Czwartek 18.10.2018 12:45

Skiba recenzuje "Kler" i pisze, jak nie zauważa się pedofilii: "Jan Kulczyk, Abakanowicz BRONILI ARCYBISKUPA PAETZA"

Wojciech Smarzowski Kler Krzysztof Skiba Skiba o Klerze Jan Kulczyk Magdalena Abakanowicz biskup Paetz

Skiba recenzuje "Kler" i pisze, jak nie zauważa się pedofilii: "Jan Kulczyk, Abakanowicz BRONILI ARCYBISKUPA PAETZA"

Jak można się było spodziewać, film Kler Wojciecha Smarzowskiego wzbudził gorące dyskusje o stanie duchownym w Polsce. Z drugiej strony, nie można pozbyć się smutnego wrażenia, że obraz nie jest wybitnie zaskakujący, bo chyba każdy spotkał się z jakąś z przedstawionych w nim sytuacji. Mimo że niektórzy artyści zdecydowanie bronią filmu, nie brakuje i takich, którzy łagodzą emocje.

Przypomnijmy: Anna Popek też widziała "Kler": "To może zdziałać WIELE DOBREGO. Trzeba podchodzić do niego bez histerii"

Kler obejrzał też Krzysztof Skiba, lider zespołu Big Cyc, który nie ukrywa swoich lewicowych sympatii. Muzyk jest zdania, że film, choć dobry, zawiera w sobie sporą nadinterpretację. Chodzi mianowicie o wątek księdza pedofila, który ucieka przed mieszkańcami wsi chcącymi go zlinczować.

Mają rację ci, którzy twierdzą, że film "Kler" Wojciecha Smarzowskiego jest zakłamany - zaczyna Skiba. Konkretnie zakłamane są sceny, w których wieś buntuje się przeciwko księdzu podejrzewanemu o pedofilię. Polskie społeczeństwo owszem potępia en masse pedofilię, ale też nie przyjmuje do świadomości, że takich czynów może dopuszczać się osoba duchowna, która jest w okolicy powszechnie znana i szanowana.

Artysta zauważa, że pedofilia jest zamiatana pod dywan nie tylko dlatego, że duchowni bronią siebie nawzajem, ale też z tej racji, że wierni nie sprzeciwiają się molestującym księżom. Nikt zdaje się nie widzieć problemu, więc sceny z "polowaniem na księdza" są wymysłem, do którego nigdy w Polsce nie dojdzie. Skiba przypomina, że pedofilów broniły także wykształcone i bogate osoby znane z pierwszych stron gazet, a nie jedynie wiejskie społeczności.

Rozumiem, że twórcy filmu tego typu sceny były potrzebne do konstrukcji fabuły, ale nie zmienia to faktu, że są one czystą fantazją. W Polsce NIGDY nie doszło do takich sytuacji. Wręcz odwrotnie. Społeczności wiejskie, w których ujawniono księży pedofilii zaciekle ich broniły - pisze. (...) Warto przypomnieć też smutny przypadek arcybiskupa Paetza z Poznania, któremu udowodniono molestowanie seksualne młodych księży. Broniły go elity miasta, a wielu prominentnych artystów, biznesmenów i naukowców napisało list w jego obronie. W tym osoby tak wpływowe jak multimilioner dr Jan Kulczyk, dyrygent Stanisław Stuligrosz, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu Stanisław Pietras, rektor ASP Włodzimierz Dreszer czy słynna polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. (...)

Przypomnijmy, że arcybiskup Juliusz Paetz, mimo watykańskiego zakazu pełnienia służby kapłańskiej (!), wrócił do życia religijnego. W 2010 roku cofnięto mu nałożone wcześniej zakazy.

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (506)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 506
Odpowiedz
18 43
zgłoś
gość 18.10.2018 12:50
PYZDRY!!
Odpowiedz
164 53
zgłoś
Gośćhhv 18.10.2018 12:52
Won z księdzem nienawidzę ich i tego całego syfu w kościołach kiedyś tego nie bylo....
Odpowiedz
473 91
zgłoś
gość 18.10.2018 12:52
o Brawo Krzysiek, ale czy to dotrze, religia to aberracja mozgu
Odpowiedz
249 31
zgłoś
gość 18.10.2018 12:52
ma rację, kryją zboczeńców :(
Odpowiedz
55 31
zgłoś
gość 18.10.2018 12:52
Mojej teściowej się coś p****ało. Jej się wydaje, że to ja jestem jej mężem. Kocham swoją żonę, ale myślę o rozwodzie...Ehhhh...
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 506