Serbowie będą mieli nową premier... lesbijkę?

59
Podziel się

Kontrowersyjną nominację ogłosił nowy prezydent Aleksandar Vuczić. "Wierzę, że Ana Brnabić ma wszystkie potrzebne do pełnienia tej funkcji cechy charakteru oraz doświadczenie!"

Serbowie będą mieli nową premier... lesbijkę?

Odkąd w Europie zapanowała demokracja, rządzący dużo bardziej niż w poprzednich epokach zabiegają o swój wizerunek - nawet jeśli odbiega od tego, jacy są naprawdę. Standardem stało się to, że eksponowali swoje heteroseksualne, religijne małżeństwa, które miały być gwarantem wyznawanych przez nich wartości. Odkąd ruch LGBTQ się wyemancypował, coraz więcej polityków ma odwagę na coming out i ujawnienie się z homoseksualnością lub transpłciowością. Na ostatnim szczycie NATO na przykład wiele emocji wzbudził pierwszy mąż Luksemburga, który wystąpił na oficjalnych spotkaniach żon przywódców.

Grono "tęczowych" polityków u szczytów władzy może się zaraz powiększyć, gdyż prezydent Serbii, Aleksandar Vuczić wyznaczył wczoraj na premiera kraju Anę Brnabić, która nie tylko ma szansę zostać pierwszą kobietą na czele serbskiego rządu, ale także pierwszą premier-lesbijką.

Podjąłem decyzję, że zaproponuję parlamentowi na stanowisko premiera Anę Brnabić. Wierzę, że ma ona wszystkie potrzebne do pełnienia tej funkcji cechy charakteru oraz doświadczenie - TVN24 cytuje wypowiedź prezydenta z oficjalnej konferencji prasowej. Jestem pewien, że Brnabić będzie ciężko pracowała, okaże szacunek wszystkim ugrupowaniom politycznym i wraz z innymi ministrami będzie pracowała na rzecz Serbii.

Vuczić ma świadomość, jakie emocje może wzbudzić jego wybór - i trudno powiedzieć, co może Serbom bardziej przeszkadzać, czy fakt, że Brnabić jest homoseksualna, czy to, że rządzić będzie kobieta. Prezydent stwierdził, że w decyzja była "trudna", ale podejmuje ją "w interesie Serbii i jej obywateli".

Już kiedy Brnabić została minister administracji państwowej i samorządu lokalnego, jej nominację określono jako "historyczną" w Serbii. Teraz ma szansę zrobić kolejny krok w politycznej karierze, gdyż miejsce zrobił jej Vuczić, który ustąpił z urzędu premiera, żeby od 1 czerwca zostać prezydentem. Polityczka odniesie sukces pod warunkiem, że w przyszłym tygodniu nominację zatwierdzi parlament.

Zeszłoroczna nominacja Brnabić na stanowisko ministra została okrzyknięta historyczną w kraju, w którym homoseksualiści często padają ofiarą dyskryminacji czy przemoc y - podaje agencja Associated Press.

Orientacja seksualna premier może być tu nie bez znaczenia, gdyż Serbia starając się o miejsce Unii Europejskiej została wezwana do poszanowania praw mniejszości seksualnych. Przyjęcie tej kandydatury przez parlament mogłoby stać się wyraźnym sygnałem dla krajów UE, że Serbia podejmuje wysiłki na rzecz wyrównywania szans lesbijek i gejów już u samej góry swoich struktur.

KOMENTARZE
(59)
Lidzbark WArm
3 lata temu
A co Was obchodzi jej orientacja seksualna? Lesbijka czy gej to człowiek jak każdy inny..........
Gość
3 lata temu
Ja mam nadzieje miec niebawem za prezydenta Biedronia. Orientacja seksualna nie ma absolutnie znaczenia. Wazne jakim ktos jest politykiem I jakim he czlowiekiem, a to kogo ma w lozku nie powinno nikogo obchodzic
So
3 lata temu
A jakie to ma znaczenie? To nie powinno nikogo dziwić. To smutne, że w polskich mediach pisze się jeszcze o kimś zwracając uwagę na jego orientację seksualną, jakby sprawa tolerancji tudzież akceptacji nie była oczywista dla każdego.
gość
3 lata temu
Czy to ważne czy jest hetero czy homoseksualna? Zawsze myślałam, że życie prywatne nie powinno wpływać na tak ważne rzeczy jak praca/polityka itp. Irytuje mnie, że wszędzie wciskane jest kto jest jakiej orientacji.
Gość
3 lata temu
Albanczycy ja zalatwia. Ten kraj jest tykajaca bomba. Albania jest wylegalnia muzulmanskich terrorystow. tzw mafia rosyjska to tak naprawde Albanczycy. Putin of dawna to wie i trzyma ich krotko natomiast UE wspiera Albanie
Najnowsze komentarze (59)
Gość
3 lata temu
No i bardzo dobrze,w większości cywilizowanych krajów panuje tolerancja tylko nie w Polsce ,niestety
gość
3 lata temu
toz nie o opcje seksualna idzie ale o rzad
gość
3 lata temu
jeżeli gej może być premierem i prezydentem w jednym, to dlaczego premierem ni może być lesbijka?
Gość
3 lata temu
Gość Vuczic to prawak od radykalych Doktora Szeszelja
Gość
3 lata temu
Vuczic to prawak is radykalych Doktora Szeszelja
HALLO
3 lata temu
LESBIJKI, WYJDŹCIE Z UKRYCIA!
Gość
3 lata temu
Panu sie zawsze chce wtedy kiedy mnie
gość
3 lata temu
Uczciwa, niezakłamana kobieta, brawo!
gość
3 lata temu
aha czyli nieważne wykształcenie , doswiadczenie , czyli powinniśmy sie przedstawiac witam to jula -lesbijka , a to pan marek lubi podduszac i wkładac palce do tylka ? Moe łóżko moja sprawa
PL.<>
3 lata temu
Nie mam nic przeciwko inności tylko nie róbcie z tego nowej kultury która na siłę ma obowiązywać?
Gość
3 lata temu
Ten świat schodzi na psy.
Gość
3 lata temu
Nie ! Kim Dzong Un 🅰🅱🆎
blabla
3 lata temu
To kogo ktoś ma w łóżku, obchodzi mnie tylko gdy jest to osoba niepełnoletnia i z przymusu. Gdy nikomu nie dzieje się krzywda i nikt nikogo nie zmusza, to niech sobie żyje jak chce i kocha kogo chce!
Gość
3 lata temu
Taka jest Polska jeśli ktoś jest innej orientacji koloru skóry czy wyznania to mają człowieka za nic . Masz być katolikiem dawać na tacę wpłacać na rydzyka i nie mieć własnego zdania tylko iść za tą ciemną masą Kaczyńskim . Chrześcijanie to najbardziej nawistne osoby a najgorsi są ci co chodzą co niedziele do kościoła ci dopiero diabła mają pod skórą .
...
Następna strona