Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK w sprawie aborcji: "Rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na TORTURY"

286
Podziel się

W środę sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ogłosili uzasadnienie kontrowersyjnego orzeczenia w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Kasia Tusk odniosła się do sprawy w emocjonalnym wpisie.

Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK w sprawie aborcji: "Rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na TORTURY"
Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK ws aborcji (Instagram, East News)
bDJfgDTp

Pod koniec października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Opinia sędziów pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wywołała prawdziwe oburzenie wśród wielu Polaków i zapoczątkowała falę protestów na terenie całego kraju.

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie kontrowersyjnego orzeczenia sprzed kilku miesięcy. Sędziowie podtrzymali wcześniejsze stanowisko, ponownie uznając za sprzeczną z konstytucją aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

bDJfgDTr

Za dopuszczalne uznano przerwanie ciąży w przypadku, gdy uszkodzenie płodu lub jego choroba stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia matki dziecka. Podtrzymano również możliwość aborcji w przypadku gwałtu, kazirodztwa czy pedofilii.

Uzasadnienie decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ponownie skłoniło do zabrania głosu przedstawicieli polskiego show biznesu. Postanowienie skomentowała na swoim instagramowym profilu m.in. Kasia Tusk.

Dziś polskie kobiety zostały pozbawione podstawowych praw człowieka, a rząd Pis z pełną świadomością skazuje je na tortury - napisała córka Donalda Tuska.

bDJfgDTx

W swoim uzasadnieniu sędziowie stwierdzili, że "człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia" i "każde życie ma taką samą wartość".

(...) Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny - możemy przeczytać w zapisie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, orzeczenie TK jeszcze w środę zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

bDJfgDTy
bDJfgDTz
bDJfgDTS
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(286)
Aga
miesiąc temu
W życiu nie pokochałabym dziecka z niepełnosprawnością. Nie chciałabym dziecka z ZD czy jakimkolwiek (nawet lekkim) upośledzeniem/schorzeniem. Więc jeśli takie urodzę - oddam. Może pójdzie do hospicjum, może do domu dziecka. Będzie miało zniszczone życie, ale to nie moja wina.
Ahgjgjgj
miesiąc temu
Podstawowe prawo człowieka to prawo do aborcji? Podstawowym prawem czlowieka jest PRAWO DO ŻYCIA.
Asia
miesiąc temu
Pójście z chłopakiem do łóżka wiąże się z odpowiedzialnością wiec musisz zdawać sobie sprawę ze możesz zajść w ciąże i może być różnie Życie nie zawsze jest kolorowe i usłane kwiatami ale tez jest to druga strona ze może iść coś nie tak Więc musimy sobie zdać sprawę czy chcemy dziecka czy byłoby chore czy zdrowe musimy być przygotowane na różne warianty
bDJfgDTT
kkk
miesiąc temu
Moja mama i babcia, obie uczyły w szkołach specjalnych. Normą było to, że rodzice w 4 ścianach, wykończeni życiem i cierpieniem własnych dzieci, tragedii całej rodziny, mówili wprost: gdybym wiedział/a, usunęlibyśmy ciążę. Skala była ogromna. Bezsilność do końca życia, strach. Nie, nie... ja nie mogę w to uwierzyć co się dzieje. Jestem lekarzem, zawsze będę za życiem! Ale nie w taki sposób. Nie zazdroszczę kolegom ginekologom. Nie wiem co będziecie mówić teraz swoim pacjentkom. Strasznie mi przykro.
sfs
miesiąc temu
Ludzie, zastanówcie się nad tym jakich słów używacie i skończcie z tym prawicowo-fanatycznym zafiksowaniem na aborcji eugenicznej. Mówimy o aborcji z przesłanki embriopatologicznej! Za wiki: Eugenika (stgr. εὐγενής, eugenes „dobrze urodzony”) – pojęcie wprowadzone w 1869 przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone.
sissi
miesiąc temu
DZIEWCZYNY, na ulice! Tu trzeba krzyczeć, trzeba się drzeć!
adka
miesiąc temu
Piekna przyszlosc czeka Polske, mlodzi wyjada, zostana starzy i ciezko uposledzeni, masakra !
eloe
miesiąc temu
Teraz raban ????? trzeba bylo zastanowic sie przy urnie wyborczej, teraz calkowicie wyeliminuja srodki antykoncepcyjne i bedzie po balu !
Janusz
miesiąc temu
Amglber Gold Pamietamy, gdzie brat z kasa
Dziadek
miesiąc temu
Może coś się wypowiesz o Amber Gold córeczko Tuska , przez rządy twojego tatusia straciłem 100 tys zł które miały przeznaczone na wykształcenie wnuczki .. może tutaj zabierz głos albo oddaj mi za tatę te 100 tys zł .. oby nigdy więcej takich ludzi nie trafiło do polityki
o tam
miesiąc temu
nie rozkladac nog to nie bedzie dziecka aborcja zbedna
KOBIETA
miesiąc temu
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️
, jgvj
miesiąc temu
Jakby co pojadę do Czech! kredyd 2000pln trudno, ale chorego płodu rodzic nie będę!
bDJfgDTL
Lud
miesiąc temu
Na obecną Konstytucję tatuś twój głosował, a wcześniej nad nią pracował w sejmie.
...
Następna strona
bDJfgDUn