Trwa ładowanie...
Przejdź na
Droppa
Droppa
|

Maja Ostaszewska również padła ofiarą PRZEMOCY w szkole teatralnej: "Doświadczyłam okrutnego GNĘBIENIA"

161
Podziel się:

Na fali oskarżeń o mobbing, które w ostatnim tygodniu zdominowały dyskusję wokół systemu edukacji młodych aktorów w Polsce, Maja Ostaszewska odważyła się podzielić własnymi traumatycznymi doświadczeniami związanymi z edukacją artystyczną.

Maja Ostaszewska również padła ofiarą PRZEMOCY w szkole teatralnej: "Doświadczyłam okrutnego GNĘBIENIA"
Maja Ostaszewska (fot. AKPA)

Już od tygodnia polska branża aktorska jest w stanie wojny domowej. Post Anny Paligi, oskarżającej pedagogów zatrudnionych w szkole teatralnej o mobbing i wyżywanie się na studentach, był zaledwie zaczątkiem wielkiej fali oburzenia, która postawiła cały system edukacji artystycznej w stan oskarżenia. O swoich traumatycznych przeżyciach opowiedzieli również Weronika Rosati, Maria Dębska, a także Dawid Ogrodnik. Choć ten ostatni - jeśli wierzyć słowom jego byłych podopiecznych - sam nie jest w tym przypadku bez winy.

O traumatycznych doświadczeniach postanowiła także opowiedzieć Maja Ostaszewska. Utytułowana artystka wyjawiła, że na swej drodze również spotkała się z karygodnym traktowaniem ze strony wykładowców.

Zobacz także: Polskie gwiazdy z koronawirusem. Lista jest coraz dłuższa

Kończyłam Akademię Teatralną w Krakowie, byłam rocznikiem, który szczęśliwie wstrzelił się w lata wspaniałych, czasem surowych, ale nie przemocowych profesorów. Wcześniej, spędziwszy pół roku na wydziale lalkarskim we Wrocławiu, doświadczyłam niezwykle okrutnego fuksowania i gnębienia przez wykładowczynię impostacji głosu. W Krakowie nie pozwoliłam się fuksować i nikogo nie fuksowałam w kolejnych latach. Żyjemy w kraju, w którym panuje ciche, niewypowiedziane przyzwolenie na wszelką przemoc. Wobec młodych ludzi, zaczynających swoją przygodę ze sztuką, wydaje się być szczególnie obrzydliwa. Naprawdę są osoby, które sądzą, że takie historie ktoś zmyśla?! Ryzykując ostracyzmem, brakiem ról?! - oburza się aktorka.

W obszernym wpisie Ostaszewska przyznaje, że jej pokolenie oraz wcześniejsze roczniki tolerowały wiele karygodnych metod kształcenia. Cieszy się jednocześnie, że dzisiejsza młodzież nie pozwala już sobie na tak podłe traktowanie.

Moje i starsze pokolenia powinny zrozumieć, że w większym lub mniejszym stopniu godziliśmy się na nadużycia. Że wydawały nam się dopuszczalne. Otóż NIE. Przemoc jest przemocą i żaden twórczy proces tego nie usprawiedliwia. Zarzuty są różne, każdy przypadek indywidualny. Niektóre sprawy nadają się dla prokuratury - czytamy dalej.

Dodatkowo Ostaszewska zaapelowała do młodych adeptów sztuki, aby nigdy nie dali się przekonać, że łamanie charakteru i publiczne upokarzanie aktora jest właściwym sposobem na przygotowanie go do roli. Tymi słowami niejako odwołała się do oskarżeń, które postawiono Dawidowi Ogrodnikowi. Jego byli studenci twierdzą, że artysta z premedytacją doprowadzał do tego, aby oni poczuli się jak "g*wno".

Jako doświadczona aktorka, mająca na swoim koncie bardzo trudne, emocjonalne role, także intymne, nagie sceny chcę podkreślić, że wszystko, co udało mi się najskuteczniej, kiedy przekraczałam swoje wcześniejsze granice, odbywało się w akceptacji, poczuciu, że to, co robię, ma wartość. Nigdy deprecjonowanie mnie jako aktorki, człowieka nie pomogło mi rozwinąć skrzydeł, nie dało odwagi. Nie dajcie sobie wmawiać, że "łamanie", "upokarzanie", może jakkolwiek przydać się w tym pięknym przecież zawodzie - pisze na Instagramie Ostaszewska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(161)
archibelard
3 lata temu
Maju, nie ośmieszaj się, dopiero teraz sobie przypomniałaś, podłączasz się pod kolejną sprawę
ewa
3 lata temu
Dobry nauczyciel NIGDY w żaden sposób nie sprawiłby, by uczeń czuł się źle, upokorzony, niezrozumiany czy niesprawiedliwie oceniony. Najlepsi nauczyciele ZAWSZE służyli pomocą, radą, swoim czasem. Niestety trafiłam na nauczycieli niesprawiedliwych, którzy niczego nikogo nie nauczyli, ba, nieraz nawet tylko czytali z książki tekst... Jednakże czuję wielki respekt i podziw dla kilku nauczycieli pasjonatów, którzy potrafili uczniów wiele nauczyć, wiele tych wiadomości zostało nam w głowach jeszcze po wielu latach, wiele ich rad stosuję do dzisiaj... Życzę wszystkim uczniom tylko dobrych nauczycieli, którzy potrafią zarazić swoją pasją :) Najchętniej wymieniłabym ich z nazwiska, gdyż mogę ich policzyć na palcach...
Kiki
3 lata temu
Byłoby lepiej gdyby Ostaszewska nie zabierała głosu w tej sprawie. Szczególnie, że nie mówi nic konkretnego tylko "płynie na fali oskarżeń".Jako osoba z artystycznej rodziny, mająca solidne " plecy" mogła zrobić to dawno temu i przerwać ten mobbingowy łańcuch, a nie dopiero teraz kiedy młoda, początkująca aktorka odważyła się o tym powiedziec nie patrząc na konsekwencje.
Nick
3 lata temu
Od kiedy to aktor ma się zaliczać do sfery intelektualistów? Ktoś czegoś nie rozumie lub rozumie inaczej? Czy Wy wiecie co dokładnie oznacza słowo intelektualista? Przede wszystkim nie trzeba kończyć PWST żeby nim być i na pewno wielu absolwentów to nie intelektualiści, zdecydowanie nie. Intelektualista posługuje sie w mądry sposób swoim intelektem. Mądrze włada swoim umysłem! Sztuka już dawno wypadła z tych szeregów, niestety przez pieniądz. Tam gdzie zaczyna się komercja kończy się sztuka.
Gosia
3 lata temu
To teraz sobie proszę wyobrazić jak nauczyciele w szkołach podstawowych i średnich gnębili /bili/ poniżali uczniów. Co maja powiedzieć takie dzieci. Jak oceny dostawali super bo starszy barat lub siostra chodzili wcześniej i mieli najlepsze oceny to dlaczego nie dać rodzeństwu. W średniej szkole tez pod górkę bo jeden nauczyciel dawał złe oceny specjalnie żeby iść do drugiego nauczyciela na douczanie. A to nauczanie to miało być w sobote sprzątanie całego domu pani matematyczce. I jeszcze ja jej płaciłam za to ze mogę sprzątać jej dom. Pozdrawiam Panią Kulpe z Poręby Małej woj. Nowosądeckie. Poszłam raz i powiedziałam jej ze nie będę u niej sprzątać. Obydwie panie chciały mnie zostawić w pierwszej klasie liceum. Nie dałam się poszłam do zastępcy dyrektora i powiedziałam ze chce zdawać matematykę komisyjnie . O dziwo zrobiłam zadania z tzw gwizdka. Nie wspominam dobrze średniej szkoły za to studia były super. Uczcie się dzieciaki i spełniajcie marzenia. !!!!!! Bo warto!!!!! Szkoda ze świat zwariował i każdy chce być youtuberem„ „ i ta cała reszta „ influescentow „ Powodzenia !!!!!
Najnowsze komentarze (161)
jaity
3 lata temu
Młodzi dzisiaj są roszczeniowi. Chcą dyplomów bez pracy i nie wytrzymują niczyjej krytyki.
Asia
3 lata temu
O nieeee. Tylko nie ta Pani!
Kikiluo
3 lata temu
Kochana! Byłam gnębiona (nie tylko ja) przez własną wychowawcę w podstawówce!! Miałam same 5tki, poza matmą (bo nie umiałam 😀) i przedmiotem wychowawczyni (był to -dla mnie- łatwy przedmiot). A jak nauczycielka sobie pozwalała to i uczniowie mieli używanie. Rodzice nic nie mogli z tym zrobić bo nauczycielka byĺa nuetykalna (miała najdłuższy staż w szkole, miała 2 lub 3 lata do emerytury i nikt by jej nie zwolnił), a nie mieli możliwości wozić mnie do innej szkoły. Poza tym w 5tej klasie i tak byłoby mi ciężko się przenieć. Ale nigdy się nie żaliłam, nie marudziłam bo byłam dzieckiem i nie miałam nic do powiedzenia. Na studiach są dorośli, w każdej chwili mogą SAMI zrezygnować albo się przenieść bo mają taką możliwość, a nie marudzić po latach, że ktoś krzyczał na dorosłych ludzi w miejscu, w którym byli bo chcieli, a nie musieli.
magdaleng
3 lata temu
Aktorzy po studiach są rzeczywiście potulni i grzeczni, ale wystarczy zagranie jednej lub dwóch ról i wtedy z gnębionego na studiach stają się ludźmi do których nie podejdź bez kija. Zadzieranie nosa, arogancja... pracowałam w tym środowisku to wiem. Są niesamowicie skupieni na sobie...tylko ja ja ja ... chcą być autorytetami nie tylko od szczepionek a często po prostu brak im kultury. Może pandemia ukróci to zadzieranie nosa i porzucamy ich z piedestałów, na które powłazili
wawa
3 lata temu
Ostaszewska ma okropny głos, taki skrzeczący, nie nadaje sie na aktorkę!
Ania
3 lata temu
Jestem kobietą i rozumiem jak kobieta zgłasza ten fakt od razu... wszystkie " cierpiały", tak bardzo " cierpiały" że stwierdziły że dopiero jak otrzymają dyplomy to powiedzą...chore!!! O normalne kobiety coraz trudniej w dzisiejszych czasach, ale mam wspaniałe, zrównoważone ! koleżanki i dlatego nie straciłam jeszcze wiary w naszą płeć. A Ostaszewska niech się zajmie ściekami w Warszawie...
Korto
3 lata temu
Jak oni tańczą.... Jak oni śpiewają.... Czekam na Jacy oni są żenujący...
juk
3 lata temu
A to dla tego teraz ma nierówno
szorstki
3 lata temu
Pani Ostaszewska nie jest dla mnie wiarygodna. Zawsze klepie to co wszyscy.
jkw
3 lata temu
Pani dziękujemy i prosimy o jeszcze
widz
3 lata temu
Szkoły filmowe to wylęgarnia różnej maści deviantów co widać w mediach !!!
jajo
3 lata temu
Nie powinni upokarzać,ale p maja ma taki okropny głos wiecznie płaczący że staram się nie oglądać
Lala
3 lata temu
Lans na mobbing? Mimo wszystko czytam to to z pewnym niedowierzaniem. Mam wrażenie, ze po lansie na Zanzibar, szpital, koronę czas na mobbing.Zabierają głos aktorzy znani i lekko zapomniani lub nieznani a teraz już znani. Mobbing sam w sobie jest naganny, nic go nie usprawiedliwia. Słabsze jednostki należy bronić. Jednostki a nie dziesiątki dorosłych ludzi. NIkt przez lata tego nie zauważył? Godził się na masowe poniżenie i nic? Serio? NIkt nie wpadł na pomysł, ze tego typu zachowanie jest naganne? A może kiedy zrobił karierę zmienił pogląd na temat? Jedno jest pewne o tych mniej znanych jest głośno i to nie ze względu na ich talent.
Edem
3 lata temu
Niesamowite ,towarzysze jej bracia i siostry ja gnebili???? Oj nieładnie.na pewno za mało teraz wyłazi by krzyczeć.no cóż bolszewia zawsze była i jest agresywna.niech się pani nie dziwi to pani środowisko.zle Panią uksztaltowali. Dla mnie jest pani zła i mało odbiega od lucyferow którzy uczą aktorstwa
...
Następna strona