TYLKO NA PUDELKU: Ministerstwo Kultury o udziale Polski w Eurowizji: "Nie będziemy wywierać politycznych nacisków na TVP"
Ministra kultury Marta Cienkowska nie była zwolenniczką udziału Polski w przyszłorocznym konkursie Eurowizji. Tymczasem TVP ogłosiła nabór na reprezentanta naszego kraju. Co na to ministerstwo kultury? Mamy oświadczenie.
Wokół przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji narasta coraz większe napięcie. Choć impreza zaplanowana na 12, 14 i 16 maja 2026 roku w wiedeńskiej Wiener Stadthalle ma odbyć się zgodnie z planem, coraz więcej krajów rozważa rezygnację z udziału. Powodem jest obecność Izraela w konkursie.
Europejska Unia Nadawców zaplanowała nawet głosowanie wśród krajów członkowskich, dotyczące dopuszczenia bądź wykluczenia Izraela z przyszłorocznej Eurowizji. Pierwotnie miało się ono odbyć w listopadzie, jednak zostało przełożone na grudzień. Wtedy temat ma zostać omówiony podczas specjalnego spotkania, choć nie wiadomo jeszcze, czy do samego głosowania rzeczywiście dojdzie.
Nadawcy publiczni z Holandii, Irlandii, Słowenii oraz Hiszpanii ogłosili, że w przypadku dopuszczenia Izraela do udziału, oni sami wycofają swoje reprezentacje.
Eurowizja - występ izraelskiej reprezentantki
W Polsce dyskusję na temat naszego udziału zapoczątkowała ministra kultury Marta Cienkowska, która w rozmowie z TOK FM przyznała, że powinniśmy rozważyć wycofanie się z konkursu, jeśli Izrael pojawi się na scenie. Podkreśliła przy tym, że jest to jej osobista opinia, a nie oficjalne stanowisko ministerstwa.
Bardzo bym chciała, żeby Eurowizja i udział Polski nie był wydarzeniem politycznym. Powiem swoje osobiste zdanie: uważam, że nie powinniśmy brać udziału w Eurowizji, jeśli będzie w niej Izrael
Telewizja Polska przesłała nam wówczas oświadczenie, w którym zapewniła, że "z uwagą śledzi dyskusję wokół kształtu przyszłorocznej Eurowizji".
Polska weźmie udział w Eurowizji. Stanowisko Ministerstwa Kultury
W poniedziałkowym wydaniu "Pytania na Śniadanie" Marta Surnik poinformowała, że rozpoczął się nabór artystów, którzy zawalczą o miano polskiego reprezentanta w Eurowizji 2026. Podobnie jak w poprzedniej edycji, ostatecznego wyboru dokona publiczność, a nie wewnętrzna komisja. Decyzja o rozpoczęciu naboru wskazuje, że Polska nie zamierza rezygnować z udziału w konkursie.
Co na to Ministerstwo Kultury?
W swojej wypowiedzi ministra podkreśliła, że jest to jej osobisty pogląd. Decyzje władz Telewizji Polskiej w likwidacji - podobnie jak decyzje wszystkich spółek i instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - są decyzjami autonomicznymi. Resort kultury nie zamierza wywierać politycznych nacisków na władze TVP
A Wy, jak oceniacie decyzję TVP?