Olbrychski ostro o konferencji biskupów ws. pedofilii: "RĘCE OPADŁY"

97
Podziel się

"Ja na miejscu rozsądnego prymasa Polski, jakim jest biskup Polak, to bym usunął ze stanu kapłańskiego tych biskupów, którzy lekceważyli ten problem" - powiedział.

Olbrychski ostro o konferencji biskupów ws. pedofilii: "RĘCE OPADŁY"

Dzięki społecznym akcjom typu #metoo wzrasta świadomość dotycząca kwestii molestowania. Problem pedofilii i przestępstw na tle seksualnym dotyczy wielu środowisk, w tym, niestety, Kościoła katolickiego. Coraz częściej ofiary księży-pedofilów przerywają wieloletnie milczenie i mimo traumy są w stanie walczyć o sprawiedliwość. W reakcji na raport fundacji Nie lękajcie się dotyczący pedofilii w polskim Kościele, najwyżsi hierarchowie zebrali się na konferencji, podczas której przedstawili własny dokument opisujący skalę zjawiska. Konferencja Episkopatu została ostro skrytykowana między innymi przez Szymona Hołownię, który stwierdził, że miał wrażenie, iż "ogląda transmisję z samobójstwa".

Głos w sprawie konferencji duchownych zabrał także Daniel Olbrychski. W rozmowie z Elizą Michalik w programie Nie ma żartów w Superstacji zauważył, że wypowiedzi wysoko postawionych hierarchów kościelnych były skandaliczne, a sprawa pedofilii w kościele wciąż jest lekceważona:

A teraz pedofilia, konferencja - patrzyłem - ręce opadały na to, gdzie ci hierarchowie wypowiadali się w sposób taki, że ja na miejscu rozsądnego prymasa Polski, jakim jest biskup Polak, to bym usunął ze stanu kapłańskiego tych biskupów, którzy lekceważyli ten problem, w sposób haniebny, karygodny i głęboko grzeszny - zauważył Olbrychski.

Aktor skrytykował również działalność toruńskiej rozgłośni Tadeusza Rydzyka, którą nazwał "szkodliwą społecznie". Olbryskiego dziwi bierność kościoła w stosunku do "rydzykowej ewangelizacji":

Nie pojawiło się nic takiego jak rozgłośnia toruńska za czasów PRL-u. To musiało zaistnieć i działać na szkodę tego społeczeństwa. Przecież to z Torunia szły hasła w momentach, gdy się decydowały losy polskie wstąpienia do NATO, do Unii, to ta rozgłośnia w sposób zdradziecki z punktu widzenia racji stanu stawała na głowie, żebyśmy do NATO i Unii nie weszli. I Kościół Katolicki na to sam nie reagował.

Michalik w rozmowie z Olbrychskim poruszyła również kwestię podpisanej przez Rafała Trzaskowskiego karty LGBT, na temat której wypowiadali się nie tylko politycy, ale także sportowcy i przedstawiciele kościoła:

Chodzi o budowę schronisk dla dzieciaków wyrzucanych przez rodziców, bo są gejami - bite, maltretowane. Nie rozumiem, dlaczego Kościół nie może tego poprzeć, to jest chrześcijańskie - zaczęła Michalik.

Zasmucające bardzo wszystko. Po prostu skandaliczny błąd Kościoła jako instytucji, ponieważ będzie tracił autorytet w tym kraju - ocenił Olbrychski.

Uważacie, że dyskuje przyczynią się wzrostu świadomości społecznej na temat seksualnych nadużyć w Kościele?

KOMENTARZE
(97)
Gość
11 miesięcy temu
To straszne jak zaklamani,zli,podli i bezkarni sa duchowni w naszym kraju.
Gość
11 miesięcy temu
R****k dalej "dostaje" od "bezdomnych"samochody warte miliony?
Gość🐁🐁🐁
11 miesięcy temu
Jeszcze ci księża odwracają kota worem twierdząc że to lgbt deprawuje młodzież
Gość
11 miesięcy temu
najgorsze jest to jak dziecko boi się o molestowaniu powiedzieć rodzicom i samo musi z tym ciężarem żyć
Gość
11 miesięcy temu
ma rację. w*n z polskimi świętymi krowami!
Najnowsze komentarze (97)
Gość
11 miesięcy temu
Toż to Azja na pal z nim
Monia
11 miesięcy temu
Właśnie dlatego ja jako osoba wierząca przestałam chodzić do Kościoła - jedynie tak może się coś w tej skostniałej instytucji zmienić jak Kościoły zaświecą pustkami i przestanie im płynąć kasa od ludzi. Inaczej nic się tam nie zmieni. Tam już dawno nie chodzi o Idee chrześcijańskie
gość
11 miesięcy temu
ja mam ban na kościół od ładnych kilkunastu lat, w sumie chyba od urodzenia. nie wiem po cholerę brałam bierzmowanie jak nigdy nie mam zamiaru wychodzić za mąż w kościele, chrzcić dzieci. moze dlatego że jak jest się bardzo młodym jest się podwpływowym i płynie się z nurtem. w końcu wpajaką nam ta chorą wiarę od dziecka. ja tego ciągnąc nie zamierzam. STOP CZARNYM BRZUCHOROM!
Gość
11 miesięcy temu
Racja !!!
Gość
11 miesięcy temu
Jestem katecheta. Ma Pan rację! Człowiek jest po pierwsze człowiekiem, a dopiero potem księdzem czy biskupem. Oni mają nam służyć, a nie nas wykorzystywać! Od nauczyciela katechety wymaga się większej moralności niż od biskupa który Kościół prowadzi.. niż księdza, który dokonuje konsekracji!!! Dość!
gość
11 miesięcy temu
Sporo było spraw, gdzie ktoś mówił głośno o swojej krzywdzie narażając się duchownym. Nie tylko w zakresie molestowania. Ci ludzie byli i pewnie nadal są niszczeni. Musieli wyprowadzać się ze swoich wsi, miast, czasami z kraju. Większość Polaków nie zdaje sobie sprawy, że osoby związane z KK to zwykli przestępcy, zresztą bez żenady współpracujący z regularnymi gangusami. Skoro najwyżsi rangą politycy tak strasznie się ich boją, to jakie szanse ma z nimi zwykły obywatel.
gość
11 miesięcy temu
Szkoda, że tak niewiele znanych osób zabiera głos w tej sprawie. Boją się, bo KK ma u nas ogromną , nie tylko tą widoczną, ale też cichą władzę.
gość
11 miesięcy temu
Niezły autorytet moralny się znalazł, dobrze, że akurat nie jechał autem na podwójnym gazie.
kbm
11 miesięcy temu
ma rację .
gość
11 miesięcy temu
.... i kieliszek wypadł mu ze starych trzęsących się rączek :D
gość
11 miesięcy temu
A to się znalazł autorytet moralny!
Gość
11 miesięcy temu
aha. kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień. do zastanowienia proszę.
Gość
11 miesięcy temu
Jak by usunęli wszystkich zbokow z kościoła świecil by pustkami i tyle by było
gość
11 miesięcy temu
kim ten człowiek jest to jakiś autorytet czy co? co najwyżej niech się wypowie o kostkach do sedesu, autorytety jakie że się flaki wywracają jak się ich buźki widzi,
...
Następna strona