Trwa ładowanie...
Goss
Goss
|

Eurowizja 2021. Oto, czym Polska przez lata wsławiła się w konkursie (ZDJĘCIA)

75
Podziel się:
75
Podziel się:

Finał Eurowizji 2021 zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji wspominamy to, czym zasłynęła Polska w konkursie, o którym znów mówi cała Europa. Myślicie, że największe sukcesy (i "sukcesy") jeszcze przed nami?

1
 / 14
Eurowizja 2021. Oto, czym Polska przez lata wsławiła się w konkursie (ZDJĘCIA)
Eurowizja 2021. Oto, czym Polska przez lata wsławiła się w konkursie (ZDJĘCIA)
Eurowizja 2021. Oto, czym Polska wsławiła się przez lata (YouTube.com, Eurovision Song Contest, Getty Images, AKPA)
0
0

Półfinał Eurowizji 2021, w którym Rafał Brzozowski zawalczy o wejście do wielkiego finału, zbliża się wielkimi krokami. W środę ogłoszono, że gwiazdor TVP i reszta jego ekipy otrzymali negatywne wyniki testów na koronawirusa, dzięki czemu będą mogli zaprezentować się przed jurorami i widzami na żywo.

Choć bukmacherzy i fani nie wróżą Rafałowi Brzozowskiemu awansu do finału, to można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że już na dobre zapisał się w historii Polski na Eurowizji. Nie on jedyny zresztą, a nasz kraj, mimo że nadal bez ani jednej wygranej na koncie, bywał już dostrzegany przez innych przy różnych okazjach.

Co prawda nie zawsze kontekst naszych sukcesów bywał pozytywny, jednak na pewno nie można powiedzieć, że się nie staramy. Zobaczcie, czym do tej pory zasłynęła Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji.

2
 / 14
Drugie miejsce Edyty Górniak w 1994 roku

Choć Polska gości na eurowizyjnej scenie z przerwami już od niemal trzech dekad, to dotąd nigdy nie udało nam się sięgnąć po wygraną. Najbliżej zwycięstwa była Edyta Górniak, która w 1994 roku zapewniła nam dobry debiut w konkursie, zajmując 2. miejsce. Od tej pory żaden z rodzimych artystów nie tylko nie powtórzył jej sukcesu, lecz nawet nie był blisko wspomnianego wyniku.

3
 / 14
Margaret zwyciężczynią "Eurowizji Drugiej Szansy"

Można śmiało stwierdzić, że rok 2016 był dla polskich fanów Eurowizji dość wyjątkowy. O możliwość reprezentowania kraju w konkursie walczyli m.in. Margaret, Edyta Górniak oraz Michał Szpak. Ostatecznie do Sztokholmu pojechał ostatni z wymienionych, jednak pierwsza z jego koleżanek-faworytek też odniosła sukces. Piosenka Margaret "Cool Me Down" wygrała bowiem tzw. "Eurowizję Drugiej Szansy", czyli OGAE Second Chance Contest, a fani konkursu do dziś ubolewają, że nie miała okazji zaprezentować jej na dużej scenie.

4
 / 14
J.K. Rowling chwali Michała Szpaka, PewDiePie drwi

Rok 2016 to też spory sukces Michała Szpaka, który co prawda nie zachwycił jurorów, jednak zyskał ogromną sympatię widzów, lądując ostatecznie na 8. miejscu w finale. Jego utwór przykuł uwagę nie tylko Polaków, lecz także znanych osobistości z zagranicy. O "Color of Your Life" pochlebnie wypowiedziała się m.in. J.K. Rowling, której mąż głosował właśnie na Szpaka. Jego występ dostrzegł też youtuber PewDiePie, który z kolei drwił, że Michał "płakał, ponieważ wiedział, jak słaba jest jego piosenka". Nie zmienia to faktu, że przedstawił go w ten sposób 110 milionom subskrybentów, którymi dysponuje na swoim koncie, a to już coś.

5
 / 14
Polska polityka i Eurowizja

Choć organizatorzy Eurowizji już od lat starają się dbać o to, aby konkurs był wolny od polityki, to wciąż muszą mierzyć się z zarzutami o wywoływanie wojny ideologicznej. Jak to zwykle bywa, larum podnoszą w znakomitej większości prawicowi działacze i politycy. W 2014 roku wyraźnie oburzony występem Conchity Wurst Tomasz Adamek wystosował nawet pełen błędów gramatycznych list do Europejskiej Unii Nadawców, w którym apelował o "usunięcie z procesu wyłaniania zwycięzcy jurorów, którzy nie reprezentują woli i smaku większości Europejczyków". "Europa odleciała! Promują brodatego dziwoląga z Austrii zamiast pięknych i utalentowanych dziewcząt. Trzeba skończyć z tym szaleństwem!" - obruszał się też potem na Twitterze.

6
 / 14
Polska polityka i Eurowizja

Oburzenie eurowizyjnymi standardami wyraziło też wielu innych polityków, którzy krytykowali nie tylko zagranicznych wykonawców, lecz nawet tych reprezentujących Polskę. W 2016 roku w Michała Szpaka uderzył działacz PiS Włodzimierz Nowak, który oskarżył go o promowanie... satanizmu. "Tylko pytanie, czy to sukces Polski, czy szatana? Czy to Michał, czy Michałowa?" - dumał wtedy. Nieco inną drogą poszedł natomiast Paweł Kukiz, który w 2017 roku bronił występu Kasi Moś słowami: "Gdyby wyszła za mąż za uchodźcę z ISIS albo zapuściła brodę, to mielibyśmy szansę na podium".

7
 / 14
"Słowiańscy" Donatan i Cleo

W 2014 roku Polacy wysłali na Eurowizję Donatana i Cleo, których występ, delikatnie mówiąc, wzbudził bardzo skrajne emocje. Podczas gdy jedni starali się być wyrozumiali dla ich "porno wykonu", inni wprost oskarżali wokalistkę i jej kolegę o seksizm i uprzedmiotowianie kobiet. Sam Witold Czamara, bo tak naprawdę nazywa się Don, drwił z Conchity, żalił się na "dyskryminację" w konkursie i oskarżał organizatorów o oszustwo, twierdząc, że "ludzie wybrali Cleo". W tym miejscu pragniemy jednak uspokoić - Donatan absolutnie nie uważa się za homofoba. Jak sam stwierdził, "nie jest uprzedzony wobec mniejszości seksualnych, szczególnie lesbijek"...

8
 / 14
Piasek "najgorzej ubranym reprezentantem"

Innym "sukcesem" Polski na Eurowizji była pamiętna stylizacja Andrzeja Piasecznego, w której ten wystąpił na scenie w 2001 roku. O ile jego wykonanie po prostu nie wzbudziło większych emocji, to wyjście do publiczności w sztucznym futrze nie było chyba najlepszym pomysłem. Wspomniane futro i reszta osobliwej stylizacji nie przyniosły mu zresztą zwycięstwa, a jedynie nagrodę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego reprezentanta.

9
 / 14
Tatiana Okupnik idzie w ślady Piaska

Ciekawostką jest, że w 2004 roku wyczyn Piaska usiłowała najwyraźniej powtórzyć Tatiana Okupnik, wtedy jeszcze wokalistka zespołu Blue Cafe. Jej stylizacja wzbudziła równie krytyczne reakcje i dzięki niej otarła się o zwycięstwo w tym samym plebiscycie, zajmując ostatecznie 2. miejsce. Nieco gorzej jej i kolegom poszło w samym konkursie, z którym przygodę zakończyli na 17. miejscu...

10
 / 14
Aleksandra "syrena" Gintrowska

Nasz kraj rozsławiła na arenie międzynarodowej także Aleksandra Gintrowska. Po tym, jak pojawiła się na scenie polskich preselekcji w kostiumie syreny, o jej pomyśle dowiedział się wkrótce cały świat, a komentarze bywały naprawdę miażdżące. Jak sama potem tłumaczyła, chciała się w ten sposób wyróżnić, a Madonny i Lady Gagi nikt się w końcu nie czepia. Nie zmienia to faktu, że efektami przyczepienia sobie ogona były zarówno niegroźne przytyki, jak i drwiny, którymi musiała potem stawić czoła.

11
 / 14
Eurowizja dla wszystkich i "nożyczki" TVP

Nie od dziś wiadomo, że Telewizja Polska w ostatnich latach dość "selektywnie" podchodzi do prezentowanych na antenie materiałów. Tak było m.in. w 2019 roku, gdy z powtórek konkursu wycięto występ Dany International i fragment, w którym widać było całujących się gejów. Tłumaczono to "wymogami czasu antenowego" i TVP zapewniała, że miała do tego prawo. Nie był to zresztą jedyny taki incydent, a innego razu, zamiast wejść na żywo transpłciowej NikkiTutorials, puszczano... reklamy. Wtedy stacja wyjaśniała, że "przerwy reklamowe były zaplanowane i uzgodnione z organizatorami koncertu przed przekazaniem TVP listy prowadzących imprezę, a Telewizja Polska nie ingerowała w treść koncertu". Dobra promocja Polski w świecie?

12
 / 14
Polska zwycięża Eurowizję Junior dwa razy z rzędu

O ile nasz kraj już od lat nie ma szczęścia w "dorosłej" wersji konkursu, to zawsze miło wspomnieć o sukcesie Roksany Węgiel i Viki Gabor, które wywalczyły dla nas zwycięstwo dwa lata z rzędu w Eurowizji Junior. Pierwsza z nich zwyciężyła z utworem "Anyone I Want to Be", druga natomiast z piosenką "Superhero".

13
 / 14
Rachel McAdams ekscytuje się Tulią

Eurowizyjny występ zespołu Tulia przez wielu uznawany jest za jedną z naszych porażek w konkursie, a grupa zakończyła wtedy przygodę z Eurowizją na półfinale. Nie oznacza to natomiast, że dziewczyny nie zostały zauważone, o czym świadczą słowa kanadyjskiej aktorki Rachel McAdams. W wywiadzie dla portalu Heatworld zapewniała, że polska propozycja zrobiła na niej ogromne wrażenie. "Kocham piosenkę "Fire of love" grupy Tulia! Po prostu rzuciły mnie na kolana! Nie mogłam się nasłuchać!" - mówiła z entuzjazmem.

14
 / 14
Ostatnie miejsce Rafała Brzozowskiego według bukmacherów

Eurowizja 2021 nieoczekiwanie okazała się dla polskich fanów niezwykle emocjonująca. Działo się naprawdę sporo: od samego wyboru Rafała Brzozowskiego, który bardzo mocno skrytykowano, aż do groźby nieobecności na dużej scenie z powodu koronawirusa w polskiej ekipie. Nie zmienia to natomiast faktu, że Rafał i "The Ride" niemal od początku szorują po dnie list bukmacherów, którzy nie wróżą mu ani zwycięstwa, ani nawet awansu do finału. Czy uda mu się przełamać złą passę? Przekonamy się już wkrótce.

KOMENTARZE
(75)
Zzz
3 lata temu
A Wy widzieliscie tegoroczne piosenki z innych krajów? Wieś a'la wczesna Doda z Mołdawii i Serbii, beznadziejna Dania, plagiat Gagi z Cypru, kopia wizerunkowa Netty z Malty, rock dla gimbusów z Finlandii, nudna Portugalia wmawiająca że to 'pure Art', a jest zwyczajnie kiepska. Niemcy i Holandia też masakra. Grecja jak że szkolnej dyskoteki 8 lat temu, najgorsze czasy Eurowizji... Ale najlepiej jechać po Rafale. Wstyd!
Aaa
3 lata temu
Dlaczego Pudel nie wspomina o Ich Troje albo Annie Marii Jopek? Też reprezentowali Polskę na Eurowizji
zatoka
3 lata temu
Piasek na Eurowizji też nic nie osiągnął. Chyba 2 od końca był.
dorota
3 lata temu
oj przestancie jachac po Rafale sa gorsi od niego, tam normalni nie maja szansy na wygrana musisz byc normalny inaczej wtedy tak
kooj
3 lata temu
JK Rowling nie wypowiedziała się pozytywnie o Szpaku. Napisała, że jest zaskoczona, że jej mąż na niego zagłosował i skończyła, o ile mnie pamięć nie myli, zdaniem, że nigdy do końca nie znasz drugiej osoby. Wywnioskować więc raczej można byłoby, że Szpak jej do gustu nie przypadł, ale mężowi tak.
Najnowsze komentarze (75)
Nela
3 lata temu
Szkoda że polska nie trafi do finału. No ale cóż może innym razem się poszczęści. Finału pewnie nie obejrzę, bo chcę zobaczyć kto wygra power couple. Nie pominęłam żadnego z odcinków, więc ostatni tym bardziej muszę obejrzęć :P
niech
3 lata temu
Kogo wy zatrudniacie na pudlu, chyba jakiegos fanatyka Margaret, który do tej pory ma ból ty&&&łka że fałszujaca panienka nie przeszła, wygranie w jakis wewnetrznych głosowaniach fanowskich jest nic nie warte, bo nikt tam nie bierze pod uwag występów na zywo, który jak wszyscy wiedzą położyła.
Gosc
3 lata temu
Brzozowski umie prowadzić tylko Sylwka z playbacku
Graszka
3 lata temu
Polak dla Polaka wilkiem. O wiele gorsi są niż Rafał. Jesteś Rafale👍👍👍
Leo
3 lata temu
Zrozumiałe miny Brzozowskiego są wkurzajace
Satyra
3 lata temu
Nie znamy się na Fenomenie Brzozowskiego...albo zglosmy sprzeciw.
Agatkaw
3 lata temu
Zabrakło stylisty. Czy tylko na garnitur i rękawiczki stać było Polskę. 90% to oprawa a nie śpiew.
333232
3 lata temu
Ja głosowałem na nr 16 .....A wy na Rafała?
😁😁😁😁😁❤🙄
3 lata temu
Ostatni a i tak mówią że osiągnęli Sukces.Pewnie tak bo tam był a Nie powinien być
Prawda
3 lata temu
FAKTY I NASZE PRZEPOWIEDNIE!
J-23p
3 lata temu
Rafał, to nieudane naśladowanie Zespołu Boys, masakra
Anna
3 lata temu
Zapomnieliscie,ze Górniak wygrałby,gdyby nie zaśpiewała pare słów po angielsku,a wtedy nie wolno było śpiewać tylko w języku ojczystym,kilka krajów w proteście nie dało jej żadnego punktu,a ci co dsli to same wysokie. Tak ,ze przez swoja głupotę straciła szansę na zwycięstwo,a byla nsjlepsza
ala
3 lata temu
występ Szpaka pamiętam do dziś, był genialny
Dana
3 lata temu
A może za rok pojedzie Sannah?
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Radosław Majdan parkuje BMW za ponad pół miliona NA ZAKAZIE i udaje się na zakupy do luksusowego butiku (ZDJĘCIA)

Radosław Majdan wybrał się na zakupy do eksluzywnego butiku z męską odzieżą. Ukochany Małgorzaty Rozenek przyjechał do centrum BMW za ponad pół miliona, które postanowił zaparkować na zakazie.
9.

Kate Middleton i książę William zabrali dzieci na kolędowanie. Księżniczka Charlotte zaprezentowała się w "oszczędnej" kreacji (ZDJĘCIA)

W piątek Kate Middleton i książę William wraz z pociechami udali się na przedświąteczne nabożeństwo. Szczególną uwagę zwróciło to, co miała na sobie księżniczka Charlotte...
8.

Te gwiazdy otwarcie mówią o swojej wierze w Boga: Małgorzata Kożuchowska, Maciej Musiał, Robert i Anna Lewandowscy... (ZDJĘCIA)

Coraz więcej gwiazd śmiało deklaruje odejście od Kościoła katolickiego. Publiczne przyznanie się do wiary w Boga i uczestnictwa w obrzędach kościelnych w dzisiejszych czasach jest wyrazem niemałej odwagi. Które znane osoby podkreślają dumę z bycia chrześcijanami?
7.

Naturalna Priyanka Chopra odsłania brzuch podczas wypadu na lunch z córką (ZDJĘCIA)

Priyanka Chopra i Nick Jonas w ubiegłym roku zostali rodzicami małej Malti. Aktorka wybrała się ostatnio na lunch w towarzystwie pociechy. 41-latka tego dnia wybrała niezobowiązującą stylizację i zrezygnowała z makijażu.
6.

Odziana w tęczową kurtkę za PONAD 15 TYSIĘCY Karolina Szostak parkuje w niedozwolonym miejscu i PĘDZI po jedzenie na wynos. Klasa? (ZDJĘCIA)

Karolina Szostak odwiedziła ostatnio restaurację z kuchnią wietnamską, gdzie odebrała jedzenie na wynos. Przed wejściem do lokalu ubrana w tęczową kurtkę Gucci dziennikarka zaparkowała samochód w niedozwolonym miejscu.
5.

ZWYCZAJNA Joanna Krupa przechadza się uliczkami słonecznego Los Angeles. Tylko pozazdrościć? (ZDJĘCIA)

Po wypełnieniu zobowiązań nad Wisłą, Joanna Krupa wróciła do Los Angeles. Lokalni paparazzi "przyłapali" tam 44-latkę podczas załatwiania codziennych sprawunków. Prowadząca "Top Model" zamieniła śnieg i puchową kurtkę na palmy oraz letni kombinezon. Fajnie ma?
4.

Gwiazdy zadają szyku na gali Women in Entertainment 2023: Adele, Dua Lipa, Camila Cabello (ZDJĘCIA)

Czwartkowa gala pod hasłem Women in Entertainment przyciągnęła wiele znanych nazwisk. Na wydarzeniu w Beverly Hills pojawiły się m.in. Adele i Kerry Washington, które zostały wyróżnione statuetkami. Na ściance pozowały także Dua Lipa i Camila Cabello.
3.

Ciara odsłania NAGI, CIĄŻOWY BRZUCH na premierze filmu! (ZDJĘCIA)

Ciara, która spodziewa się czwartego dziecka, wzięła udział w premierze filmu "Kolor purpury". Gwiazda podczas wydarzenia wyeksponowała swój ciążowy brzuch i przyczepiła do niego płatki złota.
2.

Tak dziś wygląda Wioletka z "Rancza". ODMIENIONA aktorka wyeksponowała dekolt na ściance (ZDJĘCIA)

Magdalena Waligórska-Lisiecka zyskała ogólnopolską rozpoznawalność dzięki roli Wioletki w serialu "Ranczo". Choć od zakończenia emisji minęło już sporo czasu, aktorka nadal cieszy się życiem celebrytki. Bardzo się zmieniła?
1.

Piotr Gąsowski zabrał na ściankę 16-letnią CÓRKĘ! (ZDJĘCIA)

Piotr Gąsowski jest dumnym ojcem dwójki dzieci. W środę aktor zabrał swoją 16-letnią córkę na premierę do teatru. Julia i Piotr z uśmiechem na twarzach stanęli na ściance w blasku fleszy fotoreporterów. Widać podobieństwo?