Trwa ładowanie...
Przejdź na

Błaszczykowski o swojej fundacji: "Trzeba robić, a nie się tym chwalić"

223
Podziel się

"Czuję się niezręcznie, gdy dorabia się do tej mojej działalności jakieś legendy" - wyjaśnia założyciel fundacji "Ludzki gest", współfinansującej między innymi wygaszany przez MSWiA telefon zaufania dla dzieci.

Błaszczykowski o swojej fundacji: "Trzeba robić, a nie się tym chwalić"
bDUcuDvV

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o obcięciu dotacji na rzecz telefonu zaufania 116 111 dla dzieci, prowadzonego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon zaufania dla dzieci został uruchomiony w 2008 roku na mocy decyzji Komisji Europejskiej. Od tamtego czasu odebrano ponad milion połączeń od dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji, w tym zagrożenia życia lub zdrowia z powodu patologii panującej w rodzinie lub myśli samobójczych. Z czasem te najbardziej niepokojące spośród rozmów prowadzonych przez telefon zaufania stały się podstawą do interwencji policji, nierzadko zapobiegając tragediom.

Do niedawna fundacja mogła liczyć na dofinansowanie ze strony MSWiA. Pieniądze są potrzebne na opłacenie czynszu, prądu, a przede wszystkim przeszkolenie ludzi, którzy będą odbierać telefony.

Jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości krzywo patrzą na działalność organizacji pozarządowych realizujących w Polsce zalecenia Unii Europejskiej. Ich zdaniem, unijne pomysły, zwłaszcza dotyczące zwalczania patologii w rodzinie, godzą w polską tradycję i zagrażają stabilności rodziny. Tym bardziej, że przez dziewięć lat działania telefonu prawie tysiąc razy konieczna okazała się interwencja policji w miejscu zamieszkania dziecka. Urzędnicy uznali, że w zupełności wystarczy, jeśli telefon będzie czynny do godziny 20.00, podczas gdy ze statystyk wynika, że najwięcej tragedii rozgrywa się w środku nocy, czyli po wyznaczonej przez MSWiA godzinie.

bDUcuDvX

Wtedy z pomocą ruszył Jakub Błaszczykowski i jego fundacja Ludzki Gest. Piłkarz, występujący na pozycji pomocnika z reprezentacji Polski, ma za sobą trudne dzieciństwo. Gdy miał 10 lat jego ojciec śmiertelnie ranił nożem mamę Kuby, która zmarła na jego rękach. Po tym, gdy ojciec piłkarza trafił do więzienia za zabójstwo, jego wychowaniem zajęła się babcia.

Wtedy dość powszechne było przekonanie, że wszystko co niedobre, powinno się załatwiać we własnych czterech ścianach - wspomina Kuba w rozmowie z tygodnikiem Polityka. Gdybym wówczas, mając tych 10, 11 lat, miał swój dorosły rozum, czyli wiedział, że warto szukać pomocy na zewnątrz - wygadać się, poradzić, powiedzieć prawdę o tym, co się dzieje w domu - pewnie bym to zrobił. Ale my wtedy przecież nawet telefonu nie mieliśmy. Wszystko, co miałem do powiedzenia publicznie, zawarłem w książce. Nie chcę do tego wracać. To, co przeszedłem jako dziecko, zahartowało mnie. Przynajmniej tak myślałem, dopóki nie zetknąłem się z dramatami nieuleczalnie chorych dzieci i ich rodziców. Wtedy uświadomiłem sobie, że nie jestem twardy. Nie potrafię o tym mówić…

Wokół swojej działalności charytatywnej i założonej przez siebie fundacji Błaszczykowski nie lubi robić zamieszania. W wywiadzie tłumaczy, że to mogłoby zostać źle odebrane i w konsekwencji wypaczyć całą ideę pomagania.

Jeśli chodzi o działalność charytatywną, to trzeba robić, a nie się tym chwalić - wyjaśnia piłkarz. Niestety, do propagowania się nie nadaję. Od razu zapala mi się lampka, że ludzie odbiorą to jako autopromocję. Czuję się niezręcznie, gdy dorabia się do tej mojej działalności jakieś legendy. Nie ma takiej potrzeby. Może to pewien dług, który mam do spłacenia…? Mnie się udało, ale wiem też, jak mało brakowało, bym skończył zupełnie inaczej. Mówię dzieciakom to, co sam chciałem usłyszeć jako młody chłopak: nie poddawaj się, wierzę w ciebie. Pytanie, czy to działa, należałoby raczej zadać im. I znów wchodzimy na teren, który jest dla mnie niewygodny. Musiałbym mówić, co robię w fundacji, siłą rzeczy stawiać siebie na pierwszym planie, a przecież w fundacji jest wielu ludzi, którzy robią więcej niż ja. Krępuje mnie, gdy ukazują się fotografie, na których jestem przy łóżku jakiegoś małego pacjenta. Ale nie zawsze mam wpływ na to, co zostało opublikowane.

bDUcuDwd
bDUcuDwe
bDUcuDwy
KOMENTARZE
(223)
Gość
2 lata temu
Super z niego facet skromny, mądry z wielkim sercem 😊 oby tak dalej Kuba
Gość
2 lata temu
Kuba to naprawdę wartościowy człowiek i równy gość. Mógłby czerpać profity z popularności i sympatii jaka ma i żyć jak paczek w maśle za zarobione pieniądze a on pomaga i jest przy tym taki skromny. Mogliby uczyć się od niego pokory Ci którzy wyskakują z lodówki tak często że aż rzygać się chce. Już nawet nie powiem po nazwiskach bo wszyscy wiemy o jakie osoby chodzi. Koledzy po fachu i "światowi" z show-biznesu powinni mu buty czyścić!
Gość
2 lata temu
Brawa dla Kuby
bDUcuDwz
Gość
2 lata temu
Świetny człowiek!
Pikusia
2 lata temu
No i jednak można, państwo Lewandowscy? Można!
Najnowsze komentarze (223)
gość
2 lata temu
KUBA JESTES WYJATKOWY!!!!!!!😕
Gość
2 lata temu
Lewandowski ucz się
Gość
2 lata temu
Uwielbiam go. Oby więcej takich ludzi na świecie, wtedy świat będzie piękniejszy
gość
2 lata temu
Lewy może Panu buty czyścić
gość
2 lata temu
Super skromny i mądry mężczyzna. Pozdrawiam serdecznie :)
gość
2 lata temu
Szacun!!!!!!
gość
2 lata temu
czapki z głów
BH
2 lata temu
super życzę Panu i rodzinie zdrowia i pomyślności.......pozdrawiam
bDUcuDwr
gość
2 lata temu
Kuba, jesteś wielki.
Gość
2 lata temu
Świetny facet, uczciwy i z dużym sercem🥰
Magellon
2 lata temu
Moj Boze jaki on jest ... NORMALNY. swietny czlowiek. Co nie ktorzy koledzy po fachu powinni to przeczytac!! Kuba jestes WIELKI
gość
2 lata temu
I to jest CZLOWIEK wlasnie a nie gadajace glowy lansujace sie kosztem innych majacy rozbudowane egoistyczne. ego .
gość
2 lata temu
Klasa sama w sobie panie Jakubie powodzenia
Gość
2 lata temu
cudowny kocha żonę i dzieci 😁pomaga nie obnosi się pomaganiem😊 bogactwem wspaniałą skromną żoną 😚i piękną takich ludzi szanuję☺lewandowscy uczcie się od nich i takich ludzi się szanuje😊
...
Następna strona
bDUcuDwT