Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
Witek
|
aktualizacja

Kuba Sienkiewicz szczerze o EUTANAZJI: "Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę"

118
Podziel się:

Kuba Sienkiewicz w najnowszym wywiadzie podzielił się swoją opinią na temat eutanazji. Lider Elektrycznych Gitar, który jest neurologiem, stwierdził, że jako lekarz dokonywał działań, które można uznać za eutanazję.

Kuba Sienkiewicz szczerze o EUTANAZJI: "Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę"
Kuba Sienkiewicz otwiera się na temat eutanazji (Kapif)

Kuba Sienkiewicz jest jednym z członków zespołu Elektryczne Gitary oraz neurologiem. W ostatnich latach o posiadającym medyczne wykształcenie artyście najwięcej pisało się jednak w kontekście rozprawy spadkowej dotyczącej majątku po jego zmarłej w 2017 roku ciotce, aktorce Krystynie Sienkiewicz.

Sienkiewicz dostał wezwanie do wojska

Pod koniec minionego roku z kolei Sienkiewicz przypomniał o sobie, chwaląc się powołaniem do wojska. 61-latek opublikował wówczas zdjęcie, na którym trzyma kartę mobilizacyjną z czerwonym paskiem.

(...) Mam nadzieję, że trafię do orkiestry wojskowej. Nie grałem nigdy jeszcze w orkiestrze wojskowej. (...) - żartował w załączonym do fotografii wpisie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sienkiewicz o muzycznej karierze swoich dzieci. Stworzyli "Kwiat Jabłoni"

Do sytuacji Kuba nawiązał w najnowszym wywiadzie, który ukazał się właśnie na łamach tygodnika "Polityka". Okazuje się, że podchodzi on do mobilizacji poważniej, niż można się było spodziewać:

Karta mobilizacyjna mnie nie zaskoczyła. Powiesiłem post w sieci, żeby przemycić informacje o nowej płycie. Wywołało to temat w mediach mocniej, niż się spodziewałem. Gdyby nastąpiła mobilizacja, stawię się tam, gdzie wskazano. Mam dużo problemów zdrowotnych i dolegliwości. Mogę ginąć - przekonywał.

Sienkiewicz o swojej pracy lekarza

Następnie temat zszedł na to, że lider Elektrycznych Gitar jest ateistą oraz wykonuje zawód lekarza. Wskazał, że w obliczu zdania sobie sprawy o nieuchronności śmierci ludzie reagują dwojako:

(...) W stronę religii i odwrotnie. Różaniec można zastąpić medytacją, a lęk przekuć w działanie. Niektórzy sytuację ostatniego roku życia ćwiczą hipotetycznie, ale wczuwając się prawdziwie. Wobec realnego końca jednym z możliwych wyborów jest przestać się oszukiwać, co może oznaczać mocne poczucie obecności Boga albo odkrycie, że go nie ma - dzieli się swoimi spostrzeżeniami.

Pogląd Kuby Sienkiewicza na eutanazję

W dalszej części wywiadu rozmowa dotyka eutanazji.

Przecież praktyka lekarska na oddziałach intensywnej opieki czy nawet na neurologii, gdzie pracowałem, jest jasna - prowadzimy terapię do etapu, kiedy ma ona jeszcze sens. Nieetyczne jest jej przedłużanie i stosowanie terapii uporczywej, a więc leczenie wbrew faktom i stanowi pacjenta. A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem - mówi Sienkiewicz, wyjaśniając, w jaki sposób robił to, o czym opowiada:

Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego (zapewniającego komfort umierania) lub kwalifikowałem pacjentów ze śmiercią mózgu jako dawców narządów. Stosowałem obowiązujące kryteria po to, żeby zakończyć leczenie chorego, który jest w stanie śmierci osobniczej - wyjaśnia, następnie odnosząc się do zachowania względem bliskich tego typu pacjentów:

Dobrym obyczajem jest rozmowa z bliskimi, ale prawo nie nakłada takiego obowiązku. Mam wrażenie, że dawniej częściej byłem świadkiem prowadzenia uporczywej terapii pod presją rodziny. Obecnie lekarze są lepiej przygotowani do stosowania algorytmów współczesnej medycyny.

Na zakończenie przy okazji odpowiadania na pytanie, czy był świadkiem, "kiedy ktoś - lekarz, pielęgniarka czy rodzina - świadomie przedawkował morfinę, by ulżyć umierającemu", zdradza, że byłby w stanie dokonać eutanazji:

Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę - mówi krótko.

Zaskakujące wyznanie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(118)
Izka
rok temu
Każdy odchodzący chciałby być potraktowany w ten sposób. A nie pacjent paliatywny, w bólach, potraktowany paracetamolem, i pogadanką, czy ma świadomość, że może uzależnić się od morfiny. I mam tu na myśli oddział onkologiczny. To dopiero ludzkie traktowanie pacjenta.
Ernie
rok temu
Ci, którzy głośno protestują przeciwko eutanazji, odmawiają chorym, nieludzko cierpiącym ulgi. Zmieniliby od razu zdanie gdyby się zamienili choć na chwilę z tymi cierpiącymi ludźmi. Nawet zwierzę się usypia w geście humanitaryzmu. Człowiek ma prawo decydować o sobie , zawsze, wszędzie i przy końcu życia szczególnie. Religia i jej przedstawiciele, ani inni ludzie nie powinni mieć nic do gadania. Lekarze, pielegniarki i inni pracujący w placówkach zdrowia widzą cierpienie o jakim zwykli ludzie nie mają pojęcia. Eutanazja to odruch człowieczeństwa wobec tych ludzi. Kto tego nie rozumie niech idzie do hospicjum.
Morfina
rok temu
Ja też..
Eueueue
rok temu
Wszedł do autobusu człowiek z liściem na głowie... Zawsze na czasie ;)
młła
rok temu
Mnie to nie szokuje, bo jestem niewierząca. Mamy z mężem oszczędności na eutanazję w Szwajcarii, ale mam nadzieję, że do czasu, gdy staniemy przed taką decyzją, będzie to po prostu unijne prawo. Zamierzam żyć, dopóki będzie to dla mnie satysfakcjonujące. Nie chciałabym też leżeć bez świadomości. To jest okrucieństwo. Albo trzymanie 90-letnich ludzi na aparaturze oddychającej. No po co?
Najnowsze komentarze (118)
gość
5 miesięcy temu
Nikt tak naprawdę nie wie, jak by się zachował w konkretnej sytuacji, dopóki jej nie doświadczy naprawdę. Nie wypowiem się na temat istoty wypowiedzi innych. Dziwi mnie natomiast surowa, ostra retoryka wobec osób wierzących, zwłaszcza katolików. To bardzo krzywdzące! Dlaczego eutanazja jest czymś zakazanym przez prawo? Odpowiedź: ponieważ chodzi o zakończenie życia człowieka z pomocnictwem innego człowieka. Szczerze - właśnie w takim państwie strach byłoby żyć, w którym nikt nie ma problemu z problemem dokonywania eutanazji wobec drugiego człowieka..
Żaden
rok temu
wybór nie jest dobry- człowiek/żywa istota nie powinien cierpieć.....Pytanie kto wymyślił, dlaczego taki nietrafiony a może z premedytacją pomysł, że tak ma być, chyba ten sam człowiek, który tego zakazuje ale i ten, który nieraz zrobiłby to dla kasy czy z zemsty.
Alatom
rok temu
religia to opium dla mas. eutanazja i aborcja prawem, a nie marzeniem!
Niezależny
rok temu
W uzupełnieniu: o zastosowaniu eutanazji powinien decydować chory. A nie lekarz, czy ustawodawca lub kler
Fannka
rok temu
Uwielbiam gościa 🤗🤗
Arki
rok temu
Kto jest zdecydowanie przeciwko eutanazji, ten nie widział jeszcze najbliższej sercu osoby w ogromnym cierpieniu, chorującej nieuleczalnie, której nie da się pomóc, już nawet nie płaczącej z bólu… Gwarantuję, że zmienilibyście zdanie
Arki
rok temu
Kto jest zdecydowanie przeciwko eutanazji, ten nie widział jeszcze najbliższej sercu osoby w ogromnym cierpieniu, chorującej nieuleczalnie, której nie da się pomóc, już nawet nie płaczącej z bólu… Gwarantuję, że zmienilibyście zdanie
Alex
rok temu
Nadzieja w młodych i wyedukowanych lekarzach. Gdy umierał mój ojciec, priorytetem dla lekarza było, żeby nie cierpiał, był napojony i nie był głodny. Wiem, że nie cierpiał. Starsza lekarka w hospicjum powiedziała pacjentowi, który z bólu krzyczał, że chce już umrzeć, że skąd on wie, że śmierć nie boli-oczywiście katoliczka całą gębą...Firmy farm.mają leki 100razy bardziej skuteczne od morfiny. Tylko lekarze muszą umieć je stosować!
Go_sc
rok temu
To byłoby zbyt duże pole dla nadużyć. Już prawie nie ma lekarzy z powołania. Pozbędą się starszych i tyle. Wiem o Holendrach, którzy uciekają na starość do swoich domów do Niemiec. Wykupili je tam w obawie przed własnymi dziećmi i ich "miłosierdziem".
Gosc
rok temu
Panie Boże broń starsze osoby bo już widzę nową retorykę. Świat upada, ale zostawcie starszych w spokoju. Choroba nie przekreśla człowieczeństwa!
Ania
rok temu
Czyli typowy lekarz.🤦
Ela (inna)
rok temu
Lekarz nie powinien mówić takich rzeczy, jest od leczenia i ratowania życia, od reszty jest Bóg. Kilka lat temu po ciężkiej chorobie odchodził mój Tato. Do ostatnich chwil trzymał się życia, mimo bólu i cierpienia. Eutanazja to niestety może być pole do nadużyć dla ludzi nieuczciwych.
Ania C.
rok temu
Podziwiam odwagę cywilną i szczerość.
bhty
rok temu
bylam 40lat pielegniarka niekture przypadki jeszcze dzisiaj pamietam mlody czlowiek wyl dniami i nocami i nocami blagal o skrocenie cierpien co robi opozycja nie ma nic do zaoferowania tylko gledzi o niczym ludzie maja prawo miec decydowania o sobie
...
Następna strona