Trwa ładowanie...
Przejdź na
Molly
|
aktualizacja

Maria Niklińska o TRAUMIE po Akademii Teatralnej: "Po roku studiów twoi znajomi cię nie poznają, przestajesz wierzyć w siebie"

152
Podziel się:

Marysia Niklińska, niegdyś znana z "Klanu", opowiedziała, co przeżyła w Warszawskiej Akademii Teatralnej. "W trakcie studiów schudłam o połowę. Właściwie stałam się osobą, która kwestionuje wszystko, kwestionuje siebie na każdym kroku".

Maria Niklińska o TRAUMIE po Akademii Teatralnej: "Po roku studiów twoi znajomi cię nie poznają, przestajesz wierzyć w siebie"
Maria Niklińska opowiada o Akademii Teatralnej (AKPA, TikTok)

Maria Niklińska to córka Jolanty Fajkowskiej, niegdyś jednej z bardziej znanych prezenterek Telewizji Polskiej. W latach 90. zaczęła przygodę z aktorstwem, gdy pojawiła się w Tajemnicy Sagali, a potem przez wiele lat grywała w Klanie, gdzie przydzielono jej rolę Agaty, dziewczyny Daniela Rossa zmagającego się z wirusem HIV. W pewnym momencie Niklińska zapragnęła też podbić rynek muzyczny, ale na planach się skończyło.

Dzisiaj 38-latka robi to, co większość celebrytek: dzieli się prywatnością w mediach społecznościowych, w tym także na TikToku. Niklińska na ten moment może cieszyć się ponad 27 tysiącami obserwujących.

W czwartek aktorka zdobyła się na odwagę, aby opisać, co takiego spotkało ją w szkole teatralnej, do której uczęszczała przez cztery lata. Przyznała, że był to dla niej niezwykle ciężki okres.

Zobacz także: Klaudia Antos gorzko o współpracy z TVP

Po roku studiów w tej szkole twoi znajomi cię nie poznają, przestajesz wierzyć w siebie, jesteś inną osobą. Tak, mówię o szkole aktorskiej, w której spędziłam cztery lata mojego życia. Cztery Wartościowe ale bardzo trudne lata, które zmieniły mnie na zawsze. Nazywam się Maria Niklińska i studiowałam w Warszawskiej Akademii Teatralnej i w końcu jestem gotowa, żeby powiedzieć wam o moich przeżyciach i doświadczeniach - zaczyna odważnie 38-latka, wracając do wspomnień. Opisuje, jak wpajano jej, że jest jedynie "zabawką" w rękach produkcji.

Przez cztery lata szkoły aktorskiej, niestety słyszałam, że aktor nie powinien mieć osobowości, aktor powinien być jak gąbka, która wchłania wszystko, że właściwie jest marionetką w rękach reżysera - słyszymy. W trakcie studiów schudłam o połowę, gdy zobaczyła mnie moja rodzina, wychudzoną z różowymi włosami i zgarbioną.

Maria Niklińska ocenia, że przez cztery lata w Akademii Teatralnej zdołano tak ją zmienić, że zaczęła wątpić we wszystko, nawet w to, kim jest i jakie ma poglądy. Wygląda na to, że jej wspomnienia pokrywają się z wrażeniami, które wielu młodych aktorów wyniosło z warszawskiej uczelni.

Z pewnej siebie nastolatki, która skończyła dobre liceum i miała swoje zdanie na każdy temat, wiedziała co powiedzieć, kim jest, właściwie stałam się osobą, która kwestionuje wszystko, kwestionuje siebie na każdym kroku, ponieważ zostało mi powiedziane, że na tym polega aktorstwo - opisuje. Nie mówię, że wszyscy profesorowie byli źli, natomiast to co było naprawdę zaniedbane, to był ten aspekt zdrowia psychicznego. Nie nauczono nas tego, jak dbać o siebie, jak wychodzić z roli, w jaki sposób się regenerować, ani też tego, że masz prawo o tym mówić i, że twoje zdanie jest ważne.

Niklińska idzie dalej. Przyznała, że zdanie adepta aktorstwa w żaden sposób nie było szanowane przez wykładowców, co doprowadziło ją i innych studentów na skraj załamania nerwowego.

Zdanie aktora nie jest szanowane, wbrew temu, co myślicie, aktor nie zawsze ma wiele do powiedzenia na planie - opisuje. Niestety tego właśnie nauczyła nas w dużej mierze szkoła teatralna, albo właśnie nie nauczyła tego, żeby dbać o siebie w dobry i zdrowy sposób. Dlatego też wielu aktorów ma problemy ze sobą, chodzą na terapię, miewają depresję, niektórzy mają problemy z używkami. Tak, to prawda! - podsumowała.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(152)
Ej!
2 lata temu
Pracownicy uczelni i szkół artystycznych powinni być badani psychiatrycznie!
Samantha
2 lata temu
Ciekawe czy tak we wszystkich tych szkołach teatralnych/filmowych na całym świecie, czy to tylko w Polsce?
Ewak
2 lata temu
Dla mnie trauma to podstawówka na wsi , gdzie liczyły się tylko dzieci lokalnej elity.
Ania
2 lata temu
Problemy zamożnej warszawianki, która miała znana mamusie. Co ty wiesz o życiu? Kiedy ty miałaś załatwiona prace w Klanie jako nastolatka i juz zarabiałaś, a potem mama załatwiła ci miejsce w szkole teatralnej, inni studenci musieli myslec jak utrzymać się w dużym mieście. Nie mówiąc juz o hierarchii na uczelniach. Nie masz pojecia przez co przechodzili normalni studenci! Kiedy ty realizowałaś swoje marzenia! Wiec stul te buźkę i dziękuj losowi, ze dał ci taka matkę, która zadbała o ciebie!
Niki
2 lata temu
Trochę bicie piany. Kobieta w niczym (poza tasiemcem klan) nie zagrała, a robi z siebie aktorkę z wielką wizją artystyczną. Jednak studia to studia, potrzebne jest podporządkować się jakimś zasadom, to nie jest „zabijanie kreatywności” tylko po prostu tak to wyglada. Oczywiście nie mówię o mobbingu i przemocy, bo to zupełnie inna sprawa. Nośny temat to chce o sobie przypomniec…
Najnowsze komentarze (152)
Lusia
2 lata temu
i czego ją tam nauczyli, bo widziałam ją w klanie i czymś od grocholi i było marnie
lola
2 lata temu
To brzmi jak: No błagam, niech mnie ktoś zatrudni, bo się starzeję
Aga
2 lata temu
Marysiu, dawaj na medycynę, tam odpoczniesz etc....
Berta.
2 lata temu
Trzeba było zmienić szkołę.
Ech...
2 lata temu
No to po chole*ę tam siedziała 4 lata skoro było jej tak strasznie źle???
Wow....
2 lata temu
To chyba normalne, że aktor ma zagrać wyznaczoną rolę, słuchać reżysera, i nie wtrącać się za bardzo. Maria widać wszystko wie najlepiej
Gadanie
2 lata temu
Wychodzi na to że jeszcze należy im współczuć Gdybyście żyli np. z nieuleczalna chorobą, to wtedy ma się problemy, a tak, to biedactwo po szkole teartalnej ma strasznie ciężkie życie.
WYSTAPI
2 lata temu
TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO
LEPSZA POLOWA...
2 lata temu
PIEWRSZA MILOSC
TWOJA TWARZ B...
2 lata temu
WYSTAPI
TWOJA TWARZ B...
2 lata temu
WYSTAPI
Adri
2 lata temu
I tak dzieki mamie wszystko Dostaje
1245
2 lata temu
Co to za nagonka? Że miała lepszy start? Jadem plujesz bo miała znaną mamę? Uczyła się pracowała.Frustrację zmień na uśmiech i wtedy lżej żyć .Nie wszyscy mają złe i nie wszyscy kolorowo.
Yert
2 lata temu
Trzeba nie mieć osobowości, jeśli daje się komuś sobą poniewierać. Można było odejść ze szkoły i zdobyć zawód, który zapewni utrzymanie i zdrowa głowę. Rozumiem, że od 24 lat panna siedzi i przeżywa, że Akademia była zła, tak? To po pudła tam została? Teraz gra na Pudlu ofiarę.
...
Następna strona