Trwa ładowanie...
Przejdź na
Unicorn
|

"Lex TVN". Gwiazdy stacji walczą o wolne media: "WYTRWAMY"

412
Podziel się:

Gwiazdy TVN postanowiły otwarcie sprzeciwić się planom wprowadzenia uderzających w stację przepisów przy pomocy grafiki autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Ilustrację udostępniły m.in. Małgorzata Rozenek oraz Anna Kalczyńska.

"Lex TVN". Gwiazdy stacji walczą o wolne media: "WYTRWAMY"
"Lex TVN". Gwiazdy stacji walczą o wolność słowa (Instagram, fot. @andrzejpagowski_poster)

Na początku lipca posłowie Prawa i Sprawiedliwości pod osłoną nocy złożyli projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji dotyczący zmiany warunków nadawania koncesji. Przewiduje on doprecyzowanie przepisów dla podmiotów medialnych z zagranicznym kapitałem. W myśl projektu prawo do rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych może nie zostać udzielone mediom zależnym od podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Projekt już został okrzyknięty mianem "Lex TVN" lub "Anty-TVN". Zdaniem wielu otwarcie uderza on bowiem w interesy stacji. Właścicielem TVN od 2018 roku jest bowiem amerykański koncern Discovery, który jednak zarządza stacją za pośrednictwem zarejestrowanej w Holandii spółki Polish Television Holding. Aktualnie TVN jest w trakcie rozmów z KRRiTV w sprawie przedłużenia koncesji - licencja dla TVN24 wygasa bowiem 26 września. W praktyce przyjęcie nowelizacji oznaczałoby więc, że w świetle polskiego prawa amerykańskie Discovery nie mogłoby być pośrednim właścicielem TVN i na tej podstawie KRRiTV mogłaby odmówić stacji udzielenia koncesji.

Sprawa "Lex TVN" to ostatnio bez wątpienia jeden z najgorętszych tematów w rodzimych mediach. Planowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji są szeroko komentowane przez polityków, ekspertów i pracowników samej stacji. Ostatnio do dyskusji na temat wolnych mediów postanowił włączyć się Andrzej Pągowski. Artysta zmodyfikował logo TVN, dodając do niego gest victorii. Publikując grafikę w mediach społecznościowych, przypomniał, jak ważne dla kultury są wolne środki przekazu.

Kultura i sztuka potrzebują wolności i niezależności. Wtedy powstają najlepsze dzieła. Ograniczenia, zakazy i cenzura niszczą sztukę. Dlatego potrzebujemy wolnych mediów, a nie Matrixa - czytamy.

O pomyśle stworzenia grafiki Pągowski opowiedział nieco szerzej w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN. Artysta nie ukrywał, że obecne polskie realia coraz bardziej przypominają mu czasy rządowej cenzury.

Dziś jest 40. rocznica premiery filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pomyślałem, że przez te lata jako społeczeństwo straciliśmy bardzo dużo, ale przede wszystkim - zdolność upominania się o wolność w każdym tego słowa znaczeniu. Pamiętam czasy, kiedy artyści musieli przemycać i ukrywać w swoich dziełach ważne treści tak, żeby w ogóle ujrzały światło dzienne. Te czasy niestety wracają. Coraz więcej moich partnerów biznesowych zwraca mi uwagę, że pewnych rzeczy nie powinienem mówić lub robić - skomentował.

Wiele gwiazd TVN zdążyło już wyrazić sprzeciw wobec "Lex TVN", udostępniając w mediach społecznościowych grafikę autorstwa Pągowskiego. Ilustracja pojawiła się na profilach m.in. Małgorzaty Rozenek, Pauliny Krupińskiej, Ewy Drzyzgi, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej oraz Anny Kalczyńskiej.

Zawsze #wolnemedia. Wytrwamy - napisała Perfekcyjna.

Dziś jeszcze mocniej niż wcześniej #wolnemedia. Dziękujemy za wsparcie i solidarność. Dziękujemy @andrzejpagowski_poster. Wytrwamy! - czytamy u Kolendy-Zaleskiej.

(...) Doświadczamy solidarności od artystów, którzy pamiętają czas cenzury i którzy rozumieją rolę niezależnych mediów. Wasze wsparcie wzrusza nas i podnosi na duchu - przyznała na Instagramie Kalczyńska.

Ustawie "anty-TVN" obszerny facebookowy wpis poświęcił również Jakub Żulczyk.

Tworzysz z kolegami prawo specjalnie zaprojektowane tak, aby u*ebać jedną konkretną firmę. Tą firmą jest stacja telewizyjna, która mówi rzeczy, które ci się nie podobają (...) Bredzisz coś, że musi być szczelność prawna - napisał.

We wtorek "Lex TVN" została poddana do dyskusji przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu. Po burzliwym posiedzeniu członkowie komisji przyjęli projekt nowelizacji z poprawkami, wkrótce trafi więc on do Sejmu.

Zobacz również:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(412)
Hahaha
rok temu
TVN i wole media ?
Wow
rok temu
Napiszcie o fałszywych dyplomach....
Aha
rok temu
Wolne media 😂
Ziom
rok temu
Ciekawy artykuł na Onecie o tym jak piłkarze kupowali sobie dyplomy.Budujący. Motto: kto bogatemu zabroni.Można zapłacić jak się jest za durnym na naukę.
Madzia
rok temu
Jedna słuszna telewizja, jedna słuszna wiara, jedna słuszna orientacja seksualna, jedna słuszna partia - niektórzy nadal nie widzą do czego to wszystko prowadzi, albo czym już się staliśmy
Najnowsze komentarze (412)
Dbud
rok temu
Tvn i wolne media? Wolne żarty
P@ti
rok temu
Wolne media :))) oplułam monitor ze śmiechu
Mia
rok temu
uwielbiam jak wybitnie inteligentna Gosia, prawniczka z wykształcenia, złośliwie parodiuje głupotę i nieporadność językową zmarłej meNdialnie Dodzi, leczącej kompleks 'wykRZtałcenia' jedynie podstawowego jakimś świstkiem, że ma niby IQ wyższe od Sharon Stone :D). Gosia, parodystka Dodzi, świadomie robi takie same błędy językowe i ortograficzne jak nieświadoma swojej śmieszności niewykształcona Dodzia. Sprytna Gosia na tym kosi dużo many, many, many, bo ludzie uwielbiają takie parodie, a śmiech to zdrowie, więc jest wskazany. Ma do parodiowania Dodzi niesamowity talent ta kobieta, to trzeba przyznać, jest bardzo wiarygodna w tym co robi i konsekwentna. W końcu Gosia to KRÓLOWA DRAMY, a DRAMY zawsze najlepiej się sprzedają.
Damian
rok temu
Małgosia Rozenek najpiękniejsza!
Bianka
rok temu
Perfekcyjna Małgonia ma was wkurzać i robi to znakomicie, za to dostaje miliony
ARTON
rok temu
Rozpaczliwe apele nawołujące do zaprzestania komentowania Małgorzaty Rozenek były wiele razy tutaj pisane przez ''poRusioną'' konkurencję Perfekcyjnej Lady, ale i tak nadal wylewacie tutaj swoje żale w komentarzach, nakręcając Goni POPULARNOŚĆ... a Gonia ma was gdzieś, liczy kasę i się z was ŚMIEJE. Zapewne wycisnęłaby z was ostatnie soki dziadkiem do orzechów, gdybyście poprosiły ją o realne wsparcie waszej BIEDY. Nie jesteście twardym orzechem do zgryzienia, raczej kamieniem k@łowym do spuszczenia w kl00.
Larysa
rok temu
Perfekcyjna Lady Gosia specjalnie wrzuca prowokujące focie (raz gruba, raz chuda, raz w koczku, raz ruda, raz KROCZE, raz UDA) i sarkastyczne teksty (bo kto zabroni bogatej Goni?), żeby zarabiać na tym coraz więcej mamony, a przy okazji, żebyście przez nią cierpiały. Nie komentujcie tej HARPII (okrutnej, wyrachowanej kobiety... mniam, mniam, PYCHA), skoro tak bardzo was osłabia (nie da się, co? ona o tym dobrze wie, że ma was w ręku, a raczej w szponach waszej zazdrości)... To dzięki waszej obsesji na jej punkcie jest najbardziej klikalną celebrytką i ma olbrzymie zasięgi, a w związku z tym reklamuje za ogromną kasę to, na co i tak was nie stać.
Ida
rok temu
Gosia Majdan you are simply the best!! Mówcie sobie co chcecie ale ja ją lubię super babeczka! Mogłaby trochę mniej reklamować bo przez to staje się niewiarygodna Ale poza tym to gitara. Radziu to wygrał jackpota jak ja wyrwał!
Kuba
rok temu
oglądałem Gosię Rozenek wczoraj w DDTVN, wygląda olśniewająco, przepiękna i sexi. Głos ma też taki zmysłowy, może mówić co chce, byle tylko mówiła
lalolo
rok temu
Pięknie wyglądasz Małgoniu Rozenek, wspaniałe masz włosy, , BTW, niezła beka, babcia Dodzia się ukrywa bo doczepka jej zaczęła gnić, a jutro dopiero fryzjerów otwierają.
kobietypudla
rok temu
Mamy taki problem pewien, jakby tu to powiedzieć. Nasi mężowie, konkubenci i synowie kochają się w tej wampirzycy Rozenkowej, mówiom że to wamp jest i mają jej zdjęcia w telefonach i do tych zdjęć się modlą zanim przyjdom do nas do łóżek. My to już tu nie możemy tego doświadczać, i jeszcze po świętach i przed, gdy tyle roboty w domu, a jak mamy ich przekonać, że ona nie jest wampem, nie jest, nie jest! Uwierzcie nam! I ty Radek też uwierz, prosimy w imieniu Doroty Doropy Robaczewskiej, bo ona to już nawet prosić się wstydzi tak jak swojego imienia.
Lena
rok temu
W realizacjię serii o cudnym chudnięciu Małgorzaty Rozenek, TVN nie musiał walić dużych pieniędzy, bo jak zawsze w przypadku wybitnej osobowości medialnej jaką jest Małgorzata, nie było takiej potrzeby, by opłaciło się i to z ogromną nadwyżką tego typu przedsięwzięcie. W szczytowym momencie najpopularniejszego odcinka było bowiem 5 mln. widzów!
Kamil
rok temu
Doda jest bardzo brzydka, więc jej idolką jest piękna Małgorzata Rozenek.
Mery
rok temu
Pani Małgorzato, każda kobieta Pani zazdrości. Zazdroszczą Pani urody, wykształcenia, pozycji zawodowej, szczęścia rodzinnego. Pani jest sławną osobą, o Panu Rozenku już nikt nie pamięta, a Pani Rozenek to jest brand. Szacun dla Pani, Pani Rozenek!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie