Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
|

Leczenie niepłodności usunięte z Narodowego Programu Zdrowia! Celebrytki reagują: "Rządzą nami fanatycy i źli ludzie!"

278
Podziel się:

Głos w sprawie usunięcia "poprawy zdrowia prokreacyjnego" z listy celów NPZ zabrało nie tylko Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, ale i szereg znanych twarzy, a wśród nich między innymi Maffashion, Margaret czy Zofia Zborowska.

Leczenie niepłodności usunięte z Narodowego Programu Zdrowia! Celebrytki reagują: "Rządzą nami fanatycy i źli ludzie!"
Celebrytki komentują projekt Narodowego Programu Zdrowia (Instagram)

Od niemal tygodnia Polki znów wychodzą na ulice, by manifestować swój brak zgody na działania rządzących. Wszystko za sprawą środowego uzasadnienia orzeczenia ograniczającego prawo aborcyjne w naszym kraju i jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

To jednak nie koniec zmian, które zaserwuje nam w najbliższym czasie rząd. Okazuje się, że kolejnym etapem programu Za Życiem jest... usunięcie leczenia niepłodności z listy celów Narodowego Programu Zdrowia.

Już w grudniu minionego roku Rada Ministrów przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie NPZ na kolejne pięć lat. Na liście znalazło się co prawda pięć ważnych celów operacyjnych, jednak zabrakło wśród nich jednego, równie istotnego i dotychczas realizowanego - poprawy zdrowia prokreacyjnego. Oznacza to mniej więcej tyle, że takie kwestie jak leczenie niepłodności, edukacja w zakresie zdrowia prokreacyjnego czy realizacja badań oraz kampanii społecznych na temat prokreacji nie znajdą się już w kręgu zainteresowań Narodowego Programu Zdrowia.

Ja możemy przeczytać na stronie plodnosc.pl, decyzja jest jeszcze bardziej niezrozumiała, biorąc pod uwagę, że w Polsce z chorobą, jaką jest niepłodność, boryka się nawet 1,5 miliona par, a zaledwie kilka lat temu konieczność wprowadzenia celu "poprawa zdrowia prokreacyjnego" tłumaczono następująco:

Zdrowie prokreacyjne stanowi ważny element definicji zdrowia jako całości dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego, a nie tylko braku choroby czy zaburzeń w obszarze wszystkich zagadnień związanych z układem rozrodczym i prokreacją u obu płci we wszystkich fazach życia. Obejmuje ono zagadnienia pokwitania i przekwitania, płodności i niepłodności, planowania rodziny, zdrowia podczas ciąży, porodu i połogu, nowotworów narządów płciowych i piersi. Troska o zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków, dobre zdrowie następnych pokoleń, wspomaga działania mające na celu poprawę wskaźników demograficznych. (Dz. U. poz. 1492).

Stanowisko w sprawie zabrały też Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, jasno sprzeciwiając się decyzji rządu i żądając przywrócenia usuniętego celu.

Dotychczasowe działania w zakresie zdrowia prokreacyjnego, finansowane z budżetu państwa lub przez jednostki samorządowe przyniosły ogromne korzyści wielu parom, jak również kobietom i mężczyznom w wieku rozrodczym z osobna i winny być wspierane przez państwo i kontynuowane - argumentują między innymi w dokumencie.

Za tym, że usunięcie celu dotyczącego prokreacji jest wyjątkowo szkodliwe, zdążyło już opowiedzieć się sporo znanych twarzy. Swój sprzeciw wyraziły za pośrednictwem mediów społecznościowych między innymi Margaret czy Zofia Zborowska. Oburzona żona Andrzeja Wrony napisała na Instastories:

Co się dziej w tym kraju?! To jest równia pochyła! Serce mi się łamie, jak myślę o tych wszystkich kobietach pozostawionych bez najmniejszego wsparcia. Rządzą nami fanatycy i cholernie źli ludzie! Błagam, nie zapomnijcie o tym przy następnych wyborach... Jeśli w ogóle do nich dojdzie.

O wpis poświęcony tematowi pokusiła się również Maffashion. Mama kilkumiesięcznego Bastiana udostępniła post Strajku Kobiet dotyczący tematu, który opatrzyła krótkim, lecz wymownym podpisem.

Czekam na kolejne wybory... - skwitowała sprawę Kuczyńska.

Myślicie, że uda się jeszcze cokolwiek wskórać w tej kwestii?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(278)
Epointer
2 lata temu
Jezus maria co tu sie wyrabia w tym kraju, o co chodzi, JA ICH NAWET NIE WYBIERALAM W WYBORACH!!!!!!
Natalia
2 lata temu
Nie ma to jak zachęcać społeczeństwo do rodzenia dzieci - wszystko na opak w wydaniu pis. To już nawet nie jest śmieszne, to jest straszne.
Amel
2 lata temu
Chory kraj. Naprawdę. Serio zero edukacji seksualnej? Marny dostęp do antykoncepcji o wiedza na ten temat? Zaraz brak aborcji i jeszcze to? To naprawdę świadczy o upadku. Jak można ludziom odmawiać takich wyborów, praw i możliwości edukacji. To jest skandaliczne i koniec. Nie każdy wierzy w Boga i cuda. Jak ktoś wierzy to ok! Ale nie wszyscy są tacy sami no litości!
anka
2 lata temu
niestety, mozna strajkowac, protestowac a rzad i tak ma ludzi w powazaniu,zarowno tych ktorzy na pis glosowali jak i tych,ktorzy sa przeciw pis
tris
2 lata temu
Według każdego najnowszego sondażu PiS ma aż 10-12 procent więcej niż druga partia opozycyjna. Potem Jarek i politycy PiSu patrzą na sondaże i myślą sobie "postępujemy prawidłowo" skoro ludzie nadal chcą na nas głosować. Dlatego skoro ich polityka nie powoduje spadku parcia, to nie mają powodu jej zmieniać. Proste i logiczne. Gdyby PiS miał obecnie 20 procent, a KO 30 procent, to zapewne ich działania byłyby całkiem inne.
Najnowsze komentarze (278)
Klan
2 lata temu
Agenda 2030 - ludnosc na swiecie 500 milionow. Poczytajcie i otworzcie oczy ludzie Jutro bedzie za późno
czekajac na l...
2 lata temu
NO TO MACIE SWOJE P I S Za 500+ gratulacje
Życie
2 lata temu
Usunięcie ciąży to morderstwo . Ludzie to egoiści myślą o sobie
ku dyktaturz...
2 lata temu
Internet też nam niedługo "usuną", czerpią z Węgier/z Rosji /z Białorusi... niedługo nie będzie niczego jak mawiał klasyk
Emu
2 lata temu
a w Izraelu in vitro kwitnie. każda bezpłodna para ma 100% dofinansowanie od państwa na leczenie bezplodności tą metoda. W Izraelu rodzi się dzięki temu najwięcej dzieci na świecie! u nas za to coraz mniej, a absurdalne decyzje władzy sprawiły, ze lekarze boją się łyżeczkowania macic po naturalnym poronieniu , zeby nie zostac oskarżonymi o przeprowadzenie aborcji nawet w Warszawie! Traktuje się ten narod polski jak bydło bezrozumne, i sprowadza do poziomu średniowiecza ciemnego!
🐩🐩🐩🐩
2 lata temu
A gdzie Rozenek 3 z invitro ma i nic się nie odzywa i jej fundacja o tym pudelek nie piszesz
Pani
2 lata temu
Kto powiedział, że dzieci muszą mieć wszyscy. To nie sklep, żeby sobie kupić potomka na żądanie. Czasem się nie da i trudno.
mok
2 lata temu
Ci, co mogą mieć dzieci, będą bać się zajść w ciążę. A ci, co nie mogą, mają odbieraną szansę na urodzenie dzieci.
Kiara
2 lata temu
Leczenie niepłodności to badania, poziom amh, sprawdzenie jakości plemników oraz monitoring cyklów. Do tego dochodzą leki wspomagające rozwój JEDNEGO pęcherzyka Graffa i ocena owulacji. Wiem, bo korzystałam z tego programu. To ważne, żeby taki program byl dostępny. Nam niesamowicie pomogl. To nie byl program in vitro, wiec nie rozumiem czemu został zakończony
Lolen
2 lata temu
Jak burdel nie przynosi zysków to się zmienia k***y a nie firanki, w Polsce od 30 lat zmieniają firanki i dalej debata dlaczego jest jak jest. To jednak prawda, ze dla Polaków można zrobić wiele, z Polakami - nic.
atram
2 lata temu
Jeżeli za metodę leczenia niepłodności uważa się in vitro,to jest to obrzydliwa manipulacja i wierutne kłamstwo,bo on vitro niczego nie leczy!
Mati
2 lata temu
Zborowska i te inne paniusie chcą mieć prawo do aborcji a tu walczą o program leczenia niepłodności to trochę zalatuje hipokryzją. Zwłaszcza że ich guru Lempartowa walczy o aborcję na żądanie.
gość
2 lata temu
I bardzo dobrze ! Kasa z podatkiw na leczenie ludzi i na budowanie mieszkÑ, a nie na fundowanie komuś prezentòw w postaci dzieciaka !
aneta
2 lata temu
Co one mysla ze wstawia zdjecia i to vos da tam trzeba wyjść na ulicę i wbić się do Sejmu zamieszki zrobic niech o Polsce świat usłyszy ze mamy 2 Koreę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie