Trwa ładowanie...
Przejdź na

Andrzej Mleczko tłumaczy się z "molestowania brzydkich kobiet": "To nie był seksizm!"

154
Podziel się:

"Ten sam aforyzm opublikowałem kilka lat temu i nikt nie zwrócił na niego uwagi”... Grupa Dziewuchy Dziewuchom oskarża go o "promowanie kultury gwałtu".

Andrzej Mleczko tłumaczy się z "molestowania brzydkich kobiet": "To nie był seksizm!"

W niedzielę rano na profilu Andrzeja Mleczko ukazał się, jak co tydzień, żart rysunkowy w cyklu "Słowo na niedzielę". Grafika została opatrzona podpisem: _**Molestowanie brzydkich kobiet powinno być karane łagodniej**_.

Słowa te wywołały oburzenie kobiet, które w komentarzach pytały, czy analogicznie "molestowanie przez brzydkich, grubych, łysych, starych dziadów po sześćdziesiątce" będzie karane podwójnie surowo, co w oczywisty sposób nawiązuje do wieku i wyglądu rysownika.

Grupa Dziewuchy Dziewuchom, walcząca o prawa kobiet w Polsce, w tym prawo do legalnej aborcji, uznała rysunek Mleczki za dowód na to, że „kultura gwałtu” trzyma się w Polsce mocno.

Kultura gwałtu jest wtedy, kiedy znany rysownik, satyryk, taki który uczestniczył w feministycznych projektach i ponoć popiera prawa kobiet, tworzy "śmieszny" i "ironiczny" cytat, który brzmi: "Molestowanie brzydkich kobiet powinno być karane łagodniej.

Kultura gwałtu jest wtedy, kiedy ponad 2300 osób klika pod tą mądrością "lajka", a kolejne 800 roześmianą emotikonkę. Kultura gwałtu jest wtedy, gdy wielu fanów i fanek po prostu twierdzi, że "taka prawda" i że "jasne, bo brzydkie mają mniejsze szanse" albo wprost "a kto by tam brzydkie molestował? chyba ślepy".

Sam Mleczko twierdzi, że nie spodziewał się takiego zamieszania, bo grafika nie jest nowa, tylko wygrzebana ze starych zapasów i nawet kiedyś została już opublikowana. Jednak wtedy nikt nie poczuł się dotknięty. Rysownik zapewnia, że sam czuje się feministą, zaś jego żart nie był seksistowski, a wręcz przeciwnie - miał piętnować seksizm.

Z pewnym zdziwieniem, mimo że ostatnio mało co mnie dziwi, dowiedziałem się o burzy wokół jednego z aforyzmów, które co tydzień w cyklu "Słowo na niedzielę" pojawiają się na moim funpage'u.

Chciałbym wyjaśnić tym, którzy poczuli się urażeni, że nie był to żart seksistowski, tylko żart z seksizmu - tłumaczy Mleczko w oficjalnym oświadczeniu, zamieszczonym w Onecie. Myślę, że niektórzy błędnie odczytali moje intencje, ponieważ mamy ostatnio do czynienia w Polsce z ogromnymi napięciami i emocjami w sferze obyczajowej i społecznej.

Ciekawe, że aforyzm ten opublikowałem kilka lat temu i nikt nie zwrócił na niego uwagi i nie potraktował tak dosłownie. Ponieważ nie odpowiada mi rola mizogina, chciałbym zauważyć, że wielokrotnie brałem udział w różnych kampaniach na rzecz równouprawnienia kobiet. Billboardy z moimi rysunkami na ten temat wisiały z błogosławieństwem Prof. Magdaleny Środy w całej Warszawie. Byłem nawet na manifie, a moją bliską przyjaciółką jest znana feministka Kazia Szczuka, którą publicznie poparłem w wyborach Parlamentarnych.

Zobacz także: Mleczko: inwigilacja jest dopiero teraz
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(154)
gość
6 lat temu
Kot jest za tym, aby pod topowymi wypowiedziami znajdowały się komentarze najnowsze, a nie najstarsze ? Byłby ciekawiej, prawda ?
Gość
6 lat temu
Bo ludzidla maja problem ze zrozumieniem zwyklego tekstu. Strach sie odezwac
gość
6 lat temu
Ja od razu skumałem żart
Gość
6 lat temu
Jestem kobietą i mnie to nie rusza, bo jestem normalną a nie zafiksiwana nieszczęśliwa i sfrustrowana baba. Zamiast żyć ciągle szukacie wojny. Co za świat
gość
6 lat temu
Ludzie to mają problemy. A gdzie według tych walczących o godność kobiet prawo do wypowiedzi i wolność słowa? (nawet jeśli to sarkazm, którego jak widać nie każdy rozumie). Wolność słowa jest natomiast zawsze wtedy gdy ktoś naśmiewa się z katolików... - to tylko takie skojarzenie.
Najnowsze komentarze (154)
gość
6 lat temu
Lepsze rysuneczki wykonałby Koziołek Matołek, albo Piotruś z 1 b. A te "mleczkowe bazgroły" muszą być opatrzone podpisem, bo same nic nie znaczą? To żenada, a nie żaden artyzm.
gość
6 lat temu
Co z brzydkimi panami takimi jak Mleczko ?
gość
6 lat temu
Wtedy nie było szumu, bo widocznie publikacja nie była taka rozpowszechniona, a obecny rozgłos świadczy, że kobiety głośno w końcu walczą o prawa dla siebie. Przede wszystkim szacunek. Pewnie, że użyły dość mocnego określenia, ale ten rysunek własnie namawia do molestowania, jakby wykorzystywanie brzydkiej kobiety było przez Mleczkę sankcjonowane. Niech sam przemyśli, co naprawdę chodziło mu po głowie, jak to tworzył, a nie potem próbował wytłumaczyć, co autor miał na myśli.
gość
6 lat temu
Za molestoiwanie mezyczn i tego pana mleckzo to powinni doplacac po 10 000 !
gość
6 lat temu
nie chciałabym,żeby ktoś tak brzydki jak pan nawet na mnie spojrzał,pozdrowka mimo wszystko
Gość
6 lat temu
Żarty z molestowania "brzydkich" kobiet są tak samo nieśmieszne jak żarty typu "jak można zgwałcić prostytutkę", "zgwałcił brzydulę, powinna być mu wdzieczna, że w ogole ją chciał"albo lekceważenie tak ważnych spraw jak molestowanie na zasadzie " przestań, złapał Cię za tylko za tyłek, bo jesteś ładna" - i tak jest to powielanie stereotypów i kolejna podkładka pod tzw. "Kulturę gwałtu" .. Mimo, że nie ovraziłam się na Mleczkę, bo zwyczajnie mam zdanie innych gdzieś to w ustach mężczyzny,który teoretycznie wspiera kobiety zalatuje tu arogancją, hipokryzją i niestety głupotą wypowiadajacego żart.. Nieśmieszny żart. Żart wypowiedziany właśnie teraz, kiedy liczy się każdy dobry gest, a temat jest delikatny i tak atakowany z każdej strony.
gość
6 lat temu
tu nie chodzi o to ze ktos nie zrozumial sarkazmu tylko CO za tym sarkazmem stoi! pan Andrzej przegial pale i nie potrafi sie do tego przyznac. tlumaczenie w ddtvn bylo slabe. maskowane zartami, jednak zdenerwowanie dalo sie wyczuc
Olka
6 lat temu
Bo jebn.....e feministki sraja się o wszystko a ze mózgu nie mają to i z myśleniem słabo :) i pisze to ja, Ola, kobieta :)
gość
6 lat temu
Dotknięcie kijem przez kratę takiego brzydala jak Mleczko, powinno być nagradzane za przezwyciężenie obrzydzenia.
gość
6 lat temu
oplesny tlusty stary dziad obrzydliwy impotent
gość
6 lat temu
trzeba kolejnej wojny aby tępe feministki przypomniały sobie gdzie ich miejsce w szeregu. przykre ale prawdziwe.
gość
6 lat temu
To już obłęd. Niedługo będziemy się bali odzywać, bo nas obskoczy horda feministek. jestem kobietą, a ten żart mnie rozśmieszył. Czy to już karalne? Moja babcia opowiadała taki żart. Złapal wilk babcię w lesie i ją zacząl gwałcić. jak skończyl robotę to powiedział: babciu nie gniewaj się to było dziś tylko na jeden ząbek, A babcia na to: wilku mam jeszcze jeden pniaczek to jutro też będę tedy przechodzić. Wszyscy się śmiali a dziś babcia by została wyklętą antyfeministką.
Gość
6 lat temu
Kobiety,za seks z takim starym,obleśnym prykiem,powinny dostawać emeryturę!Oczywiście te,które znajdą odwagę cywilną 👎🏿💩
Gość
6 lat temu
Obrzydliwy,tłusty,stary p*****k !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie