Trwa ładowanie...
Przejdź na
Ivy
|

"Zabawa w chowanego" jest już na YouTube! Tomasz Sekielski: "Zderzenie z tragedią uderzyło bardziej, niż się spodziewałem"

204
Podziel się:

Dziennikarz udzielił wywiadu Magdzie Mołek z okazji premiery kontynuacji "Tylko nie mów nikomu". W rozmowie wyznał m.in., że otrzymywał groźby.

"Zabawa w chowanego" jest już na YouTube! Tomasz Sekielski: "Zderzenie z tragedią uderzyło bardziej, niż się spodziewałem"
(YouTube, Pixabay)

Rok temu w serwisie YouTube ukazał się kontrowersyjny dokument braci Sekielskich pt. Tylko nie mów nikomu, poruszający problem pedofilii w polskim Kościele. Film został zrealizowany dzięki środkom zebranym na platformie crowdfundingowej i zgromadził ponad 23 miliony wyświetleń.

Bracia Sekielscy zapowiadali, że zgromadzony przez nich materiał jest tak obszerny, że film doczeka się kontynuacji.

Zobacz także: "Zabawa w chowanego". Tak powstawał nowy film braci Sekielskich

Dokument pt. Zabawa w chowanego właśnie pojawił się na YouTube. Z okazji premiery Tomasz Sekielski udzielił wywiadu Magdzie Mołek.

Czuję się podekscytowany, zdenerwowany. Wiadomo, że czeka się na pierwsze recenzje widzów, na komentarze - powiedział na wstępie.

Dziennikarz uważa, że film Tylko nie mów nikomu przełamał pewne tabu, ale niestety niewiele zmienił, jeśli chodzi o surowsze karanie przestępców w sutannach.

Zmieniła się świadomość społeczna. Dyskusja na temat problemu pedofilii wśród księży jest na innym poziomie niż rok czy dwa lata temu (...). Na tym mi zależało. Nie miałem złudzeń, że nagle zmieni się wszystko, że Kościół od razu dokona rozliczeń i samooczyszczenia. Nie byłem naiwny. Nie wierzyłem w szybkie działania polityków. I to się potwierdziło. (...) Wciąż jest coś takiego jak parasol ochronny rozłożony nad Kościołem i duchowni wciąż mogą liczyć na inne traktowanie niż cywilni sprawcy takich przestępstw - ocenia.

Sekielski ma żal do polityków, nie tylko z partii rządzącej.

To nie jest problem tylko tego, kto rządzi w kraju. (...) Politycy wszystkich opcji mieli dużo czasu, aby krzyczeć, wzywać i apelować do premiera, prezydenta, marszałka Sejmu i Senatu, aby wyłonić członków Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Mam zastrzeżenia do całej klasy politycznej (...) Wszyscy zapewniali, że pedofilów trzeba ścigać. I nic się nie dzieje. Mam poczucie, że generalnie dla większości polityków to jest temat niewygodny. Wolą zajmować się innymi sprawami. Może uważają, że nie warto zadzierać z Kościołem, bo to poparcie może przydać się w trakcie wyborów - zastanawia się dziennikarz.

Mołek zapytała, jaką cenę Tomasz zapłacił za to, aby nie nadużyć zaufania osób, które się mu zwierzyły.

Trudno mówić o cenie. Jeśli coś odczułem bardzo mocno i emocjonalnie, to raczej konsekwencje zaufania, tego, że zwierzyli się, opowiedzieli swoje wstrząsające historie. W sumie przegadałem kilkadziesiąt godzin z kolejnymi ofiarami. (...) Zderzony z tak wielką ludzką tragedią, z ludźmi, którzy mają gigantyczne psychiczne rany, to ich osamotnienie, to mnie bardziej uderzyło, niż się tego spodziewałem.

Sekielski przyznaje, że sam nie chodzi do kościoła, ale nie zamierza nikogo namawiać do bojkotu tej instytucji.

Wolałabym, żeby wierni nie odchodzili z kościoła, tylko próbowali wywierać presję na biskupach, żeby coś zmienili. (...) Nie chcę mówić o swojej wierze, bo to nie ma znaczenia dla filmów, które robię - stwierdził.

Dziennikarz przyznaje, że po premierze pierwszego filmu otrzymywał groźby.

Na początku dostałem kilka informacji, w których mówiono np., że spotka mnie to, co prezydenta Adamowicza albo, że trzeba mnie odstrzelić. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury.

Aktualnie bracia Sekielscy pracują już nad trzecią częścią filmu. Pojawi się w niej wątek Jana Pawla II. Tomasz zapewnia jednak, że nie obawia się ataków, bo "to naturalna kontynuacja tego tematu".

Ja nie przesądzam, ja chcę zbadać, bo może być tak, ze Jan Pawel II został odcięty przez swoich współpracowników od wielu informacji. (...) Jesteśmy zdeterminowani, aby ten trzeci film w przyszłym roku się pojawił - powiedział.

Obejrzycie "Zabawę w chowanego"?

Zobacz także: ZABAWA W CHOWANEGO (2020) - cały film braci Sekielskich (napisy PL)
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(204)
hitman
2 lata temu
A kiedy film o pedofilu Polańskim i skółóce.
Iwona
2 lata temu
Nie ksiadz staje sie pedofilem, a pedofil ksiedzem - wie ze bedzie kryty. Straszny material, wspolczucie i sily ofiarom !
Ech
2 lata temu
Przecież w tych filmach nie chodzi nawet o problem pedefolii wśród księży, tylko o problem tuszowania przez Kościół takich spraw i przyzwalania na tego typu zachowania. To jest film o tym, że w tej konkretnej grupie społecznej ręką rękę myje, każda niewygodna sprawa jest uciszana, a sprawcy ciągle pozostają bezkarni, tylko na innej plebanii. Kto takich rzeczy nie próbuje wyplenić wśród własnej grupy? Tylko ten kto wewnętrznie akceptuje pedofilię. Starzy, zdemoralizowani, nastawieni na zysk głupcy z sredniowiecznymi pogladami rządzą tą kastą i to jest problem, który przedstawia film Siekielskich. Każdy na pewno doskonale rozumie, że problem pedofilii nie trafia się tylko wśród księży - takie sprawy zdarzają się wszędzie tam, gdzie w pracy ma się do czynienia z dziećmi. Ludzie często to potwory, a potwory lubią przybierać różne kształty. Jakby fryzjerzy byli ta grupą społeczną, która jest bogata, hermetyczna i nie do ruszenia, to pewnie film byłby o pedofilach w salonach fryzjerskich.
Abc
2 lata temu
Taka sama pedofilia zdarza się w domach dziecka, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, gdzie dzieci są naprawdę pozostawieni sami sobie np. z wychowawcą - oprawcą i to tam powinno sie skierowac oczy i uszy. W pozostalych przypadkach mają rodziców, którzy od razu powinni zglaszac sprawę do prokuratury nieważne, czy to ksiądz, czy nie ksiądz. Kto normalny idzie z tym do kurii??
Wiem
2 lata temu
Kiedy ktoś nakręci film o dzieciach księży, jaką oni traumę przeżywają wiedząc kim jest lub był ich ojciec. Ci księża tak samo jak pedofile są przenoszeni na inne parafie a jak mają więcej dzieci to niby na misje za granicę bliższą lub dalszą. Pruderia, obłuda, zakłamanie, chciwość. To obecne słowa określające polski kościół
Najnowsze komentarze (204)
Obwa
2 lata temu
Jeżeli ten film jest tak samo rzetelny jak inne produkcje tego Pana to można przypuszczać, że w filmie grają aktorzy a cała produkcja robiona jest według scenariusza. Miałam watpliwa przyjemność oglądać film o muslulmanach w Niemczech i od przekłamań i manipulacji robi się nie dobrze. I to słynne stwierdzenie: "Nie kazdy Muzułmanin to terrorysta, ale każdy terrorysta to Muzułmanin". Tak to wyszło z ust tego Pana. Nie mówiąc już o tym, że zapłacili niewinnemu staruszkowi w Pakistanu ledwo chodzacemu żeby odegrał rolę bojownika ISIS. Proszę Pana w kościele są pedofile i geje. To nie znaczy, że kościół jest za to odpowiedzialny. Pedofile i geje często świadomie wybierają swiecenia kaplanskie bo środowisko samych mężczyzn i specyfika pracy duszopasterskiej ułatwia takie a nie inne kontakty. Więc można powiedzieć że problemem jest to, że kościół pedofili i gejów nie oddział. Każdy go narusza dobro dziecka jest pedofilem a każdy kto śpi z mężczyznami gejem. Więc tutaj problemem nie jest to, czy dana osoba ma taki a nie inny zawód. To samo może robić nauczyciel lub lekarz, czy każdy kto ma sposobność. Więc proszę o rzetelność w swojej pracy. A poprzedni film o Muzulmanach był na zlecenie TVP
Afery u
2 lata temu
Zamiast się cieszyć to tvn hejtuje. Cały świat się zachwyca Janem Pawłem a tvn będzie szukał haków na niego. A w zamian tvn promuje wynaturzanie i oszustwa. Podwójne standardy. Proszę zrobić dokument o aferach za czasów tuska, chętnie obejrzę. Gdzie rzetelność dziennikarska??
mala
2 lata temu
Pedofilia w kościele jest, tak jak w innym środowisku.. Pan Siekielski mógł już zrobić jeden film na ten temat i przejść do kolejnej grupy zawodowej (nauczycieli,artystów, rezyserów, lekarzy, policjantów..) Jako katoliczka uważam że kolejny film o kościele ma na celu zniszczenie i znieważenie kościoła poprzez księży (bo prawie wszyscy są jednakowi) a także skompromitowanie polityków (prawicowych bo nic w tej kwestii nie robią i popierają kościół a wybory się zbliżają, przy pierwszym filmie było podobnie). Dlatego pokrzywdzeni w filmie zostają drugi raz wykorzystani do owych celów. Dla jasności jestem stanowczo przeciwko pedofilii i powinna być dla tych osób kara więzienia.
Js23
2 lata temu
Jeden z drugim gdy mają cos nie tak niech przechodzą do swieckosci jak syn Szydlo koniec i kropka 😉
Kinoman
2 lata temu
Oglądnąłem ten film - dawno nie widziałem takiej amatorszczyzny i to na tak niskim poziomie.
Kara
2 lata temu
Ale aby pomagac w walce z dziecmi wywozonymi I sprzedawanymi z domow dziecka dla pedofili na zabijanie, gwalcenie i organy nie chce sie on juz angazowac!!!! Taki odwazny....podstawiony jak wiekszosc politykow niestety :( smutne
Yhy
2 lata temu
Szok że dostawał takie groźby oby nic mu się nie stało
Olek
2 lata temu
Ciekawe czy sprawę pedofila Sadowskiego jest ktoś w stanie ruszyć przed śmiercią dziadka, czy nie ma na niego mocnych..
Tyka
2 lata temu
A co to już Siekielskiemu się przybyło? Jeszcze chwila i znowu bedzie tak wyglądał jak przedtem.
Klara
2 lata temu
Pan Sekielski niech sie zajmie problemami z ludzmi , wiara i religia bliska jego sercu. Wielu bezkarnych latami pedofili Pan zna bo wywodza sie z Pana srodowiska. Sa bezkarni przy aprobacie takich ludzi jak Pan. Wniosek jest taki, ze pedofile ze srodowisk Panu bliskich sa i tak nie do ruszenia bo konsekwencje bylyby marne.A tu kasa bez konsekwencji. Polacy powinni walczyc z pedofilia ale nizaleznie z jakiego zrodla sie wywodzi.Pan Sekielski zaklamuje rzeczywistosc mowiac ze tylko ksieza sa bezkarni..Dlugo by wymieniac nazwiska migajacych sie od odpowiedzialnosci ,/chociazby Sadowski, Polanski/.Pietnujmy patologie ale bronmy naszej historii, kultury i wiary .Zobaczcie jak robia to np. Zydzi. Sa perfekcyjni w rozwiazywaniu tego rodzaju problemow. Cisza jak makiem zasial. Czy ktos widzial jakis film o tej tematyce z ich udzialem. Czy oni skacza sobie do oczu i obrazaja ludzi religijnych?. A moze myslicie ze oni nie maja takich problemow? Pan Sekielski jest mieczakiem zwyklym , zaklamujacym rzeczywistosc ale niezwykle cwanym i przebieglym. Nie wierzmy ze wszyscy oprocz ksiezy sa bezkarni!!!!
Smp
2 lata temu
Homoseksualizm
Gość
2 lata temu
4 procent pedofilów to księża, którzy powinni ponieść odpowiedzialność karną, a 40 procent to osoby homoseksualne. Kiedy film i o nich?
Gosc
2 lata temu
Dlaczeg Sekielscy znajac problem nie zglosili do prokuratury tylko czekali zeby zarobic kase na filmie chore lewactwo
Marcin
2 lata temu
Jak taki odważny to niech się zajmie Aferą Podkarpacką z politykami. Tam to dopiero pedofilia się wylała.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie