Trwa ładowanie...
Przejdź na
oprac. PGR
|

Na taką emeryturę może liczyć Krzysztof Cugowski. Odprowadzał 14 GROSZY składek: "Będę musiał śpiewać do śmierci"

1034
Podziel się:

Głodowe emerytury to duży problem w środowisku artystycznym, z czym mierzy się też Krzysztof Cugowski. Tabloid podliczył, ile dziś mogłoby wynosić jego świadczenie z ZUS. Kwota raczej nie powala.

Na taką emeryturę może liczyć Krzysztof Cugowski. Odprowadzał 14 GROSZY składek: "Będę musiał śpiewać do śmierci"
Taką emeryturę dostaje Krzysztof Cugowski. Ciężko byłoby za to wyżyć (AKPA)

Emerytury celebrytów już od lat wyraźnie rozgrzewają media. Piosenkarze i aktorzy często nie mogą liczyć na godne świadczenie z ZUS, gdyż otrzymywane kwoty są niekiedy zaskakująco niskie. Niektórzy z nich otwarcie wyrażają niezadowolenie z otrzymywanych sum, inni twierdzą po prostu, że nie mają zamiaru żalić się na własny los.

Emerytura Krzysztofa Cugowskiego nie powala. Mało kto by za to wyżył

W 2010 roku nad kwestią świadczenia z ZUS pochylił się Krzysztof Cugowski. To wtedy artysta wyjawił w "Super Expressie", że mógł liczyć na wyjątkowo skromną emeryturę, bo wynoszącą jedynie 570 złotych miesięcznie. Podkreślał wówczas, że nie obwinia nikogo za swoją sytuację i oczywiście "nie będzie z tego żył", bo z takiej sumy faktycznie trudno byłoby się utrzymać.

Problem w tym, że w czasach PRL-u w zasadzie nie było zawodu muzyka. Nie mieliśmy etatów, dostawaliśmy jedynie umowy - zlecenie na koncert lub na trasę. Żeby uściślić - nie skarżę się i do nikogo nie mam pretensji. Taki jest system i tyle. Oczywiście, że nie będę z tego żył. Wciąż będę pracować, koncertować. Dam sobie radę - zapewniał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury artystów. "Potraktujmy ich doświadczenia jako forpocztę"

Czas jednak płynął, a w międzyczasie świadczenie Cugowskiego z ZUS uległo podwojeniu. W 2018 roku ujawnił, że dostaje już "tysiąc złotych z kawałkiem". Wspomniał też, że ma zgromadzone oszczędności.

Moja sytuacja emerytalna bardzo się poprawiła ostatnio dzięki pani minister, bo podniosła najniższe świadczenia. Dostaję tysiąc złotych z kawałkiem. Mam oszczędności, nie jestem kompletnym szaleńcem. Dzieci na pewno nie będą mnie utrzymywać - mówił w rozmowie z "Na Żywo".

Nieco goręcej zrobiło się za czasu pandemii, gdy Cugowski, podobnie jak inni artyści, nie był w stanie zarabiać na koncertowaniu. Oszczędności szybko topniały, a składki ZUS w wysokości tylko 14 groszy miesięcznie raczej nie pozwalały na zabezpieczenie przyszłości.

Nie mam pretensji do losu, że po sukcesie, który odniosłem, teraz nie powinienem się zastanawiać, czy ja będę miał z czego żyć, gdybym przestał grać, czy nie. Zarobiłem troszkę pieniędzy, ale nawet nie porównuję się do ludzi zamożnych, bogatych. Owszem, rok, dwa przeżyję bez grania, jakoś to będzie, ale co dalej? - wspominał w wywiadzie dla Pomponika.

Dziś na szczęście znów może koncertować, a w międzyczasie sprawdził się nawet jako juror w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo". W marcu zeszłego roku "Super Express" podliczył, że dzięki waloryzacji Cugowski mógłby liczyć na około 1722 złote emerytury. W komentarzu dla dziennika napomknął natomiast, że będzie musiał "śpiewać do śmierci".

Nie dałbym rady przeżyć z tego, co ZUS jest mi łaskaw zapłacić, więc będę musiał śpiewać do śmierci, jak Mieczysław Fogg.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(1034)
Hmm
5 dni temu
Czasy PRLu skończyły się 30+ lat temu, to chyba wystarczająco czasu żeby coś odłożyć
mmm
5 dni temu
za sam koncert po kilkadziesiat tysiecy i nic nie odlozył dobre..
Oj!
5 dni temu
On się chwali czy żali?
black
5 dni temu
nie piszecie tylko jakie mieli wcześniej dochody z występów , jaki majątek posiadają i czy płacili godziwe składki do ZUSu.Te emerytury nijak się mają do rzeczywistości .
Ola
5 dni temu
I dobrze mówi, wie jak jest skonstruowany system emerytalny i nie ma żalu do nikogo
Najnowsze komentarze (1034)
D aż as
45 min. temu
Nie rozumiem artystów nie płacili składek na ZUS,chwalili się domami ,samochodami,trzeba było odkładać na emeryturę,mnie nikt nie pytał,zabierali i już,i teraz wiem że dobrze,parę groszy mam nie narzekam
proste
1 godz. temu
jak odprowadzal 14 gr. to mu sie nic nie nalezy
Nie znasz nie...
2 godz. temu
W PRL były obowiązkowe bardzo niskie i jednakowe stawki dla wszystkich typu ZAIKS. Trasy i koncerty darmowe, ustawione, wiochy, remizy domy kultury i inne w ramach szerzenia publicznej kultury czesto tylko za nocleg i jeden posiłek
hmmm..?
2 godz. temu
"Za ostatni grosz" - czyja to była piosenka..?
Artysta walcz...
2 godz. temu
Nie pitolcie ! kasa za koncert to tez olbrzymie wydatki :wynajęcie terenu ,scena technicy, elektrycy. personel pomocniczy. hotele. dojazd . czasem dodatkowi muzycy , inne .A wszystkie osoby chcą wysokich pensji . opłacenie ZUS, premii . rozłąkowe
Rrrd
2 godz. temu
Kasa do łapy po koncertach a teraz płacz..
Olo
2 godz. temu
A powie ile ma odłożone na koncie za koncerty?
Tomi
2 godz. temu
W ciągu 34 lat można było odłożyć na bardzo godziwą emeryturę,mając taki dochody jak Pan Cugowski. Właśnie tyle czasu już nie mamy PRL-u. Powinien być milionerem,w dodatku mieć godziwą emeryturę. Nie lubię disco polo,ale to chyba Pan Martyniuk jest najmądrzejszym z celebrytów. Przelewa miesięcznie do zusu 4tyś
bogu
3 godz. temu
Co za maniak codziennie o tych emeryturach pisze?
Rolnik Sam w ...
3 godz. temu
Kantowal SP całe życie i na co teraz licz
Parasol
4 godz. temu
Niech Pan spiewa!!!!!
Bajer
4 godz. temu
Jak kupują bilety to już dobrze Jak przestaną to do Zenka mikrofony ustawić
Stefa...
5 godz. temu
Celebryci skromnością nie grzeszą ,takim to zawsze będzie mało !..wstydu nie mają !
mod
7 godz. temu
od umów-zlecenie, także można odprowadzać kwotę do ZUS, jeśli się chce
...
Następna strona