Trwa ładowanie...
Przejdź na
Paww
|

Malwina Wędzikowska o molestowaniu kobiet w Polsce: "Sama BYŁAM OFIARĄ"

98
Podziel się:

Anna Karczmarczyk, Mateusz Banasiuk oraz Malwina Wędzikowska wzięli udział w panelu dyskusyjnym podczas inauguracji akcji Stand Up - Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. "Zostałyśmy wychowane na grzeczne. Nauczmy się stawiać granice" - apelowała Anna Karczmarczyk.

Malwina Wędzikowska o molestowaniu kobiet w Polsce: "Sama BYŁAM OFIARĄ"
Malwina Wędzikowska o problemie molestowania kobiet w Polsce: "Sama byłam OFIARĄ. Każda z nas ma takie doświadczenia" (WIDEO) (Licencjodawca)

W ubiegłym tygodniu w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się inauguracja kampanii Stand Up - Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych. Organizatorem panelu dyskusyjnego była marka L'Oréal Paris, Centrum Praw Kobiet oraz organizacja Right to be. Wśród panelistów poruszających problem molestowania w przestrzeni publicznej pojawiła się Grażyna Torbicka, Magda Mołek, Mateusz Banasiuk oraz Anna Karczmarczyk. Podczas spotkania, przedstawicielki Centrum Praw Kobiet przeprowadziły szkolenie z opracowanej na potrzeby projektu metody 5D. Jej celem jest edukacja na temat skutecznych reakcji w sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na niepożądane zachowania lub gdy jesteśmy ich świadkami.

Jesteśmy po to, aby nauczyć społeczeństwo, jak zareagować, kiedy jesteśmy świadkami sytuacji, która w naszej opinii nie jest ok - powiedział Mateusz Banasiuk.

Akcja ma na celu przygotować kobiety i mężczyzn do zachowania się w sytuacji molestowania. Czy to obserwacji takiej sytuacji, czy też bycia jej częścią. Stworzono program 5D, który mówi o tym, co zrobić. (...) Zostałyśmy wychowane na grzeczne. Jeżeli mężczyzna zaczepia nas i mówi, jaka jesteś piękna, to wszyscy uważają, że wyraża swoją atencję. To nie jest miłe, nie powinien tak robić - dodała Anna Karczmarczyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Anna Karczmarczyk, Mateusz Banasiuk i Malwina Wędzikowska o problemie molestowania kobiet

Na widowni zasiadła również Malwina Wędzikowska, która w rozmowie z Pudelkiem opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z naruszaniem jej przestrzeni intymnej.

Dlaczego wzięłam udział? Bo sama byłam ofiarą. Reakcja ludzi, to było w centrum Warszawy, była taka, że nie było reakcji. Sama musiałam zareagować. (...) Nie znając zasady 5D, działałam bardzo intuicyjnie. Odwróciłam uwagę napastnika, wezwałam pomoc - powiedziała w rozmowie z Pudelkiem Malwina Wędzikowska.

Stylistka opowiedziała również, jak dziś zareagowałaby na podobną sytuację.

Gdybym była świadkiem takie sceny, zareagowałabym natychmiast. To bardzo proste pięć kroków, które mogą uratować kobiety z takiej sytuacji.(...) Każda z nas ma takie doświadczenia, dlatego uważam, że ta akcja jest arcyważna.

Obejrzyjcie naszą relację z konferencji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(98)
Aneta
2 lata temu
Problem jest, był i będzie. Ale oczywiście najlepiej o tym milczeć bo to niewygodne. A jak się sprzeciwisz chociażby seksistowskim żartom seryjnie rzucanym przez polskich Januszy to jesteś uznawana za sztywniarę. No bo przecież powinnyśmy się z tego śmiać do rozpuku i cieszyć się, że faceci na nas lecą. Najciemniej zawsze pod latarnią...
Hipo
2 lata temu
Banasiuk teraz ociepla wizerunek. Jakoś jak dziaders Chyra usprawiedliwiał takie działania, artyzmem elitaryzmem, nic nie mówił tylko wręcz go popierał. Polscy aktorzy są ogólnie śmieszni. Taki Brad Pitt ma dużo mniejsze ego i jest bardziej sympatyczny niż wielki aktor po szkółce z Polski, grający w gniotach.
z Kalisza
2 lata temu
Pudelku, nie rób sobie żartów tylko zapraszaj Wendzikowską na wywiad i wypytaj o Bazyla i Gliwińską. Czekamy na nowe artykuły w tej sprawie.
Ada
2 lata temu
Dobrze, że się o tym mówi. Trzeba uświadamiać kobiety, jak powinny reagować, a mężczyzn, jak NIE WOLNO im się zachowywać
Aneta
2 lata temu
Problem jest, był i będzie. Ale oczywiście najlepiej o tym milczeć bo to niewygodne. A jak się sprzeciwisz chociażby seksistowskim żartom seryjnie rzucanym przez polskich Januszy to jesteś uznawana za sztywniarę. No bo przecież powinnyśmy się z tego śmiać do rozpuku i cieszyć się, że faceci na nas lecą. Najciemniej zawsze pod latarnią...
Najnowsze komentarze (98)
momo
2 lata temu
Czekam aż moje byłe koleżanki z klasy będą pisać o molestowaniu.Ile myśmy z kolegami naciągali się warkoczy w klasie.
momo
2 lata temu
Ręka do góry kto jeszcze nie był molestowany.
Sergiusz
2 lata temu
Problem polega na tym że kobiecie jak się powie zema piękne oczy to już tak jest ze jest molestowana świat oszalal
Kiepski
2 lata temu
Molestancja
szok
2 lata temu
Oglądam ostatnio Love Island i jestem w szkoku, prowadzący lektor nazwał dziewczynę o imieniu Sara -" Sssarą" i zaczął coś mówić o odkurzaczu, a jej partner w tym programie nazwała ją "łajzunią" bo inny facet ją wybrał przed nim
Misiek
2 lata temu
Przecież powiedzenie że ktoś pięknie wygląda jest zwykłym komplementem, a nie molestowaniem. Jeżeli ktoś nie życzy sobie takich uwag powinien dać o tym znać. Jeżeli usłyszę od kogokolwiek, że jestem przystojny, czy fajnie wyglądam przyjmuję to jako miły komplement, lub próbę sprawienia mi przyjemności. Nauczmy się przyjmować komplementy i stawiać uprzejmie granice, a nie atakować wszystkich, którzy, nawet niezbyt zgrabnie próbują umilić komuś życie.
Gosia
2 lata temu
Niech ta pseudo stylistka się lepiej nie odzywa , ekspertka od wszystkiego Haha
Taaa
2 lata temu
Ta wszystkie molestowane
Dolly
2 lata temu
A później po 40 stce będą narzekać na brak zainteresowania ze strony płci męskiej, mówienie że jest ładna to żadne molestowaniem ale proponowanie sexu za rolę to już nim jest.
Ja.
2 lata temu
Me too.
Szary
2 lata temu
Zawsze jak ide po cos do dzialu HR to jestem molestowany przez kobiety 40+, glownie mezatki. Wysluchuje ich obleśnych i prymitywnych tekstow. Faceci, w dziedzinie molestowania mogliby sie wiele nauczyc od kobiet bo sami sa tak zastraszeni ze nawet kolegow strofują jak ktorys z nich chociaz delikatnie przekroczy linie wobec kobiety.
Pls
2 lata temu
Przestancie ironizowac,ze niedlugo to powiedzenie jestes piekna bedzie nazywane molestowaniem, bo nikt tak nie mysli.Problem molestowania jest olbrzymi ,a bagatelizuja go osoby chyba malo atrakcyjne lub te co molestuja.
aza
2 lata temu
Wszystkie ofiary molestowana w Polsce zostają celebrytami
Kiryna
2 lata temu
O rany🙃jesteś piękna.... to molestowanie? Chore czasy idą.
...
Następna strona