Trwa ładowanie...
Przejdź na

Czartoryski oskarża Tamarę: "Chce przejąć kontrolę nad pieniędzmi!"

103
Podziel się:

Książę twierdzi, że jego córce "życie pomyliło się z filmem", bo... za długo mieszkała w Los Angeles.

Czartoryski oskarża Tamarę: "Chce przejąć kontrolę nad pieniędzmi!"
bESWCDgB

W grudniu 2016 roku minister kultury Piotr Gliński pochwalił się swoim wielkim "sukcesem", jakim było odkupienie od Fundacji Czartoryskich kolekcji dzieł sztuki, wśród których znajduje się słynna Dama z łasiczką pędzla Leonarda da Vinci. Minister zapłacił Czartoryskim ponad 400 milionów złotych z budżetu państwa - jak się okazało - niepotrzebnie, bo kolekcja i tak nie mogłaby opuścić Polski, a Czartoryscy mieli zamiar udostępnić ją publicznie. Tak się nie stało, bo jak twierdzą, nie mieli pieniędzy na modernizację muzeum, w którym miała być wystawiona. W efekcie woleli zadowolić się trzema procentami jej wartości i pozbyć się dzieł. Co ciekawe, zaraz po transakcji Fundacja ogłosiła upadłość, a pieniądze zniknęły. Odnalazły się w raju podatkowym Księstwa Liechtensteinu.

Córka zarządzającego fundacją księcia Adama Karola Czartoryskiego wprost oskarżyła ojca o wyprowadzenie pieniędzy. W proceder miał być zamieszany również członek fundacji Maciej Radziwiłł, brat ówczesnego ministra zdrowia oraz sam Piotr Gliński. Tamara Czartoryska twierdzi też, że proponowano jej pieniądze "za milczenie", a nawet grożono jej i ją zastraszano. Jej zdaniem jej ojciec potraktował ograbienie polskich podatników z prawie pół miliarda złotych jako odebranie części tego, co mu się należy ponieważ "uważa Polskę za swój prywatny folwark i nienawidzi Polaków".

bESWCDgD

Na zarzuty Tamary postanowił odpowiedzieć sam książę Adam Karol Czartoryski, który w rozmowie z Super Expressem tłumaczy, że odsprzedanie dzieł sztuki Ministerstwu było jedyną szansą na to, aby mogły wreszcie ujrzeć światło dzienne, bo sam... nie miał ich gdzie wystawić.

Mówimy tutaj o wyjątkowej kolekcji, gromadzonej przez moich przodków od początku XIX wieku. (...) Chciałem, by powstało unikalne muzeum prywatne, takie jakich jest wiele na świecie. Niestety, (...) Mimo wielu prób nie udało się wypracować odpowiedniej formuły współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie i Ministerstwem Kultury. (...) minister zaproponował fundacji nowe rozwiązanie, które było zadawalające dla obydwu stron i zgodziliśmy się na transakcję. (...) Fundacja zrobiła to dla Polski i Polaków w imieniu wszystkich moich przodków (...) - przekonuje Czartoryski.

Dalej książę tłumaczy, dlaczego kazał sobie przelać pieniądze na konto w Liechtensteinie.

Wybrałem Liechteinstein jako kraj, którego ustawodawstwo specjalizuje się w fundacjach. (...) Nie rozumiem, dlaczego wywołuje to tyle kontrowersji w Polsce - mówi.

bESWCDgJ

Czartoryski zapewnia, że choć pieniędzy nie ma już w kraju, zamierza z nich korzystać wydając je na cele dobroczynne w Polsce. Jednocześnie książę w negatywnym świetle przedstawia swoją córkę, zarzucając jej niewiedzę, ignorancję, chciwość i chęć wypromowania się.

To smutne, że moja córka wypowiada się w sposób, który wywołuje nienawiść i płytkie emocje. (...) Tamara powinna była skupić swoje życie na lepszym poznaniu naszego rodu, jego historii, aby mnie zastąpić w przyszłości. Niestety, nigdy nie interesowała się ani sztuką, ani niczym, co nie miało nic wspólnego z jej własną karierą. Była wychowywana przez swoją matkę - powiedział.

Czartoryski twierdzi też, że Tamara wysuwa bezpodstawne oskarżenia, bo jako długoletniej mieszkance Los Angeles... życie pomyliło jej się z filmem.

Przez lata mieszkała i wiodła uprzywilejowane życie w Los Angeles i jej sensacyjne opinie mają w sobie coś rodem z filmu fantastycznego. Jej agresja wybuchła zaraz po ślubie, za który w całości zapłaciłem. Jestem zażenowany jej zachowaniem. (...) Kiedy dowiedziała się o mojej transakcji z Polską, straciła rozsądek i usiłuje przejąć kontrolę nad pieniędzmi - grzmi Czartoryski.

bESWCDgK

Książe żali się też, że Tamara nigdy nie była "łatwym dzieckiem".

Pokazywała swój zadziorny charakter i nie raz łamała mi serce. Nie chcę o tym mówić publicznie. Może byłem zbyt pobłażliwy, ale teraz jest już za późno - ubolewa arystokrata, dodając że Tamara jest zazdrosna o macochę, Josette Calil, którą poślubił po rozwodzie z jej matką.

Czartoryski skrytykował też córkę, twierdząc że każde przedsięwzięcie, jakiego się podejmowała, kończyło się fiaskiem. Twierdzi, że chciała od niego wyciągnąć pieniądze, a teraz mści się za to, że jej się nie udało.

Tamarę interesują jedynie pieniądze. (...) Tamara ani teraz ani po mojej śmierci zdecydowanie nie ma żadnych praw do Fundacji. Jako jedna z moich spadkobierczyń będzie musiała zaczekać do mojej śmierci, aby odziedziczyć to, co jej się należy. Wielka szkoda, że próbuje się sprzeciwić takim realiom wykorzystując szantaż i skandal.

bESWCDgL

Czartoryski czuje się głęboko zraniony i twierdzi, że szybko nie wybaczy córce.

Szkodliwe działania Tamary zaszły już bardzo daleko i teraz wszystko zależy od niej. (…) Zraniła mnie i członków mojej rodziny, a na dodatek szkodzi różnym członkom mojej Fundacji - kończy swój wywód Czartoryski.

Przypomnijmy, że wbrew temu co mówi jej ojciec, Czartoryska jest gotowa stawić czoła swojej rodzinie w sądzie. Liczy przy tym na wsparcie prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.

bESWCDgM
bESWCDhe
KOMENTARZE
(103)
Gość
4 lata temu
Te pseudo fundacje to tak naprawdę pralnie brudnych pieniędzy.
Gość
4 lata temu
Panie księciuniu oddaj pan pół miliarda do kasy Polaków i nie gadaj bredni na swoją córkę
Asia
4 lata temu
Konstytucja marcowa z 1923 r. zniosła tytuły szlacheckie. A tu książęta i księżniczki. Może wprowadźmy znowu feudalizm alb od razu niewolnictwo. Żenada.
bESWCDhf
Gość
4 lata temu
Glinski powinien za to siedzieć. I to całe towarzystwo własnej adoracji tez.
Gość
4 lata temu
Jakiego księcia??? W Polsce monarchię już dawno zniesiono!!!!
Najnowsze komentarze (103)
Gość
4 lata temu
Stary chhhuj powinien gnic w piierdlu z wszystkimi ktorzy pomagali mu robic ciemne interesy przez lata Powodzenia Pani Tamaro !!
gość
4 lata temu
Te wielkie pieniądze przekażcie rodzicom niepełnosprawnych dzieci
Gość
4 lata temu
Córeczka sie wk****iła bo gdyby te dzieła sztuki zostały w rodzinie to niebawem również ona dostałaby je w spadku, a teraz została bez niczego.
Gość
4 lata temu
"Wybrałem Liechteinstein jako kraj, którego ustawodawstwo specjalizuje się w fundacjach" NO CHYBA UMRĘ ZE ŚMIECHU
Gość
4 lata temu
Oj ale wielce godny, dumny pan. Jakby byl taki święty to by umial wychować córkę.
gość
4 lata temu
Glinski do p*****a
obserwator
4 lata temu
w myśl starej jak świat prawdy..... najlepszą obroną jest atak..... szubrawiec jeden.
Wika
4 lata temu
To Putin bystrzejszy, ze nie ulegl odkupujac polowy Petersburga, a potomkowie dawnych wlascicieli palacow bardzo na niego liczyl, hehe
bESWCDgX
Wika
4 lata temu
To Putin bystrzejszy, ze nie ulegl odkupujac polowy Petersburga, a potomkowie dawnych wlascicieli palacow bardzo na niego liczyl, hehe
Gość
4 lata temu
Ona jest strasznie podobna do Damy z lasica!!!! Uderzajaco
Gość
4 lata temu
Ale rynsztok !!
gość
4 lata temu
Wielka szlachta .która Polskę ma w głębokim poważaniu.nieroby
Gość
4 lata temu
Mosci ksiaze oddaj kase co ja nieslusznie wzioles i wyprowadziles zgrabnie za granice Bo kasa ci sie nie nalezala ta kolekcja to byl dar dla Polski dawno temu od ksieznej Izabeli Czartoryskiej .ktora nawet zalizyla muzeum dla Polakow .Takze to byl niezly przekret
Gość
4 lata temu
Odwazna dziewczyna
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bESWCDhQ
bESWCDhR
bESWCDhS
bESWCDhT
bESWCDhU
bESWCDhz