Trwa ładowanie...
Przejdź na
aktualizacja

TVP nie pokaże transmisji z wręczenia Nobla dla Olgi Tokarczuk? Jacek Kurski skomentował doniesienia

350
Podziel się:

Okazuje się, że 10 grudnia stacja nie uwzględniła w swoim programie sukcesu polskiej pisarki. Zmienią plany?

TVP nie pokaże transmisji z wręczenia Nobla dla Olgi Tokarczuk? Jacek Kurski skomentował doniesienia
(East News)
bESYnYmt

Już 10 grudnia w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla. Tym samym pisarka dołączy do zaszczytnego grona Polaków, którzy w przeszłości otrzymali to wyróżnienie. Do tej pory w dziedzinie literatury Akademia Szwedzka uhonorowała już Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską. Jednocześnie nagroda dla Tokarczuk będzie pierwszym polskim Noblem od 23 lat.

Informacja o niewątpliwie wielkim wyróżnieniu dla polskiej literatury pojawiła się w mediach na początku października i wprawiła Polaków w prawdziwą euforię. W kierunku Tokarczuk napływała cała masa gratulacji i ciepłych słów od dumnych rodaków. Bardzo możliwe, że przynajmniej część z nich chciałaby na żywo obejrzeć uroczyste wręczenie Nobla pisarce w mediach publicznych. Okazuje się jednak, że Telewizja Polska nie uwzględniła w swoim programie ceremonii w Sztokholmie.

bESYnYmv

Na sprawę zwrócił uwagę były minister kultury Bogdan Zdrojewski. Po jego wpisie na Twitterze redakcja "Newsweeka" postanowiła sprawdzić, co dokładnie zostanie wyemitowane 10 grudnia. Zgodnie z oficjalną stroną stacji, podczas gdy Olga Tokarczuk będzie odbierała Literacką Nagrodę Nobla, widzowie TVP obejrzą kolejny odcinek tureckiej telenoweli "Przysięga". TVP 2 pokaże teleturnieje "Koło Fortuny" oraz "Familiadę", TVP Info "Info dzień", a TVP Kultura "Handlarza cudów".

"Newsweek" postanowił nawet napisać specjalną petycję skierowaną do Jacka Kurskiego, Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT, w której zaapelował o transmisję na żywo z uroczystego wręczenia wyróżnienia polskiej pisarce. Redakcja postanowiła przy okazji przypomnieć stacji, że jako nadawca publiczny jest ustawowo zobowiązana m.in do wpierania twórczości artystycznej, literackiej i naukowej, a jej programy powinny "służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego". Ponadto TVP ma również promować czytelnictwo w rozmaitych programach i relacjach z uroczystości dotyczących nagród książkowych.

bESYnYmB

W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła swój odczyt noblowski. W Sztokholmie pisarka zaprezentowała esej zatytułowany "Czuły narrator", w którym wspomniała m.in o chaosie informacyjnym, zaniku duchowości i wyobraźni za sprawą nowoczesnych technologii oraz znaczeniu literatury we współczesnym świecie. Akademia Szwedzka prawdopodobnie nie zgodziła się na transmisję na żywo, w związku z tym czołowe stacje telewizyjne wyemitowały fragmenty jej wystąpienia dopiero w późniejszych godzinach. TVP ponoć nie zdecydowała się zdecydowała się pokazać odczytu pisarki.

"Fakt" skontaktował się z prezesem Telewizji Polskiej, Jackiem Kurskim i spytał, czy 10 grudnia stacja pokaże na swojej antenie sukces polskiej pisarki. Kurski zapewnił, że ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk będzie można obejrzeć na TVP Info oraz w serwisach informacyjnych na głównych antenach.

bESYnYmC
bESYnYmW
KOMENTARZE
(350)
Dakota
2 lata temu
Historia jest pełna takich przypadków gdzie nic nie znaczące osoby chwilowo przyssane do koryta władzy próbowały unieważnić sukcesy wielkich ludzi. O tych wielkich ludziach pamiętamy do dziś bo sztuka sama się broni a o wypierdkach systemu nikt nie pamięta.
Ffffgf
2 lata temu
Przecież jak mieliby pokazać sukces nieprzychylnej im osoby? Anteny by im eksplodowaly. Ego Kurskiego też.
dea
2 lata temu
Co tam jakaś Tokarczuk - jakby Zenek Martyniuk śpiewał na święcie kiszonej kapusty, to by pan Jacek transmitował!
bESYnYmX
Mia
2 lata temu
A kto by to oglądał ?! TVN napewno będzie wiec co za problem?😃🤣😂
Marta
2 lata temu
Tylko by spróbowali zbanowac polska noblistke.....
Najnowsze komentarze (350)
Baska
2 lata temu
Ja wogole tej stacji nie ogladam raz tylko to mi przypomnialo sie jak za czaso komuny prowadzili teraz tv polska podobnie prowadzi
Gogo.77
2 lata temu
Bo on zazdrości jej grzywki! Niby taka sama, a jednak lepsza!!!
Noe
2 lata temu
Pewnie Kurski każe pokazać jak rozchyla pośladki Prezesowi pochyla głowę i włazi mu w tyłek.
Lady
2 lata temu
Ta pani gada głupoty nie zna historii.... Totalne dno... . Niech się cofnie do szkoły a później niech się wypowiada.... A nobel super że dostała go polka ale czy ona wgl na niego zasłużyła? Gdzie kłamie u nie zna historii swojego kraju? I mówi że to Polacy są winni Holokaustu gdzie to Niemcy mordowali. Jeśli nie wiecie radzę się cofnąć do szkoły albo na korki z historii to może się dowiecie 😎😎😎😎
emil
2 lata temu
W pisie, jest taki poziom kultury, jaki reprezentuje pani Pawłowicz--- wiec pani Tokarczuk --jest raczej nie znana !! A nasz minister kultury---- wystarczy posłuchac, jak sie wyraża !!! Zgroza !!!
Gosc
2 lata temu
Po tym co powiedziała w sobotę, to może i lepiej. Chociaż może lepiej byłoby, jakby ludzie mogli to usłyszeć, żeby wiedzieć do czego dążą takie elity, jak ona :)
ELUNIA
2 lata temu
No i dobrze , bo niewielu to interesuje.
niePIS
2 lata temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to barany
bESYnYmP
niePIS
2 lata temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to takie matoły
niePIS
2 lata temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to takie matoły
niePIS
2 lata temu
no jak możecie tak dawać sobą manipulować Pudelkowi 🤔 który to poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy! Smutne to...
Darek
2 lata temu
Brawo Kurski. Chociaż raz przyznaję Ci rację w 100%
iga
2 lata temu
i dobrze.nie trzeba oglądać ukrainki
Ewa
2 lata temu
Inne kanały telewizyjne powinny się cieszyć że nie będą miały konkurencji w transmitowany Nobla.Z sondarzy wynika ,że TVP oglądają tylko nieliczni.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESYnYnI
bESYnYnJ
bESYnYnK
bESYnYnL
bESYnYnM
bESYnYnr