Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
Unicorn
|

Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK w sprawie aborcji: "Rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na TORTURY"

286
Podziel się:

W środę sędziowie Trybunału Konstytucyjnego ogłosili uzasadnienie kontrowersyjnego orzeczenia w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Kasia Tusk odniosła się do sprawy w emocjonalnym wpisie.

Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK w sprawie aborcji: "Rząd PiS z pełną świadomością skazuje kobiety na TORTURY"
Kasia Tusk komentuje uzasadnienie orzeczenia TK ws aborcji (Instagram, East News)

Pod koniec października ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Opinia sędziów pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej wywołała prawdziwe oburzenie wśród wielu Polaków i zapoczątkowała falę protestów na terenie całego kraju.

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne uzasadnienie kontrowersyjnego orzeczenia sprzed kilku miesięcy. Sędziowie podtrzymali wcześniejsze stanowisko, ponownie uznając za sprzeczną z konstytucją aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Za dopuszczalne uznano przerwanie ciąży w przypadku, gdy uszkodzenie płodu lub jego choroba stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia matki dziecka. Podtrzymano również możliwość aborcji w przypadku gwałtu, kazirodztwa czy pedofilii.

Uzasadnienie decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ponownie skłoniło do zabrania głosu przedstawicieli polskiego show biznesu. Postanowienie skomentowała na swoim instagramowym profilu m.in. Kasia Tusk.

Dziś polskie kobiety zostały pozbawione podstawowych praw człowieka, a rząd Pis z pełną świadomością skazuje je na tortury - napisała córka Donalda Tuska.

W swoim uzasadnieniu sędziowie stwierdzili, że "człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia" i "każde życie ma taką samą wartość".

(...) Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny - możemy przeczytać w zapisie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, orzeczenie TK jeszcze w środę zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(286)
Ja polka
3 lata temu
Ogłaszając taki wyrok powinni dopisać do niego obowiązkowo aby ojciec dziecka pod kara bezwzglednego więzienia nie ma prawa opuścić matki takiego dziecka do jego śmierci A nie że go to przerosło i idzie zakłada drugą zdrowa rodzinę A taka kobieta z warzywem przepraszam za wyrażenie zostaje sama po takim zapisie żaden poseł by za tym nie głosował.
emma
3 lata temu
Panuje w naszym kraju kult rozmnażania się i kult "szlachetnego" cierpienia, kobieta, która nie skazuje nowego człowieka na życie w nieszczęściu jest uważana za gorszą niż matki z pięciorgiem głodujących dzieci. Taka mentalność.
iga
3 lata temu
przecież to znowu temat zastępczy, bo nie kupili szczepionek!!!
Aksk
3 lata temu
Każdy kto jest nie jest za aborcją niech rodzi chore dzieci , nikt im tego nie zabroni. Nie próbujcie narzucać swoich poglądów ludziom, którzy chorych dzieci nie chcą. Nie każdego stać na rehabilitację i leczenie skrajnie chorego dziecka. Takie dziecko to życie pełne wyrzeczeń. Jeśli takie osoby mają inne dzieci, one najbardziej na tym cierpią.
Ariso
3 lata temu
Prawie cały świat pozwala kobiecie dokonać aborcji na żądanie do końca 12 tygodnia lub dłużej z prostego powodu. Kobieta nie jest traktowana jak ktoś równorzędny w stosunku do płodu, ale jako osoba nadrzędna, bo tak to właśnie powinno wyglądać. Kobieta żyje tu i teraz, ma swoje życie, swoje plany i marzenia, więc nie można ją skazywać na bycie inkubatorem przez 9 miesięcy, a potem rodzenie wbrew jej woli, tylko dlatego że popełni błąd (lub jej partner) i zajdzie w niechcianą ciążę. Jeśli natomiast ktoś (czyli pis) zrównuje prawa zarodka/płodu do prawa kobiety, to coś jest z nimi nie tak. Gdy Lewica tworzyła Konstytucję i umieściła w niej zapis o ochronie życia człowieka, to miała na myśli osoby urodzone i żadne inne. Nigdy się tego nie spodziewali, że po wielu latach ktoś uzna, że można to podpiąć pod zarodki i płody.
Najnowsze komentarze (286)
Aga
3 lata temu
W życiu nie pokochałabym dziecka z niepełnosprawnością. Nie chciałabym dziecka z ZD czy jakimkolwiek (nawet lekkim) upośledzeniem/schorzeniem. Więc jeśli takie urodzę - oddam. Może pójdzie do hospicjum, może do domu dziecka. Będzie miało zniszczone życie, ale to nie moja wina.
Ahgjgjgj
3 lata temu
Podstawowe prawo człowieka to prawo do aborcji? Podstawowym prawem czlowieka jest PRAWO DO ŻYCIA.
Asia
3 lata temu
Pójście z chłopakiem do łóżka wiąże się z odpowiedzialnością wiec musisz zdawać sobie sprawę ze możesz zajść w ciąże i może być różnie Życie nie zawsze jest kolorowe i usłane kwiatami ale tez jest to druga strona ze może iść coś nie tak Więc musimy sobie zdać sprawę czy chcemy dziecka czy byłoby chore czy zdrowe musimy być przygotowane na różne warianty
kkk
3 lata temu
Moja mama i babcia, obie uczyły w szkołach specjalnych. Normą było to, że rodzice w 4 ścianach, wykończeni życiem i cierpieniem własnych dzieci, tragedii całej rodziny, mówili wprost: gdybym wiedział/a, usunęlibyśmy ciążę. Skala była ogromna. Bezsilność do końca życia, strach. Nie, nie... ja nie mogę w to uwierzyć co się dzieje. Jestem lekarzem, zawsze będę za życiem! Ale nie w taki sposób. Nie zazdroszczę kolegom ginekologom. Nie wiem co będziecie mówić teraz swoim pacjentkom. Strasznie mi przykro.
sfs
3 lata temu
Ludzie, zastanówcie się nad tym jakich słów używacie i skończcie z tym prawicowo-fanatycznym zafiksowaniem na aborcji eugenicznej. Mówimy o aborcji z przesłanki embriopatologicznej! Za wiki: Eugenika (stgr. εὐγενής, eugenes „dobrze urodzony”) – pojęcie wprowadzone w 1869 przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina, które dotyczyło selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone.
sissi
3 lata temu
DZIEWCZYNY, na ulice! Tu trzeba krzyczeć, trzeba się drzeć!
adka
3 lata temu
Piekna przyszlosc czeka Polske, mlodzi wyjada, zostana starzy i ciezko uposledzeni, masakra !
eloe
3 lata temu
Teraz raban ????? trzeba bylo zastanowic sie przy urnie wyborczej, teraz calkowicie wyeliminuja srodki antykoncepcyjne i bedzie po balu !
Janusz
3 lata temu
Amglber Gold Pamietamy, gdzie brat z kasa
Dziadek
3 lata temu
Może coś się wypowiesz o Amber Gold córeczko Tuska , przez rządy twojego tatusia straciłem 100 tys zł które miały przeznaczone na wykształcenie wnuczki .. może tutaj zabierz głos albo oddaj mi za tatę te 100 tys zł .. oby nigdy więcej takich ludzi nie trafiło do polityki
o tam
3 lata temu
nie rozkladac nog to nie bedzie dziecka aborcja zbedna
KOBIETA
3 lata temu
⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️
, jgvj
3 lata temu
Jakby co pojadę do Czech! kredyd 2000pln trudno, ale chorego płodu rodzic nie będę!
Lud
3 lata temu
Na obecną Konstytucję tatuś twój głosował, a wcześniej nad nią pracował w sejmie.
...
Następna strona