Trwa ładowanie...
Przejdź na
Michał Pawelec
|
aktualizacja

Tajemnicza sprawa Krystyny Żyły. Wicemiss Polonia została uznana martwą za życia

64
Podziel się:

Krystyna Żyła prowadziła spokojne życie, pracując jako ekspedientka w jednym z krakowskich sklepów. Olbrzymią zmianą okazał się udział w konkursie Miss Polonia w 1958 roku. Krótko po wyborach nazwisko wicemiss ponownie pojawiło się w gazetach. Polskę obiegła wiadomość, że Żyła zginęła w tragicznych okolicznościach.

Tajemnicza sprawa Krystyny Żyły. Wicemiss Polonia została uznana martwą za życia
Tajemnicza sprawa Wicemiss Polonia Krystyny Żyły (EAST_NEWS)

We wrześniu 1958 roku miały się odbyć drugie po wojnie wybory Miss Polonia. Konkurs ten od samego początku budził ogromne zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że organizatorzy postanowili wykorzystać tę sytuację. Finalnie sprzedano znacznie więcej biletów niż standardowo mógł pomieścić warszawski Torwar. To tam zdecydowano się zorganizować uroczystą galę.

Wszystko wskazywało na to, że konkurs zostanie zapamiętany właśnie ze względu na chaos, jaki zapanował z powodu nadmiarowej liczby widzów. Zjechali się oni z całego kraju, licząc na wielkie widowisko. Ostatecznie wybory rozpoczęły się z dużym opóźnieniem, co jeszcze bardziej wzmogło niecierpliwość publiki. Gdy w końcu kandydatki zaczęły wychodzić na scenę, powszechną uwagę i sympatię zdobyła Krystyna Żyła.

Nic zresztą dziwnego. Pochodząca z Kobierzyna pod Krakowem 18-latka była atrakcyjną, wysoką brunetką o zgrabnej figurze. Widzów ujęła też tym, że wydawała się zwyczajną, sympatyczną dziewczyną z sąsiedztwa.

Ogłoszenie wyników konkursu zakończone awanturą

Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestniczek oraz naradach jury ogłoszono werdykt. Sytuacja okazała się nietypowa. Na początku odczytano bowiem nazwisko zwyciężczyni, a nie wicemiss, jak zwyczajowo przyjęto. Widownia pewnie nie miałaby tego za złe, gdyby wygrała ich ulubienica. Stało się jednak inaczej. Tytuł Miss Polonia przypadł Zuzannie Cembrowskiej. Kobieta pochodziła ze stolicy i z zawodu była tancerką.

Jurorzy (wśród których znaleźli się m.in. poeta Jan Brzechwa, reżyser Jerzy Kawalerowicz czy aktor Adam Hanuszkiewicz) wybrali 19-letnią warszawiankę ze względu na jej sceniczne doświadczenie. Wyraźnie decyzja ta nie spodobała się jednak publiczności. Wielu widzów miało wrażenie, że konkurs był ustawiony. Po ogłoszeniu wyników rozpoczęły się zamieszki. Zwyciężczynię obrzucono pomidorami. Niezadowoleni fani krakowianki przewrócili też wóz transmisyjny. Impreza zakończyła się więc skandalem, który postanowiły wykorzystać komunistyczne władze.

Pełniący wówczas funkcję I sekretarza KC PZPR Władysław Gomułka zadecydował, że konkurs zostaje zawieszony. Przerwa trwała aż 25 lat. Kolejne wybory Miss Polonia odbyły się we wrześniu 1983 roku, już po zakończeniu stanu wojennego.

Informacje o śmierci Krystyny Żyły i próby jej wyjaśnienia

Po konkursie Krystyna Żyła wróciła do rodzinnego Kobierzyna pod Krakowem i pracy w sklepie. Wszystko wskazywało na to, że zainteresowanie jej osobą było tylko chwilowe. Nagły zwrot akcji nastąpił 16 grudnia 1958 roku. Tego dnia w gazetach ukazały się artykuły informujące o tragicznej śmierci wicemiss.

Według doniesień prasowych uczestniczka ostatniego konkursu piękności miała wypaść z okna warszawskiego Grand Hotelu. Wkrótce rozpoczęło się śledztwo. Przede wszystkim należało ustalić, czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może nawet morderstwo. Nie przedstawiono jednak nigdy, do jakich wniosków doszli prowadzący dochodzenie.

Wokół śmierci kobiety narosło wiele mitów. Spekulowano, że w sprawę byli zamieszani wysoko postawieni dygnitarze partyjni. Podobno śledztwa nie prowadziła milicja, lecz MSW. Miało to potwierdzać powiązanie z ważnymi politykami. Zdaniem innych w ogóle nie próbowano zbadać tej sprawy. Plotkowano, że władzom zależy wyłącznie na jej wyciszeniu. Faktycznie, mimo początkowego zainteresowania wkrótce przestały pojawiać się nowe informacje i zapomniano o tragicznym losie wicemiss.

Zaskakujące sprostowanie po czterech dekadach

Sprawą zainteresowała się po 40 latach dziennikarka Barbara Jagiełło. Do kobiety zaczęli się zgłaszać rzekomi świadkowie całego zdarzenia. Ich informacje często pokrywały się ze szczegółami, o których plotkowano po zdarzeniu. Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Zmarła kobieta rzeczywiście miała na imię Krystyna i pochodziła z Krakowa. Nie zgadzało się jednak nazwisko. Ofiara nazywała się bowiem Kopeć.

Krystyna Kopeć miała zaledwie 16 lat i podobno lubiła towarzystwo starszych, wpływowych mężczyzn. Feralnego dnia miała być widziana w stolicy z filmowcami, którzy obiecywali jej karierę aktorki. Nie ustalono jednak, w jakich dokładnie okolicznościach zginęła kobieta. Pewne było jednak, że doszło do wielkiej pomyłki.

Najbardziej zastanawiające jest, dlaczego niedoszła Miss Polonia nigdy nie zdementowała swojej śmierci. Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy. Krystyna Żyła zmarła bowiem w 1981 roku. Miała zaledwie 43 lata. Po dwóch latach od pamiętnego konkursu kobieta urodziła córkę. Jej wychowaniem zajęli się dziadkowie. Po kolejnych dwóch latach na świat przyszło drugie dziecko wicemiss, które zostało oddane do domu dziecka. Kobieta nigdy nie zrobiła kariery. Jej życie mogłoby wyglądać inaczej, gdyby zgodnie z wolą większości widzów zdobyła koronę Miss Polonia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(64)
Ewa
rok temu
Nareszcie Pudel zaczął pisać interesujące artykuły. Brawo.
Basia
rok temu
W końcu jakiś ciekawy artykuł
asa
rok temu
Ach ci panowie obiecujący karierę...
lily
rok temu
Trzeba było pewnie zatuszować skandal z udziałem grubych ryb i małolaty. Podali do wiadomości publicznej, ze to ona, pewnie coś dostała jako rekompensatę za milczenie....
qqqqq
rok temu
Pierwszym dzieckiem opiekowali się dziadkowie, a drugie oddała do domu dziecka, rzeczywiście jest o kim pisać...
Najnowsze komentarze (64)
Klasyk
8 miesięcy temu
Odnośnie wcześniejszej mojej wypowiedzi: Nietrudno - oczywiście razem! Tak mi się jakoś oddzieliło.
Klasyk
8 miesięcy temu
Oceniając sam wygląd: Cembrowska - uroda, elegancja i szyk. Klasa sama w sobie. Słuszny wybór (wg mnie). Żyle brakuje pewnej subtelności. Oczywiście każdy ma swój gust. Nie trudno się jednak domyślić, że w sposobie bycia obu pań i ogładzie towarzyskiej była ogromna przepaść. Byt określa świadomość.
Mojnick
rok temu
Ta, która wygrała wyglada jak Czesia z Klanu
Magda
rok temu
Ta, która wygrała, faktycznie nie była zbyt urodziwa. Ale czy Miss Polonią powinna być osoba, która robi sobie dzieci i je oddaje? Moralność na poziomie 0.
Radziwiłka
rok temu
Bardzo młode kobiety,nawet można rzec dziewczyny,a wyglądają jak dojrzałe kobiety -matki i żony.
Radziwiłka
rok temu
Bardzo młode kobiety,nawet można rzec dziewczyny,a wyglądają jak dojrzałe kobiety -matki i żony.
Madka
rok temu
Nie wiem kto wpadł na pomysł pisać tego typu artykuły ale dać mu podwyżkę!!!!!!
Mmm
rok temu
p.s. ta korona to chyba z papieru zrobiona
Ania
rok temu
Zaraz, zaraz... Przecież to Czesia z Klanu, czyli Anna Powierża ;)
DwieKorony...
rok temu
To ktora Pani to jest ta Wice Miss Polonia . - Ta pierwsza z Prawej ? Czy : - Ta pierwsza z Lewej ? ( tutaj na tym zdjeciu powyzej )
Mini
rok temu
Ja tam bym chciała żeby mnie omyłkowo uznano za martwą...mogłabym nabrać kredytów 🤣
wer82
rok temu
Czasy sie zmieniaja, ale " wplywowi panowie" i " karierowiczki" nie
Bell
rok temu
Świetnie, jedno dziecko u dziadków, drugie w domu dziecka. Gratuluję tej pani. Widać, że rzeczywiście nie zasłużyła na wygraną.
Tiger
rok temu
Smutna historia...
...
Następna strona