Trwa ładowanie...
Przejdź na
Magda Kosinska-Krol
|

Monica Lewinsky – od skandalistki do aktywistki. Dopiero po latach o jej romansie z Clintonem zaczęto mówić inaczej

76
Podziel się:

W latach 90. była bohaterką jednego z największych skandali XX wieku. Po latach powróciła, zdecydowana nadać swoim trudnym doświadczeniom sens. Monica Lewinsky przeszła długą drogę od skandalistki do aktywistki. Dawniej niszczona przez media i wyśmiewana, dziś inspiruje do zmian.

Monica Lewinsky – od skandalistki do aktywistki. Dopiero po latach o jej romansie z Clintonem zaczęto mówić inaczej
Monica Levinsky, Bill Clinton (Getty Images)

Dziewczyna z Beverly Hills

Monica Lewinsky, córka onkologa i pisarki, przyszła na świat 23 lipca 1973 roku. Dorastała na eleganckich przedmieściach Los Angeles, później w Beverly Hills. W liceum chłopcy nie zwracali na nią uwagi. Będąc daleko od kalifornijskiego kanonu piękna, młoda Monica miała mnóstwo kompleksów i niskie poczucie własnej wartości.

Panująca w domu atmosfera nie dawała dziewczynie poczucia bezpieczeństwa. Rodzice prowadzili ciągłe walki i mieli niespójne koncepcje wychowawcze: ojciec był dość surowy, matka córkę rozpieszczała. Rozwiedli się, gdy Monica miała 14 lat.

Po szkole średniej panna Lewinsky rozpoczęła studia w Santa Monica College, kontynuowała w Portland, gdzie w 1995 roku uzyskała licencjat z psychologii. Choć polityka nigdy jej specjalnie nie interesowała, dzięki koneksjom rodziców dostała się na staż w Białym Domu.

Waszyngton

Monica Lewinsky trafiła do Białego Domu w lipcu 1995, a już w sierpniu po raz pierwszy nawiązała kontakt z prezydentem Billem Clintonem. Później mówiła, że w tamtym momencie rozpoczął się flirt, który dał początek romansowi. Kilka miesięcy później, w listopadzie, Clinton i panna Lewinsky rozpoczęli relację seksualną. W wywiadach Monica wyznała, że była w Clintonie zakochana. On podarował jej piękne wydanie wierszy Walta Whitmana, co miało dowodzić, że stażystka nie była mu obojętna.

Gdy Monica została przeniesiona do Pentagonu, poznała Lindę Tripp. Starsza od Moniki, negatywnie nastawiona do Clintona i jego ekipy, Tripp stała się powiernicą młodej dziewczyny – pełnej emocji, z którymi nie umiała sobie poradzić. Z czasem Tripp zaczęła nagrywać rozmowy z Monicą: zranioną, zdesperowaną, zrozpaczoną. Udawała wspierającą przyjaciółkę, jednocześnie zbierając materiał do książki o tajemnicach Białego Domu.

Monicagate

Clinton niemal od początku swojej politycznej kariery miał opinię kobieciarza. W latach 90. coraz więcej kobiet zarzucało mu niestosowne zachowanie. Szczególnie kłopotliwa była sprawa Pauli Jones. Monica była świadkiem w tej sprawie i zeznała, że z prezydentem nie łączyły jej relacje intymne. Tymczasem prokurator Ken Starr od paru lat miał Clintona na celowniku i szukał na niego haka. Linda Tripp służyła pomocą. Dostarczyła Starrowi taśmy z nagranymi zwierzeniami Moniki. W styczniu 1998 roku cały świat dowiedział się o romansie panny Lewinsky z prezydentem USA. Była to afera polityczna i skandal obyczajowy. Media pisały o "Monicagate", "Sexgate", a w Polsce o "aferze rozporkowej".

Największym problemem Clintona był impeachement, natomiast Monica została zmuszona do wyjawienia krępujących szczegółów seksualnej relacji. Grożono jej 27 latami więzienia (między innymi za krzywoprzysięstwo). Amerykanie usłyszeli fragmenty nagranych rozmów, dowiedzieli się o granatowej sukience poplamionej spermą Clintona. Ponadto Lewinsky stała się ofiarą fat-shamingu i slut-shamingu. Na jaw wyszedł jej kilkuletni związek z innym żonatym mężczyzną. Później tłumaczyła: "Nie czułam się na tyle warta, by być dla kogoś numerem jeden". Myślała o samobójstwie. Już wcześniej chodziła do terapeuty i miewała stany depresyjne, ale w 1998 roku jej stan psychiczny drastycznie się pogorszył. Funkcjonowała dzięki lekom i wsparciu rodziców. Była upokorzona, a do tego czuła się odpowiedzialna za impeachement i winna problemów prawnych, jakie ściągnęła na siebie i swoich najbliższych.

W programie "Saturday Night Live" parodiowała ją aktorka Molly Shannon, utrwalając w świadomości Amerykanów wizerunek infantylnej, głupawej i puszczalskiej panienki. Monica udzieliła kilku wywiadów, by pewne kwestie wyjaśnić. Słuchając jej wypowiedzi, trudno oprzeć się wrażeniu, że była wyjątkowo naiwną, niedojrzałą emocjonalnie dziewczyną. Ale można też dostrzec wrażliwą młodą kobietę – inteligentną i zagubioną.

Powrót

W 1999 roku Monica, z pomocą Andrew Mortona, opowiedziała swoją historię w książce "Monica’s Story". Udział w produkcji HBO "Monica in Black and White", gdzie odpowiadała na pytania publiczności zgromadzonej w studiu, miał dla niej znaczenie terapeutyczne. Często gościła w telewizji, stając się celebrytką. Mogłoby się zdawać, że sława jej się podobała, ale Lewinsky oddałaby wiele, by odzyskać anonimowość. Kilka lat po skandalu wyjechała do Wielkiej Brytanii. Ograniczyła wystąpienia publiczne, obroniła pracę magisterską z psychologii społecznej.

Dopiero w 2014 roku znów zaczęto mówić o Monice Lewinsky, tym razem za sprawą opublikowanego na łamach "Vanity Fair" tekstu zatytułowanego "Wstyd i przetrwanie". Podkreśliła, że żałuje romansu, ale też nadeszła pora, by nadać przeszłości sens. Nadała, angażując się w liczne kampanie i poruszając istotne kwestie w swoich wystąpieniach. Przy okazji stała się jedną z ikon # MeToo, choć nie jako ofiara gwałtu czy molestowania, ale nadużycia władzy. W 2015 roku, podczas konferencji TED, wygłosiła inspirujące przemówienie "Cena wstydu" i potępiła zjawisko cyberprzemocy. Nawiązując do własnych doświadczeń, zwróciła uwagę na niebezpieczne dla zdrowia psychicznego konsekwencje nękania. Sama przed laty musiała walczyć z zespołem stresu pourazowego, będącego konsekwencją medialnej nagonki. Pokonawszy własną traumę, Monica Lewinsky – silniejsza, emocjonalnie dojrzalsza i zmotywowana do działania w słusznej sprawie – może imponować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Magda Kosinska-Krol
KOMENTARZE
(76)
Bęc
3 tyg. temu
Wyjechany na niej, bo jest kobieta. Postąpiła beznadziejnie, ale... Była wolna. To on był zajęty. To na nim powinien się skupić hejt. Nie na niej. Mimo wszystko-ona była wolna. Ktoś, kto jest w związku i jest zobowiązany do wierności powinien być osoba ponoszą a konsekwencje. Ale najłatwiej wyjechać na babce.
Agata
3 tyg. temu
To on wykorzystał młodziutką, zakochana w nim kobietę. A potem całą sobą spadła na nią. Typowe.
Nick mój
3 tyg. temu
To on był starszy, mądrzejszy, mają się władzę kropka ona była głupiutką, zakochaną 22-latką. I cały hejt spadł na nią, to jest okropne 😡
sadf
3 tyg. temu
Takie sytuacje na najwyższych szczeblach władzy pokazują jak bardzo konserwatywnym , patriarchalnym społeczeństwem są Amerykanie. Dojrzały mężczyzna mający ogromną władzę , praktycznie nad całym światem, zajmujący najwyższe stanowisko w polityce uprawia se... w swoim gabinecie z młodziutką stażystką. To jawne nadużycie władzy. Potem kłamie pod przysięgą i wszystkiego się wypiera, a cały hejt spada na młodą dziewczynę . To on zdradził, skłamał, upokorzył żonę i córkę. Mimo to Amerykanie nadal go uwielbiają i szanują. Podobnie z Trumpem. Facet ma 3 żony, które zdradzał. Miał kochanki, płacił aktorce filmów dla dorosłych , często kłamie, łamał prawo, a Amerykanom to nie przeszkadza i miliony zagłosuje na niego w wyborach. Kobieta , która miałaby 3 mężów, wielu kochanków, która płaciłaby aktorom erotycznym nie miałby szans na fotel prezydenta
Ewa
3 tyg. temu
Ja mam ex męża wpisanego w telefonie "Clinton" bo wypierał się do końca, że miał romans z koleżanką. Zmiękł jak usłyszał, że zostawiłam dyktafon w domu jak miałam nocny dyżur. :D
Najnowsze komentarze (76)
To.m
3 tyg. temu
Świetny tekst o wielu szczegółach nie wiedziałem
Aga
3 tyg. temu
Nie jestem i nigdy nie byłam piękna. Kurde nawet ładna nie była. Taka zwykła dziewczyna z lekką nadwagą. I nawet ja dostawałam różne ‘propozycje’. Czasem wprost, czasem jedynie sugestie niby żartem żeby wybadać grunt. Jak nas było na praktykach 3 dziewczyny a tylko jedna dostała pracę. Wcześniej prezes mi proponował wyjazd na targi, żeby omówić moja przyszłość w firmie. Itd itd. Dziś dziewczyny które szły na łatwiznę i rozkładały nogi żeby przeskoczyć stopnie kariery są ofiarami?! Mam dość tej narracji. Ja się ciężko napracowałam na to co mam a powtarzam okazji było sporo żeby pójść na niemoralną łatwiznę.
Fakt
3 tyg. temu
Ona teraz lepiej wyglàda niz kiedys.
xxx
3 tyg. temu
Wszystko co dotyczy Clintona to kłamsta. Nawet jego wzrost. Mój mąż chciał sobie z nim zrobić zdjęcie i Clinton musiał stać na podeście. Nikt nie ma prawa mówić publicznie, że on pozuje do zdjęć na podeście bo jest tak niski
Bzdury
3 tyg. temu
Do wszystkich feministek broniących tej kobiety - kto zgadza się na se*s? Kobieta czy mężczyzna? Na se*s zgadza się zawsze kobieta, to ona decyduje w większości przypadków czy do tego dojdzie czy nie. Mężczyzna nalega, kobieta zgadza się lub nie. Czyli to ona się na to zgodziła, a on z tego skorzystał jak każdy facet który z chęcią przyjmie darmowe bzykanko. Ale decyzja była JEJ, bez jej zgody do niczego by nie doszło. Tyle w temacie, pozdrawiam kumatych ✌️
Kok
3 tyg. temu
Uwielbiam te historie z żonatymi bogatymi mężczyznami, każda z tych lasek wie poci idą ... Po karierę po status ... A jak idą w odstawkę to zaczyna się lament w prasie.... Czemu nikt nie pisze o romansach między np. kasjerką a ochroniarzem w sklepie ...
gosc
3 tyg. temu
patriarchat ma sie dobrze. on zostal na posadzie, a ona stracila prace. za niemoralne zachowanie
Hhtt
3 tyg. temu
ja jej nie żałowałam nigdy - puściła się z żonatym? nie mam więcej pytań
Prompter
3 tyg. temu
Tylko Hilary wie, jaki jest jej maz....
Jaaasne
3 tyg. temu
Zwłaszcza przechowywanie "pobrudzonej" sukienki przez dwa lata świadczy o naiwności Lewinsky... Kuta na cztery kopyta cwaniara z właściwym pochodzeniem chciała zrobić karierę i/lub mieć haka na siwego, ale nie wyszlo... Poza tym skoro była taka zakochana bez pamięci, to czemu równolegle ciągnęła inny romans z żonatym?
Chłop
3 tyg. temu
Widzicie w prostackim, pozbawionym odmian i rodzajów języku angielskim nie ma żeńskich końcówek. A co do Lewińskiej to w artykule nie podano jej żydowskiego pochodzenia, co wiele nt wpływów tlumaczy. Miała być taką Esterą.
Mariolka
3 tyg. temu
nazwisko jakby polackie a to zobowiązuje do podtrzymywania opinii polek za granicą
kodi
3 tyg. temu
taaa niewinna.... niby zakochana a zaspermioną sukienkę dwa lata trzymała jako hak...
Kasia
3 tyg. temu
On jak on, playboy, ona jak ona naiwna, może liczyła na to,że zostawi żonę dla niej, zakochała się. Ale najgorsza Hillary, została z nim tylko dlatego,że on był prezydentem i pozniej udawałam z nim szczęśliwe małżeństwo. Na koniec pchała się wszędzie podkreślając status rodziny. Facet ją zdradził na oczach całego świata,a ona z nim została,bo kasa i wpływy ważniejsze
...
Następna strona