Piątek 22.09.2017 20:30

Kaczyński odwiedził Dudę w Belwederze. "Chce, by znów stał się Adrianem" (FOTO)

Andrzej Duda Jarosław Kaczyński Marek Migalski Zbigniew Ziobro Krzysztof Łapiński Michał Królikowski

Kaczyński odwiedził Dudę w Belwederze. "Chce, by znów stał się Adrianem" (FOTO)Wakacyjne weta prezydenta Andrzeja Dudy, któremu nie spodobały się dwie spośród trzech ustaw, błyskawicznie przepchniętych przez Sejm i Senat przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, mocno zmieniły pozycje prezydenta. Pojawiły się opinie, że wreszcie przestał być "Adrianem", który w serialu satyrycznym Roberta Górskiego i Mikołaja Cieślaka Ucho prezesa do tej pory siedział pokornie w przedpokoju na Nowogrodzkiej i bawił rozmową panią Basię.

W nowym sezonie już nie siedzi. Teraz spędza czas w Belwederze, gdzie właśnie po raz drugi w ciągu miesiąca odwiedził go Jarosław Kaczyński. Wizyta samego prezesa PiS-u, nazywanego, wcale nie żartobliwie "naczelnikiem państwa", u prezydenta jeszcze do niedawna wydawała się czymś niemożliwym. Wcześniej to Duda przyjeżdżał na każde wezwanie Kaczyńskiego do jego willi na Żoliborzu.

Dzisiejsze spotkanie w Belwederze rozpoczęło się o godzinie 16.

Jak ujawnił prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński w TVN24, spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, zaś prezes PiS-u przedstawił w jego trakcie swoje sugestie dotyczące ustaw o sądownictwie.

Na poniedziałek Kancelaria Prezydenta zaplanowała prezentację projektów, opracowanych przez prezydenta oraz jego współpracowników. Ta perspektywa chyba trochę niepokoi partię rządzącą, bo od wczoraj prowadzi ona nagonkę na jednego z prezydenckich doradców, profesora Michała Królikowskiego, który znalazł się pod lupą prokuratury.

Minister Sprawiedliwości, a zarazem Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zarzuca Królikowskiemu, że w swojej kancelarii adwokackiej pomaga nieuczciwym przedsiębiorcom i ma powiązania ze spółką paliwową, której nazwa pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Zarzuty w tej sprawie postawiono już 15 osobom, ale nie Królikowskiemu. Jak ujawniła rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik "nie jest w sprawie stroną postępowania".

Co do tego, czy atak Ziobry na doradcę prezydenta został skonsultowany z Jarosławem Kaczyńskim, zdania są podzielone.

Jak podejrzewa były poseł PiS Marek Migalski, obecne ambicje polityczne prezydenta są wybitnie nie na rękę prezesowi partii, który będzie w tej sprawie naciskał do skutku.

By znów stał się posłuszny niczym Adrian - komentuje polityk. Znaczyłoby to, że Kaczyński chce by prezydent zrozumiał, że przesadził i nie może prowadzić swojej gry, wbrew PiS. Nie wykluczam jednak wcale, że Kaczyński stracił kontrolę nad tym, co dzieje się na linii prezydent-minister sprawiedliwości.

W opinii samego Królikowskiego, atak na niego posłuży Ziobrze za pretekst do ośmieszenia projektów ustaw, które prezydent przedstawi w poniedziałek.  Adwokat w rozmowie z Faktami wyznał, że już spakował szczoteczkę do zębów i uprzedził rodzinę, że w każdej chwili może zostać aresztowany.

Jestem przekonany, że to nie ja jestem celem tej całej sprawy - komentuje prawnik. Myślę, że jestem pionkiem, to że pionka można przewrócić, to jest jasne. Natomiast celem tego całego zabiegu jest - według mojej oceny - pan prezydent. Cały ten zabieg służy temu, żeby zdyskredytować autorytet pana prezydenta i jakość przygotowywanych przez niego ustaw. Bezwzględnie nie chodzi o mnie. Wyobrażam sobie, że w poniedziałek, kiedy pan prezydenta przedstawi na konferencji przygotowane przez siebie ustawy, podstawowe pytania będą takie, dlaczego korzysta z usług przestępcy, żeby napisać ustawę o sądach.

Rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek nie chciała komentować tej sprawy.

fot. PAP/Marcin Obarafot. PAP/Marcin Obarafot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obarafot. PAP/Marcin Obara
fot. PAP/Marcin Obara

Wizyty zagraniczne prezydenta. Tyle kosztują podróże Andrzeja Dudy

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (189)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 189
Odpowiedz
18 36
zgłoś
Gość 22.09.2017 20:32
Marze o jakimś szybkim romansie. A wy kochane ?
Odpowiedz
40 29
zgłoś
Gość 22.09.2017 20:32
Co nas to obchodzi ? Jak żyć za najniższa krajowa ?? :(((
Odpowiedz
102 43
zgłoś
gość 22.09.2017 20:32
chore nienawistne pisiory
Odpowiedz
369 67
zgłoś
Gość 22.09.2017 20:32
Andrzej nie daj sie! Nie dawaj sobie dyktować warunków!
Odpowiedz
279 66
zgłoś
gość 22.09.2017 20:33
Granica upokorzeń chyba się skończyła. Duda już nie chce być Adrianem.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 189