Trwa ładowanie...
Przejdź na
Witek
|

Michał Żebrowski zabiera głos w sprawie przemocy w szkołach filmowych: "NIE KAŻDY znakomity aktor potrafi uczyć!"

57
Podziel się:

Michał Żebrowski pod archiwalnym zdjęciem podkreślił, jak ważna jest "jakość" kadry nauczycielskiej i podzielił się własnymi doświadczeniami z okresu, gdy studiował na ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej.

Michał Żebrowski zabiera głos w sprawie przemocy w szkołach filmowych: "NIE KAŻDY znakomity aktor potrafi uczyć!"
Michał Żebrowski dzieli się doświadczeniami ze studiów (East News)
bEEgelDp

Wciąż nie milkną echa skandalicznych praktyk na polskich uczelniach szkolących młodych aktorów. Zaczęło się od wpisu jednej z absolwentek łódzkiej "filmówki", za sprawą którego o wyznania dotyczące tego, do jakich nadużyć dochodziło na zajęciach, pokusiło się wielu innych aktorów. Głos zabrali między innymi Maria Dębska, Tamara Arciuch, Weronika Rosati czy Dawid Ogrodnik.

Zobacz także: Michał Żebrowski: polscy aktorzy nie są Mickami Jaggerami
bEEgelDr

Wtrącić swoje trzy grosze zdecydował się także Michał Żebrowski. 48-latek opublikował zdjęcie z czasów, gdy był studentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, na którym pozuje ze Zbigniewem Zapasiewiczem i podzielił się swoimi doświadczeniami z kadrą nauczycielską.

Był rok 1991. Dwa lata po upadku komuny. Dostałem się właśnie na wydział aktorski PWST w Warszawie. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, czyli obecna Akademia Teatralna przeżywała wtedy, jak to się mówi, okres świetności. Wykładali w niej m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Ryszarda Hanin, Zofia Kucówna, Tadeusz Łomnicki, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, a rektorem był obecny Dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert - wymienia aktor i kontynuuje:

Od pierwszego dnia studiów nasz, liczący 27 studentów rok, solidarnie opierał się tzw. "fuksówce", czyli akademickiemu zwyczajowi otrzęsin - potrafiącemu wówczas trwać nawet kilka miesięcy. Organicznie nie chcieliśmy w niej brać udziału, czuliśmy do niej wstręt zarówno jako grupa, ale również każdy z nas jako osobne indywidualne wrażliwości. Pragnę podkreślić, że nasz rok i nasz protest otrzymał pełne wsparcie od całej kadry profesorskiej naszej ukochanej uczelni. "Fuksówka" na naszym kursie zwyczajnie się nie odbyła. Nasz "wyczyn" został opisany w tamtym czasie w specjalnym reportażu Gazety Wyborczej. Czuliśmy się wtedy bohaterami, bo mimo młodego wieku pokonaliśmy lęk przed szykanami. Być może dlatego, że niósł nas powiew zmian demokratycznej Polski. Wierzyliśmy, że mamy talent i gotowi byliśmy ciężko pracować. Nie daliśmy się - wspomina z dumą Michał i przechodzi do sedna, zaznaczając, jak istotni w życiu człowieka są wykwalifikowani i dobrze przeszkoleni do pracy z uczniami nauczyciele.

bEEgelDx

Powyższym tekstem chciałbym zwrócić uwagę na fakt, jak ważny w życiu człowieka jest dobry pedagog, dobry nauczyciel. Przedszkole, szkoła, uczelnia to miejsca, gdzie młodzież powinna czuć się całkowicie bezpiecznie. W innym wypadku szkoła jest złą szkołą. Aby stworzyć studentom w uczelni właściwą atmosferę, należy latami konsekwentnie dbać o "jakość" kadry profesorskiej - tłumaczy Żebrowski.

Nie każdy znakomity aktor potrafi uczyć. I na odwrót. Niekiedy słabszy aktor, jako wykładowca, potrafi dochować się mnóstwa wspaniałych absolwentów. Bo po prostu umie uczyć - twierdzi absolwent szkoły aktorskiej, na koniec doceniając odwagę młodszych kolegów i koleżanek z branży:

Cieszę się i kibicuję młodzieży, która ma odwagę postawić się starszym i wymagać kultury i szacunku dla siebie i swojej pracy. Również od swoich profesorów.

bEEgelDy

Myślicie, że wpis Michała okaże się pomocny?

Pudelek ma już własną grupę na Facebooku! Masz ciekawy donos? Dołącz do PUDELKOWEJ społeczności i podziel się nim!

bEEgelDz
bEEgelDS
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(57)
6ytr
6 miesięcy temu
Brawo! W punkt. Nauczyciele poza wiedzą merytoryczną powinni mieć wysokie kompetencje interpersonalne, empatię..
Ewa
6 miesięcy temu
Brawo , bez jadu a rozsadnie i wszystko to prawda , nie mial jak widac zlych doswiadczen albo nie chce o nich mowic sle stoi za mlodymi ktorzy chca to zmienic i nie daja sie
Gość
6 miesięcy temu
Dla mnie problemem jest to, że czesto w przeciwieństwie do nauczycieli w gimnazjach czy liceach, wykładowcy na uczelniach wyzszych nie są w żaden sposób kontrolowani, nadzorowani pod względem podejścia pedagogicznego, traktowania studentów, prowadzenia zajęć, więc robia co chca, studenci też nie mają realnej pomocy gdy coś się dzieje bo każdy się boi, nie powinno tak byc
bEEgelDT
Dno
6 miesięcy temu
Czyli wszyscy wiedzieli o nekaniu w szkole aktorskiej, wszyscy milczeli dajac jakby pozwolenie na to, aż do momentu aż ta panna nie wysunela oskarzen? No brawo polscy aktorzy! dobrze jednak nauczyli was odgrywac role elity polskiej inteligencji, a ze zwyklej patologii wyszliscie. Teraz wszyscy brawo👏👏👏wspieramy👍👍👍a tyle pokolen trwała ta zmowa milczenia I u studentow I wykladowcow. Wstyd!!!!
Loli
6 miesięcy temu
Czy w Polsce istnieją szkoły bez przemocy?? Albo rowiesnicza albo od nauczycieli
Najnowsze komentarze (57)
Mon
6 miesięcy temu
Ja mogłabym po prostu siedzieć i się na niego patrzeć, jak czyta na głos jakąś poezję czy coś. Ten facet nie dość, że mocno w moim typie (serio, od nastoletnich lat za nim szaleję) to jeszcze ma TAKI głos
Kot Kowalski
6 miesięcy temu
Żebrowski sam się znęcał I nie doręczał listów młodszym rocznikom. Widziałem w "Samowolce".
Zzz
6 miesięcy temu
Żebrowski studiował w Akademii Teatralnej a nie w PWST drodzy "dziennikarze". Płakać się chce nad Waszą rzetelnością zawodową!
Hana
6 miesięcy temu
Boże, jak ja się w jego Żebrowskim wcieleniu podkochiwałam i do kina latałam..... był...boski.
Maria
6 miesięcy temu
PANIE MICHALE, powiedz to w oczy NIE KAŻDY.....itd Będziesz WIELKI
Predator
6 miesięcy temu
Zwyrodnialcy znajdują się we wszystkich dziedzinach życia niestety
Monika
6 miesięcy temu
Chłopie gdzie ty w Polsce masz znakomitych aktorów 🤣 samozwańczych i owszem, ale ciężko nawet wskazać dobrych.
Korn
6 miesięcy temu
A jakim nauczycielem był aktor 4 ligi ,pan kościelny z Plebanii?
bEEgelDL
Gość
6 miesięcy temu
Pan Michał ma rację. Dobry aktor, to nie zawsze dobry nauczyciel. Czasem ten mniej znany, mniej rozchwytywany, którego nie ma w gazetach, na fejsach czy ściankach przekaże więcej. Tak jak w każdym zawodzie, są "artyści" i "rzemieślnicy". Nauczyciele, lekarze, fryzjerzy, architekci. Można mieć wiedzę, ale niekoniecznie dar przekazania jej innym. Ktoś może być bardzo dobrym krawcem. Nauczy się wszystkiego, ale jeśli nie ma tego "czegoś", talentu, wyczucia, podejścia, każdą rzecz zrobi "tylko" dobrze, poprawnie, a nie lepiej niż to możliwe.
abc
6 miesięcy temu
Jakie jest kryterium komentarzy do kasowania?! Odpowiedziałam na całkiem rozsądny i stonowany komentarz, ale oryginału już nie ma!
żabka
6 miesięcy temu
pamiętam jak wszystkie kobiety kochały się w Bohunie po ekranizacji trylogii " Ogniem i mieczem" a Skrzetuskiego czyli aktora Żebrowskiego nikt nawet nie wspomniał
Nata
6 miesięcy temu
Nauczycielem trzeba być z powołania... Kształcenie nowych pokoleń to odpowiedzialna i żmudna praca. Jeśli ktoś nie kocha tego co robi to się wypali
mjfnu
6 miesięcy temu
No Zebrowski wybitny nie jest, a juz zwl.w kwestii inteligencji
aaa
6 miesięcy temu
Ja tam urodzilam sie w biedne rodzinie i chociaz chcialam isc na fotografie do filmówki, to nie miałam nawet aparatu w telefonie, aby robić zdjęcia XD Nawet nie wiedziałam, ze uchroniło to mnie przed przemocą :/
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bEEgelEE
bEEgelEF
bEEgelEG
bEEgelEH
bEEgelEI
bEEgelEn