Trwa ładowanie...
Emzy
|
aktualizacja

Światowy Dzień Walki z Depresją. Gwiazdy otwarcie mówią o problemie (ZDJĘCIA)

116
116
Podziel się
1
 / 14
Światowy dzień walki z depresją. Gwiazdy otwarcie mówią o problemie (ZDJĘCIA)
Światowy dzień walki z depresją. Gwiazdy otwarcie mówią o problemie (ZDJĘCIA)
(Getty Images, Instagram)
0
0

W ostatnich latach o zmaganiach z depresją publicznie opowiadały m.in. Małgorzata Foremniak, Edyta Pazura, Angelina Jolie czy Demi Lovato. Zobaczcie, kto jeszcze podzielił się ze światem swoją historią.

Depresja bez wątpienia należy do najpowszechniejszych, a zarazem najpoważniejszych zaburzeń psychicznych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2020 roku na całym świecie z chorobą zmaga się aż 264 miliony ludzi.

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Nie jest tajemnicą, że z chorobą tą boryka się wielu przedstawicieli zarówno polskiego show biznesu, jak i postaci znanych za granicą. W ciągu ostatnich lat gwiazdy kina czy sceny muzycznej zdają się coraz bardziej otwarcie mówić publicznie o swoich zmaganiach z problemami zdrowia psychicznego - mając świadomość, że ich historie mogą pomóc wielu osobom z podobnymi zaburzeniami.

Do tej pory o swoich zmaganiach opowiedzieli m.in. Angelina Jolie, Edyta Pazura, Dominik Abus z "Gogglebox" czy Agata Młynarska.

Zobaczcie, którzy polscy i zagraniczni celebryci podzielili się ze światem swoimi historiami.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, skorzystaj z listy miejsc, w których możesz szukać pomocy. Znajdziesz ją [ TUTAJ ]. Pamiętaj! W sytuacji zagrożenia życia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112!

2
 / 14
Małgorzata Foremniak

Aktorka o zmaganiach z depresją opowiedziała w 2017 roku na łamach miesięcznika "Pani".

"Moja depresja była moją sprawą. Owszem, trudną. Bywało tak, że ciężko było mi wyjść z domu. Ale wychodziłam na scenę i znajdowałam się w innej życiowej przestrzeni. I na niej się skupiałam" - przyznała.

3
 / 14
Agata Młynarska

Przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Depresji dziennikarka opublikowała na swoim instagramowym profilu obszerny wpis, w którym opowiedziała o własnych zmaganiach z chorobą.

"Wiele razy zdarzało mi się nie mieć siły na nic, nawet na zmycie makijażu, na wstanie z łóżka. Działałam na automatycznym pilocie, z wyuczonym uśmiechem, który odczuwałam jako fizyczny ból. Bolało mnie zresztą cale ciało. Nie mogłam spać,budziłam się nad ranem z nieuchwytnym niepokojem, myślówą, drżeniem serca. W pracy byłam jak maszyna, sprawna, skuteczna, energiczna. I to mi się nie zgadzało, to mnie zwodziło.Tłumaczyłam sobie, że skoro daję radę w pracy i w domu, to nie mogę się nad sobą rozczulać i muszę się wziąć do kupy, pozbierać" - wspominała.

"Ale życie (...) wyrzuciło mnie na skraj rozpaczy i trafiłam do psychiatry, a potem na terapię. Od tamtej pory mam pod kontrolą swój nastrój, daję sobie prawo do smutku i zmęczenia ale wiem, że niekontrolowane, prowadzą do depresji. Wiele lat terapii pozwoliło mi zrozumieć mechanizmy, które na przestrzeni lat zostały zakłócone (...) To się da zrobić! To jest możliwe! Jest tylko jeden warunek - trzeba zaufać w sens pomocy profesjonalistów - lekarzy i psychoterapeutów. Trzeba też zdobyć się na odwagę, by poprosić o pomoc - czytamy we wpisie Młynarskiej.

(...) Depresja może mieć uśmiechniętą i radosną twarz! Kryje się pod powieką, zatruwa myśli i uczucia. Każda depresja jest inna. Ma różne oblicza. Jest chorobą, którą trzeba leczyć. Nie ma w niej nic wstydliwego!** (...) - zapewniła dziennikarka.

4
 / 14
Edyta Pazura

Żona Cezarego Pazury od jakiegoś czasu prowadzi swój kanał na YouTubie. W jednym z filmów celebrytka wyznała, że jakiś czas temu leczyła się na depresję. Za namową męża Edyta Pazura postanowiła jednak zgłosić się do specjalisty, początkowo chciała jednak ukryć swoje problemy przed światem.

"Byłam smutna, przygnębiona, wszystko doprowadzało mnie do płaczu (...) Odczuwałam brak koncentracji, który była dla mnie bardzo uciążliwy. Po cichu, po cichu się do mnie wkradał (...) Wiem, że wstyd nie jest dobrym doradcą, choć sama, jak wyszłam z gabinetu, pierwsze co powiedziałam mojemu mężowi to: „Tylko nie mów nikomu”. - wspominała.

W swoim filmie Pazura otwarcie przyznała, że przez lata zmagała się z wieloma przykrymi sytuacjami, które poważnie odbiły się na jej zdrowiu psychicznym.

(...) Byłam sukcesywnie gnojona Przeżyłam dwie zagrożone ciąże, publiczne łgarstwo, lament obcych kobiet, szantaż, ataki fanatycznych użytkowników Instagrama i równie fanatycznych ludzi, którzy z całych sił pragnęli mi zaszkodzić. Otruto nam psa, śmierć bliskich, a dom spalił się w dziwnych okolicznościach. Nasz majątek życia. Myślałam, że po tym wszystkim, nic mi już nie zaszkodzi i przyszła ona… "Pani Depresja”. Wiem, że depresja nie musi przyjść wtedy kiedy jest źle. Czasami wystarczy mały impuls (...) - wyznała.

5
 / 14
Justyna Nagłowska

Justyna Nagłowska nie ukrywa, że od lat zmaga się z depresją. W 2019 roku ukochana Borysa Szyca opowiedziała o swojej walce na łamach "Gali".

"Jestem pod opieką lekarza specjalisty. Od paru lat nie biorę leków, ale miałam taki etap w życiu, że nie byłam w stanie bez nich funkcjonować. Depresja to żaden wstyd. Pierwszy epizod depresyjny miałam już po pierwszej ciąży (...) Nie mogłam znaleźć równowagi w życiu (...) Ta choroba często sprawia, że człowiek nie ma siły wstać z łóżka. Czuje się, jakby ktoś go do niego przykuł" - przyznała.

6
 / 14
Kasia Kowalska

W 2008 roku Kasia Kowalska wyznała, że cierpi na anhedonię. Jest to stan charakteryzujący się obniżoną zdolnością lub całkowitą niezdolnością do odczuwania przyjemności czy radości.

"Dla mnie szklanka może być do połowy pełna, ale za to wypełniona trucizną. Mam taką naturę, że zawsze widzę ciemne strony. Od lat z tym walczę. Chodzę na psychoterapię. Nie umiem się do końca niczym cieszyć" - mówiła w rozmowie z magazynem "Gala".

7
 / 14
Aleksandra Żuraw

We wtorek znana z "Top Model" Aleksandra Żuraw zamieściła na swoim Insta Story specjalny wpis.

"Cześć, jestem Ola. Choruję na depresję od 16. roku życia. Jestem szczęśliwą mamą, partnerką i za*ebistą bizneswomen" - napisała.

Żuraw już wcześniej otwierała się na temat depresji.

"Choruję na depresję, regularnie przeżywam ataki paniki. Mam również PTSD (zespół stresu pourazowego), na stałe przyjmuje leki. I pewnie w zamkniętych głowach osób, które nie wiedzą, co się dzieje ze mną i jak hardcorowo złych rzeczy doświadczyłam w całym swoim życiu, funkcjonuje jako wariatka i jest mi z tym ok" - zdradziła na swoim instagramowym profilu.

"Ja wiem jednak, że z całym swoim bagażem zasługuje w swoim życiu na miłość, bezpieczeństwo i akceptację, i zawsze będę o to walczyć, bo osoby, które powinny mi to dać (powinność wynikająca z roli rodzica), niestety o tym zapomniały" - dodała.

8
 / 14
Dominik Abus

Z depresją kilka lat temu zmagał się także znany z "Gogglebox. Przede telewizorem" Dominik Abus.

"Byłem na strasznym zakręcie życiowym, bo miałem ciężką depresję, nie wychodziłem dwa lata z domu. Nie wiodło mi się wtedy najlepiej. Mogę powiedzieć nawet, że byłem na takim dnie finansowym i psychicznym. Po prostu nie działo się w moim życiu za dobrze" - wspominał kilka miesięcy temu na łamach "Faktu".

W walce z chorobą pomogła mu ukochana.

"Któregoś dnia po prostu wstałem i pomyślałem, że to jest ta dziewczyna. Jestem pewny na 100 procent, że Iga będzie do końca życia ze mną, na dobre i na złe, tak samo ja z nią" - wyznał.

9
 / 14
Demi Lovato

Demi Lovato o swoich zmaganiach opowiedziała za pośrednictwem Twittera, przy okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom.

"Od młodości zmagałam się z myślami samobójczymi i depresją. Jestem bardzo otwarta w kwestii zwiększania świadomości na temat zdrowia psychicznego, bo można ujrzeć światło, kiedy zaczniesz pracować nad sobą (...) Jestem żywym dowodem, że nie musisz poddawać się tym myślom" - napisała w 2020 roku.

10
 / 14
Miley Cyrus

Miley Cyrus na temat swojego zdrowia psychicznego otworzyła się w wywiadzie dla magazynu "Elle" w 2014 roku. Wówczas wokalistka wyznala, że przed laty zmagała się z depresją.

"Miałam okres, kiedy byłam naprawdę przybita. Zamykałam się w pokoju, a mój tata musiał wywarzać drzwi. W dużym stopniu było to związane z tym, że moja cera była w naprawdę złym stanie i czułam się z tego powodu bardzo gnębiona" - wspominała.

11
 / 14
Angelina Jolie

Gwiazda cierpiała na depresję jako nastolatka, o czym opowiedziała w 2015 roku w "Wall Street Journal".

"Nie wiem, dlaczego byłam tak nieszczęśliwa i destrukcyjna. Nie doceniałam i nie rozumiałam życia. Zostałam wychowana w miejscu, gdzie, gdy masz sławę, pieniądze, przyzwoity wygląd i zdolność do pracy w branży, masz wszystko. W końcu osiągasz wszystkie te rzeczy i zdajesz sobie sprawę, że wciąż nie możesz być bardziej pusty w środku. Nie wiedziałam, co ze sobą zrobić" - wyznała Angelina Jolie.

12
 / 14
Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow z depresją zmagała się tuż po tym, jak w 2006 roku urodziła syna Mosesa.

"Nie potrafiłam z nikim się porozumieć. Czułam się jak zombie. Byłam bardzo zobojętniała. Nie wiedziałam, co ze mną jest nie tak. Nie potrafiłam tego rozgryźć. Mój mąż powiedział w końcu: myślę, że cierpisz na depresję poporodową. Przerażona odpowiedziałam: "Nie". Ale potem zaczęłam zgłębiać temat, czytać o symptomach i w końcu stwierdziłam: "Tak, naprawdę mam depresję" - zdradziła w programie "The Conversation with Amanda de Cadenet"

13
 / 14
Robbie Williams

Robbie Williams o walce z depresją opowiedział w 2018 roku na łamach "The Sun".

"Walczę z chorobą w mojej głowie, która chce mnie zabić. Czasami mnie to przytłacza. (...) Innym razem żyję w szczęściu i czuje się znakomicie" - zdradził.

14
 / 14
Sophie Turner

Sophie Turner zdobyła sławę za sprawą roli w "Grze o tron", kiedy była jeszcze dzieckiem. Niestety medialna popularność poważnie odbiła się na zdrowiu ukochanej Joe Jonasa.

"Problemy zaczęły się wraz z zaawansowanym etapem dojrzewania, kiedy miałam jakieś 17 lat i mój metabolizm bardzo zwolnił, przez co przybierałam na wadze. Do tego wszystkiego doszła trwająca w mediach społecznościowych lustracja mojej osoby. (...) Nie miałam w sobie siły, nawet żeby wyjść gdzieś ze znajomymi. Ciągle płakałam i płakałam" - zdradziła w 2019 roku w podcaście Phil In The Blanks.

KOMENTARZE
(116)
bo tak
2 lata temu
choroba leniwych ludzi, leniuch, nierób, ogarnij się bo jesteś silny chłop, do roboty ! kiedy nie możesz wstać i zjeść nawet kromki chleba, kiedy nie masz siły się umyć i śmierdzisz, kiedy nie rozróżniasz dnia od nocy bo nie możesz zasnąć, kiedy myślisz, że chcesz się z tego uwolnić i najzwyczajniej zniknąć i ta myśl, że śmierć to najlepsze lekarstwo.... w depresji zostałem sam, jak w stadzie, najsłabsze odpada. kiedy w końcu ludzie uwierzą, że depresja często jest chorobą śmiertelną. gdy masz raka, ludzie ci współczują, pomagają. depresja ? chory wymysł i zostajesz sam.
Wera
2 lata temu
Trzymajcie za mnie kciuki. W końcu odważyłam się umówić do psychiatry. Idę za 1,5 tygodnia. Tak bardzo chciałabym, żeby mi pomogło
A....
2 lata temu
Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy i na wyrost mówią, że mieli depresję. Raczej chwilowe załamanie, bo depresja to bardzo poważna choroba, z której nie wychodzi się od tak. Moja depresja trwa latami, jestem na lekach. Pierwsze były nietrafione i czułam , że to już koniec. Wszystko boli, dosłownie. Każdy dzień to walka samym ze sobą, bez światła jakiejkolwiek poprawy. I tak ci ludzie pier..., weź się w garść, a ja tej garści nie mam i nie wiem skąd wziąć. A najgorsze są myśli samobójcze, że może już czas. Przede wszystkim po co, po co komu taki człowiek zamknięty w domu. To nie jest życie, to jest podtrzymywanie funkcji życiowych.
Kama
2 lata temu
Depresja to choroba. Jak chorują nerki, idziemy do nefrologa. jak serce, do kardiologa. A jak mamy problemy psychiczne, to idziemy do psychiatry. Żaden wstyd. stop stygmatyzacji chorych na depresję. I nie, spacer nie pomóże. teksty "wez się w garść " tez nie.
Gość
2 lata temu
Apeluję do rządzących i opozycji, żeby wreszcie zajęli się trudną, a nawet beznadziejną sytuacją osób chorych psychicznie. Wielu ciężko chorych nie ma dostępu do bezpłatnej służby zdrowia, w tym brak lekarza rodzinnego, takie osoby nie nadają się do Urzędów Pracy, a Opieka Społeczna też w tej kwestii nic nie może zrobić. Wciąż nagłaśnia się sprawę psychiatrii dla dzieci, a co z zagubionymi dorosłymi, kiedy wreszcie ktoś zajmie się nimi! W szpitalach psychiatrycznych łamie się prawa pacjenta, zmuszając ich do sprzątania, czy też używając obraźliwych słów, a nawet dochodzi do nadużywania wobec nich pasów, które powinno się wykorzystywać tylko w szczególnych sytuacjach! Jak człowiek ma wyjść z depresji będąc traktowanym gorzej niż zwierzę?
Najnowsze komentarze (116)
grazia.
rok temu
Wujek Fester z Głowna miał depresję 5 lat .A kto o tym w Głownie słyszał?OJ kłamczuszek ,kłamczuszek jak w każdym temacie .Kłamał nawet że pingwiny umieją latać.
przeszłam
2 lata temu
depresja=rak duszy
przeszłam
2 lata temu
depresja=rak duszy
Monia
2 lata temu
Ok niektórzy zapadają na to kwestia psychiki ale ogrom osób użala się nad sobą i jęczy i wymusza współczucie bi zamiast patrzeć w przyszłość patrzy wstecz rozpamietuje przeszłość zamiast pozbierac się i iść do przodu a celebryci chorują zawsze na to co akurat na topie jest.
Aga
2 lata temu
Identyfikuję się z tym co napisała Młynarska, u mnie dokładnie tak to wygląda. Brałam leki i chodziłam na terapię dwa lata, potrafię sobie radzić z depresją i staram się być dobra dla siebie, nie wymagać niemożliwego, i nie żyć z ciągłym poczuciem, że jestem beznadziejna. Czasem jest lepiej, a czasem gorzej.
Bera
2 lata temu
Niektórzy piszą że to jest z nierobstwa i dobrobytu to jest w ogromnym błędzie. Jestem osobą bardzo pracujący jakoś narazie radzę sobie finansowo, ale ta choroba też mnie dopadła. Naprawdę nie życzę nikomu przez co przeszłam, mieszkając sama , całe szczęście najgorsze mam za sobą. Trzymam kciuki za wszystkim z depresją.
gaga
2 lata temu
Z góry przepraszam bo może się mylę ale dla mnie nie ma czegoś takiego jak choroba ,depresja. Dziwne że ludzie skromni ,biedniejsi na nią nie chorują. Muszą rano wstać iść do pracy, zająć się rodziną nie maja czasu na użalanie się nad sobą .A celebryci ? Co oni mają za zmartwienia, nie martwią się o byt, ich zmartwienie to z kim dziś pójdzie do łóżka i czy kupić torebkę za 7 czy 10 tysięcy. Wymyślili depresję, covid co teraz wymyślą? Dajcie spokój
gość
2 lata temu
Edyta Pazura gwiazdą ?
bo tak
2 lata temu
choroba leniwych ludzi, leniuch, nierób, ogarnij się bo jesteś silny chłop, do roboty ! kiedy nie możesz wstać i zjeść nawet kromki chleba, kiedy nie masz siły się umyć i śmierdzisz, kiedy nie rozróżniasz dnia od nocy bo nie możesz zasnąć, kiedy myślisz, że chcesz się z tego uwolnić i najzwyczajniej zniknąć i ta myśl, że śmierć to najlepsze lekarstwo.... w depresji zostałem sam, jak w stadzie, najsłabsze odpada. kiedy w końcu ludzie uwierzą, że depresja często jest chorobą śmiertelną. gdy masz raka, ludzie ci współczują, pomagają. depresja ? chory wymysł i zostajesz sam.
Gosc
2 lata temu
Fajnie ze o tym piszecie.
Gore
2 lata temu
Jest to jak wiemy schorzenie bardzo poważne ale nie rozumiem po co pisać o tym kto na nią choruje. Przecież taka Andżelina w niczym nie przewyższa zwykłego chorego człowieka.
Zarobiony po ...
2 lata temu
ja nie mam czasu na depresję...
grażyna
2 lata temu
nie wiedziałam, że koleś siedzący w spodenkach przed telewizorem, wulgarnie komentujący programy to gwiazda co na to Kozuchowska, Janda, Linda, Pazura, Wojewódzki
smyk
2 lata temu
Depresja bierze się z nieróbstwa i dobrobytu, biedni i ciężko pracujący nie wiedzą co to depresja, więc wniosek jest taki weźcie się za pracę fizyczną a cała depresja minie nawet nie będziecie wiedzieli kiedy
...
Następna strona
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Pojedynek księżniczek na koncercie "100 lat Disneya": Małgorzata Socha jak Myszka Minnie, syrenka Beata Kozidrak... (ZDJĘCIA)

Na koncert z okazji 100-lecia wytwórni Disneya do Teatru Polskiego ściągnęły największe gwiazdy show biznesu. W księżniczkowych sukniach wystąpiły m.in. Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Edyta Górniak i Cleo. Poczuliście się jak w bajce?
9.

Gwiazdy na uroczystej premierze "Lewandowski Nieznany": Robert Lewandowski, Anna Lewandowska, Zofia Zborowska... (ZDJĘCIA)

Pierwsza pełnometrażowa próba uchwycenia biografii Roberta Lewandowskiego nie mogła obyć się bez czerwonego (tym razem akurat niebieskiego) dywanu. Na premierze filmu "Lewandowski nieznany" pojawili się m.in. Robert Lewandowski, Anna Lewandowska, Zofia Zborowska i Andrzej Wrona. Kto wypadł najlepiej?
8.

19. urodziny Allana Krupy od kulis: pląsająca na parkiecie Edyta Górniak, zachwycona "teściową" ukochana... (ZDJĘCIA)

Kilka dni temu Allan Krupa świętował 19. urodziny. Impreza odbyła się w jednym z warszawskich klubów, a na wydarzeniu nie mogło zabraknąć ukochanej aspirującego rapera i Edyty Górniak. Były tańce, alkohol i przemowa. Zobaczcie zdjęcia.
7.

Tak mieszka Joanna Krupa w Los Angeles: różowy pokój dziecięcy, duże patio i basen (ZDJĘCIA)

Joanna Krupa często chwali się swoim życiem prywatnym w mediach społecznościowych, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak mieszka. Typowo amerykański styl, duży kominek, przestronne patio i pokój zabaw córki. Wnętrza robią wrażenie?
6.

Znani kibicują polskiej drużynie podczas meczu z Albanią: Lewandowska z Rozenek, Omenaa Mensah, Patrycja Tuchlińska... (ZDJĘCIA)

Poniedziałkowy mecz Polska - Albania zgromadził na Stadionie Narodowym okazałe grono sławnych kibiców. Oprócz wspierających swoich mężów Anny Lewandowskiej i Mariny Łuczenko na trybunach wypatrzeć można było również Małgorzatę Rozenek czy Patrycję Tuchlińską.
5.

Tak mieszkają Georgina Rodriguez i Cristiano Ronaldo. Kilka luksusowych posiadłości i samochody w garażach za ponad 100 MILIONÓW (ZDJĘCIA)

Georgina Rodriguez i Cristiano Ronaldo od niedawna mieszkają w Arabii Saudyjskiej. Życie ich rodziny nie ogranicza się jednak do "zaledwie" jednego domu. Piłkarz jest właścicielem kilku posiadłości, a każda z nich ocieka luksusem.
4.

Od "niani Frani" do "kobiety mafii". Agnieszka Dygant kończy 50 lat! (ZDJĘCIA)

Agnieszka Dygant zyskała sławę dwie dekady temu, grając "Czarną" w serialu kryminalnym "Fala zbrodni". Dziś należy do grona najbardziej charakterystycznych i lubianych polskich aktorek. Tak zmieniała się na przestrzeni lat.
3.

Tak mieszka Ewelina Lisowska: salon w stylu skandynawskim i ogromna garderoba. Stylowo? (ZDJĘCIA)

Ewelina Lisowska mieszka w gustownie urządzonym domu we Wrocławiu. Dekorując wnętrza, postawiła na jasne barwy i ponadczasowe dodatki. Zobaczcie, jak mieszka piosenkarka.
2.

Tak mieszka Anita Werner. Jest elegancko i minimalistycznie (ZDJĘCIA)

Anita Werner jest ulubienicą telewidzów. Prowadzone przez nią "Fakty" w TVN przyciągają rzesze fanów, z którymi prezenterka utrzymuje kontakt przez media społecznościowe. I to właśnie tam pokazuje, jak mieszka.
1.

TYLKO NA PUDELKU: Kulisy 19. urodzin Allana Krupy. Całusy z mamą, papieros przed klubem (ZDJĘCIA)

W sobotni wieczór Allan Krupa z rodziną i przyjaciółmi świętował swoje 19. urodziny. Impreza odbyła się w modnym warszawskich klubie, a wśród gości bawili się między innymi Edyta Górniak.