zastanawiają się internauci.

bDTwbZcn
Zobacz także: Koronawirus. Wybory 2020 r. Prezydent Andrzej Duda: nie zgodzę się na małżeństwa jednopłciowe

Na swoim facebookowym profilu Duda postanowił rozwiać wątpliwości i zdradzić ciekawskim rodakom, co miał na myśli.

bDTwbZct

Miałem na myśli pielęgniarki i lekarzy, którzy niosą codzienną pomoc chorym - zaczął prezydent, zdradzając przy okazji, że u członka jego rodziny test na koronawirusa dał wynik pozytywny:

W głębi duszy miałem na myśli także mojego kuzyna, który taką pomoc niósł i zaraził się koronawirusem. On przebywał na kwarantannie już przez pewien czas, no i niestety okazało się, że cierpi na COVID… Ratownik nikogo o imię nie pyta. To są bohaterowie naszych czasów i ta piosenka była wyrazem mojego szacunku i wsparcia do tej grupy zawodowej - tłumaczył i dodał, że kultowy już "ostry cień mgły" można rozumieć na wiele sposobów:

Pytacie mnie państwo: co to jest ostry cień mgły? No każdy musi sobie odpowiedzieć w tym kontekście, co znaczy. Po prostu...

Jeden ze spostrzegawczych internautów zasugerował, że wers może pochodzić z Talmudu, jednak Duda zapewnił, że święta księga judaizmu nie była źródłem, z którego czerpał inspirację:

bDTwbZcu

Ja jestem katolikiem i przyznam się szczerze, że Talmudu nie czytałem. Z tego co wiem, to tam takich słów nie ma - a stwierdzenie takie przypisywał mi prof. Jan Hartman. To tania prowokacja - wyjaśnił.

Zaspokoił waszą ciekawość?

bDTwbZcv
bDTwbZcO
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(130)
Szasss
11 miesięcy temu
Czyli że sam nie wie?
Jako
11 miesięcy temu
A powinien rapować: długopis, długopis, tak na mnie wołają ...
Anjej
11 miesięcy temu
Przecież on tego sobie nie napisał, tylko wyręczył się kimś innym. Ledwo umiał to przeczytać. Dlatego sam tez nie rozumie o czym to.
bDTwbZcP
Gość
11 miesięcy temu
O pan prezydent u fryziera był. Wloski ladnie przyciete.
Jsnf
11 miesięcy temu
Pomógł już Jarkowi sparaliżowac państwo
Najnowsze komentarze (130)
mki
11 miesięcy temu
nie mogę na tą wredną mordę patrzyć
Ela
11 miesięcy temu
Dramatu część kolejna
zac
11 miesięcy temu
Adrian, chyba kartka z tekstem od prezesa ci się zgubiła ...
majka
11 miesięcy temu
dla mnie wyszlo fajnie, z humorem ;) moj prezydent!
karola
11 miesięcy temu
ja go szanuje za przyjecie wyzwania, zrobil tak jak potrafil i tyle
luna
11 miesięcy temu
A ja mu jednak współczuje, mimo ze nie popieram ani jego ani partii aktualnie rządzącej. Współczuje bo musi żyć z tym wszystkim, co zrobił z naszym krajem i musi patrzeć w lustro każdego dnia wiedząc na ile zła pozwolił i nawet nie próbował się postawić i wybrać inaczej. Może kiedyś do niego dotrze, chociaż wydaje mi się, ze już powoli dociera ale już nie może się z tego wycofać. Biedny, nic nie znaczący pionek w rękach prezesa.
pzt
11 miesięcy temu
Przykro patrzeć .
Ela (inna)
11 miesięcy temu
A ja podziwiam dobre chęci i dystans do siebie u Pana Prezydenta. Trzeba być inteligentnym i mieć poczucie własnej wartości aby wziąć udział w takiej akcji. Oczywiście można by zlekceważyć nominację, ale dopiero wtedy opozycja miałaby używanie.
bDTwbZcH
Antypis
11 miesięcy temu
Tak jak dziewczyna siedzi na kasie w super markecie to ją nie stać na rodzinę a pięćset plusy co zarabiają sporo tysięcy to są i teraz Aby zamydlic oczy to rzucą jednego tysiąca na wakacje ale szczuć na tych którzy płacą na te pięćset plusy czyli tych biednych co ich nie stać na rodzinę a płacą na bogatych co biorą pięćset plusy to potrafią być agresywni słownie a to właśnie ci biedniejsi składają się na głosujących na PiS pięćset plusy. Biedni dostaną raz tysiąc złotych a bogaci z dwójką dzieci tysiąc złotych co miesiąc czyli 12 tysięcy złotych na rok!
UFO lud
11 miesięcy temu
Czy on musi ciągle musi robić konkurencje Maliniakowi swoimi minami ?????
joda
11 miesięcy temu
Ale śmieszek ten pisowski notariusz. Gdzie nie pójdzie, tam go wyśmieją.
gość
11 miesięcy temu
Duda do kabaretu!!! nie na prezydenta...
j.w.
11 miesięcy temu
Autor , tworząc metaforę np.,, ostry cień mgły ... '' , wychodzi poza sens znaczeń dosłownych . Takie jest przeznaczenie obrazu literackiego , że odwołuje się do skojarzeń , reminiscencji , własnych przeżyć , aby wyrazić to , co niewyrażalne w sposób dosłowny . Wszystkich ,, mędrców '' krytykujących Pana Prezydenta zachęcam do pogłębienia refleksji nad istotą tekstów literackich lub aspirujących do literatury . Ponadto jest taki epitet zwany sprzecznym ( oksymoron ) - np.,, suchy ocean '' ( A. Mickiewicz'') , a więc ,, ostry cień mgły '' to jest właśnie ten oksymoron .
Natty
11 miesięcy temu
🤮🤮🤮
...
Następna strona
bDTwbZdj