Trwa ładowanie...
Przejdź na

Gajos o roli w "Klerze": "Nie podważałem wizji Kościoła, jaką przedstawił Smarzowski - SAM JĄ PODZIELAM"

332
Podziel się:

Aktor deklaruje się jako osoba wierząca, ale jest zdania, że Kościół w Polsce nadużywa władzy, jaką dostał po 89. roku.

Gajos o roli w "Klerze": "Nie podważałem wizji Kościoła, jaką przedstawił Smarzowski - SAM JĄ PODZIELAM"

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego pt. Kler budził ogromne kontrowersje jeszcze zanim doszło do jego realizacji. Reżyser od początku nie ukrywał, że zamierza poruszyć najbardziej drażliwe kwestie związane ze środowiskiem duchownych, takie jak żądza pieniądza, powiązania z polityką czy pedofilia. Gdy miesiąc temu ukazał się zwiastun filmu, księża wpadli w popłoch. Najgłośniej wyrażał swoje oburzenie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który zbeształ ministra kultury za finansowanie produkcji. W odpowiedzi minister Gliński zapewniał, że "nie dał ani grosza na ten cel", a pieniądze przyznały dyrektorki "gorszego sortu", mianowane za kadencji PO-PSL.

Środowisko związane z Prawem i Sprawiedliwością miało nie lata problem z filmem Kler po jego premierze na zakończonym w minioną sobotę Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak można było przewidzieć, film okazał się hitem, a owacje po jego pokazie trwały aż 11 minut. Sytuacja tak przeraziła organizatorów festiwalu, że w ostatniej chwili wycofano nagrodę publiczności, aby tylko nie przypadła obrazowi Smarzowskiego. W efekcie zrobiono filmowi jedynie przysługę, bo widzowie wyczuleni na cenzurowanie sztuki przez państwowe media już planują tłumnie wyruszyć do kin.

Jedną z głównych ról w Klerze zagrał Janusz Gajos. W rozmowie z Newsweekiem aktor wyjaśnił, dlaczego zdecydował się na udział w kontrowersyjnej produkcji.

Prawie nikt jeszcze tego filmu nie widział, a wyrok już zapadł. To bardzo symptomatyczne dla Polski. Film Smarzowskiego nie jest wyłącznie opowieścią o stanie duchownym, ale w ogóle filmem o Polsce. O tym, że ten kler jest taki, jak nasze społeczeństwo. Przeczytałem scenariusz, uznałem, że jest ważny i trzeba w nim wziąć udział. Nie podważałem wizji Kościoła, jaką przedstawił Smarzowski - sam ją podzielam - ogłosił aktor.

Zdaniem Gajosa, w ostatnich latach Kościół w Polsce nadużywa władzy, jaką dostał po 89. roku.

To, że Polak został papieżem, dało Kościołowi w Polsce olbrzymi wiatr w żagle, który sprawił, że w najgorszych latach PRL był oazą wolności. Ale po 1989 roku apetyt na panowanie nad polskimi duszami jeszcze wzrósł, Kościół na pełnych żaglach dalej pędził z przekonaniem, że wszyscy muszą zejść mu z kursu - mówi aktor. A jeśli się ma za dobry wiatr w żagle, to człowiek zaczyna się upajać tym i wymagać od innych, żeby schodzili z kursu.

Jednocześnie Gajos deklaruje się jako osoba wierząca.

Zostałem wychowany w wierze katolickiej. Mama była osobą głęboko wierzącą. Ojciec często miał odmienne zdanie na temat Kościoła, nie zawsze pochlebne. Wyrosłem w takich kleszczach i to mi pewnie zostało do tej pory - dodaje.

Kler trafi do kin w całej Polsce już w najbliższy piątek, 28 września. Wybieracie się?

KOMENTARZE
(332)
gość
4 lata temu
Panie Gajos Szacun....Wiem,że będziesz pan miał przechlapane...
Gość
4 lata temu
Zgadzam sie. Kościół katolicki funkcjonuje często jak mafia. Coraz więcej ludzi mimo ze wierzy w Boga, księżom już nie wierzy.
Gość
4 lata temu
Oj głośno jest o tym Klerze. Sama jko zdeklarowana katoliczka mam duzy problem chociażby stawkami za pogrzeby itp. Z chęcią obejrzę.
pppp
4 lata temu
W końcu zostanie pokazana prawda o tym co się dzieje w kościele. A skoro sam Gajos zgodził się zagrać więc...
gość
4 lata temu
Dla mnie udział Gajosa jest najlepszą rekomendacją dla filmu.
Najnowsze komentarze (332)
googles
3 lata temu
hi this post very cool googles
Gość
4 lata temu
Film oglądałam. Jest bardzo dobry.
Alicja
4 lata temu
Napewno obejrze chocby dla p Gajosa swietnego aktora i innych ,wiem ze taki aktor jak Gajos nie zagralby w byle czym
Anna
4 lata temu
Rozmowa egzorcysty ojcem Cyprianem z diabłem : O. Cyprian modli się za kapłanów, diabeł mówi: "Cyprianie, nie bądź łotrem, pozostaw ich mnie, muszą dawać zły przykład, wiesz, jak wielu chrześcijan opiera swoją wiarę na zachowaniu księży? Gdy widzą upadek kapłana, przychodzą do mnie".
gość
4 lata temu
Znajoma usłyszała ostatnio taką odpowiedź od księdza na pytanie: Ile kosztuje ślub kościelny? - Tyle co łaska - nie mniej niż tysiąc złotych. Zostawiam to bez komentarza...
Gość
4 lata temu
P.januszu. szacunek za odwagę p.komentarz jest bardzo mi bliski bo. też tak myślę .duże brawa
Cezar
4 lata temu
gajos to stary g***i dziad.Ty a gdzie twoj rudy102,sowiecki lizusie?
Gość
4 lata temu
Poznajcie prawdę a ta was wyzwoli..... cyt z bibli. K***a tylko prawda !!!!! Ludzie obudźcie się 21 wiek proboszcz nie jest BOGIEM!!!!
gość
4 lata temu
jednak aktorzy powinni skupiać się na artyzmie a nie na polityce
Gość
4 lata temu
Pozdrawiam Pana reżysera film naprawdę dobry warto obejrzeć!!!
Gość
4 lata temu
Panie Gajos kręc***an i to bardzo jest pan wierzący ale popiera pan takie świństwo jak ten film jak coś się nie podoba to są inne metody a tak to ma pan u mnie przechlapane z panem i panu podobnym już nie oglądam żadnych filmów mam wstręt do was spitkamy się tam na gorze i wtedy zobaczymy pana wiarę prawdziwa wstyd
gość
4 lata temu
Panie Gajos kocham Pana jako człowieka, aktora i osobę, która myśli:):)
gość
4 lata temu
kościoł to zakłamana i chciwa już instytucja jest tylko nadzieja że bóg ich odpowiednio potraktuje za całe zło
Gość
4 lata temu
Gajos to dobry aktor, ale mentalnie g***i, nie wart uwagi. Wiem bo znam.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie