Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
Witek
|

Maria Sadowska ubolewa nad losem artystów i ujawnia, że nie zarabia na "Dziewczynach z Dubaju": "Nie dostaję ANI ZŁOTÓWKI"

161
Podziel się:

Maria Sadowska zabrała głos w sprawie zamieszania wokół ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Reżyserka nie ukrywa, że jest rozczarowana działaniami rządzących i czuje, że jest traktowana niesprawiedliwie.

Maria Sadowska ubolewa nad losem artystów i ujawnia, że nie zarabia na "Dziewczynach z Dubaju": "Nie dostaję ANI ZŁOTÓWKI"
Maria Sadowska żali się, że za "Dziewczyny z Dubaju" nie dostaje ani złotówki (AKPA)

W ostatnich dniach w polskich mediach głośno jest o protestach artystów. Wszystko za sprawą niewprowadzenia w Polsce dyrektywy o tantiemach z platform streamingowych. Co ciekawe, nasz kraj jest już ostatnim w całej Unii Europejskiej, w którym nie wdrożono uaktualnionego aktu prawa. Nowy rząd co prawda przygotował nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jednak jej kształt jest daleki od oczekiwań twórców. W sprawę wyjątkowo zaangażował się Mateusz Banasiuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Maria Sadowska o uprzywilejowanych dzieciach artystów

Maria Sadowska zabiera głos na temat ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Obojętna względem działań rządzących nie jest także Maria Sadowska. W rozmowie z Plejadą reżyserka nie ukrywa, że sytuacja jest nie tylko szkodliwa względem osób z jej branży, ale i wręcz absurdalna.

Świat się zmienia, a nasze zapisy prawne, mające za zadanie chronić artystów, są 30 lat wstecz. Mamy tam napisane, że dostaniemy tantiemy z VHS-ów - wskazuje w rozmowie z tabloidem i dodaje, że to nie w porządku, iż artyści, których produkcje można oglądać na popularnych serwisach, nie otrzymują za to wynagrodzenia.

Największym w tej chwili dystrybutorem filmów są platformy streamingowe, a więc Netflix, Amazon Prime, Disney+ i tam nadal po prostu nie są honorowane nasze prawa. My nie dostajemy ani grosza z tego, a szczególnie młodzi - podkreśla oburzona, kontynuując:

Rozumiem wściekłość młodych twórców, ponieważ to wszystko się przenosi na internet. Za chwilę nie wiadomo, jak dalej będzie. To będzie w tej chwili największe pole eksploatacji kina. I jak ci młodzi w ogóle mają żyć? Jak oni w ogóle mają tworzyć? Jak oni w mają się rozpędzić i cokolwiek zacząć? - ubolewa.

Maria Sadowska żali się, że nie dostaje pieniędzy za "Dziewczyny z Dubaju"

Marysia wyznaje, że ona również nie dostała za swoje cieszące się sporą oglądalnością dzieła ani grosza.

Ja mam kilka filmów w tej chwili na platformach, również są to "Dziewczyny z Dubaju", które były przez wiele miesięcy na pierwszym miejscu najchętniej oglądanych filmów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. I chciałabym, żebyście państwo mieli świadomość, że ja z tego nie dostaję ani złotówki. Nic. Kompletnie - żali się.

Nie ukrywa, że jest to dla niej niesprawiedliwe i nielogiczne.

Trudno jest przewidzieć, czy film będzie miał jakiś duży sukces, czy nie. Zawsze te zabezpieczenia dlatego były dla artystów, że jeżeli dzieło jest udane i ono przez wiele lat funkcjonuje, dużo ludzi je ogląda, to temu służą tantiemy autorskie, żeby ten autor mógł dalej jakby żyć z tego dzieła i dzięki temu tworzyć następne, a nie zajmować się jakimiś chałturami, żeby po prostu przeżyć.

Maria Sadowska opowiada o tym, jak trudna jest praca artysty

47-latka podkreśla, że choć powszechnie zawód artysty uważa się za lekki i przyjemny, jest zupełnie odwrotnie.

Dla nas to są dwa lata pracy i to jest bardzo ciężka praca. To jest praca, szczególnie na planach filmowych, czasami po 16 godzin dziennie. Jest trochę regulacji tych z zakresu BHP, ale mimo to, w Europie są plany 10-godzinne, u nas nadal jest 12-godzinny plan zdjęciowy. To jest naprawdę bardzo ciężka fizyczna praca - przekonuje, na koniec podkreślając raz jeszcze, dlaczego dla twórców tak ważne są tantiemy:

Jeżeli film ma sukces, to żeby reżyser mógł sobie spokojnie pożyć przez chociaż rok z tego i na przykład pisać następny scenariusz, a nie musieć, robić seriali czy się rozmieniać na drobne tylko po to, żeby zapłacić czynsz, to dla reżysera kwestia takich tantiem jest bardzo ważna - kwituje.

Współczujecie Marii oraz jej koleżankom i kolegom z branży?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(161)
no to ok
2 miesiące temu
niech sie zabierze za autobiografie ojca .. na tym zarobi luzie chetnie obejrza jego zyciorys na ekranach
Jadwiga
2 miesiące temu
Przecież wiemy że sponsorzy nie zostali spłaceni. Tylko pytanie brzmi, jeśli film odniósł sukces to powinni zarobić z nawiązką. Zatem gdzie jest kasa ? chyba krasnoludek im nie zabrał tych pieniędzy w nocy ze skarpetki ?
PYTANIE
2 miesiące temu
A co u tatusia słychać?
Anka
2 miesiące temu
No ja też jestem artystka, śpiewam, tańczę ale niestety nie zarabiam i poszłam do pracy.
??????????
2 miesiące temu
No a kto Ci te Dziewczyny z Dubaju sprzedał Netflixowi? Gdzie są pieniądze za udostępnienie filmu na platformie? Za darmo sobie przecież nie wzięli.
Najnowsze komentarze (161)
Nikogo
2 miesiące temu
Nazywanie ich artystami to spore nadużycie. Niech idą też do normalnej pracy, a nie stworzą gniota i oczekują za niego wynagrodzenia, żeby żyć z tego co najmniej rok. Śmieszne.
Yyyyy
2 miesiące temu
Popros tatusia, aby wyjawil CI jego tajemnice do stworzenia filmu 😆 wtedy zarobisz...
Zbyszek
2 miesiące temu
Marysiu zdolna,utalentowana jesteś od tęczowego music boxu i wcześniej."Koronkowa lambada "z Gabrysia Owsiak fajnie się słucha i wracam często .Pozdrawiam i życzę spokoju dla Ciebie dla mamy i taty.
Roler
2 miesiące temu
Dlaczego CDA jest legalny???
Xxx
2 miesiące temu
Jakie tantiemy. Zainkasowała pensje i wystarczy. Co to za głupotą z tymi tantiemami. To ci ja jutro w pracy, też mam wołać na pracodawcę, że za rozpakowanie paleniska rantem za każdy produkt nie się należy?
TakUwazam
2 miesiące temu
No tak- zrobić 2 filmy i żyć z tego do końca świata 😏
Wiszon Kur
2 miesiące temu
A jak tam tatuś co lubi małe dziewczynki? Na ten temat niech się wypowie. Żeby nie on to by nikt o niej nie słyszał! Na kasie w biedrze by siedziała!
Gosc
2 miesiące temu
Nie szkoda mi jej i artystów bo wiecznie są poszkodowani a żyją sobie bardzo dobrze co ma powiedzieć przeciętny Polak który zarabia trochę więcej jak najniższa krajowa
Ewa
2 miesiące temu
Szkoda , że nie ubolewa nad ofiarami ojca .
Ohyda !
2 miesiące temu
Niech ona "ubolewa" raczej nad swoim ojcem ! Powinna siedzieć w mysiej norce i nie wysuwać z niej nosa a nie panoszyć się po mediach !
Gość
2 miesiące temu
Może tatuś coś zaradzi?
mmm
2 miesiące temu
A ten Netflix to zajumał ten film czy sprzedałas go za kupe kasy? Blanka sprzedała od razu i jakos nie psioczy, jej filmu nie bylo w kinach a Wy jeszcze za to zarobiliscie. Maryska... oj
poleconko
2 miesiące temu
niech pani idzie na kasę do biedry .krotszy czas pracy i wypłata zawsze na czas .premie i wczasy pod grusza .pozyczke mozna wziąśc a pani sie żali że kredytu nie dają .
zejdz na ziem...
2 miesiące temu
koterski tylko zarobil na gierku .stac go na dwa domy i luksusy dla swojej dzidzi .wszyscy zgarniaja melony za nic jedna sadowska od lat pracuje spolecznie a za co wakacje w dubaju dla swojej licznej rodziny i męzawiecznego studenta .
...
Następna strona