Trwa ładowanie...
Przejdź na
aktualizacja

TVP nie pokaże transmisji z wręczenia Nobla dla Olgi Tokarczuk? Jacek Kurski skomentował doniesienia

350
Podziel się

Okazuje się, że 10 grudnia stacja nie uwzględniła w swoim programie sukcesu polskiej pisarki. Zmienią plany?

TVP nie pokaże transmisji z wręczenia Nobla dla Olgi Tokarczuk? Jacek Kurski skomentował doniesienia
(East News)
bDXTQMBN

Już 10 grudnia w Sztokholmie Olga Tokarczuk odbierze Literacką Nagrodę Nobla. Tym samym pisarka dołączy do zaszczytnego grona Polaków, którzy w przeszłości otrzymali to wyróżnienie. Do tej pory w dziedzinie literatury Akademia Szwedzka uhonorowała już Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza oraz Wisławę Szymborską. Jednocześnie nagroda dla Tokarczuk będzie pierwszym polskim Noblem od 23 lat.

Informacja o niewątpliwie wielkim wyróżnieniu dla polskiej literatury pojawiła się w mediach na początku października i wprawiła Polaków w prawdziwą euforię. W kierunku Tokarczuk napływała cała masa gratulacji i ciepłych słów od dumnych rodaków. Bardzo możliwe, że przynajmniej część z nich chciałaby na żywo obejrzeć uroczyste wręczenie Nobla pisarce w mediach publicznych. Okazuje się jednak, że Telewizja Polska nie uwzględniła w swoim programie ceremonii w Sztokholmie.

bDXTQMBP

Na sprawę zwrócił uwagę były minister kultury Bogdan Zdrojewski. Po jego wpisie na Twitterze redakcja "Newsweeka" postanowiła sprawdzić, co dokładnie zostanie wyemitowane 10 grudnia. Zgodnie z oficjalną stroną stacji, podczas gdy Olga Tokarczuk będzie odbierała Literacką Nagrodę Nobla, widzowie TVP obejrzą kolejny odcinek tureckiej telenoweli "Przysięga". TVP 2 pokaże teleturnieje "Koło Fortuny" oraz "Familiadę", TVP Info "Info dzień", a TVP Kultura "Handlarza cudów".

"Newsweek" postanowił nawet napisać specjalną petycję skierowaną do Jacka Kurskiego, Rady Mediów Narodowych oraz KRRiT, w której zaapelował o transmisję na żywo z uroczystego wręczenia wyróżnienia polskiej pisarce. Redakcja postanowiła przy okazji przypomnieć stacji, że jako nadawca publiczny jest ustawowo zobowiązana m.in do wpierania twórczości artystycznej, literackiej i naukowej, a jej programy powinny "służyć rozwojowi kultury, nauki i oświaty ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego". Ponadto TVP ma również promować czytelnictwo w rozmaitych programach i relacjach z uroczystości dotyczących nagród książkowych.

bDXTQMBV

W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła swój odczyt noblowski. W Sztokholmie pisarka zaprezentowała esej zatytułowany "Czuły narrator", w którym wspomniała m.in o chaosie informacyjnym, zaniku duchowości i wyobraźni za sprawą nowoczesnych technologii oraz znaczeniu literatury we współczesnym świecie. Akademia Szwedzka prawdopodobnie nie zgodziła się na transmisję na żywo, w związku z tym czołowe stacje telewizyjne wyemitowały fragmenty jej wystąpienia dopiero w późniejszych godzinach. TVP ponoć nie zdecydowała się zdecydowała się pokazać odczytu pisarki.

"Fakt" skontaktował się z prezesem Telewizji Polskiej, Jackiem Kurskim i spytał, czy 10 grudnia stacja pokaże na swojej antenie sukces polskiej pisarki. Kurski zapewnił, że ceremonię wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk będzie można obejrzeć na TVP Info oraz w serwisach informacyjnych na głównych antenach.

bDXTQMBW
bDXTQMCq
KOMENTARZE
(350)
Dakota
rok temu
Historia jest pełna takich przypadków gdzie nic nie znaczące osoby chwilowo przyssane do koryta władzy próbowały unieważnić sukcesy wielkich ludzi. O tych wielkich ludziach pamiętamy do dziś bo sztuka sama się broni a o wypierdkach systemu nikt nie pamięta.
Ffffgf
rok temu
Przecież jak mieliby pokazać sukces nieprzychylnej im osoby? Anteny by im eksplodowaly. Ego Kurskiego też.
dea
rok temu
Co tam jakaś Tokarczuk - jakby Zenek Martyniuk śpiewał na święcie kiszonej kapusty, to by pan Jacek transmitował!
bDXTQMCr
Mia
rok temu
A kto by to oglądał ?! TVN napewno będzie wiec co za problem?😃🤣😂
Marta
rok temu
Tylko by spróbowali zbanowac polska noblistke.....
Najnowsze komentarze (350)
Baska
rok temu
Ja wogole tej stacji nie ogladam raz tylko to mi przypomnialo sie jak za czaso komuny prowadzili teraz tv polska podobnie prowadzi
Gogo.77
rok temu
Bo on zazdrości jej grzywki! Niby taka sama, a jednak lepsza!!!
Noe
rok temu
Pewnie Kurski każe pokazać jak rozchyla pośladki Prezesowi pochyla głowę i włazi mu w tyłek.
Lady
rok temu
Ta pani gada głupoty nie zna historii.... Totalne dno... . Niech się cofnie do szkoły a później niech się wypowiada.... A nobel super że dostała go polka ale czy ona wgl na niego zasłużyła? Gdzie kłamie u nie zna historii swojego kraju? I mówi że to Polacy są winni Holokaustu gdzie to Niemcy mordowali. Jeśli nie wiecie radzę się cofnąć do szkoły albo na korki z historii to może się dowiecie 😎😎😎😎
emil
rok temu
W pisie, jest taki poziom kultury, jaki reprezentuje pani Pawłowicz--- wiec pani Tokarczuk --jest raczej nie znana !! A nasz minister kultury---- wystarczy posłuchac, jak sie wyraża !!! Zgroza !!!
Gosc
rok temu
Po tym co powiedziała w sobotę, to może i lepiej. Chociaż może lepiej byłoby, jakby ludzie mogli to usłyszeć, żeby wiedzieć do czego dążą takie elity, jak ona :)
ELUNIA
rok temu
No i dobrze , bo niewielu to interesuje.
niePIS
rok temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to barany
bDXTQMCj
niePIS
rok temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to takie matoły
niePIS
rok temu
no jak możecie tak soba manipulować Pudelkowi, który poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy :( jakie to smutne, że "społecznośc pudelkowa, to takie matoły
niePIS
rok temu
no jak możecie tak dawać sobą manipulować Pudelkowi 🤔 który to poszedł za przykładem prowokacji Joanny Muchy! Smutne to...
Darek
rok temu
Brawo Kurski. Chociaż raz przyznaję Ci rację w 100%
iga
rok temu
i dobrze.nie trzeba oglądać ukrainki
Ewa
rok temu
Inne kanały telewizyjne powinny się cieszyć że nie będą miały konkurencji w transmitowany Nobla.Z sondarzy wynika ,że TVP oglądają tylko nieliczni.
...
Następna strona
bDXTQMCL