Wanat o pracownicach TVN: "Zadarły z kimś, kto MA WŁADZĘ, WPŁYWY, PIENIĄDZE!"

335
Podziel się

"Kobieta, która opowiedziała wam swą historię, ma ewidentnie syndrom głębokiej traumy, która odkładała się u niej stopniowo" - mówi była szefowa TOK FM. Sama była molestowana.

Wanat o pracownicach TVN: "Zadarły z kimś, kto MA WŁADZĘ, WPŁYWY, PIENIĄDZE!"

Po publikacji we Wprost artykułów o mobbingu w telewizji i "ciemnej stronie Kamila Durczoka", szef Faktów postanowił walczyć z tygodnikiem. Wyciągnął najcięższą artylerię, zatrudniając jednego z najlepszych prawników w Polsce i agencję PR-ową. Zapowiedział już pozwy.

To na pewno nie poprawi samopoczucia kobiet, które w mediach oraz przed komisją TVN-u opowiadają o tym, co przeżyły. W nowym numerze Wprost kobiety bierze w obronę Ewa Wanat, była szefowa radia TOK FM. To ważny głos, Wanat jest bowiem pierwszą znaną dziennikarką, która przyznała się publicznie do bycia molestowaną. W 2006 roku napisała głośny artykuł, w którym wyznała, że była wykorzystana przez swojego przyszywanego dziadka. Zna więc dokładnie problemy, z którymi zmagają się ofiary molestowania i mobbingu. Wanat wyjaśnia, dlaczego aż tak trudno jest im mówić publicznie o tym, co przeżyły. Apeluje, żeby nie zostawić ich teraz samych, bo boją się i czują, że mają przeciwko sobie prawników, wpływy, znajomości i pieniądze byłego szefa, a na dodatek firmę PR-ową. Z jej słów wynika, że nie ma żadnych wątpliwości, że pracownice Durczoka są ofiarami mobbingu.

Wanat przyznała w tym samym wywiadzie, że przeraził ją brak reakcji jej wpływowych kolegów. Przypomnijmy: Ewa Wanat o Durczoku: "WSZYSCY OD RAZU WIEDZIELI, o kogo chodzi!"

Jej słowa z jakichś powodów nie są cytowane w mediach, nawet przez Gazetę Wyborczą, mimo że Wanat jest bardzo wpływową dziennikarką i przez 10 lat była naczelną należącego do Agory radia TOK FM. Jak myślicie, dlaczego?

_- Trudno jest publicznie oskarżyć kogoś o molestowanie?_

- Bardzo. Najtrudniejsze jest wystawienie się na publiczny osąd i mechanizm przerzucania winy na ofiarę. Nawet jeśli później otoczenie nas wspiera, bardzo się boimy.

_- Czego najbardziej?_

- Oskarżeń, że same byłyśmy sobie winne. Pamiętam, co sama przeżywałam, gdy osiem lat temu opowiedziałam "Gazecie Wyborczej" o tym, jak byłam molestowana przez przyszywanego dziadka. Dlatego w ogóle sie nie dziwię bohaterce waszego tekstu, że nie wystąpiła pod nazwiskiem. Powiem więcej: zdziwię się, jak ktoś zechce opowiedzieć pod nazwiskiem.

_- Pani się zdecydowała._

- Po wielu latach. Miałam już za sobą terapię, w trakcie której doszłam do wniosku, że swojej traumie muszę nadać sens, zyskać poczucie, że tamte wydarzenia nie poszły na marne. Że może w ten sposób komuś pomogę.

_- Myśli się wtedy o zemście na oprawcy?_

- Zemsta to okropne słowo, bardzo negatywne. Tak naprawdę chodzi o przerwanie zła, które ktoś kiedyś nam zrobił, a my do dziś nie mieliśmy odwagi tego przerwać. Dopóki molestowanie nie wychodzi na jaw, sprawca pozostaje zwycięzcą, ma nad nami przewagę i kontrolę. Natomiast kiedy zaczynamy mówić, symbolicznie odbieramy mu władzę nad nami, choć przerwanie milczenia boli.

_- W pani przypadku co było najgorsze?_

- Czekanie na artykuł. niby już się wszystko powiedziało, niby podjęło decyzję, a jednak jest to potworny stres. Dzień przed publikacją, kiedy tekst był już w drukarni, miałam wyjęty z życiorysu. Całą noc nie mogłam spać, rano bałam się włączyć komputer, wyjść na ulicę, kupić gazetę. To było paraliżujące. A przecież i tak miałam dużo łatwiej niż bohaterki waszych tekstów. Człowiek, który mnie molestował, już nie żyje. One zadarły z kimś, kto ma władzę, wpływy, przyjaciół, pieniądze, z tego, co wiem, wynajął teraz najlepszego prawnika w Polsce. Tym bardziej te dziewczyny nie mogą zostać same. Kobieta, która opowiedziała wam swą historię, ma ewidentnie syndrom głębokiej traumy, która odkładała się u niej stopniowo. Czasem paradoksalnie łatwiej jest przepracować jedno mocne, dramatyczne doświadczenie, które łatwo zidentyfikować. Tymczasem długotrwałe molestowanie i mobbing są trudniej uchwytne, bo odkładają się w psychice kropla po kropli, każdego dnia. Gorycz, cierpienie, poczucie osamotnienia i niesprawiedliwości narastają stopniowo, prawie niezauważalnie.

KOMENTARZE
(335)
gość
5 lata temu
mądra kobieta
Gość
5 lata temu
Buc i gnida
gość
5 lata temu
wprost nie oskarżyłby dupcoka o tak poważne przestępstwo gdyby nie miał dowodów
ojj tak
5 lata temu
oj Durczok już popłynąłeś
gość
5 lata temu
Durczok obmyślił w szpitalu strategię, a teraz wyszedł i będzie atakował. Mam nadzieję, że nie wygra i poniesie karę za swoje czyny oraz będzie musiał wypłać ofiarom wysokie odszkodowanie.
Najnowsze komentarze (335)
kobieta
5 lata temu
tylko kobiety słabe psychicznie i zawodowe dają sie mobingowac i molestowac. Są małointeligentne. Wystarczy kilka azy nagrac dyskretnie takiego dziada i pokazac mu ze jak sie nie uspokoii nadadzą rozgłos jego zachowaniu. Jestem pewna ze odniosły by skutek tak jak ja. Mam spokoj. No ale do takich działan trzeba miec odwagę i inteligencje. Dziwie sie ze takie "ciemne" kobiety otrymują prace w TV.
jerzy
5 lata temu
kiedy skoncza sie czasy ze nie rzadza wladze piniadze uklady i takie dupki jak durczak trafia za kraty
vvvvvvv
5 lata temu
Guzowska też była molestowana???? Przecież ona jest k***a brzydka jak kupa....
gość
5 lata temu
nie tacy dyktatorzy spadali na doope...
nn
5 lata temu
Patataj , Patataj - Od 1 marca ZREZYGNOWAŁEM z oglądania TVN
gość
5 lata temu
brechtam. Wanat pierwsza terrorystyczna i mobbingująca s**a ofiarę z siebie robi. ahahahah.
gość
5 lata temu
Hanysie jeden .......miales zloty rog ostal ci sie ino sznur.
Gość
5 lata temu
Te wszystkie pozytywne komentarze dla DURCZOKA, agencja PR chyba już zaczęła działać. Niedługo opłacą "Pudelka" i tego typu artykuły znikną, albo jeszcze gorzej, zmienią się na przychylne Panu Kamilowi.
Gość
5 lata temu
Tvn, proponuje by coraz wiecej widzow rezygnowalo z ogladania w/w. Przylad: wciagara "Ja tak powiedzialam? "-przyjeta/blyszczy. Sexodynamik na prawo i lewo zachwycony swoja bezkarna osoba - co robil? / wiemy, a nikt tego nie wiedzial, nie widzial?! Ooo tak. Kaska, kaska, a naiwny narod wpatruje sie nie swiadomie w to co za granica w szanujacych sie stacjach nie ma miejsca. A tvn za ogladalnosc odcina kuponiki.
wawa
5 lata temu
Teraz wszystkie będą opowiadać jak to były molestowane bidule żałosne "babinki "
gość
5 lata temu
w tvn istnieje mobbing i jest on dużo większym problemem niz molestowanie
gość
5 lata temu
ale sie posunął
Gość
5 lata temu
Nie rozumiem super mężczyzna i na dodatek inteligentny i jakieś tam panny, które mówiły nie a z pewnością były takie,którym serce biło, naprawdę jeśli to się potwierdzi to szkoda bo bardzo ceniłam go
Gość
5 lata temu
Przeźyłam mobbing leczyłam się rok czasu w poradni zdrowia psychicznego przeszłam terapię . Ale nic z tym nie zrobiłam nie poszłam do sądu bo PIP i prawnik powiedział ze muszę mieć swiadków ktorzy aktualnie pracuja w firmie . A kto by zeznawał , kaźdy się boi o prace.
...
Następna strona