Trwa ładowanie...
Przejdź na

Rafał Trzaskowski podpisał Kartę LGBT! "To pierwszy taki dokument w Polsce"

240
Podziel się:

Deklaracja gwarantuje m.in. stworzenie hostelu interwencyjnego i powołanie w ratuszu pełnomocnika ds. społeczności LGBT.

Rafał Trzaskowski podpisał Kartę LGBT! "To pierwszy taki dokument w Polsce"

W ostatnim czasie głośno jest o nowej partii politycznej założonej przez Roberta Biedronia, której jednym z punktów programowych jest legalizacja związków partnerskich.

Kilka dni po konwencji Wiosny na warszawskim Torwarze, Koalicja Obywatelska ruszyła z podobnymi postulatami, a prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że także jest za legalizacją związków partnerskich. Jednocześnie jego zastępca, Paweł Rabiej, wyraził nadzieję, że wkrótce będzie mógł wziąć ślub ze swoim partnerem.

Trzaskowski już w kampanii wyborczej obiecywał zająć się problemami mniejszości seksualnych. Teraz poczynił konkretne kroki w kierunku realizacji tych deklaracji. W poniedziałek o godzinie 14.30 podpisano uroczyście Kartę LGBT, która ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności LGBT.

Postulaty przygotowała organizacja Miłość Nie Wyklucza. Wśród nich znalazło się utworzenie hostelu interwencyjnego oraz centrum społecznościowego dla osób LGBT+, monitoring przestępstw na tle homofobicznym, edukacja antydyskryminacyjna w szkołach, a także powołanie w ratuszu pełnomocnika/-czki ds. społeczności LGBT.

To pierwszy taki dokument w Polsce, ale i w tej części Europy, który dotyczy emancypacji społeczności LGBT. Władze Warszawy poprzez ten dokument mówią warszawiakom i warszawiankom LGBT: widzimy was, jesteście częścią tego miasta - komentuje Oktawiusz Chrzanowski z MNW.

Trzaskowski podkreśla, że zależy mu na tym, aby Warszawa była miastem tolerancyjnym i otwartym.

Rozmawiałem z organizacjami, które bronią prawa wszystkich obywateli do równości. To prawo zagwarantowane w konstytucji - mówi prezydent, dodając, że miejsce polityków powinno być przy mniejszościach zagrożonych dyskryminacją.

Trzaskowski zapewnia, że koszty wdrożenia Karty nie będą odczuwalne w budżecie miasta.

To ważny dzień dla Warszawy. Jestem szczęśliwy jako warszawiak, jako obywatel, jako radny i jako gej. To innowacyjny dokument, który odnosi się do tych najbardziej lokalnych potrzeb społeczności LGBT. Liczę, że Warszawa będzie przykładem dla innych polskich miast. Robimy coś innowacyjnego, coś dobrego, co może sprawić, że osoby LGBT będą się czuły w Polsce lepiej i godniej - skomentował w rozmowie z wyborcza.pl Marek Szolc z Nowoczesnej, który był zaangażowany w prace nad deklaracją.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(240)
gość
5 lata temu
swoboda to nie wolność
Gość
5 lata temu
Czy ja sie kiedys wyspie?
111Gość
5 lata temu
Wszyscy psioczą na Trzaskowskiego, rozumiem, bo też nie szanuję tego pana ale pytam jakim cudem wygrał wybory skoro same zle słowa o nim słyszę? Ciekawe...
gość
5 lata temu
Wyrzucanie publicznych pieniędzy nie wiadomo na co. Hostel, dobre;-P
hmmm
5 lata temu
Dusimy się w smogu, ale najważniejsze jest LGBT. Brawo. Co tam zdrowie, są ważniejsze sprawy.
Najnowsze komentarze (240)
Ewa
4 lata temu
żyję w nieformalnym związku od 14 lat, mamy syna dlaczego nie mogę się np. dowiedzieć o stan zdrowia partnera, ojca mojego dziecka i mieć prawa dziedziczenia z tym tez trzeba zrobić porządek
Gość
5 lata temu
miejszosc to tez obywatele miasta i tez warto zajac sie ich problemami
gość
5 lata temu
Sama jestem hetero. Ale cieszę się, że przedstawiciele innej orientacji seksualnej znaleźli swoje miejsce w społeczeństwie. Życzę im wszystkiego dobrego!
gość
5 lata temu
nie wiedzialam ze trzaskowski jest gejem. teraz wszytsjko jasne.
gość
5 lata temu
Ciekawe kto z LGBT się ujawni i skorzysta z tego hostelu?????
qwerty
5 lata temu
"Zamienił stryjek siekierkę na kijek"
gość
5 lata temu
list nieszindllllllera
gość
5 lata temu
jest pełno przemocy i przesladowan osob lgbt, bardzo dobrze zeby miec gdzie zglosic sie o pomoc, to jest nienormalne zeby zyc w calkowitym ukryciu cale zycie.
gość
5 lata temu
A co tak w ogóle jest w tej karcie? darmowe autobusy? zniżka na bilety do kina?? na basen???
Gość
5 lata temu
Wal się na ryj
Gość
5 lata temu
„Kolorowa niepodległa” można takie hasła pisać na fladze Polski ?
gość
5 lata temu
Proponuję każdemu wyborcy ch..j w d u p ę! Na znak solidarności.
gość
5 lata temu
A co z kartą dla normalnych? Jak zwykle jesteśmy dyskryminowani w imię gloryfikacji praw mniejszości bo statystyka mówi o 1-3% populacji gejowskiej.
gość
5 lata temu
może lepiej zbudować hotel dla wyrzuconych z kamienic w Warszawie?
...
Następna strona