Czwartek 01.08.2019 20:45

Gwiazdy upamiętniają 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Dominika Gwit Edyta Herbuś Powstanie Warszawskie

Gwiazdy upamiętniają 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego1 sierpnia to wyjątkowa data w historii Polski. Tego dnia w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie - największy historyczny zryw podczas II wojny światowej przeciwko hitlerowskim Niemcom. Chociaż zakładano, że walki potrwają zaledwie kilka dni, Powstańcy bronili się ponad dwa miesiące. Zginęło blisko 16 tysięcy żołnierzy oraz około 150 tysięcy mieszkańców Warszawy.

ZOBACZ: Powstanie Warszawskie. Gwiazdy pamiętają (ZDJĘCIA)

ZOBACZ: Aneta Zając wspomina babcię, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Fani: "JAK DWIE KROPLE WODY" (FOTO)

Dzisiaj obchodziliśmy 75. rocznicę tego wydarzenia. Tradycyjnie o godzinie 17:00 w całym kraju wybrzmiały syreny, a samochody i przechodnie zatrzymali się, by upamiętnić godzinę "W". Wśród nich znaleźli się również celebryci. Wielu z nich postanowiło uczcić ten dzień umieszczając na swoich profilach w mediach społecznościowych poruszające wpisy.

To zdjęcie to skarb w naszym rodzinnym albumie. Ostatnie zdjęcie mojego dziadka z moją mamą. Zrobione dzień przed wybuchem Powstania. Pożegnalne. Nigdy nie zobaczyła już ojca... Dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, oficer Armii Krajowej, zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza ze zgrupowania Albatros, którym dowodził - napisała Kinga Rusin na swoim Instagramie.

Z kolei Natalia Kukulska na swoim Instagramie przywołała utwór Warszawo ma w aranżacji Krzysztofa Herdzina, pochodzący z wydanego w 2008 roku albumu Nasza Niepodległa.

Podjęli walkę o naszą Warszawę. Warszawę jedną, niepodzieloną. Dlatego dziś jednogłośnie uszanujmy ich starania i pokłońmy się w zadumie - zaapelowała piosenkarka.

Podobne słowa skierowała do swoich fanów Maja Ostaszewska.

O 17. w godzinie W, zatrzymajmy się i pomyślmy w ciszy o tych, którzy walczyli. O pomordowanych cywilach. Usłyszmy, co dziś mówią nam żyjący Powstańcy - stwierdziła.

Na Instagramie swoje zdjęcia z obchodów godziny "W" pokazali m.in. Dominika Gwit, Edyta Herbuś, Kamil Nożyński czy Aleksandra Kot.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

To zdjęcie to skarb w naszym rodzinnym albumie. Ostatnie zdjęcie mojego dziadka z moją mamą. Zrobione dzień przed wybuchem Powstania. Pożegnalne. Nigdy nie zobaczyła już ojca... Dziadek, porucznik Stefan Czyżewski, oficer Armii Krajowej, zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, osłaniając własnym ciałem 18-letniego żołnierza ze zgrupowania Albatros, którym dowodził. Poniósł bohaterską śmierć za naszą wolność. Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją szanować i hołubić. Nie wolno nią grać i szafować, nie może być na sztandarach niesłusznej sprawy. Wolność to nie tylko niezawisłość, to bezpieczeństwo wszystkich ludzi zgromadzonych pod jednym biało-czerwonym sztandarem, niezależnie od ich wyznania, koloru skóry, płci czy seksualnej tożsamości. Wolność, o którą walczyli i za którą ginęli nasi przodkowie nie może być wykorzystywana do nowej polsko-polskiej wojny. To nie jest puste hasło, to wartość ponad wartościami. Nie wolno nam o tym zapominać w imię pamięci tych, którzy oddali za nią życie. Chwała bohaterom 🇵🇱✌🏻

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)Sie 1, 2019 o 10:00 PDT

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Pamiętamy. 75 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. O 17tej w godzinie W, zatrzymajmy się i pomyślmy w ciszy o tych, którzy walczyli. O pomordowanych cywilach. Usłyszmy co dziś mówią nam żyjący Powstańcy. Z wielkim szacunkiem dla nich i wdzięcznością, zamieszczam fragment ich niedawnego apelu; „...Większość nie ma prawa poniżać mniejszości. Silniejszy nie ma prawa bić słabszego, w tym dzieci. Nie ma zgody na akty przemocy wobec jakichkolwiek ludzi, w jakiejkolwiek postaci w wolnej, demokratycznej, tolerancyjnej Polsce, w Unii Europejskiej...” Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego Związek Powstańców Warszawskich fot. Sylwester”Kris” Braun

Post udostępniony przez Maja Ostaszewska Official (@ostaszewskamaja_official)Sie 1, 2019 o 7:27 PDT

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (261)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 261
Odpowiedz
229 39
zgłoś
gość 01.08.2019 20:49
Celebryci za dyche
Odpowiedz
287 46
zgłoś
Gość 01.08.2019 20:49
Jejku jakie to wszystko na pokaz
Odpowiedz
160 11
zgłoś
Gość 01.08.2019 20:50
Cześć Ich pamięci
Odpowiedz
41 10
zgłoś
gość 01.08.2019 20:50
nie widzę tu gwiazd
Odpowiedz
37 21
zgłoś
Gość 01.08.2019 20:50
Po co takie zdjęcia dodawać? Kto ma pamiętać ten pamięta i bez tego.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 261