Trwa ładowanie...
Przejdź na
Kokosimo
Kokosimo
|
aktualizacja

Paweł Golec o transporcie konnym na Morskim Oku: "To zwierzęta mają służyć ludziom, A NIE NA ODWRÓT"

2058
Podziel się:

Los koni, które muszą ciągnąć wozy wypełnione turystami nad Morskie Oko w Tatrach, od wielu lat budzi wielkie emocje. Coraz więcej osób sprzeciwia się poddawaniu zwierząt ogromnemu wysiłkowi i skazywaniu je na cierpienie. Tymczasem Paweł Golec uważa, że pomysł zastąpienia koni elektrycznymi meleksami jest kompletnie chybiony.

Paweł Golec o transporcie konnym na Morskim Oku: "To zwierzęta mają służyć ludziom, A NIE NA ODWRÓT"
Paweł Golec o transporcie konnym na Morskim Oku (AKPA, East News)

W ostatnich dniach w mediach aż huczy od opinii na temat transportu konnego do Morskiego Oka. Po tym, jak na początku maja na trasie przewrócił się koń wiozący turystów, spór o transport konny na tym szlaku zaognił się. Podjęto już pierwsze decyzje i od kilku dni kursuje tam testowy elektryczny bus.

Działalność fiakrów nad Morskim Okiem krytykowana jest od lat. Przeciwnicy tego typu usług zarzucają góralom, że ci przeciążają konie. Uważają, że zwierzęta pracują zbyt długo, w skrajnych warunkach, przewożąc zbyt dużą liczbę turystów. Organizacje prozwierzęce (w tym m.in. Fundacja VIVA!) podkreślają, że "licznie pojawiające się w sieci zdjęcia i nagrania, które pokazują upadające, przemęczone konie nie są przypadkiem". Fikarzy z kolei przekonują, że "ich usługi są zgodne z prawem", a pozostające pod ich opieką konie mają jak u Pana Boga za piecem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bracia Golec zagrali dla kadry w Opalenicy. Wskazali swoich ulubionych piłkarzy

Po wielu dramatycznych historiach o upadających i bitych koniach na trasie do Morskiego Oka rozpoczęto testy elektrycznego busa. W obliczu afery, która z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi, redaktorzy "Faktu" zgłosili się z prośbą o komentarz do kilku pochodzących z Podhala gwiazdorów, w tym do braci Golec i Sebastiana Karpiela-Bułecki. O dziwo przemyślenia znanych górali w tym kontrowersyjnym temacie znacznie się od siebie różniły. Paweł Golec jest zdania, że nie ma konieczności zamiany koni z Morskiego Oka na nowoczesne meleksy, które mają wozić ludzi nad tatrzańskie jezioro.

Koń od zawsze był w górach tak jak i owca. Wszystkie zwierzęta były w górach. Ludzie z tego żyją i po prostu mają takie biznesy. Dla mnie to jest naturalna rzecz. Jeżeli zwierzę jest dobrze traktowane, głaskane, karmione, to niech sobie wędruje. Uważam, że jest to dziwny temat i kompletnie nie rozumiem całego szumu wokół tego. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że musi to być wszystko zgodne z prawem, żeby to zwierzątko było szanowane. Trzeba pamiętać o odpoczynku i wszystkim. Ale koniec końców to zwierzęta mają służyć ludziom, a nie na odwrót - stwierdził muzyk, zaznaczając przy tym, że właściciele muszą szczególnie dbać o dobrostan pracujących zwierząt.

Byłem dwa tygodnie temu w Londynie. Tam przecież policjanci jeżdżą na koniach. W Nowym Jorku. Wszędzie są dorożki. W Stanach Zjednoczonych czy Europie. Moim zdaniem to trochę nadmuchany przez media temat. Nie kupuję tego. Uważam, że jeżeli zwierzę jest traktowane z należytym szacunkiem, to po prostu ma służyć człowiekowi, ale w sposób godny, pisany przez duże G - podsumował.

Z opinią Golca nie zgadza się Sebastian Karpiel-Bułecka. Według męża Pauliny Krupińskiej urlopowicze odwiedzający Morskie Oko powinni zejść z bryczek zaprzęganych przez konie i skupić się na pieszych spacerach.

Przede wszystkim trzeba przekonać turystów, którzy chcą jechać na Morskie Oko dorożką, żeby jednak wybrali się na spacer, bo ruch jest zdrowy - stwierdził piosenkarz. Trzeba spacerować, a tę piękną trasę na spokojnie można pokonać pieszo. Oczywiście, że ci, którzy mają problem z chodzeniem, bo są tacy ludzie, na pewno powinni mieć możliwość innego rodzaju wjazdu. To jest złożony problem. Myślę, że też trzeba też pamiętać o tym, że ludzie, którzy wożą turystów do góry, oni z tego żyją. Więc podejmując decyzję co do przyszłości tego transportu, trzeba mieć na uwadze ogólne dobro wszystkich.

A jakie jest Wasze stanowisko w tej kwestii?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(2058)
Borys
2 miesiące temu
W głowie jak widać jest ściernisko, nie będzie z tego San Francisco..
Gość
2 miesiące temu
Oddaj miliony z dotacji!
Bbnn
2 miesiące temu
A przepraszam a to maszyny że zostały do tego stworzone czy żywe wolne zwierzęta , bęcwał
Pomidorowa
2 miesiące temu
Żebyś chłopie tak samo cierpiał, jak te zwierzęta. Tego szczerze Ci życzę 😡
Pinka
2 miesiące temu
Looooo Panie - gotowy na kąpiel w hejterskim błotku? :D
Najnowsze komentarze (2058)
Karol
1 tyg. temu
Nie dziwię się Golcą, oni mają 9 zaprzęgów konnych , na tą działalność dostali miliony od rządu.
Janek Wisniew...
miesiąc temu
Koń od zawsze był w górach wykorzystywany. Najwyzszy czas na odpoczynek. Czy konie mine slysza !?
Anna
miesiąc temu
Golcowie to bardzo zdolni i pracowici ludzie. Górale!!!! Byłam na koncercie! Super koncert. Jestem zachwycona!
Asa
miesiąc temu
Trochę rozumu do głowy by się przydało! Po co jeździcie bryczkami? Powozami itp? Pieszo chodzić to nie przewrócicie się !!!
Ania
miesiąc temu
Ludzie dziwaczeją! Co jest przyczyną? Nie wiadomo czy to facet czy kobieta ? Kto dla kogo koń dla ludzi czy ludzie dla konia? Pieski w wózeczku zamiast dzieci? Tylko czy na starość to pieski będą Was odbierać ze szpitala i opiekować się Wami drodzy ludzie? Otrzeźwijcie !!!!!!
Jan
miesiąc temu
Golcowie to słaby duet nigdy ich nie lubilem
Oli
miesiąc temu
Bardzo dobrze powiedział!!! Niedługo ,posiadacze psów wy będziecie szczekać zamiast swoich pupili ???Co to.sie porobilo))Zamiast pies na podwórku to.w łóżku )))))
Taternik
miesiąc temu
Koń nie ma głosu Może tylko upaść Gdy już nie daje rady , jeszcze da się wycisnąć z niego zysk- trafia do rzeźni
Ola
miesiąc temu
Ale afera za powiedzenie prawdy.
Sędziapokoju
miesiąc temu
Chorych i leniwych wiozą melexy.Bogatych i wybrednych wiozą bryczki.Jeden koń= góra 2 turystów Proste!
Sędziapokoju
miesiąc temu
Chorych i leniwych wiozą melexy.Bogatych i wybrednych wiozą bryczki.Jeden koń= góra 2 turystów Proste!
Hej!
miesiąc temu
Dogłupotymamsmykałkęrozummamjakwółsampociągnęwózturystówchoćbybyłbezkół. Ciągle to kas.ują...
Nie Golec
miesiąc temu
Górale na riksze!
Ewa
miesiąc temu
Zaprzęgnąć Golców. Dobrze zapłacę
...
Następna strona