Szyszko chce mieć... własną "POLICJĘ ŚRODOWISKOWĄ"? "Otrzymają prawo do kontroli i legitymowania"
jan szyszko
13.11.2017 22:15

Szyszko chce mieć... własną "POLICJĘ ŚRODOWISKOWĄ"? "Otrzymają prawo do kontroli i legitymowania"

"Gazeta Wyborcza" dotarła do projektu, w ramach którego specjalni agenci mogliby wchodzić do biur i domów, a nawet wstrzymywać działalność firm.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kariera Ministra Jana Szyszki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości jest dość zaskakująca, biorąc pod uwagę stosunek Jarosława Kaczyńskiego do myśliwych.

Polityk, który prywatnie chętnie przyozdabia swój dom głowami martwych zwierząt, po wycince Puszczy Białowieskiej i narażeniu Polski na ogromne kary od Komisji Europejskiej teraz przechodzi do realizacji kolejnych śmiałych planów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, minister postanowił powołać własną "policję środowiskową", która będzie mogła pod dowolnym pretekstem nachodzić obywateli i nakładać na nich mandaty. Projekt dotyczący Państwowej Agencji Ochrony Środowiska był już ponoć planowany przez PiS w 2007 roku.

Obecny projekt odbiera kolejne kompetencje regionom. Ale gorsze jest to, że Szyszko chce pójść w ślady Macierewicza czy Kamińskiego i mieć własnych agentów do inwigilowania obywateli albo szukania haków na ekologów - mówi w rozmowie z GW Stanisław Gawłowski z PO.
Wystarczy donos, że ktoś w mieszkaniu ma rzadki gatunek papugi, żeby Agencja mogła wejść z kontrolą. Może przesadzam, ale co było ze strażą leśną? Miała łapać kłusowników i złodziei drewna, a wykręca ręce i zakuwa w kajdanki ekologów w Białowieży.

W praktyce ustawa pozwoliłaby funkcjonariuszom o każdej porze dnia i nocy wchodzić do fabryk, biur, urzędów czy na prywatne posesje na podstawie upoważnienia do kontroli wydanego przez Ministerstwo Środowiska.

O zgodę na wkroczenie będę musieli prosić jedynie wojskowych. Jak informuje dziennik, agenci specjalni do "wykrywania szkód ekologicznych" będą mogli także przesłuchiwać "podejrzanych", zażądać od nich okazania dokumentów i ujawnienia danych w związku z kontrolą, a nawet... wstrzymać działalność firmy czy pracę maszyn. Jak zauważa Wyborcza, od nich będzie zależeć branża chemiczna, duża część spożywczej i metalurgicznej oraz drzewnej i meblowej.

"Agenci Szyszki" otrzymają też prawo do zatrzymywania samochodów do kontroli i legitymowania. Policja, celnicy i straż graniczna, inspekcja sanitarna oraz samorządy mają ponadto udostępniać PAOŚ wszystkie dokumenty.

Póki co nie sprecyzowano czy umundurowani agenci PAOŚ otrzymają broń, ale nie jest to wykluczone, gdyż zapisy projektu teoretycznie to umożliwiają.

Minister Środowiska w porozumieniu z MSWiA określa "normy wyposażenia niezbędnego do wykonywania czynności służbowych, zasady jego przyznawania i użytkowania" - wynika z dokumentów.

To nie pierwsza próba Ministra Szyszki powołania własnych służb. O podobnej formacji była już mowa rok temu w ramach projektu o Państwowej Służbie Geologicznej, która miała zostać uzbrojona w broń palną długą i krótką, paralizatory, pałki, a nawet miotacze gazu. Straż miała też otrzymać prawo do zatrzymywania i przeszukiwania obywateli. Ostatecznie projekt został oddalony, ale na jego miejsce wszedł ten dotyczący PAOŚ.

Czy tym razem Szyszko zrealizuje marzenie o "własnej policji"?

**Tak Jan Szyszko niszczy Puszczę Białowieską. Widzieliśmy to na własne oczy

**

komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
13-11-2017

GośćDlaczego wszystkie pomysły PiSu sprowadzają się do kontroli nad obywatelami, zakazami, nakazami

13-11-2017

gośćchcieliscie byc niewolnikami, no to macie zachlanne nieroby 500+

13-11-2017

GośćPelna inwigilacja obywateli czas start!

16-11-2017

gośćszkoda słow na tego imbecyla

15-11-2017

gośćCZY NIE CZAS WYSADZIĆ ICH W KOSMOS!!!!!!!

15-11-2017

gośćTorun sie nie zgodzil, by Szyszko zostal usuniety z rzadu.Przeciez od Szyszki, Torun otrzymal nie dawno ,,male,, wsparcie finansowe!!!.

15-11-2017

gośćtakiego wieśniaka trzeba wysłać do psychiatryka to szkodnik... nie wolno mu dawać do ręki kija a co dopiero broń

15-11-2017

gośćpogonic tego paskude i szkodnika na emeryture

15-11-2017

gośćWlasna policje? Jasne -odeleguje ja do pilnowania Rydzyka !!

15-11-2017

gośćale q.wa przystojniak