Trwa ładowanie...
Przejdź na

Krystyna Janda o Kaczyńskim: "Co to za niewiarygodna pogarda!"

1187
Podziel się

Aktorzy krytykują prezesa za wyjście z Sejmu, gdy czytano hołd dla Andrzeja Wajdy. "Takie zachowanie jest czymś haniebnym, świadczącym o jego już niewyobrażalnej małości" - ocenia Olbrychski.

Krystyna Janda o Kaczyńskim: "Co to za niewiarygodna pogarda!"
bCGTqfSd

Wczoraj w Sejmie przyjęto uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Andrzeja Wajdy. Marszałek Marek Kuchciński zapowiedział głosowanie nad nią, odczytując jej projekt:

9 października 2016 roku zmarł Andrzej Wajda, wielki patriota, wybitny reżyser teatralny i filmowy. Jeden z największych artystów w historii kina, zdobywca Złotej Palmy i Oscara, Kawaler Orderu Orła Białego, senator Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-1991. Andrzej Wajda był inspiratorem i symbolem Polskiej Szkoły Filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie. Stworzone przez niego obrazy, między innymi "Kanał", "Popiół i diament", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Katyń", "Popioły", "Ziemia Obiecana" na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. Dzięki jego obrazom świat mógł poznać lepiej i zrozumieć zawiłości polskiej historii. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat. Proszę państwa posłów o przyjęcie uchwały przez aklamację.

Jarosław Kaczyński nie miał jednak ochoty przyjmować uchwały, ani nawet wysłuchać marszałka Kuchcińskiego. Tuż przed odczytem demonstracyjnie wstał i wyszedł z sali.

bCGTqfSf

Zachowanie prezesa PiS-u nie umknęło uwadze polityków i dziennikarzy. Za takie zachowanie Kaczyński już został mocno skrytykowany. Szybko zareagowała na to Henryka Krzywonos, która stwierdziła, że było "tak niskie, że aż żenujące".

Dzisiaj Sejm oddał hołd zmarłemu niedawno Andrzejowi Wajdzie - napisała na Facebooku. Podczas odczytywania przez marszałka tekstu z sali wyszedł Jarosław Kaczyński i kilku jego zwolenników. Jest to tak niskie , że aż żenujące i świadczy o małości tego człowieka!

Jeszcze ostrzej o Kaczyńskim na Facebooku wypowiedział się dziennikarz i były polityk, Waldemar Kuczyński, który porównał prezesa do "szmaty".

Taka refleksja; Jak w Salonie czczą pamięć Wielkiego Człowieka to szmata na podłodze nie jest potrzebna. A nawet nie powinno jej być.

bCGTqfSl

Fakt zapytał o zdanie także Daniela Olbrychskiego. Aktor podkreśla, że demonstracyjne wyjście Kaczyńskiego "świadczyło o jego małości".

Już wydawało mi się, że z decyzji i postępowań pana prezesa, Jarosława Kaczyńskiego, już nic mnie nie zaskoczy. Tym niemniej, tak daleko posunięta małość, niedocenianie wartości arcy-Polaka, z którego każdy Polak powinien być dumny... z tego, co stworzył Andrzej Wajda, tak jak Mickiewicz, Słowacki, Żeromski. Mimo różnic politycznych takie zachowanie posła Jarosława Kaczyńskiego jest czymś haniebnym, świadczącym o jego już niewyobrażalnej małości i wydaje mi się, że Polacy - mam nadzieję - będą umieli to dostrzec i ocenić.

Sytuację skomentowała na Facebooku także Krystyna Janda:

Jak być człowiekiem? Jak reagować żeby nie stracić do siebie szacunku, żeby dalej jakoś żyć w zgodzie ze sobą. Ludzie się pochowali, pozamykali, nie wychylają się, emigracja wewnętrzna - mówią. Już nie mam siły- mówią- nie czytam gazet, nie oglądam telewizji, nie daję rady, chronię siebie, żeby za dużo nie myśleć, żeby nie zwariować - lepiej nie wiedzieć.

bCGTqfSm

A ja myślę inteligenckie odchylenie. Ja nie czytam tylko hejtu i rzeczywiście - z głowy. Piszę plan repertuaru dla naszych teatrów, na 3 lata, wybieram tytuły, czytam, zastanawiam się, teoretycznie obsadzam aktorami, wybieram reżyserów, wyobrażam już sobie te spektakle.... i nie dopuszczam do siebie pytań o przyszłość. Plan na 3 lata....mój Boże. Co będzie za 3 lata? Może już nie będzie teatrów w ogóle, jeśli pan prezes Kaczyński ostentacyjnie wychodzi z sali przed minutą ciszy która ma uczcić w sejmie, odejście Andrzeja Wajdy? Co to za niewiarygodna pogarda! Do artystów, kobiet, sztuki, do wielkości, szlachetności, do ludzi.

Gdy cały Sejm uczcił pamięć Andrzeja Wajdy, Jarosław Kaczyński ostentacyjnie wyszedł z sali.

Opublikowany przez Wideonews na 4 listopad 2016

bCGTqfSn
bCGTqfSo

Janda: "Ta władza ma wykonać pewien plan. Ja do niego nie należę"

Zobacz też:

bCGTqfSG
KOMENTARZE
(1187)
Gość
4 lata temu
Macie to na co głosowaliście
gość
4 lata temu
Prymitywne zachowanie :/
Gość
4 lata temu
Jarek nie ma poszanowania dla znarlych
bCGTqfSH
gość
4 lata temu
Może akurat wyszedł zbawiać Polskę?
gość
4 lata temu
Ludzie proszę Was nie głosujcie na PIS !!!!!!
Najnowsze komentarze (1187)
Gość
rok temu
J Kaczyñcski stracił brata PREZYDENTA ...bratową i 94 osoby...i wie co to stracić ..jaki to ból...to opozycja śmiała ,że był na prochach...czyż nie było tak...
gość
4 lata temu
Janda po prostu płacze za milionami, które już nie płyną do jej teatru w formie "dotacji" i daje upust swojej frustracji
gość
4 lata temu
To tylko p*****k tak sie zachowuje.Wielki wstyd dla wyznawców Jarosława Kaczynskiego.Ludzie gdzie Wasz HONOR!!!!!!!?On powinien być odizolowany od polityki.To chory człowiek,który dzieli Polaków!!!!!
agx
4 lata temu
Olbrychski oburzył się tak, że po pogrzebie Wajdy musiał sobie golnąć z gwinta na parkingu
Marek
4 lata temu
Autorytety.rudy pijak i ta zawiedziona artystka ktorej nie dali dotacji na badziewie to bełkoczą.
Daria
4 lata temu
Janda i ten jej beznadziejny krem a kysz !!!!!!!!!!!
polo
4 lata temu
wychodzi bo to ł***a jest
wwwww
4 lata temu
jest wolność o co chodzi --lewakom palec trzymać--chciał to wyszedł
bCGTqfSz
paweł
4 lata temu
dziwićie sie że tak zrobił przecież to on jest wielkim człowiekiem w tym kraju a na marginesie ten mały kunus niszczy w tym kraju wszystko co mamy cenne z czego możemy być dumni podziwiać trzeba tylko jego i jego brata kojarzy sie to z koreą północną.
babciaB.M
4 lata temu
Ale afera.Starszy już jest, może musiał za potrzebą.
Reinmar
4 lata temu
Eleganckie to to nie było. Ale moe mi łaskawie Pani Janda przypomni jak elegancko zachowywał się Andrzej Wajda w stosunku do Kaczyńskiego?
ewyk
4 lata temu
Mam dosyć prymitywnych zachowań K .Jandy i jej podobnych niech sobie przypomni jak zachowywali się aktorzy po ogłoszeniu stanu wojennego potrafili zniknąć z ekranów na wiele lat a ta pseudo elyta cią gle szczeka i szczeka
gość
4 lata temu
Celebryci przyzwyczaili sie do wyciągania reki po cudze a do pracy sie wziaść, nam nikt nie daje.i
gość
4 lata temu
Stara rompa myśli że jest gwiazdą i jej wszystko wolno. A nikt nie chce chodzić do jej pożal się teatru... hehehe
...
Następna strona
bCGTqfTb