Trwa ładowanie...
Przejdź na

Jest śledztwo w sprawie "Klątwy". "Dotyczy obrażania uczuć religijnych i publicznego nawoływania do zabójstwa!"

206
Podziel się

Zdaniem posłów PiS i kościoła spektakl jest "bluźnierczy". Chodzi o scenę seksu oralnego z figurą Jana Pawła II i powieszenie jej jako "obrońcy pedofilów". Jest też podcieranie pośladków krzyżem…

bCOYGEet

Dwa dni temu zrobiło się głośno wokół sztuki Klątwa, którą wystawia Teatr Powszechny w Warszawie. Na scenie pojawiają się sceny podcierania pośladków krzyżem, seksu oralnego z figurą papieża Jana Pawła II z dildo oraz powieszenie jej na szubienicy jako "obrońcę pedofilów". Jak się można było domyślić, sztuka wywołała oburzenie wśród środowiskach prawicowych i kościelnych. Teatr próbował się bronić tłumacząc, że mają chronioną konstytucyjnie "wolnością twórczości" i "wizją artystyczną".

Najwyraźniej tłumaczenia teatru nie przekonały wszystkich oburzonych. Kilkoro polityków, w tym Roman Giertych oraz posłowie PiS Dominik Tarczyński oraz Anna Sobecka, zapowiadali złożenie doniesienia do prokuratury. Okazało się jednak, że prokuratura wszczęła postępowanie z urzędu zanim którekolwiek z nich złożyło doniesienie.

bCOYGEev

Dotyczy obrażania uczuć religijnych i publicznego nawoływania do popełniania zabójstwa. Podstawą były ogólnodostępne materiały telewizyjne, zawierające fragmenty spektaklu, publikacje prasowe i publiczne wypowiedzi osób, które chciały złożyć zawiadomienie - wyjaśniał Łukasz Łapczyński z warszawskiej prokuratury.

Za obrazę uczuć religijnych przewidziana jest grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat dwóch. Nawoływanie do popełnienia przestępstwa może skutkować trzyletnim pozbawieniem wolności.

bCOYGEeB
bCOYGEeC

Źródło: TVN24/x-news

bCOYGEeW
KOMENTARZE
(206)
gość
3 lata temu
Dlaczego obrażana jest tylko nasza religia i to jeszcze u nas? Ciekawe czy w Izraelu wystawiliby sztukę obrazającą ich religię i czy wogole gdziekolwiek by taką wystawili.
gość
3 lata temu
Wolność słowa ma swoje granice w wolności drugiego człowieka. Można nie lubić Kościoła i polityków, ale nie wolno nikogo obrażać.
gość
3 lata temu
Ja czekam, aż ci "odważni" artyści zrobią film, obrażający Żydów, może być obraza uczuć religijnych, judaizmu. To kiedy można się spodziewać premiery?
bCOYGEeX
gość
3 lata temu
To Z******o i kodziarstwo stoi za tym wszystkim -za całym tum spektaklem !!!!!!
gość
3 lata temu
Cala ta banda z tego teatru powinna siedziec w p*****u! Miejsce tych ludzi jest w rynsztoku!
Najnowsze komentarze (206)
miska
3 lata temu
Ciekawe , ze tylko religie katolikow mozna , no , wrecz nalezy tak "odwaznie" obrazac , wysmiewac , postponowac! Bo co , bo nadstawia drugi policzek ?
muss
3 lata temu
Gdyby podobne rzeczy wystawiali na temat islamu to teatr splonal by juz kilka razy ! Ech, ta zalosna potrzeba skandalu , transgresji , zenada!!!
gość
3 lata temu
Daleko mi do katooszołomów, Chazanów, Rydzyków itd. ale to bezczelna prowokacja! Po co mueszać krzyże, papieży czy cokolwiek, co ma związek z religią do tego typu szopek!? Dlaczego judaizm i islam nie są tematem tego typu przedstawień?
gość
3 lata temu
a kiedy pokażą sztukę w której ośmieszony zostanie i znieważony naczelny rabin Izraela oraz gwiazda Dawida i cały judaizm ?
zzz
3 lata temu
jaka "nasza religia"? nasza religia to ta sprzed chrześcijaństwa, słowiańska! n****u!
gość
3 lata temu
dlaczego nie ma śledztwa w sprawie księży pedofili?
gość
3 lata temu
zabic wszystkie kórwy z PO i od petru ! jeszcze wykastrowac tuska i gronkowiec-nazwisko żydowskie haka grundbaum!
gość
3 lata temu
Ludzie, my Polacy zamiast bronić swoich wartości, wiary i być dumni z naszego Papieża Polaka to tylko ośmieszamy, co z tym narodem jest nie tak? A ten durny ratusz takie gówno jeszcze dotuje i mówi , że nie zwolni dyrektora, to ja się pytam dzięki komu to coś , bo nie nazwę tego sztuką zostało wystawione. Kolejne judzenie i skłócanie Polaków, ludzie obudźcie się w końcu.
bCOYGEeP
gość
3 lata temu
Przestańcie się ośmieszać. Nie znoszę polityków, jestem mało religijna, ale to jest antyteatr, to zwykłe prostackie chamstwo i plucie. Jestem bardzo zniesmaczona!
gość
3 lata temu
Młode głupie oszołomy, a nie artyści. Mam w d.. PIS ale was niby aktorzy i waszą niby sztukę mam jeszcze głębiej. Ukarać ich i zabronić wykonywania zawodu!!!
ewa
3 lata temu
Zrobić dokładne śledstwo --co Misiewicz robił w rządzie ??????po co tam był ???? ile i dlaczego tyle zarabiał ???? To dopiero, będzie obraza uczuć---nie zupełnie religijnych !!!!!!
gość
3 lata temu
Jeśli mnie się coś nie podoba to nie oglądam ale widocznie są chętni do oglądania tego spektaklu bo bilety wykupione dlaczego komuś zabraniać ktoś ma narzucać innym co mają oglądać nie każdy utożsamia się z religią
gość
3 lata temu
A od kiedy sztuke poddaje sie jakimkolwiek ograniczeniom i ramom? Wy zakłamane konserwy. Jak w kosciele kwitnie pedofilia i gwałci sie mlodych chlopcow to nie ma obrazy uczuc, ale oral z figurką na scenie teatry nadaje sie pod sąd.HIPOKRYCI. Ciemnogrod, rydzykowy zasciankowy lll świat.
gość
3 lata temu
To sie nazywa wolnosc slowa UE na Polske powinna nalozyc sankcje i to nie male Wtedy Kaczynski bedzie duzo cieniej piszczal
...
Następna strona
bCOYGEfr