Piątek 05.10.2018 09:00

Pudelek nominuje celebrytów do Pokojowej Nagrody Nobla! (ZDJĘCIA)

Pokojowa Nagroda Nobla Alfred Nobel Magda Gessler Doda Maja Sablewska Michał Wiśniewski Maja Frykowska Krzysztof Rutkowski Anja Rubik Emil Stępień

Pokojowa Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane na mocy testamentu Alferda Nobla, szwedzkiego magnata przemysłowego i wynalazcy dynamitu. Nobel chciał, aby z funduszy pozyskanych ze sprzedaży jego majątku co roku wypłacano nagrodę dla tych, którzy działają "na rzecz najwyższego dobra ludzkości". Pierwszych laureatów wybrano w 1901 roku. Nagrodą może zostać uhonorowana indywidualna osoba lub organizacja.

Pokojowa Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżową nie tylko spośród Nagród Nobla, ale także innych nagród przyznawanych na świecie za działania związane z zapobieganiem konfliktom i utrzymaniem pokoju. Wręczenie nagrody odbywa się zawsze 10 grudnia w Ratuszu w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są m.in. Nelson Mandela, Jaser Arafat, Michaił Gorbaczow, Kofi Annan oraz Lech Wałęsa, który odebrał nagrodę w 1983 roku za działania prowadzące do obalenia komunizmu bez uciekania się do przemocy.

Laureata tegorocznej nagrody poznaliśmy w piątek o godzinie 11. Lekarz Denis Mukwege i jazydka Nadia Murad zostali nagrodzeni za "wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie wojny i konfliktów zbrojnych".

Zwycięzca otrzymał tradycyjnie dyplom i złoty medal oraz pokaźną nagrodę finansową. Z pewnością nie pogardziliby nią polscy celebryci, którzy także mają spory wkład w budowanie pokoju, przynajmniej na rodzimym podwórku. Pudelek postanowił stworzyć własną listę nominowanych.

Któremu z nich przyznalibyście nagrodę?

« Poprzednie 1/14

Pudelek nominuje...

2Pudelek nominuje...