Trwa ładowanie...
Przejdź na
aktualizacja

Artur Orzech analizuje zwycięstwo Viki Gabor w Eurowizji: "Rosnąca świadomość tego, O CO CHODZI W TYM KONKURSIE"

124
Podziel się

Artur Orzech w rozmowie z Pudelkiem przyznał, że omawianie dorosłej i dziecięcej wersji konkursu znacznie się od siebie różni. "Mamy tutaj do czynienia z materią bardzo kruchą, czyli dziećmi".

Artur Orzech analizuje zwycięstwo Viki Gabor w Eurowizji: "Rosnąca świadomość tego, O CO CHODZI W TYM KONKURSIE"
(ons, ons)
bDeHuwjV

Choć wiele osób już na samym początku wróżyło Viki Gabor, że zajmie wysoką pozycję w 19. edycji Eurowizji Junior, nikt chyba nie spodziewał się, iż 12-latka zapewni Polsce drugie zwycięstwo z rzędu.

Wiadomość o wygranej Gabor wywołała w polskich mediach istną ekstazę, a na publiczne złożenie gratulacji dziewczynce pokusił się sam prezydent Andrzej Duda. Nie brakuje też głosów (głównie z zagranicy), że to obecny system głosowania dał Viki "nieuczciwą przewagę".

bDeHuwjX

Postanowiliśmy poprosić o wypowiedź Artura Orzecha, który od 1992 komentuje dla polskich widzów Konkurs Piosenki Eurowizji, a od trzech lat również Eurowizję Junior. W rozmowie z Pudelkiem dziennikarz wytłumaczył różnicę między dwoma konkursami, zaznaczając, że przy omawianiu dziecięcej wersji stara się być znacznie bardziej delikatny względem uczestników.

"Różnicą miedzy komentowaniem dorosłej, a juniorskiej Eurowizji jest zdecydowanie mniejszy sarkazm, na który sobie pozwalam. Mamy tutaj do czynienia z materią bardzo kruchą, czyli z dziećmi i w tym przypadku należy traktować temat tego konkursu z dużą ostrożnością. To są dzieci, młodzi ludzie, którzy dopiero się kształtują, są bardzo wrażliwi, każde złe słowo, każda negatywna opinia może być odebrana bardzo poważnie, może być wyolbrzymiona. Wyprzedzam oczywiście i dmucham na zimne, bo może takie rzeczy by się nie działy. Ale wolę być ostrożny. Dzieci mają też swoje prawa i trzeba to uszanować."

Orzech wyjaśnił też, co jego zdaniem sprawiło, że Polska osiąga tak spektakularne wyniki na Eurowizji Junior. Komentator stwierdził, że na zwycięstwo Viki złożyły się trzy najważniejsze czynniki: piosenka, wykonanie i pomysł na występ.

bDeHuwkd

"Z roku na rok, jak prześledzimy historię naszych startów, to musimy zwrócić uwagę na to, że my wróciliśmy po kompletnie nieudanych występach, zajmowaliśmy ostatnie miejsca. Wróciliśmy w 2016 roku i od tego momentu widać progres do miejsca podwójnego triumfu. To była rosnąca świadomość tego, o co chodzi w tym konkursie.

Podczas występu Viki trzy niezwykle ważne elementy się zgodziły. Dobra piosenka, świetne wykonanie oraz pomysł na występ. Te trzy rzeczy zagrały i finalnie wygraliśmy, choć do samego końca balansowaliśmy na granicy w starciu z Kazachstanem. Chciałbym też podkreślić, że produkcja i samo show bardzo wysoko ustawiło poprzeczkę produkcji telewizyjnej, bo my to zrobiliśmy sami bez niczyjej pomocy."

Myślicie, że Viki Gabor i Roksana Węgiel zwyciężyły dwie ostatnie edycje Eurowizji Junior, bo Polacy faktycznie "zrozumieli, o co chodzi w tym konkursie"?

bDeHuwke
bDeHuwky
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(124)
Nie
11 miesięcy temu
Skoro są złe zasady, to niech je zmienią, a nie mają pretensje do nas. Każdy mógł głosować na swojego przedstawiciela. Nie rozumiem oburzenia, bo brzmi to tak jakby tylko Polacy mogli głosować, a inni nie.
Kiki
11 miesięcy temu
Super, że wygrała Polska ale tak naprawdę największymi wygranymi są Ci, których utwory zapadają w pamięć i potem się ich słucha na youtube.
Mon
11 miesięcy temu
Wygrala dzięki glosom Polakow (sama glosowalam) ale piosenka bardzo dobra jak ja eurowizję, dziewczynka ma talent, więc wygrana zasłuzona. Bylo kilka równie dobrych występow, Wiki na pewno w czołowce. Uważam że ogolnie poziom konkursu wyzszy niz na doroslej eurowizji.
bDeHuwkz
Obiektywny
11 miesięcy temu
Każdy z krajów który przystąpił do konkursu znał zasady głosowania i mógł zagłosować jak mu się podoba, więc nie rozumiem w czym problem. Oczywiście zawsze jest tak, że jeśli nie "nasi" to trzeba szukać tzw. haczyka, bo to, bo tamto..., nikt nikomu nie dogodzi_ oj Wy ludzie, ludzie... A dla Viki, brawka
Evka
11 miesięcy temu
Przepiękne widowisko! Bajeczna sceneria! Utalentowane dzieci! Gratuluję Viki i organizatorom Eurowizji!
Najnowsze komentarze (124)
Suckmyduck
11 miesięcy temu
To produkty które same się wykreowały. Napędzane uwielbieniem do piosenkareczek z za oceanu. Ona nie jest już dzieckiem, stała się produktem masowym.
Daisy
11 miesięcy temu
Dziecko jest euforycznie nastawione do śpiewania, to jej pasja a z dodatkiem pracowitości może naprawdę wiele osiągnąć. Ma duży talent, ale też radość z tego, że występuje na scenie dla swoich fanów i innych widzów oraz słuchaczy. Oby tego nie zepsuć bezmyślnymi komentarzami, ale pewnie Viki nie ma czasu ich czytać. Jak ktoś chce zrobić na złość prezesowi TP Jackowi Kurskiemu, to niech nie posługuje się w tym celu niewinnym dzieckiem. A to, że jest Romką, to już w ogóle argument poniżej pasa. Polska szczyciła się kiedyś, że jest państwem wielonarodowościowym o wysokiej tolerancji, powinno to nadal obowiązywać. Artyści o mieszanych korzeniach nie raz już namieszali w muzyce, kreując wysoce oryginalne style. Powinniśmy wyczuć pismo nosem i wspierać Viki w jej karierze, ale też psychicznie. O jej kreatywności świadczy fakt, że stworzyła już kilka nowych utworów, to wybitny umysł twórczy i wrażliwa osobowość, tylko głupi naród nie wykorzystuje tak wielkiego potencjału. Albo raczej nie wspiera, to tu lepsze słowo. Otwiera wszystkie furtki i ułatwia po prostu.
Suerte
11 miesięcy temu
Piękna piosenka, pięknie zaśpiewana ale u nas zamiast się cieszyć większość szuka dziury w całym. POLSKA wygrała poraz drugi jesteśmy jedynym państwem które tego dokonało 🤗🤗🤗💪💪💪
mincel
11 miesięcy temu
To oczywiste ,że te konkursy zostały ustawione. Było wielu lepszych wykonawców którzy niestety nie mieli szans w tym starciu. "Romka" musiała wygrać bo tak to szystko zostało ustawione
Anonymous
11 miesięcy temu
Ot wygrana zobaczyli że piosenka z tekstem angielsko-polskim wygrała to nie wysilili się ci sami autorzy napisali piosenkę w ten sam sposób
Eli
11 miesięcy temu
Polske reprezentuje Cyganka, ktora urodzila sie i wychowala za granica ! To ci dopiero reprezentantka !
((-:
11 miesięcy temu
Brakuje teraz tylko tego żeby prezydent na lotnisku powitał dziewczynkę z kwiatami i pociumkał jej rękę.
pikpok
11 miesięcy temu
jak ja lubie te wynurzenia cebulaków, każdy zna się na muzyce
bDeHuwkr
Bezik
11 miesięcy temu
Do wszystkich, którym tak bardzo podobała się piosenka z Hiszpanii, posłuchajcie jej sobie tak z kilka razy i spróbujcie zanucić. Założę się, że już za trzecim razem będziecie mieli dość. A potem proponuję to samo zrobić z piosenką polską. Od razu widać różnicę. Niestety ale piosenka z Hiszpanii przy słuchaniu kilkukrotnym bardzo traci. Nasza zyskuje. Wpada w ucho, jest dynamiczna i radosna. Myślę, że o to tu chodzi. To nie głosy operowe nagradzamy a piosenkę. Sama głosowałam między innymi na Hiszpanię, ale po obejrzeniu powtórki z Eurowizji już bym tego nie zrobiła. Ich piosenka mnie zmęczyła. Tak samo Włoszka straciła przy ponownym wysłuchaniu.
Mabet
11 miesięcy temu
Mi bardzo podobał sie wystep rosyjskiego duetu :) Oczywiscie głos oddany na nich a takze na włoszkę i na nasza Gabor :)
Wiewióra
11 miesięcy temu
Wiki miała twardy o r z e c h do zgryzienia, ale dała radę i to się liczy.
sdfgsdfgsdg
11 miesięcy temu
oj tak, Orzech to potrafi byc sarkastyczny podczas komentowania doroslej Eurowizji.
Mon
11 miesięcy temu
Wygrala dzięki glosom Polakow (sama glosowalam) ale piosenka bardzo dobra jak ja eurowizję, dziewczynka ma talent, więc wygrana zasłuzona. Bylo kilka równie dobrych występow, Wiki na pewno w czołowce. Uważam że ogolnie poziom konkursu wyzszy niz na doroslej eurowizji.
Ron
11 miesięcy temu
Piosenka przebojowa, ale wykonanie na żywo nie najlepsze. Wokalnie kilka innych krajów brzmiało zdecydowanie lepiej. Ale liczy się całość i dobry teledysk przed konkursem zrobił swoje.
...
Następna strona
bDeHuwkT